Åben for at vende hjem til Superligaen

Opholdet i USA er slut for Rasmus Thellufsen, der er åben for det meste - også at vende retur til Danmark.



For tre uger siden pakkede Rasmus Thellufsen kufferterne og sagde farvel til sit amerikanske eventyr i Louisville City.

Den tidligere AaB-spiller gjorde det klart overfor klubben, at han ønskede at søge nye udfordringer og altså ikke indløse sin option for yderligere et år i Louisville City, der spiller i USL – den næstbedste række i USA.

Nu er Rasmus Thellufsen flyttet ind hos sin mor lidt uden for Aalborg, indtil han har en afklaring på fremtiden. Ikke så langt derfra – nærmere bestemt Hornevej – har offensivspillerens tidligere klub AaB hjemme, så hvorfor ikke traske derhen og banke på døren.

– AaB er et sted, hvor jeg har spillet mange år af min karriere. Der har ikke været noget konkret interesse fra AaB endnu, så vi kommer til at kigge på de muligheder, der kommer, for der er ikke noget nu, som er mejslet i sten, siger Rasmus Thellufsen til Tipsbladet.

Offensivspilleren har hørt om lidt løs interesse, men han regner med, at der dukker noget mere konkret op, når sæsonerne er gået på vinterpause, og sportsdirektørerne rundt omkring i Europa har fået sig et overblik over deres transferplaner.

– Jeg er rimelig åben for det meste, så længe det er i Europa. Jeg har ikke låst mig fast på, at det skal være i Danmark. Det kan sagtens være i Sydeuropa, hvis der er en fed mulighed. Jeg ved, der kommer nogle muligheder, og så må vi sætte os ned og kigge på det.

Artiklen fortsætter efter billedet…GettyImages-1241977492
Rasmus Thellufsen i aktion for Lyngby BK mod Silkeborg IF sidste år (Foto: Lars Rønbøg).

Et lærerigt år i USA
Foruden AaB har Rasmus Thellufsen også været på kontrakt i Lyngby BK, mens et lejeophold i Hansa Rostock er hans eneste udlandseventyr, inden han takkede ja til Louisville City i januar.

Her rejste Rasmus Thellufsen langt væk, fra alt det han kender. På forhånd vidste han godt, at afsavnet til familien ville blive en udfordring.

– Det er jo hårdt. Jeg er et familiemenneske, men jeg tog den her mulighed, fordi det var en super fed oplevelse. Jeg har aldrig rigtig været i USA, og her fik jeg lov til at se stort set hele landet. Så det opvejede lidt, at jeg skulle sige farvel til familien i et års tid. Jeg er blevet så rig på oplevelser, at det har været det hele værd.

Et nyt og mere professionelt syn på kost, ernæring og søvn har offensivspilleren blandt andet taget med sig hjem. Men han har også lært noget om at spille fodbold i et land, der er 229 gange større end Danmark.

– Det er jo et kæmpe land. Udebaneturene er jo nogle gange mere end 10 timer i fly. Det var en omvæltning, og det kommer jeg ikke til at savne. Det er nogle lange ture, som man nogle gange tager afsted på tre dage før en kamp, siger Rasmus Thellufsen og fortsætter:

– Vi spillede på et tidspunkt i Colorado, hvor vi spillede oppe i 2500 meters højde, og det kunne man godt mærke på vejrtrækningen. Det er en del hårdere. Vi spillede også i Phoenix i Arizona i juli, hvor der var 48 grader varmt. Det var sådan til sidst, at man nærmest ikke sprintede fuldt længere. Der var heldigvis vandpauser hvert kvarter, men det var ikke helt optimalt.

Rasmus Thellufsen var fast mand for Louisville City i løbet af 2023. Nu er han retur i Danmark, hvor han for tiden selvtræner fem-seks gange om ugen for at holde formen ved lige, indtil den rette mulighed byder sig.



Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FCK-boss kan snart præsentere noget

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Meldes på vej mod nyt skifte

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Afviser millionbud fra Brøndby

Ekene Chukwuani imponerer i Monaco

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Peter Schmeichel taget på sengen

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Bach Bak i svime over Uhre

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Går langt ned i løn

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Raser over Rasmus Højlund-episode

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Mareridt for FC Augsburg

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Galiciere kan vinde i Andalusien

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen