AaB ydmyget: ‘Har italesat det hver eneste dag!’

Mathias Jørgensen er irriteret efter søndagens store nederlag til AGF.



ÅRHUS (Tipsbladet): AGF kunne nærmest ikke have drømt om en bedre debut på den nye hjemmebane i Vejlby, end de fik mod AaB søndag eftermiddag. 

En sejr på hele 4-0 i den jyske klassiker kunne de århusianske fans lune sig på ovenpå en kamp, hvor AaB lavede den ene fejl efter den anden, som blandt andre Patrick Mortensen og Mikael Anderson udnyttede. 

Og det skaber frustrationer i AaB-lejren. 

I hvert fald er Mathias Jørgensen irriteret over, at AaB ikke kom bedre ud til kampen. Det fortæller han til Tipsbladet og den fremmødte presse kort efter slutfløjt. 

– Jeg har ikke en forklaring, men der er nogle basisting, hvor det kan irritere mig en smule. Vi havde snakket om, at de spiller premiere på et nyt stadion og kommer med et stort tryk. Det må ikke komme som en overraskelse for os. 

– Vi har snakket om det hele ugen og italesat det før og efter træning hver eneste dag. Så det må ikke komme som en overraskelse, at de kommer til at være i haserne på os, siger Mathias Jørgensen og tilføjer så: 

– Jeg må også sige, at når vi går til pause og har været det næstbedste hold i hele første halvleg, har vi et resultat (1-0, red.), vi kan komme ud og prøve at kæmpe imod. Vi kommer ud til anden halvleg med fin kvalitet på bolden og noget af den energi, vi skulle have haft fra start af, men så går der to minutter, og så ligger bolden i nettet. Og så var det opad bakke derfra. Det skal vi simpelthen lære af. Vi må ikke tabe pusten så meget, når vi får et mål imod os. Det sker i fodbold, at modstanderne scorer, og det må ikke give os så store mavepustere, som det gør nu. 

Alle fire mål kan meget vel tilskrives personlige fejl fra AaB, og Mathias Jørgensen ærgrer sig over, at nordjyderne ikke var skarpere med bolden. 

– Det er jo gerne sådan en cirkel hele vejen rundt, hvor vi snakker om, at vi skulle være langt bedre på bolden, men det giver os så ikke mere tryghed på bolden, at vi så laver nogle fejl. Det handler om at komme udover den barriere, for fejl er en del af fodbold. Vi skal være mere skarpe med bolden, for jeg synes, at vi er et godt fodboldhold, når tingene fungerer, og vi skal prøve at have løftet det der bundniveau.

– Samtidig må jeg sige, at jeg er en del af en offensiv, der får skabt lige godt ingenting i dag, og jeg er ligeså meget skyld i, at det ender 4-0, både defensivt og offensivt, siger han og tilføjer til sidst:

– Nu skal vi bounce back. 

AaB har allerede onsdag aften muligheden for at komme tilbage på sporet, når Mathias Jørgensen og co. tager imod FC Nordsjælland i den kamp, der blev udskudt fra sidste weekends runde grundet frost i banen på Aalborg Portland Park. 





Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn


Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Manchester United overvejer ham

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Vavro-skandale – kan få lang karantæne

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Vil have Jonas Wind til FC København

Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

‘En kæmpe ære at spille for FC København’

Her er Superligaens bedste stadion

Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner

Her er Ajax-danskers millionløn

Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

AGF binder stortalent på lang kontrakt

Celtic genansætter populær veteran

Rygter om AC Horsens-legende

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil

Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK

Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’

Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget

Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Angrebstalent forlænger med Brøndby IF

FC Nordsjælland på rov i DBU

Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner

Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent

Tauson indleder året med double-nederlag

‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid

Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning

Nye skader i Manchester City

Superliga-boss afviste Frank og Tottenham

Egypten i kvartfinalen