– AaB ydmyger Kasper Kusk

Det var ydmygende for Kasper Kusk, at han søndag skulle hædres med blomster i forbindelse med en kamp, han var blevet vraget til. Det mener fodboldekspert Flemming Povlsen.



Kasper Kusk var helt ude af truppen, da AaB søndag mødte Randers FC på hjemmebane, og det var naturligvis opsigtsvækkende, at én af nordjydernes største profiler var blevet siet fra.

Kusk var imidlertid til stede på Aalborg Portland Park. Før kampen modtog offensivspilleren nemlig blomster, fordi han mod Brøndby i seneste runde spillede sin kamp nummer 200 i den bolsjestribede trøje.

Hvad der uden tvivl var ment som en flot gestus fra AaB til jubilaren kom dog til at fremstå stik modsat.

Det mener Flemming Povlsen, der er ekspert hos Discovery Networks. 

– Jeg hæfter mig ved, at efter at Kusk er udeladt af truppen, skal han ind på banen og have blomster på et stadion, der er fuldstændig mennesketomt. Jeg håber, det er aftalt med Kasper Kusk, for hvis jeg var ham, og havde 200 kamps-jubilæum og var sendt på tribunen, så havde jeg sagt til Inge André Olsen: “Det der laver I ikke med mig. Det kan I gøre på et andet tidspunkt, når jeg kan bidrage med noget”, siger Flemming Povlsen til Eurosport og tilføjer:

– Jeg synes, det var at ydmyge Kasper Kusk. Jeg ved ikke, om han havde fået mulighed for at sige fra eller til, men jeg havde ikke gjort det. Jeg havde ikke taget imod blomster velvidende, at jeg bare skulle sidde deroppe og kigge.

AaB’s cheftræner Marti Cifuentes forklarede efter opgøret mod Randers FC, at Kusk var sat af, fordi han ikke har kreeret nok på banen på det seneste. Hovedpersonen selv føler imidlertid, at han har gjort en hæderlig figur – læs Kasper Kusks reaktion her. 

I videoen i toppen af artiklen kan du se Flemming Povlsen og Morten Bruun analysere Kasper Kusks situation i AaB. 







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Laudrup stopper på TV 2



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Et ‘angreb’ på Superligaen

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Eksperter raser: Hvad med Messi?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Her kan man se La Liga fremover



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Jagter stor Liverpool-stjerne

Steve Cooper med stor beslutning

Afviser monsterbud på Simsir

Schweiz – Algeriet

Portugal – Kroatien

AGF-scoop: Hijackede transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Tullberg teaser for transfer

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub