AaB vinder grundspil efter vildt mål: Se det her!

I grundspillets sidste runde vandt AaB over Hillerød og ligger dermed stadig alene i spidsen for 1. division.



AaB ligger nummer et i Danmarks næstbedste fodboldrække efter grundspillets 22 spillerunder.

Det blev en kendsgerning med udesejren på 2-1 over Hillerød.

Sejren blev sikret på et drømmemål af Kasper Jørgensen efter 85 minutter.

Det betød, at AaB stadig er alene i spidsen for 1. division. Nordjyderne har 51 point foran Sønderjyske med 49.

De to klubber er stort set sikker på at tage de to oprykningspladser, da de har oparbejdet et stort forspring til de nærmeste konkurrenter. Vendsyssel er nummer tre med 36 point efter 1-1 mod Hobro lørdag.

AaB spillede ikke nogen stor kamp og fik endda en forfærdelig start, men stod alligevel med tre point i sidste ende.

Der var fuld fart på opgøret i Hillerød fra første fløjt. Bare tre minutter var spillet, da hjemmeholdet satte et gennemspillet angreb sammen, og fra kanten af feltet satte færøske Adrian Justinussen trumf på ved at banke føringsmålet op i nettaget.

AaB slog tilbage fire minutter senere. Oliver Ross serverede perfekt fra højre side, og Mathias Jørgensen udlignede fra helt fri position foran mål.

Det lignede længe en pointdeling, men efter 85 minutter tog Kasper Jørgensen uventet chancen fra godt 25 meter, og bolden strøg i kassen som et projektil. Et fremragende mål.

Med nederlaget bliver Hillerød nummer syv efter grundspillet og missede muligheden for at nå med i top-6-slutspillet. I stedet landede Kolding og Hobro blandt de seks bedste.

Sønderjyske kunne have ligget på førstepladsen i kraft af bedre målscore end AaB, hvis AaB havde spillet uafgjort. Nu må Sønderjyske nøjes med andenpladsen efter sejren på 2-0 hjemme over FC Helsingør.

De to islændingene Daniel Gretarsson og Kristall Ingason sørgede for målene kort efter hinanden efter omkring en times spil.

/ritzau/





Transferfri stjerne i København




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Stort medie hylder AGF-profil

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Født i Danmark og på vej til VM

Superliga-profiler topper international liste

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Overvejer AGF-forlængelse



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

FC Midtjylland henter ny back

Brøndby-flop færdig i danskerklub