Åben for skifte

Superliga-profilen Pelle Mattsson er snart klar til at finde en ny klub end Silkeborg IF, og han udelukker ikke et skifte til en anden Superliga-klub.



(Helsingør) Tipsbladet: Storebror er allerede fløjet fra reden.

Den næste i rækken kan blive Pelle Mattsson, der er blevet en regulær Superliga-profil for Silkeborg IF, siden han overtog taktstokken på midtbanen efter Mark Brink.

Derfor bliver der også reflekteret over, hvad fremtiden skal bringe for Pelle Mattsson.

– Jeg drømmer om at blive den bedste fodboldspiller, jeg kan blive. Min kontrakt i klubben udløber i vinteren 2026, så der er også lang tid til det, men der kommer et tidspunkt, hvor det er meget naturligt, at man søger nye græsgange.

– Nu har jeg været længe i Silkeborg, så jeg tror også, som jeg er som menneske, at det er naturligt, at jeg vil prøve mig af. Hvornår det bliver, må tiden vise – det har jeg ikke lagt mange kræfter i, fortæller han i et interview med Tipsbladet.

Pelle Mattsson er et af klubbens egne talenter, og mens mange måske på hans vegne har drømt om, at han kunne blive den næste Morten Bruun i Søhøjlandet, matcher det ikke helt den drøm, han selv bærer rundt på.

– Jeg kan ikke snakke for andre end mig selv. Selvfølgelig vil Silkeborg altid være min hjerteklub. Jeg er vokset op i byen og født her, jeg har spillet rigtig mange kampe for SIF og elsker det. Men for mig handler det om, at jeg har en relativt kort fodboldkarriere, og jeg vil gerne ud og prøve mig af.

– Uden at forklejne SIF, så findes der større klubber, der er et udland og mange andre ting, hvor man tænker, at der kan man blive en rigtig god fodboldspiller. Sådan er det bare, og jeg vil bare gerne udvikle mig mest muligt.

Artiklen fortsætter under billedet

Foto: Alamy

Vil ikke udelukke Superligaen
Selvom det nok vil vække opsigt, at han gerne vil prøve sig selv af et andet sted end under Kent Nielsens vinger, står det klart, at snuden skal holdes i sporet resten af sæsonen.

– For at være helt ærlig har jeg ikke lagt mange kræfter i det. Hvis der kommer noget, så tager jeg og klubben stilling til det, men lige nu skal vi ikke forstyrres i, at vi står i en gunstig position, når det kommer til syvendepladsen og en mulig pokalfinale. Det skal ikke komme i vejen for vores mål.

– Jeg vil gerne til udlandet på et tidspunkt, men jeg vil ikke sige nej til noget i Danmark nødvendigvis, forklarer Pelle Mattsson.

Pelle Mattsson står noteret for 133 kampe i den røde trøje.



Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Jonas Wind er i København

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Griner af AaB-rygte

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

– Det har man nok aldrig set før

Stor derby-bøde til FC København

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Rigmand vild med FC København-aftale

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

På rov i FC København

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Dybt skuffet og trist

Froholdt får kæmpe hæder

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Frank reddet i døende sekunder

Patrick Da Silva idømt fængsel

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

– Har ikke ubegrænset kredit

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr