STUTTGART (Tipsbladet): Benjamin Verbic kan umuligt lide af OCD – for så havde han aldrig forladt FC København på det tidspunkt, han gjorde i januar 2018.
Den slovenske offensivspiller skiftede fra FC København til Dynamo Kiev, mens han stod noteret for 99 kampe for den danske hovedstadsklub.
– Åh Gud, ja! Jeg har en FCK-trøje derhjemme med nummer 99 og mit navn på. Det er en skam, jeg aldrig nåede 100 kampe for FC København, siger Benjamin Verbic til Tipsbladet.
De 100 kampe kan han i princippet nå endnu.
Til dagligt tørner 30-årige Benjamin Verbic ud for Panathinaikos, hvor han har et år tilbage af sin kontrakt, og det er set mange gange før, at FCK henter én af klubbens tidligere stjerner retur.
Skulle opkaldet komme, vil sloveneren være lydhør.
– Tiden i FC København var den bedste i min karriere. Vi vandt næsten alle kampe, og vi kvalificerede os til både Champions League og Europa League. Jeg var også glad uden for banen og savner ofte tiden i Danmark – ikke mindst når jeg ser en FCK-kamp i Parken på TV. Jeg ser dem tit – det var en skam, de ikke vandt mesterskabet.
– Jeg tænker ofte på at vende tilbage til FC København, men i fodbold ved man aldrig, hvad der sker. Hvert transfervindue er uforudsigelig, men selvfølgelig vil jeg ikke sige nej til min gamle klub, siger Benjamin Verbic.
Han har rent faktisk været tæt på at vende tilbage til FC København en enkelt gang.
– Jeg har været i dialog med FCK én gang, siden jeg forlod klubben, men Dynamo Kiev ville ikke lade mig gå, og derfor blev det ikke til noget, siger offensivspilleren.
Benjamin Verbic husker især ét ansigt fra tiden i FCK.
– Når jeg tænker på FC København, ser jeg Ståle Solbakken for mig. Vi (Slovenien, red.) mødte Norge to gange i 2022, og jeg fik en god snak med Ståle. Jeg respekterer ham ekstremt meget. Han var en hård chef, og vi havde vores op- og nedture. Det var lidt et had/kærlighedsforhold, men han respekterede mig altid, og jeg gav altid alt for ham på banen.

Spiller sammen med Zeca
Siden 2022 har Benjamin Verbic tørnet ud for Panathinaikos, og i den græske traditionsklub kan han tale en masse FCK-røverhistorier sammen med Carlos Zeca, der for et år siden vendte hjem til Grækenland efter en årrække som anfører i FC København.
– Jeg blev meget glad, da han kom til Panathinaikos. Vi nåede kun at spille sammen et halvt år i FC København, men alligevel udviklede vi et nært forhold til hinanden. Nu er han vendt hjem til Panathinaikos, og det glæder mig meget, at vi er sammen igen, siger Verbic.
Benjamin Verbic, Carlos Zeca og de øvrige Panathinaikos-spillere sluttede på fjerdepladsen i den græske liga og vandt pokalturneringen. Verbic havde en skadesplaget sæson og scorede fire mål i 28 optrædener.
LIVE
VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
NYHEDER
Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Portugal – DR Congo
OPTAKT
Argentina – Algeriet
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
OPTAKT
Østrig – Jordan
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
– Jeg får så ondt i maven over det
OPTAKT
England – Kroatien
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
AVIS