– AaB ydmyger Kasper Kusk

Det var ydmygende for Kasper Kusk, at han søndag skulle hædres med blomster i forbindelse med en kamp, han var blevet vraget til. Det mener fodboldekspert Flemming Povlsen.



Kasper Kusk var helt ude af truppen, da AaB søndag mødte Randers FC på hjemmebane, og det var naturligvis opsigtsvækkende, at én af nordjydernes største profiler var blevet siet fra.

Kusk var imidlertid til stede på Aalborg Portland Park. Før kampen modtog offensivspilleren nemlig blomster, fordi han mod Brøndby i seneste runde spillede sin kamp nummer 200 i den bolsjestribede trøje.

Hvad der uden tvivl var ment som en flot gestus fra AaB til jubilaren kom dog til at fremstå stik modsat.

Det mener Flemming Povlsen, der er ekspert hos Discovery Networks. 

– Jeg hæfter mig ved, at efter at Kusk er udeladt af truppen, skal han ind på banen og have blomster på et stadion, der er fuldstændig mennesketomt. Jeg håber, det er aftalt med Kasper Kusk, for hvis jeg var ham, og havde 200 kamps-jubilæum og var sendt på tribunen, så havde jeg sagt til Inge André Olsen: “Det der laver I ikke med mig. Det kan I gøre på et andet tidspunkt, når jeg kan bidrage med noget”, siger Flemming Povlsen til Eurosport og tilføjer:

– Jeg synes, det var at ydmyge Kasper Kusk. Jeg ved ikke, om han havde fået mulighed for at sige fra eller til, men jeg havde ikke gjort det. Jeg havde ikke taget imod blomster velvidende, at jeg bare skulle sidde deroppe og kigge.

AaB’s cheftræner Marti Cifuentes forklarede efter opgøret mod Randers FC, at Kusk var sat af, fordi han ikke har kreeret nok på banen på det seneste. Hovedpersonen selv føler imidlertid, at han har gjort en hæderlig figur – læs Kasper Kusks reaktion her. 

I videoen i toppen af artiklen kan du se Flemming Povlsen og Morten Bruun analysere Kasper Kusks situation i AaB. 





LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

VM-Vækkeuret: Argentina vendte det hele på hovedet

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Tuchel forsvarer sin taktik



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Skamroses af Thomas Nørgaard

Brøndby tæt på ny forstærkning

Messi sætter ord på vildt drama

Spændende transfermelding om Maxsø

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Supercomputer: De kommer i VM-finalen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Er han løsningen i AGF?

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

‘Det var verdens undergang’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Begejstret for Jacob Neestrup

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Transferbombe i Manchester United

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afslører Dario Dumic-plan



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Thorup trækker overskrifter: Som en tyv om natten

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Stortalent skriver under med FC Midtjylland