AaB ydmyget: ‘Har italesat det hver eneste dag!’

Mathias Jørgensen er irriteret efter søndagens store nederlag til AGF.



ÅRHUS (Tipsbladet): AGF kunne nærmest ikke have drømt om en bedre debut på den nye hjemmebane i Vejlby, end de fik mod AaB søndag eftermiddag. 

En sejr på hele 4-0 i den jyske klassiker kunne de århusianske fans lune sig på ovenpå en kamp, hvor AaB lavede den ene fejl efter den anden, som blandt andre Patrick Mortensen og Mikael Anderson udnyttede. 

Og det skaber frustrationer i AaB-lejren. 

I hvert fald er Mathias Jørgensen irriteret over, at AaB ikke kom bedre ud til kampen. Det fortæller han til Tipsbladet og den fremmødte presse kort efter slutfløjt. 

– Jeg har ikke en forklaring, men der er nogle basisting, hvor det kan irritere mig en smule. Vi havde snakket om, at de spiller premiere på et nyt stadion og kommer med et stort tryk. Det må ikke komme som en overraskelse for os. 

– Vi har snakket om det hele ugen og italesat det før og efter træning hver eneste dag. Så det må ikke komme som en overraskelse, at de kommer til at være i haserne på os, siger Mathias Jørgensen og tilføjer så: 

– Jeg må også sige, at når vi går til pause og har været det næstbedste hold i hele første halvleg, har vi et resultat (1-0, red.), vi kan komme ud og prøve at kæmpe imod. Vi kommer ud til anden halvleg med fin kvalitet på bolden og noget af den energi, vi skulle have haft fra start af, men så går der to minutter, og så ligger bolden i nettet. Og så var det opad bakke derfra. Det skal vi simpelthen lære af. Vi må ikke tabe pusten så meget, når vi får et mål imod os. Det sker i fodbold, at modstanderne scorer, og det må ikke give os så store mavepustere, som det gør nu. 

Alle fire mål kan meget vel tilskrives personlige fejl fra AaB, og Mathias Jørgensen ærgrer sig over, at nordjyderne ikke var skarpere med bolden. 

– Det er jo gerne sådan en cirkel hele vejen rundt, hvor vi snakker om, at vi skulle være langt bedre på bolden, men det giver os så ikke mere tryghed på bolden, at vi så laver nogle fejl. Det handler om at komme udover den barriere, for fejl er en del af fodbold. Vi skal være mere skarpe med bolden, for jeg synes, at vi er et godt fodboldhold, når tingene fungerer, og vi skal prøve at have løftet det der bundniveau.

– Samtidig må jeg sige, at jeg er en del af en offensiv, der får skabt lige godt ingenting i dag, og jeg er ligeså meget skyld i, at det ender 4-0, både defensivt og offensivt, siger han og tilføjer til sidst:

– Nu skal vi bounce back. 

AaB har allerede onsdag aften muligheden for at komme tilbage på sporet, når Mathias Jørgensen og co. tager imod FC Nordsjælland i den kamp, der blev udskudt fra sidste weekends runde grundet frost i banen på Aalborg Portland Park. 





LIVE

LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Giver to spillere livstidskarantæne

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

FC København skriver kontrakt med juvel



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Mileta Rajovic i stor optur

Brian Riemer giver klar besked

AGF tager pis på FC Midtjylland

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Kæmpe kærlighedserklæring

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

– Han har måske været lagt lidt på is



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Alpha retter hård kritik

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Froholdt på tavlen i storkamp

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Bombe – Superliga-klub nævnes



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Newcastle – Barcelona

Real Madrid – Manchester City

Paris Saint-Germain – Chelsea

23 røde kort i vanvidskamp

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Tung mandagskamp i Rom

Var direkte fra træningsbanen

I svime: Som en ny spiller

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Han er Eriksen og co’s nye træner

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

DBU: Ham peger vi på

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF