ÅRHUS (Tipsbladet): AGF kunne nærmest ikke have drømt om en bedre debut på den nye hjemmebane i Vejlby, end de fik mod AaB søndag eftermiddag.
En sejr på hele 4-0 i den jyske klassiker kunne de århusianske fans lune sig på ovenpå en kamp, hvor AaB lavede den ene fejl efter den anden, som blandt andre Patrick Mortensen og Mikael Anderson udnyttede.
Og det skaber frustrationer i AaB-lejren.
I hvert fald er Mathias Jørgensen irriteret over, at AaB ikke kom bedre ud til kampen. Det fortæller han til Tipsbladet og den fremmødte presse kort efter slutfløjt.
– Jeg har ikke en forklaring, men der er nogle basisting, hvor det kan irritere mig en smule. Vi havde snakket om, at de spiller premiere på et nyt stadion og kommer med et stort tryk. Det må ikke komme som en overraskelse for os.
– Vi har snakket om det hele ugen og italesat det før og efter træning hver eneste dag. Så det må ikke komme som en overraskelse, at de kommer til at være i haserne på os, siger Mathias Jørgensen og tilføjer så:
– Jeg må også sige, at når vi går til pause og har været det næstbedste hold i hele første halvleg, har vi et resultat (1-0, red.), vi kan komme ud og prøve at kæmpe imod. Vi kommer ud til anden halvleg med fin kvalitet på bolden og noget af den energi, vi skulle have haft fra start af, men så går der to minutter, og så ligger bolden i nettet. Og så var det opad bakke derfra. Det skal vi simpelthen lære af. Vi må ikke tabe pusten så meget, når vi får et mål imod os. Det sker i fodbold, at modstanderne scorer, og det må ikke give os så store mavepustere, som det gør nu.
Alle fire mål kan meget vel tilskrives personlige fejl fra AaB, og Mathias Jørgensen ærgrer sig over, at nordjyderne ikke var skarpere med bolden.
– Det er jo gerne sådan en cirkel hele vejen rundt, hvor vi snakker om, at vi skulle være langt bedre på bolden, men det giver os så ikke mere tryghed på bolden, at vi så laver nogle fejl. Det handler om at komme udover den barriere, for fejl er en del af fodbold. Vi skal være mere skarpe med bolden, for jeg synes, at vi er et godt fodboldhold, når tingene fungerer, og vi skal prøve at have løftet det der bundniveau.
– Samtidig må jeg sige, at jeg er en del af en offensiv, der får skabt lige godt ingenting i dag, og jeg er ligeså meget skyld i, at det ender 4-0, både defensivt og offensivt, siger han og tilføjer til sidst:
– Nu skal vi bounce back.
AaB har allerede onsdag aften muligheden for at komme tilbage på sporet, når Mathias Jørgensen og co. tager imod FC Nordsjælland i den kamp, der blev udskudt fra sidste weekends runde grundet frost i banen på Aalborg Portland Park.
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Klar tale: Han bør fyres nu
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
Alexander Lind blæst bagover
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
FC København-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
FC Nordsjælland vinder i egen hule
Silkeborg klasker Randers