(Helsingør) Tipsbladet: Storebror er allerede fløjet fra reden.
Den næste i rækken kan blive Pelle Mattsson, der er blevet en regulær Superliga-profil for Silkeborg IF, siden han overtog taktstokken på midtbanen efter Mark Brink.
Derfor bliver der også reflekteret over, hvad fremtiden skal bringe for Pelle Mattsson.
– Jeg drømmer om at blive den bedste fodboldspiller, jeg kan blive. Min kontrakt i klubben udløber i vinteren 2026, så der er også lang tid til det, men der kommer et tidspunkt, hvor det er meget naturligt, at man søger nye græsgange.
– Nu har jeg været længe i Silkeborg, så jeg tror også, som jeg er som menneske, at det er naturligt, at jeg vil prøve mig af. Hvornår det bliver, må tiden vise – det har jeg ikke lagt mange kræfter i, fortæller han i et interview med Tipsbladet.
Pelle Mattsson er et af klubbens egne talenter, og mens mange måske på hans vegne har drømt om, at han kunne blive den næste Morten Bruun i Søhøjlandet, matcher det ikke helt den drøm, han selv bærer rundt på.
– Jeg kan ikke snakke for andre end mig selv. Selvfølgelig vil Silkeborg altid være min hjerteklub. Jeg er vokset op i byen og født her, jeg har spillet rigtig mange kampe for SIF og elsker det. Men for mig handler det om, at jeg har en relativt kort fodboldkarriere, og jeg vil gerne ud og prøve mig af.
– Uden at forklejne SIF, så findes der større klubber, der er et udland og mange andre ting, hvor man tænker, at der kan man blive en rigtig god fodboldspiller. Sådan er det bare, og jeg vil bare gerne udvikle mig mest muligt.
Artiklen fortsætter under billedet

Vil ikke udelukke Superligaen
Selvom det nok vil vække opsigt, at han gerne vil prøve sig selv af et andet sted end under Kent Nielsens vinger, står det klart, at snuden skal holdes i sporet resten af sæsonen.
– For at være helt ærlig har jeg ikke lagt mange kræfter i det. Hvis der kommer noget, så tager jeg og klubben stilling til det, men lige nu skal vi ikke forstyrres i, at vi står i en gunstig position, når det kommer til syvendepladsen og en mulig pokalfinale. Det skal ikke komme i vejen for vores mål.
– Jeg vil gerne til udlandet på et tidspunkt, men jeg vil ikke sige nej til noget i Danmark nødvendigvis, forklarer Pelle Mattsson.
Pelle Mattsson står noteret for 133 kampe i den røde trøje.
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TOPNYHED
‘FC København er Danmarks gigant’
Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
Her kan du se FC Polissya mod FC København
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
TRANSFER
Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet
BIZART
Stort drama – efterforskes for stjerne-transfer
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
NYHEDER
Osula får stor rolle i Newcastle
Her kan du se de danske hold i Europa
OPTAKT
Viborg FF – OB
NYHEDER
Brøndby-flop: De henter Carl Björk
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
OPTAKT