AaB vinder grundspil efter vildt mål: Se det her!

I grundspillets sidste runde vandt AaB over Hillerød og ligger dermed stadig alene i spidsen for 1. division.



AaB ligger nummer et i Danmarks næstbedste fodboldrække efter grundspillets 22 spillerunder.

Det blev en kendsgerning med udesejren på 2-1 over Hillerød.

Sejren blev sikret på et drømmemål af Kasper Jørgensen efter 85 minutter.

Det betød, at AaB stadig er alene i spidsen for 1. division. Nordjyderne har 51 point foran Sønderjyske med 49.

De to klubber er stort set sikker på at tage de to oprykningspladser, da de har oparbejdet et stort forspring til de nærmeste konkurrenter. Vendsyssel er nummer tre med 36 point efter 1-1 mod Hobro lørdag.

AaB spillede ikke nogen stor kamp og fik endda en forfærdelig start, men stod alligevel med tre point i sidste ende.

Der var fuld fart på opgøret i Hillerød fra første fløjt. Bare tre minutter var spillet, da hjemmeholdet satte et gennemspillet angreb sammen, og fra kanten af feltet satte færøske Adrian Justinussen trumf på ved at banke føringsmålet op i nettaget.

AaB slog tilbage fire minutter senere. Oliver Ross serverede perfekt fra højre side, og Mathias Jørgensen udlignede fra helt fri position foran mål.

Det lignede længe en pointdeling, men efter 85 minutter tog Kasper Jørgensen uventet chancen fra godt 25 meter, og bolden strøg i kassen som et projektil. Et fremragende mål.

Med nederlaget bliver Hillerød nummer syv efter grundspillet og missede muligheden for at nå med i top-6-slutspillet. I stedet landede Kolding og Hobro blandt de seks bedste.

Sønderjyske kunne have ligget på førstepladsen i kraft af bedre målscore end AaB, hvis AaB havde spillet uafgjort. Nu må Sønderjyske nøjes med andenpladsen efter sejren på 2-0 hjemme over FC Helsingør.

De to islændingene Daniel Gretarsson og Kristall Ingason sørgede for målene kort efter hinanden efter omkring en times spil.

/ritzau/







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Viborg FF – OB

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Her er VM-turneringens hold

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Svensson giver status på Huescas

Sønderjyske – FC Midtjylland

Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

Fin lodtrækning for FCK

Han er VM’s bedste spiller

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

FC København kan miste endnu en stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Afsløring: FC København sælger Achouri