Åben for at vende hjem til Superligaen

Opholdet i USA er slut for Rasmus Thellufsen, der er åben for det meste - også at vende retur til Danmark.



For tre uger siden pakkede Rasmus Thellufsen kufferterne og sagde farvel til sit amerikanske eventyr i Louisville City.

Den tidligere AaB-spiller gjorde det klart overfor klubben, at han ønskede at søge nye udfordringer og altså ikke indløse sin option for yderligere et år i Louisville City, der spiller i USL – den næstbedste række i USA.

Nu er Rasmus Thellufsen flyttet ind hos sin mor lidt uden for Aalborg, indtil han har en afklaring på fremtiden. Ikke så langt derfra – nærmere bestemt Hornevej – har offensivspillerens tidligere klub AaB hjemme, så hvorfor ikke traske derhen og banke på døren.

– AaB er et sted, hvor jeg har spillet mange år af min karriere. Der har ikke været noget konkret interesse fra AaB endnu, så vi kommer til at kigge på de muligheder, der kommer, for der er ikke noget nu, som er mejslet i sten, siger Rasmus Thellufsen til Tipsbladet.

Offensivspilleren har hørt om lidt løs interesse, men han regner med, at der dukker noget mere konkret op, når sæsonerne er gået på vinterpause, og sportsdirektørerne rundt omkring i Europa har fået sig et overblik over deres transferplaner.

– Jeg er rimelig åben for det meste, så længe det er i Europa. Jeg har ikke låst mig fast på, at det skal være i Danmark. Det kan sagtens være i Sydeuropa, hvis der er en fed mulighed. Jeg ved, der kommer nogle muligheder, og så må vi sætte os ned og kigge på det.

Artiklen fortsætter efter billedet…GettyImages-1241977492
Rasmus Thellufsen i aktion for Lyngby BK mod Silkeborg IF sidste år (Foto: Lars Rønbøg).

Et lærerigt år i USA
Foruden AaB har Rasmus Thellufsen også været på kontrakt i Lyngby BK, mens et lejeophold i Hansa Rostock er hans eneste udlandseventyr, inden han takkede ja til Louisville City i januar.

Her rejste Rasmus Thellufsen langt væk, fra alt det han kender. På forhånd vidste han godt, at afsavnet til familien ville blive en udfordring.

– Det er jo hårdt. Jeg er et familiemenneske, men jeg tog den her mulighed, fordi det var en super fed oplevelse. Jeg har aldrig rigtig været i USA, og her fik jeg lov til at se stort set hele landet. Så det opvejede lidt, at jeg skulle sige farvel til familien i et års tid. Jeg er blevet så rig på oplevelser, at det har været det hele værd.

Et nyt og mere professionelt syn på kost, ernæring og søvn har offensivspilleren blandt andet taget med sig hjem. Men han har også lært noget om at spille fodbold i et land, der er 229 gange større end Danmark.

– Det er jo et kæmpe land. Udebaneturene er jo nogle gange mere end 10 timer i fly. Det var en omvæltning, og det kommer jeg ikke til at savne. Det er nogle lange ture, som man nogle gange tager afsted på tre dage før en kamp, siger Rasmus Thellufsen og fortsætter:

– Vi spillede på et tidspunkt i Colorado, hvor vi spillede oppe i 2500 meters højde, og det kunne man godt mærke på vejrtrækningen. Det er en del hårdere. Vi spillede også i Phoenix i Arizona i juli, hvor der var 48 grader varmt. Det var sådan til sidst, at man nærmest ikke sprintede fuldt længere. Der var heldigvis vandpauser hvert kvarter, men det var ikke helt optimalt.

Rasmus Thellufsen var fast mand for Louisville City i løbet af 2023. Nu er han retur i Danmark, hvor han for tiden selvtræner fem-seks gange om ugen for at holde formen ved lige, indtil den rette mulighed byder sig.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Dansk klub henter Nicolai Larsen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Aarhus eksploderer – vi er mestre!

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Født i Danmark og på vej til VM