STUTTGART (Tipsbladet): Benjamin Verbic kan umuligt lide af OCD – for så havde han aldrig forladt FC København på det tidspunkt, han gjorde i januar 2018.
Den slovenske offensivspiller skiftede fra FC København til Dynamo Kiev, mens han stod noteret for 99 kampe for den danske hovedstadsklub.
– Åh Gud, ja! Jeg har en FCK-trøje derhjemme med nummer 99 og mit navn på. Det er en skam, jeg aldrig nåede 100 kampe for FC København, siger Benjamin Verbic til Tipsbladet.
De 100 kampe kan han i princippet nå endnu.
Til dagligt tørner 30-årige Benjamin Verbic ud for Panathinaikos, hvor han har et år tilbage af sin kontrakt, og det er set mange gange før, at FCK henter én af klubbens tidligere stjerner retur.
Skulle opkaldet komme, vil sloveneren være lydhør.
– Tiden i FC København var den bedste i min karriere. Vi vandt næsten alle kampe, og vi kvalificerede os til både Champions League og Europa League. Jeg var også glad uden for banen og savner ofte tiden i Danmark – ikke mindst når jeg ser en FCK-kamp i Parken på TV. Jeg ser dem tit – det var en skam, de ikke vandt mesterskabet.
– Jeg tænker ofte på at vende tilbage til FC København, men i fodbold ved man aldrig, hvad der sker. Hvert transfervindue er uforudsigelig, men selvfølgelig vil jeg ikke sige nej til min gamle klub, siger Benjamin Verbic.
Han har rent faktisk været tæt på at vende tilbage til FC København en enkelt gang.
– Jeg har været i dialog med FCK én gang, siden jeg forlod klubben, men Dynamo Kiev ville ikke lade mig gå, og derfor blev det ikke til noget, siger offensivspilleren.
Benjamin Verbic husker især ét ansigt fra tiden i FCK.
– Når jeg tænker på FC København, ser jeg Ståle Solbakken for mig. Vi (Slovenien, red.) mødte Norge to gange i 2022, og jeg fik en god snak med Ståle. Jeg respekterer ham ekstremt meget. Han var en hård chef, og vi havde vores op- og nedture. Det var lidt et had/kærlighedsforhold, men han respekterede mig altid, og jeg gav altid alt for ham på banen.

Spiller sammen med Zeca
Siden 2022 har Benjamin Verbic tørnet ud for Panathinaikos, og i den græske traditionsklub kan han tale en masse FCK-røverhistorier sammen med Carlos Zeca, der for et år siden vendte hjem til Grækenland efter en årrække som anfører i FC København.
– Jeg blev meget glad, da han kom til Panathinaikos. Vi nåede kun at spille sammen et halvt år i FC København, men alligevel udviklede vi et nært forhold til hinanden. Nu er han vendt hjem til Panathinaikos, og det glæder mig meget, at vi er sammen igen, siger Verbic.
Benjamin Verbic, Carlos Zeca og de øvrige Panathinaikos-spillere sluttede på fjerdepladsen i den græske liga og vandt pokalturneringen. Verbic havde en skadesplaget sæson og scorede fire mål i 28 optrædener.
LIVE
LIVE: Sender lille stikpille til FCK
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
Dansk træner storroses
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
Reagerer på Brøndby-bombe
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
Langer ud efter trænerlegende
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
I chok over Manchester United
NYHEDER
Køber engelsk klub
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
Kritik preller af på Arteta
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning