(Helsingør) Tipsbladet: Storebror er allerede fløjet fra reden.
Den næste i rækken kan blive Pelle Mattsson, der er blevet en regulær Superliga-profil for Silkeborg IF, siden han overtog taktstokken på midtbanen efter Mark Brink.
Derfor bliver der også reflekteret over, hvad fremtiden skal bringe for Pelle Mattsson.
– Jeg drømmer om at blive den bedste fodboldspiller, jeg kan blive. Min kontrakt i klubben udløber i vinteren 2026, så der er også lang tid til det, men der kommer et tidspunkt, hvor det er meget naturligt, at man søger nye græsgange.
– Nu har jeg været længe i Silkeborg, så jeg tror også, som jeg er som menneske, at det er naturligt, at jeg vil prøve mig af. Hvornår det bliver, må tiden vise – det har jeg ikke lagt mange kræfter i, fortæller han i et interview med Tipsbladet.
Pelle Mattsson er et af klubbens egne talenter, og mens mange måske på hans vegne har drømt om, at han kunne blive den næste Morten Bruun i Søhøjlandet, matcher det ikke helt den drøm, han selv bærer rundt på.
– Jeg kan ikke snakke for andre end mig selv. Selvfølgelig vil Silkeborg altid være min hjerteklub. Jeg er vokset op i byen og født her, jeg har spillet rigtig mange kampe for SIF og elsker det. Men for mig handler det om, at jeg har en relativt kort fodboldkarriere, og jeg vil gerne ud og prøve mig af.
– Uden at forklejne SIF, så findes der større klubber, der er et udland og mange andre ting, hvor man tænker, at der kan man blive en rigtig god fodboldspiller. Sådan er det bare, og jeg vil bare gerne udvikle mig mest muligt.
Artiklen fortsætter under billedet

Vil ikke udelukke Superligaen
Selvom det nok vil vække opsigt, at han gerne vil prøve sig selv af et andet sted end under Kent Nielsens vinger, står det klart, at snuden skal holdes i sporet resten af sæsonen.
– For at være helt ærlig har jeg ikke lagt mange kræfter i det. Hvis der kommer noget, så tager jeg og klubben stilling til det, men lige nu skal vi ikke forstyrres i, at vi står i en gunstig position, når det kommer til syvendepladsen og en mulig pokalfinale. Det skal ikke komme i vejen for vores mål.
– Jeg vil gerne til udlandet på et tidspunkt, men jeg vil ikke sige nej til noget i Danmark nødvendigvis, forklarer Pelle Mattsson.
Pelle Mattsson står noteret for 133 kampe i den røde trøje.
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
OPTAKT
OB – Sønderjyske
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
NYHEDER
Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
FCK-stjerne knuste Silkeborg med hattrick
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
MEDIE