AaB vinder grundspil efter vildt mål: Se det her!

I grundspillets sidste runde vandt AaB over Hillerød og ligger dermed stadig alene i spidsen for 1. division.



AaB ligger nummer et i Danmarks næstbedste fodboldrække efter grundspillets 22 spillerunder.

Det blev en kendsgerning med udesejren på 2-1 over Hillerød.

Sejren blev sikret på et drømmemål af Kasper Jørgensen efter 85 minutter.

Det betød, at AaB stadig er alene i spidsen for 1. division. Nordjyderne har 51 point foran Sønderjyske med 49.

De to klubber er stort set sikker på at tage de to oprykningspladser, da de har oparbejdet et stort forspring til de nærmeste konkurrenter. Vendsyssel er nummer tre med 36 point efter 1-1 mod Hobro lørdag.

AaB spillede ikke nogen stor kamp og fik endda en forfærdelig start, men stod alligevel med tre point i sidste ende.

Der var fuld fart på opgøret i Hillerød fra første fløjt. Bare tre minutter var spillet, da hjemmeholdet satte et gennemspillet angreb sammen, og fra kanten af feltet satte færøske Adrian Justinussen trumf på ved at banke føringsmålet op i nettaget.

AaB slog tilbage fire minutter senere. Oliver Ross serverede perfekt fra højre side, og Mathias Jørgensen udlignede fra helt fri position foran mål.

Det lignede længe en pointdeling, men efter 85 minutter tog Kasper Jørgensen uventet chancen fra godt 25 meter, og bolden strøg i kassen som et projektil. Et fremragende mål.

Med nederlaget bliver Hillerød nummer syv efter grundspillet og missede muligheden for at nå med i top-6-slutspillet. I stedet landede Kolding og Hobro blandt de seks bedste.

Sønderjyske kunne have ligget på førstepladsen i kraft af bedre målscore end AaB, hvis AaB havde spillet uafgjort. Nu må Sønderjyske nøjes med andenpladsen efter sejren på 2-0 hjemme over FC Helsingør.

De to islændingene Daniel Gretarsson og Kristall Ingason sørgede for målene kort efter hinanden efter omkring en times spil.

/ritzau/





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Monsterbud på vej

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Afslører dansk toptræners millionløn

De jagter Henrik Meister



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De lurer på Vejle-profil

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Medier sender ham hjem til AGF

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Kæmper om det samme trænerjob

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Tottenham henter Liverpool-profil

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Benhård kritik af Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’