AaB vinder grundspil efter vildt mål: Se det her!

I grundspillets sidste runde vandt AaB over Hillerød og ligger dermed stadig alene i spidsen for 1. division.



AaB ligger nummer et i Danmarks næstbedste fodboldrække efter grundspillets 22 spillerunder.

Det blev en kendsgerning med udesejren på 2-1 over Hillerød.

Sejren blev sikret på et drømmemål af Kasper Jørgensen efter 85 minutter.

Det betød, at AaB stadig er alene i spidsen for 1. division. Nordjyderne har 51 point foran Sønderjyske med 49.

De to klubber er stort set sikker på at tage de to oprykningspladser, da de har oparbejdet et stort forspring til de nærmeste konkurrenter. Vendsyssel er nummer tre med 36 point efter 1-1 mod Hobro lørdag.

AaB spillede ikke nogen stor kamp og fik endda en forfærdelig start, men stod alligevel med tre point i sidste ende.

Der var fuld fart på opgøret i Hillerød fra første fløjt. Bare tre minutter var spillet, da hjemmeholdet satte et gennemspillet angreb sammen, og fra kanten af feltet satte færøske Adrian Justinussen trumf på ved at banke føringsmålet op i nettaget.

AaB slog tilbage fire minutter senere. Oliver Ross serverede perfekt fra højre side, og Mathias Jørgensen udlignede fra helt fri position foran mål.

Det lignede længe en pointdeling, men efter 85 minutter tog Kasper Jørgensen uventet chancen fra godt 25 meter, og bolden strøg i kassen som et projektil. Et fremragende mål.

Med nederlaget bliver Hillerød nummer syv efter grundspillet og missede muligheden for at nå med i top-6-slutspillet. I stedet landede Kolding og Hobro blandt de seks bedste.

Sønderjyske kunne have ligget på førstepladsen i kraft af bedre målscore end AaB, hvis AaB havde spillet uafgjort. Nu må Sønderjyske nøjes med andenpladsen efter sejren på 2-0 hjemme over FC Helsingør.

De to islændingene Daniel Gretarsson og Kristall Ingason sørgede for målene kort efter hinanden efter omkring en times spil.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Chok i Wolfsburg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Tottenham jagter choktransfer

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Raser over Brian Riemer-interview

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Martin Jørgensen lander nyt job

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arsenal – Fulham

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

– Vi har alle fejlet

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Stor Yussuf Poulsen-hyldest