STUTTGART (Tipsbladet): Benjamin Verbic kan umuligt lide af OCD – for så havde han aldrig forladt FC København på det tidspunkt, han gjorde i januar 2018.
Den slovenske offensivspiller skiftede fra FC København til Dynamo Kiev, mens han stod noteret for 99 kampe for den danske hovedstadsklub.
– Åh Gud, ja! Jeg har en FCK-trøje derhjemme med nummer 99 og mit navn på. Det er en skam, jeg aldrig nåede 100 kampe for FC København, siger Benjamin Verbic til Tipsbladet.
De 100 kampe kan han i princippet nå endnu.
Til dagligt tørner 30-årige Benjamin Verbic ud for Panathinaikos, hvor han har et år tilbage af sin kontrakt, og det er set mange gange før, at FCK henter én af klubbens tidligere stjerner retur.
Skulle opkaldet komme, vil sloveneren være lydhør.
– Tiden i FC København var den bedste i min karriere. Vi vandt næsten alle kampe, og vi kvalificerede os til både Champions League og Europa League. Jeg var også glad uden for banen og savner ofte tiden i Danmark – ikke mindst når jeg ser en FCK-kamp i Parken på TV. Jeg ser dem tit – det var en skam, de ikke vandt mesterskabet.
– Jeg tænker ofte på at vende tilbage til FC København, men i fodbold ved man aldrig, hvad der sker. Hvert transfervindue er uforudsigelig, men selvfølgelig vil jeg ikke sige nej til min gamle klub, siger Benjamin Verbic.
Han har rent faktisk været tæt på at vende tilbage til FC København en enkelt gang.
– Jeg har været i dialog med FCK én gang, siden jeg forlod klubben, men Dynamo Kiev ville ikke lade mig gå, og derfor blev det ikke til noget, siger offensivspilleren.
Benjamin Verbic husker især ét ansigt fra tiden i FCK.
– Når jeg tænker på FC København, ser jeg Ståle Solbakken for mig. Vi (Slovenien, red.) mødte Norge to gange i 2022, og jeg fik en god snak med Ståle. Jeg respekterer ham ekstremt meget. Han var en hård chef, og vi havde vores op- og nedture. Det var lidt et had/kærlighedsforhold, men han respekterede mig altid, og jeg gav altid alt for ham på banen.

Spiller sammen med Zeca
Siden 2022 har Benjamin Verbic tørnet ud for Panathinaikos, og i den græske traditionsklub kan han tale en masse FCK-røverhistorier sammen med Carlos Zeca, der for et år siden vendte hjem til Grækenland efter en årrække som anfører i FC København.
– Jeg blev meget glad, da han kom til Panathinaikos. Vi nåede kun at spille sammen et halvt år i FC København, men alligevel udviklede vi et nært forhold til hinanden. Nu er han vendt hjem til Panathinaikos, og det glæder mig meget, at vi er sammen igen, siger Verbic.
Benjamin Verbic, Carlos Zeca og de øvrige Panathinaikos-spillere sluttede på fjerdepladsen i den græske liga og vandt pokalturneringen. Verbic havde en skadesplaget sæson og scorede fire mål i 28 optrædener.
MEDIE
Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
FANKLUBBEN
Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
Bo Henriksen fyret
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
Sådan starter FCK mod Esbjerg
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
HELT VILDT
Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nupper pokalsejr
MEDIE
Endelig godt nyt
TOPNYHED
Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
MEDIE