STUTTGART (Tipsbladet): Benjamin Verbic kan umuligt lide af OCD – for så havde han aldrig forladt FC København på det tidspunkt, han gjorde i januar 2018.
Den slovenske offensivspiller skiftede fra FC København til Dynamo Kiev, mens han stod noteret for 99 kampe for den danske hovedstadsklub.
– Åh Gud, ja! Jeg har en FCK-trøje derhjemme med nummer 99 og mit navn på. Det er en skam, jeg aldrig nåede 100 kampe for FC København, siger Benjamin Verbic til Tipsbladet.
De 100 kampe kan han i princippet nå endnu.
Til dagligt tørner 30-årige Benjamin Verbic ud for Panathinaikos, hvor han har et år tilbage af sin kontrakt, og det er set mange gange før, at FCK henter én af klubbens tidligere stjerner retur.
Skulle opkaldet komme, vil sloveneren være lydhør.
– Tiden i FC København var den bedste i min karriere. Vi vandt næsten alle kampe, og vi kvalificerede os til både Champions League og Europa League. Jeg var også glad uden for banen og savner ofte tiden i Danmark – ikke mindst når jeg ser en FCK-kamp i Parken på TV. Jeg ser dem tit – det var en skam, de ikke vandt mesterskabet.
– Jeg tænker ofte på at vende tilbage til FC København, men i fodbold ved man aldrig, hvad der sker. Hvert transfervindue er uforudsigelig, men selvfølgelig vil jeg ikke sige nej til min gamle klub, siger Benjamin Verbic.
Han har rent faktisk været tæt på at vende tilbage til FC København en enkelt gang.
– Jeg har været i dialog med FCK én gang, siden jeg forlod klubben, men Dynamo Kiev ville ikke lade mig gå, og derfor blev det ikke til noget, siger offensivspilleren.
Benjamin Verbic husker især ét ansigt fra tiden i FCK.
– Når jeg tænker på FC København, ser jeg Ståle Solbakken for mig. Vi (Slovenien, red.) mødte Norge to gange i 2022, og jeg fik en god snak med Ståle. Jeg respekterer ham ekstremt meget. Han var en hård chef, og vi havde vores op- og nedture. Det var lidt et had/kærlighedsforhold, men han respekterede mig altid, og jeg gav altid alt for ham på banen.

Spiller sammen med Zeca
Siden 2022 har Benjamin Verbic tørnet ud for Panathinaikos, og i den græske traditionsklub kan han tale en masse FCK-røverhistorier sammen med Carlos Zeca, der for et år siden vendte hjem til Grækenland efter en årrække som anfører i FC København.
– Jeg blev meget glad, da han kom til Panathinaikos. Vi nåede kun at spille sammen et halvt år i FC København, men alligevel udviklede vi et nært forhold til hinanden. Nu er han vendt hjem til Panathinaikos, og det glæder mig meget, at vi er sammen igen, siger Verbic.
Benjamin Verbic, Carlos Zeca og de øvrige Panathinaikos-spillere sluttede på fjerdepladsen i den græske liga og vandt pokalturneringen. Verbic havde en skadesplaget sæson og scorede fire mål i 28 optrædener.
LIVE
LIVE: Kongekasse af Mattsson – se den her
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
Moukoko vækker opsigt i udlandet
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
Superliga-ekspert i svime over FCK
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
Færdig i Manchester City
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Viborg FF – AGF
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER
Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
OPTAKT
OB – FC Fredericia
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
NYHEDER