STUTTGART (Tipsbladet): Benjamin Verbic kan umuligt lide af OCD – for så havde han aldrig forladt FC København på det tidspunkt, han gjorde i januar 2018.
Den slovenske offensivspiller skiftede fra FC København til Dynamo Kiev, mens han stod noteret for 99 kampe for den danske hovedstadsklub.
– Åh Gud, ja! Jeg har en FCK-trøje derhjemme med nummer 99 og mit navn på. Det er en skam, jeg aldrig nåede 100 kampe for FC København, siger Benjamin Verbic til Tipsbladet.
De 100 kampe kan han i princippet nå endnu.
Til dagligt tørner 30-årige Benjamin Verbic ud for Panathinaikos, hvor han har et år tilbage af sin kontrakt, og det er set mange gange før, at FCK henter én af klubbens tidligere stjerner retur.
Skulle opkaldet komme, vil sloveneren være lydhør.
– Tiden i FC København var den bedste i min karriere. Vi vandt næsten alle kampe, og vi kvalificerede os til både Champions League og Europa League. Jeg var også glad uden for banen og savner ofte tiden i Danmark – ikke mindst når jeg ser en FCK-kamp i Parken på TV. Jeg ser dem tit – det var en skam, de ikke vandt mesterskabet.
– Jeg tænker ofte på at vende tilbage til FC København, men i fodbold ved man aldrig, hvad der sker. Hvert transfervindue er uforudsigelig, men selvfølgelig vil jeg ikke sige nej til min gamle klub, siger Benjamin Verbic.
Han har rent faktisk været tæt på at vende tilbage til FC København en enkelt gang.
– Jeg har været i dialog med FCK én gang, siden jeg forlod klubben, men Dynamo Kiev ville ikke lade mig gå, og derfor blev det ikke til noget, siger offensivspilleren.
Benjamin Verbic husker især ét ansigt fra tiden i FCK.
– Når jeg tænker på FC København, ser jeg Ståle Solbakken for mig. Vi (Slovenien, red.) mødte Norge to gange i 2022, og jeg fik en god snak med Ståle. Jeg respekterer ham ekstremt meget. Han var en hård chef, og vi havde vores op- og nedture. Det var lidt et had/kærlighedsforhold, men han respekterede mig altid, og jeg gav altid alt for ham på banen.

Spiller sammen med Zeca
Siden 2022 har Benjamin Verbic tørnet ud for Panathinaikos, og i den græske traditionsklub kan han tale en masse FCK-røverhistorier sammen med Carlos Zeca, der for et år siden vendte hjem til Grækenland efter en årrække som anfører i FC København.
– Jeg blev meget glad, da han kom til Panathinaikos. Vi nåede kun at spille sammen et halvt år i FC København, men alligevel udviklede vi et nært forhold til hinanden. Nu er han vendt hjem til Panathinaikos, og det glæder mig meget, at vi er sammen igen, siger Verbic.
Benjamin Verbic, Carlos Zeca og de øvrige Panathinaikos-spillere sluttede på fjerdepladsen i den græske liga og vandt pokalturneringen. Verbic havde en skadesplaget sæson og scorede fire mål i 28 optrædener.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Kæmpekøb retur til FC København?
Brøndby tog vigtig overtidssejr
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
MEDIE
Offentliggøres i dag
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
OPTAKT
OB – Randers FC
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF