Åben for FCK-comeback: Bedste tid i min karriere

Den tidligere FC København-stjerne Benjamin Verbic følger stadig sin gamle klub, og han er fristet af at vende tilbage til FCK og spille kamp nummer 100.



STUTTGART (Tipsbladet): Benjamin Verbic kan umuligt lide af OCD – for så havde han aldrig forladt FC København på det tidspunkt, han gjorde i januar 2018.

Den slovenske offensivspiller skiftede fra FC København til Dynamo Kiev, mens han stod noteret for 99 kampe for den danske hovedstadsklub.

– Åh Gud, ja! Jeg har en FCK-trøje derhjemme med nummer 99 og mit navn på. Det er en skam, jeg aldrig nåede 100 kampe for FC København, siger Benjamin Verbic til Tipsbladet. 

De 100 kampe kan han i princippet nå endnu. 

Til dagligt tørner 30-årige Benjamin Verbic ud for Panathinaikos, hvor han har et år tilbage af sin kontrakt, og det er set mange gange før, at FCK henter én af klubbens tidligere stjerner retur.

Skulle opkaldet komme, vil sloveneren være lydhør.

– Tiden i FC København var den bedste i min karriere. Vi vandt næsten alle kampe, og vi kvalificerede os til både Champions League og Europa League. Jeg var også glad uden for banen og savner ofte tiden i Danmark – ikke mindst når jeg ser en FCK-kamp i Parken på TV. Jeg ser dem tit – det var en skam, de ikke vandt mesterskabet.

– Jeg tænker ofte på at vende tilbage til FC København, men i fodbold ved man aldrig, hvad der sker. Hvert transfervindue er uforudsigelig, men selvfølgelig vil jeg ikke sige nej til min gamle klub, siger Benjamin Verbic.

Han har rent faktisk været tæt på at vende tilbage til FC København en enkelt gang.

– Jeg har været i dialog med FCK én gang, siden jeg forlod klubben, men Dynamo Kiev ville ikke lade mig gå, og derfor blev det ikke til noget, siger offensivspilleren.

Benjamin Verbic husker især ét ansigt fra tiden i FCK.

– Når jeg tænker på FC København, ser jeg Ståle Solbakken for mig. Vi (Slovenien, red.) mødte Norge to gange i 2022, og jeg fik en god snak med Ståle. Jeg respekterer ham ekstremt meget. Han var en hård chef, og vi havde vores op- og nedture. Det var lidt et had/kærlighedsforhold, men han respekterede mig altid, og jeg gav altid alt for ham på banen.

G8687T

Foto: Alamy

Spiller sammen med Zeca
Siden 2022 har Benjamin Verbic tørnet ud for Panathinaikos, og i den græske traditionsklub kan han tale en masse FCK-røverhistorier sammen med Carlos Zeca, der for et år siden vendte hjem til Grækenland efter en årrække som anfører i FC København.

– Jeg blev meget glad, da han kom til Panathinaikos. Vi nåede kun at spille sammen et halvt år i FC København, men alligevel udviklede vi et nært forhold til hinanden. Nu er han vendt hjem til Panathinaikos, og det glæder mig meget, at vi er sammen igen, siger Verbic.

Benjamin Verbic, Carlos Zeca og de øvrige Panathinaikos-spillere sluttede på fjerdepladsen i den græske liga og vandt pokalturneringen. Verbic havde en skadesplaget sæson og scorede fire mål i 28 optrædener. 

Loading Poll…



Andreas Christensen skriver snart under

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Går langt ned i løn

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

– Lange forhandlinger med FC København

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Raser over Rasmus Højlund-episode

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Brentford har gjort det igen

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Storklub vil have Filip Jörgensen

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af 

Real Madrid satte Atlético på plads