Åben for skifte

Superliga-profilen Pelle Mattsson er snart klar til at finde en ny klub end Silkeborg IF, og han udelukker ikke et skifte til en anden Superliga-klub.



(Helsingør) Tipsbladet: Storebror er allerede fløjet fra reden.

Den næste i rækken kan blive Pelle Mattsson, der er blevet en regulær Superliga-profil for Silkeborg IF, siden han overtog taktstokken på midtbanen efter Mark Brink.

Derfor bliver der også reflekteret over, hvad fremtiden skal bringe for Pelle Mattsson.

– Jeg drømmer om at blive den bedste fodboldspiller, jeg kan blive. Min kontrakt i klubben udløber i vinteren 2026, så der er også lang tid til det, men der kommer et tidspunkt, hvor det er meget naturligt, at man søger nye græsgange.

– Nu har jeg været længe i Silkeborg, så jeg tror også, som jeg er som menneske, at det er naturligt, at jeg vil prøve mig af. Hvornår det bliver, må tiden vise – det har jeg ikke lagt mange kræfter i, fortæller han i et interview med Tipsbladet.

Pelle Mattsson er et af klubbens egne talenter, og mens mange måske på hans vegne har drømt om, at han kunne blive den næste Morten Bruun i Søhøjlandet, matcher det ikke helt den drøm, han selv bærer rundt på.

– Jeg kan ikke snakke for andre end mig selv. Selvfølgelig vil Silkeborg altid være min hjerteklub. Jeg er vokset op i byen og født her, jeg har spillet rigtig mange kampe for SIF og elsker det. Men for mig handler det om, at jeg har en relativt kort fodboldkarriere, og jeg vil gerne ud og prøve mig af.

– Uden at forklejne SIF, så findes der større klubber, der er et udland og mange andre ting, hvor man tænker, at der kan man blive en rigtig god fodboldspiller. Sådan er det bare, og jeg vil bare gerne udvikle mig mest muligt.

Artiklen fortsætter under billedet

Foto: Alamy

Vil ikke udelukke Superligaen
Selvom det nok vil vække opsigt, at han gerne vil prøve sig selv af et andet sted end under Kent Nielsens vinger, står det klart, at snuden skal holdes i sporet resten af sæsonen.

– For at være helt ærlig har jeg ikke lagt mange kræfter i det. Hvis der kommer noget, så tager jeg og klubben stilling til det, men lige nu skal vi ikke forstyrres i, at vi står i en gunstig position, når det kommer til syvendepladsen og en mulig pokalfinale. Det skal ikke komme i vejen for vores mål.

– Jeg vil gerne til udlandet på et tidspunkt, men jeg vil ikke sige nej til noget i Danmark nødvendigvis, forklarer Pelle Mattsson.

Pelle Mattsson står noteret for 133 kampe i den røde trøje.





LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Spår stor transferaktivitet i FC København

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



Kæmpekøb retur til FC København?

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer