Kasper Kusk var helt ude af truppen, da AaB søndag mødte Randers FC på hjemmebane, og det var naturligvis opsigtsvækkende, at én af nordjydernes største profiler var blevet siet fra.
Kusk var imidlertid til stede på Aalborg Portland Park. Før kampen modtog offensivspilleren nemlig blomster, fordi han mod Brøndby i seneste runde spillede sin kamp nummer 200 i den bolsjestribede trøje.
Hvad der uden tvivl var ment som en flot gestus fra AaB til jubilaren kom dog til at fremstå stik modsat.
Det mener Flemming Povlsen, der er ekspert hos Discovery Networks.
– Jeg hæfter mig ved, at efter at Kusk er udeladt af truppen, skal han ind på banen og have blomster på et stadion, der er fuldstændig mennesketomt. Jeg håber, det er aftalt med Kasper Kusk, for hvis jeg var ham, og havde 200 kamps-jubilæum og var sendt på tribunen, så havde jeg sagt til Inge André Olsen: “Det der laver I ikke med mig. Det kan I gøre på et andet tidspunkt, når jeg kan bidrage med noget”, siger Flemming Povlsen til Eurosport og tilføjer:
– Jeg synes, det var at ydmyge Kasper Kusk. Jeg ved ikke, om han havde fået mulighed for at sige fra eller til, men jeg havde ikke gjort det. Jeg havde ikke taget imod blomster velvidende, at jeg bare skulle sidde deroppe og kigge.
AaB’s cheftræner Marti Cifuentes forklarede efter opgøret mod Randers FC, at Kusk var sat af, fordi han ikke har kreeret nok på banen på det seneste. Hovedpersonen selv føler imidlertid, at han har gjort en hæderlig figur – læs Kasper Kusks reaktion her.
I videoen i toppen af artiklen kan du se Flemming Povlsen og Morten Bruun analysere Kasper Kusks situation i AaB.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
OPTAKT
Arsenal – Fulham
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
– Vi har alle fejlet
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper
TRANSFER
