ÅRHUS (Tipsbladet): AGF kunne nærmest ikke have drømt om en bedre debut på den nye hjemmebane i Vejlby, end de fik mod AaB søndag eftermiddag.
En sejr på hele 4-0 i den jyske klassiker kunne de århusianske fans lune sig på ovenpå en kamp, hvor AaB lavede den ene fejl efter den anden, som blandt andre Patrick Mortensen og Mikael Anderson udnyttede.
Og det skaber frustrationer i AaB-lejren.
I hvert fald er Mathias Jørgensen irriteret over, at AaB ikke kom bedre ud til kampen. Det fortæller han til Tipsbladet og den fremmødte presse kort efter slutfløjt.
– Jeg har ikke en forklaring, men der er nogle basisting, hvor det kan irritere mig en smule. Vi havde snakket om, at de spiller premiere på et nyt stadion og kommer med et stort tryk. Det må ikke komme som en overraskelse for os.
– Vi har snakket om det hele ugen og italesat det før og efter træning hver eneste dag. Så det må ikke komme som en overraskelse, at de kommer til at være i haserne på os, siger Mathias Jørgensen og tilføjer så:
– Jeg må også sige, at når vi går til pause og har været det næstbedste hold i hele første halvleg, har vi et resultat (1-0, red.), vi kan komme ud og prøve at kæmpe imod. Vi kommer ud til anden halvleg med fin kvalitet på bolden og noget af den energi, vi skulle have haft fra start af, men så går der to minutter, og så ligger bolden i nettet. Og så var det opad bakke derfra. Det skal vi simpelthen lære af. Vi må ikke tabe pusten så meget, når vi får et mål imod os. Det sker i fodbold, at modstanderne scorer, og det må ikke give os så store mavepustere, som det gør nu.
Alle fire mål kan meget vel tilskrives personlige fejl fra AaB, og Mathias Jørgensen ærgrer sig over, at nordjyderne ikke var skarpere med bolden.
– Det er jo gerne sådan en cirkel hele vejen rundt, hvor vi snakker om, at vi skulle være langt bedre på bolden, men det giver os så ikke mere tryghed på bolden, at vi så laver nogle fejl. Det handler om at komme udover den barriere, for fejl er en del af fodbold. Vi skal være mere skarpe med bolden, for jeg synes, at vi er et godt fodboldhold, når tingene fungerer, og vi skal prøve at have løftet det der bundniveau.
– Samtidig må jeg sige, at jeg er en del af en offensiv, der får skabt lige godt ingenting i dag, og jeg er ligeså meget skyld i, at det ender 4-0, både defensivt og offensivt, siger han og tilføjer til sidst:
– Nu skal vi bounce back.
AaB har allerede onsdag aften muligheden for at komme tilbage på sporet, når Mathias Jørgensen og co. tager imod FC Nordsjælland i den kamp, der blev udskudt fra sidste weekends runde grundet frost i banen på Aalborg Portland Park.
NYHEDER
– Det er en fin lodtrækning
Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen
TOPNYHED
Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje
Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fem bud på Lukas Leragers afløser i FCK
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
TOPNYHED
Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag
NYHEDER
– En humørdræber
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
INTERVIEW
Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
Her trækkes der lod til VM
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
Alle storroser Dario Osorio
MEDIE
Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
TOPNYHED
Bendtner udpeger kæmpe dansk problem
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
INTERVIEW
Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
Michael Gregoritch i kæmpe helterolle
Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i luften i London
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå
NYHEDER