ÅRHUS (Tipsbladet): AGF kunne nærmest ikke have drømt om en bedre debut på den nye hjemmebane i Vejlby, end de fik mod AaB søndag eftermiddag.
En sejr på hele 4-0 i den jyske klassiker kunne de århusianske fans lune sig på ovenpå en kamp, hvor AaB lavede den ene fejl efter den anden, som blandt andre Patrick Mortensen og Mikael Anderson udnyttede.
Og det skaber frustrationer i AaB-lejren.
I hvert fald er Mathias Jørgensen irriteret over, at AaB ikke kom bedre ud til kampen. Det fortæller han til Tipsbladet og den fremmødte presse kort efter slutfløjt.
– Jeg har ikke en forklaring, men der er nogle basisting, hvor det kan irritere mig en smule. Vi havde snakket om, at de spiller premiere på et nyt stadion og kommer med et stort tryk. Det må ikke komme som en overraskelse for os.
– Vi har snakket om det hele ugen og italesat det før og efter træning hver eneste dag. Så det må ikke komme som en overraskelse, at de kommer til at være i haserne på os, siger Mathias Jørgensen og tilføjer så:
– Jeg må også sige, at når vi går til pause og har været det næstbedste hold i hele første halvleg, har vi et resultat (1-0, red.), vi kan komme ud og prøve at kæmpe imod. Vi kommer ud til anden halvleg med fin kvalitet på bolden og noget af den energi, vi skulle have haft fra start af, men så går der to minutter, og så ligger bolden i nettet. Og så var det opad bakke derfra. Det skal vi simpelthen lære af. Vi må ikke tabe pusten så meget, når vi får et mål imod os. Det sker i fodbold, at modstanderne scorer, og det må ikke give os så store mavepustere, som det gør nu.
Alle fire mål kan meget vel tilskrives personlige fejl fra AaB, og Mathias Jørgensen ærgrer sig over, at nordjyderne ikke var skarpere med bolden.
– Det er jo gerne sådan en cirkel hele vejen rundt, hvor vi snakker om, at vi skulle være langt bedre på bolden, men det giver os så ikke mere tryghed på bolden, at vi så laver nogle fejl. Det handler om at komme udover den barriere, for fejl er en del af fodbold. Vi skal være mere skarpe med bolden, for jeg synes, at vi er et godt fodboldhold, når tingene fungerer, og vi skal prøve at have løftet det der bundniveau.
– Samtidig må jeg sige, at jeg er en del af en offensiv, der får skabt lige godt ingenting i dag, og jeg er ligeså meget skyld i, at det ender 4-0, både defensivt og offensivt, siger han og tilføjer til sidst:
– Nu skal vi bounce back.
AaB har allerede onsdag aften muligheden for at komme tilbage på sporet, når Mathias Jørgensen og co. tager imod FC Nordsjælland i den kamp, der blev udskudt fra sidste weekends runde grundet frost i banen på Aalborg Portland Park.

TransferLIVE: Chok – kæmpehandel kollapser

På vej mod retur?

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Færdig – Andreas Bruus på klubjagt

Kæmpetransfer på vej – Man Utd scorer millioner

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

‘Jeg ville så gerne have ham til Brøndby’

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Kæmpe milliontab

Nu bliver FCK nødt til at tage det alvorligt!

FC Barcelona forsøger sig med dansker

Helt vildt – dansk målmaskine tæt på kæmpe rekord

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Superliga-klub smadrer transferrekord

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

Afsløring: FCK tilbyder Elyounoussi forlængelse

“Et kup” at hente dansk angriber

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Rasmus Falk: ‘Det er sgu smukt, det her’

Kan skifte fra AC Horsens til PSG

Er han Viborgs næste cheftræner?

Må acceptere stor lønnedgang

FCK-emne præsenteret i ny klub

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Aflyser sommerferien

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub

Forstår intet af stor dansk transfer

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Overraskelse? Han forlænger med FCM

Diogo Jota død i trafikulykke

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

Lover transfers

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Danskerne jubler over opbakning

Formsvage Saints i svært Dublin-derby

Dansk Wimbledon-sensation

– Vi kigger rigtig meget på U19-landshold

FCK-kamp afblæst

Så eftertragtet er Morten Frendrup

Vild Rasmus Højlund-konkurrent på vej?

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste

Står i kø for at hylde Diogo Jota

Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger