ÅRHUS (Tipsbladet): AGF kunne nærmest ikke have drømt om en bedre debut på den nye hjemmebane i Vejlby, end de fik mod AaB søndag eftermiddag.
En sejr på hele 4-0 i den jyske klassiker kunne de århusianske fans lune sig på ovenpå en kamp, hvor AaB lavede den ene fejl efter den anden, som blandt andre Patrick Mortensen og Mikael Anderson udnyttede.
Og det skaber frustrationer i AaB-lejren.
I hvert fald er Mathias Jørgensen irriteret over, at AaB ikke kom bedre ud til kampen. Det fortæller han til Tipsbladet og den fremmødte presse kort efter slutfløjt.
– Jeg har ikke en forklaring, men der er nogle basisting, hvor det kan irritere mig en smule. Vi havde snakket om, at de spiller premiere på et nyt stadion og kommer med et stort tryk. Det må ikke komme som en overraskelse for os.
– Vi har snakket om det hele ugen og italesat det før og efter træning hver eneste dag. Så det må ikke komme som en overraskelse, at de kommer til at være i haserne på os, siger Mathias Jørgensen og tilføjer så:
– Jeg må også sige, at når vi går til pause og har været det næstbedste hold i hele første halvleg, har vi et resultat (1-0, red.), vi kan komme ud og prøve at kæmpe imod. Vi kommer ud til anden halvleg med fin kvalitet på bolden og noget af den energi, vi skulle have haft fra start af, men så går der to minutter, og så ligger bolden i nettet. Og så var det opad bakke derfra. Det skal vi simpelthen lære af. Vi må ikke tabe pusten så meget, når vi får et mål imod os. Det sker i fodbold, at modstanderne scorer, og det må ikke give os så store mavepustere, som det gør nu.
Alle fire mål kan meget vel tilskrives personlige fejl fra AaB, og Mathias Jørgensen ærgrer sig over, at nordjyderne ikke var skarpere med bolden.
– Det er jo gerne sådan en cirkel hele vejen rundt, hvor vi snakker om, at vi skulle være langt bedre på bolden, men det giver os så ikke mere tryghed på bolden, at vi så laver nogle fejl. Det handler om at komme udover den barriere, for fejl er en del af fodbold. Vi skal være mere skarpe med bolden, for jeg synes, at vi er et godt fodboldhold, når tingene fungerer, og vi skal prøve at have løftet det der bundniveau.
– Samtidig må jeg sige, at jeg er en del af en offensiv, der får skabt lige godt ingenting i dag, og jeg er ligeså meget skyld i, at det ender 4-0, både defensivt og offensivt, siger han og tilføjer til sidst:
– Nu skal vi bounce back.
AaB har allerede onsdag aften muligheden for at komme tilbage på sporet, når Mathias Jørgensen og co. tager imod FC Nordsjælland i den kamp, der blev udskudt fra sidste weekends runde grundet frost i banen på Aalborg Portland Park.
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
Aldrig set før
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
MEDIE
Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
MEDIE
Brendan Rodgers i chokskifte
EKSKLUSIVT
– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby
MEDIE
Lukas Lerager tæt på denne klub
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
MEDIE
FCK-flop flopper igen – transfer meldes død
MEDIE
Har Brøndby-spiller på blokken
NYHEDER
Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
TIPSBLADETS DOM
En helt genial transfer, CV – køb ham nu!
Målmand håber på Brøndby-transfer
TRANSFER
Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division
NYHEDER
AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli
NYHEDER
– Det er alvorligt og ret bekymrende
NYHEDER
Vanvittig kamp for Manchester United
Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Wales
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
Julebold? Køb billetter til Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt
NYHEDER
Konkurrent hylder Vingegaard
HELT VILDT
Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’
NYHEDER
Hænger Chido Obi ud
NYHEDER
Tullberg slår fast: Det snakker vi IKKE om
HELT VILDT
‘Mareridt’: Medier slagter Tottenham-stjerne
Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!