– AaB ydmyger Kasper Kusk

Det var ydmygende for Kasper Kusk, at han søndag skulle hædres med blomster i forbindelse med en kamp, han var blevet vraget til. Det mener fodboldekspert Flemming Povlsen.



Kasper Kusk var helt ude af truppen, da AaB søndag mødte Randers FC på hjemmebane, og det var naturligvis opsigtsvækkende, at én af nordjydernes største profiler var blevet siet fra.

Kusk var imidlertid til stede på Aalborg Portland Park. Før kampen modtog offensivspilleren nemlig blomster, fordi han mod Brøndby i seneste runde spillede sin kamp nummer 200 i den bolsjestribede trøje.

Hvad der uden tvivl var ment som en flot gestus fra AaB til jubilaren kom dog til at fremstå stik modsat.

Det mener Flemming Povlsen, der er ekspert hos Discovery Networks. 

– Jeg hæfter mig ved, at efter at Kusk er udeladt af truppen, skal han ind på banen og have blomster på et stadion, der er fuldstændig mennesketomt. Jeg håber, det er aftalt med Kasper Kusk, for hvis jeg var ham, og havde 200 kamps-jubilæum og var sendt på tribunen, så havde jeg sagt til Inge André Olsen: “Det der laver I ikke med mig. Det kan I gøre på et andet tidspunkt, når jeg kan bidrage med noget”, siger Flemming Povlsen til Eurosport og tilføjer:

– Jeg synes, det var at ydmyge Kasper Kusk. Jeg ved ikke, om han havde fået mulighed for at sige fra eller til, men jeg havde ikke gjort det. Jeg havde ikke taget imod blomster velvidende, at jeg bare skulle sidde deroppe og kigge.

AaB’s cheftræner Marti Cifuentes forklarede efter opgøret mod Randers FC, at Kusk var sat af, fordi han ikke har kreeret nok på banen på det seneste. Hovedpersonen selv føler imidlertid, at han har gjort en hæderlig figur – læs Kasper Kusks reaktion her. 

I videoen i toppen af artiklen kan du se Flemming Povlsen og Morten Bruun analysere Kasper Kusks situation i AaB. 






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Superliga-træner tilknytter agent



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Riemer lover: De får debut



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Uventet skifte?

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Vender tilbage til skærmen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Jagter tidligere AGF’er

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool