Kasper Kusk var helt ude af truppen, da AaB søndag mødte Randers FC på hjemmebane, og det var naturligvis opsigtsvækkende, at én af nordjydernes største profiler var blevet siet fra.
Kusk var imidlertid til stede på Aalborg Portland Park. Før kampen modtog offensivspilleren nemlig blomster, fordi han mod Brøndby i seneste runde spillede sin kamp nummer 200 i den bolsjestribede trøje.
Hvad der uden tvivl var ment som en flot gestus fra AaB til jubilaren kom dog til at fremstå stik modsat.
Det mener Flemming Povlsen, der er ekspert hos Discovery Networks.
– Jeg hæfter mig ved, at efter at Kusk er udeladt af truppen, skal han ind på banen og have blomster på et stadion, der er fuldstændig mennesketomt. Jeg håber, det er aftalt med Kasper Kusk, for hvis jeg var ham, og havde 200 kamps-jubilæum og var sendt på tribunen, så havde jeg sagt til Inge André Olsen: “Det der laver I ikke med mig. Det kan I gøre på et andet tidspunkt, når jeg kan bidrage med noget”, siger Flemming Povlsen til Eurosport og tilføjer:
– Jeg synes, det var at ydmyge Kasper Kusk. Jeg ved ikke, om han havde fået mulighed for at sige fra eller til, men jeg havde ikke gjort det. Jeg havde ikke taget imod blomster velvidende, at jeg bare skulle sidde deroppe og kigge.
AaB’s cheftræner Marti Cifuentes forklarede efter opgøret mod Randers FC, at Kusk var sat af, fordi han ikke har kreeret nok på banen på det seneste. Hovedpersonen selv føler imidlertid, at han har gjort en hæderlig figur – læs Kasper Kusks reaktion her.
I videoen i toppen af artiklen kan du se Flemming Povlsen og Morten Bruun analysere Kasper Kusks situation i AaB.
LIVE
VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Her kan du se Argentina mod Østrig
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
MEDIE
Derfor trækker stor dansk transfer ud
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
OPTAKT
Norge – Senegal
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Colombia – DR Congo
MEDIE
