(Helsingør) Tipsbladet: Storebror er allerede fløjet fra reden.
Den næste i rækken kan blive Pelle Mattsson, der er blevet en regulær Superliga-profil for Silkeborg IF, siden han overtog taktstokken på midtbanen efter Mark Brink.
Derfor bliver der også reflekteret over, hvad fremtiden skal bringe for Pelle Mattsson.
– Jeg drømmer om at blive den bedste fodboldspiller, jeg kan blive. Min kontrakt i klubben udløber i vinteren 2026, så der er også lang tid til det, men der kommer et tidspunkt, hvor det er meget naturligt, at man søger nye græsgange.
– Nu har jeg været længe i Silkeborg, så jeg tror også, som jeg er som menneske, at det er naturligt, at jeg vil prøve mig af. Hvornår det bliver, må tiden vise – det har jeg ikke lagt mange kræfter i, fortæller han i et interview med Tipsbladet.
Pelle Mattsson er et af klubbens egne talenter, og mens mange måske på hans vegne har drømt om, at han kunne blive den næste Morten Bruun i Søhøjlandet, matcher det ikke helt den drøm, han selv bærer rundt på.
– Jeg kan ikke snakke for andre end mig selv. Selvfølgelig vil Silkeborg altid være min hjerteklub. Jeg er vokset op i byen og født her, jeg har spillet rigtig mange kampe for SIF og elsker det. Men for mig handler det om, at jeg har en relativt kort fodboldkarriere, og jeg vil gerne ud og prøve mig af.
– Uden at forklejne SIF, så findes der større klubber, der er et udland og mange andre ting, hvor man tænker, at der kan man blive en rigtig god fodboldspiller. Sådan er det bare, og jeg vil bare gerne udvikle mig mest muligt.
Artiklen fortsætter under billedet

Vil ikke udelukke Superligaen
Selvom det nok vil vække opsigt, at han gerne vil prøve sig selv af et andet sted end under Kent Nielsens vinger, står det klart, at snuden skal holdes i sporet resten af sæsonen.
– For at være helt ærlig har jeg ikke lagt mange kræfter i det. Hvis der kommer noget, så tager jeg og klubben stilling til det, men lige nu skal vi ikke forstyrres i, at vi står i en gunstig position, når det kommer til syvendepladsen og en mulig pokalfinale. Det skal ikke komme i vejen for vores mål.
– Jeg vil gerne til udlandet på et tidspunkt, men jeg vil ikke sige nej til noget i Danmark nødvendigvis, forklarer Pelle Mattsson.
Pelle Mattsson står noteret for 133 kampe i den røde trøje.
LIVE
TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM
NYHEDER
Spansk VM-helt slog til igen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
OPTAKT
Norge – England
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
OPTAKT
Argentina – Schweiz
– Det vil være VM’s største overraskelse!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
TRANSFER