STUTTGART (Tipsbladet): Benjamin Verbic kan umuligt lide af OCD – for så havde han aldrig forladt FC København på det tidspunkt, han gjorde i januar 2018.
Den slovenske offensivspiller skiftede fra FC København til Dynamo Kiev, mens han stod noteret for 99 kampe for den danske hovedstadsklub.
– Åh Gud, ja! Jeg har en FCK-trøje derhjemme med nummer 99 og mit navn på. Det er en skam, jeg aldrig nåede 100 kampe for FC København, siger Benjamin Verbic til Tipsbladet.
De 100 kampe kan han i princippet nå endnu.
Til dagligt tørner 30-årige Benjamin Verbic ud for Panathinaikos, hvor han har et år tilbage af sin kontrakt, og det er set mange gange før, at FCK henter én af klubbens tidligere stjerner retur.
Skulle opkaldet komme, vil sloveneren være lydhør.
– Tiden i FC København var den bedste i min karriere. Vi vandt næsten alle kampe, og vi kvalificerede os til både Champions League og Europa League. Jeg var også glad uden for banen og savner ofte tiden i Danmark – ikke mindst når jeg ser en FCK-kamp i Parken på TV. Jeg ser dem tit – det var en skam, de ikke vandt mesterskabet.
– Jeg tænker ofte på at vende tilbage til FC København, men i fodbold ved man aldrig, hvad der sker. Hvert transfervindue er uforudsigelig, men selvfølgelig vil jeg ikke sige nej til min gamle klub, siger Benjamin Verbic.
Han har rent faktisk været tæt på at vende tilbage til FC København en enkelt gang.
– Jeg har været i dialog med FCK én gang, siden jeg forlod klubben, men Dynamo Kiev ville ikke lade mig gå, og derfor blev det ikke til noget, siger offensivspilleren.
Benjamin Verbic husker især ét ansigt fra tiden i FCK.
– Når jeg tænker på FC København, ser jeg Ståle Solbakken for mig. Vi (Slovenien, red.) mødte Norge to gange i 2022, og jeg fik en god snak med Ståle. Jeg respekterer ham ekstremt meget. Han var en hård chef, og vi havde vores op- og nedture. Det var lidt et had/kærlighedsforhold, men han respekterede mig altid, og jeg gav altid alt for ham på banen.

Spiller sammen med Zeca
Siden 2022 har Benjamin Verbic tørnet ud for Panathinaikos, og i den græske traditionsklub kan han tale en masse FCK-røverhistorier sammen med Carlos Zeca, der for et år siden vendte hjem til Grækenland efter en årrække som anfører i FC København.
– Jeg blev meget glad, da han kom til Panathinaikos. Vi nåede kun at spille sammen et halvt år i FC København, men alligevel udviklede vi et nært forhold til hinanden. Nu er han vendt hjem til Panathinaikos, og det glæder mig meget, at vi er sammen igen, siger Verbic.
Benjamin Verbic, Carlos Zeca og de øvrige Panathinaikos-spillere sluttede på fjerdepladsen i den græske liga og vandt pokalturneringen. Verbic havde en skadesplaget sæson og scorede fire mål i 28 optrædener.
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
HELT VILDT
Kæmpe krise! Første gang i 118 år
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
Stor ros til FC Midtjylland
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
TOPNYHED
Belønnes af FC København
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
INTERVIEW
Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
Revser Dorgu: Bliver erstattet
TOPNYHED
Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
NYHEDER
Debatten raser: Skal Slot fyres?
Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
NYHEDER
– Det her gør ondt for at være ærlig
NYHEDER
Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time
NYHEDER
Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’
Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret
– Det er lidt kaotisk
NYHEDER
Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp
Her kan du se FC København mod Kairat Almaty
Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’