VIBORG (Tipsbladet): Emmanuel Yeboah har bestemt ikke haft nogen lang snor hos Jesper Sørensen, men måske det ændrer sig nu efter angriberens fantomindhop mod Viborg søndag aften.
To gange udlignede Yeboah i tillægstiden, og han spillede altså en kæmpe rolle i, at Brøndby trods alt kunne rejse hjem med et point.
Efter kampen åbnede Jesper Sørensen op for mere spilletid til Yeboah.
– Det er det, vi skal se. Jeg er glad for det, vi fik fra ham i dag, og det borger kun for mere, lyder det fra Jesper Sørensen, som havde masser på hjerte, når snakken faldt på Emmanuel Yeboah.
Det er nemlig ham, som har holdt ham ude af Brøndby-holdet stort set hver eneste gang, siden Yeboah kom til sidste sommer. Således var kampen i dag kun hans tredje i Brøndby-trøjen, og det har der været flere årsager til.
– Emmanuel har jo haft en meget svær tid i Brøndby. Han har været her snart et år, og det har ikke været nemt for ham. Vi har set noget potentiale individuelt, men vi har haft store problemer – og det er ikke nogen hemmelighed – med at få ham ind og spille kollektivt, og derfor har det ladet vente på sig.
– I opstarten og faktisk også i foråret så det bedre og bedre ud, men det var svært i en hektisk guldkamp at bringe en helt ny spiller ind og give de muligheder, og det er mit valg i sidste ende. Jeg glæder mig rigtig meget på hans vegne.
– Han har ikke så meget at takke mig for i virkeligheden i hans periode her, for jeg har ikke givet ham de muligheder, som han helt sikkert har syntes, han skulle have og være berettiget til. Jeg har måske været lidt hård og sagt, at du skal kunne spille på den måde, vi spiller på. Det bliver bedre og bedre.
Hvad var det i kollektivet, han har manglet?
– Han har været vant til at spille et spil, der var meget individuelt, hvor vi er meget struktureret i måden at gøre tingene på, både med og uden bold. Det miks skal der være. Oven i det har vi haft et rigtigt velfungerende kollektiv og hold, hvor det ikke er nogen hemmelighed, at det også har været virkelig hård konkurrence, han har været oppe imod.
– Derfor er det ikke blevet til meget, men når mulighederne kommer, må man se, hvad man kan tage, og i dag tog han helt klart muligheden, da han fik den, forklarer Jesper Sørensen.
Så må tiden vise, om Yeboah bliver belønnet for hans forrygende indhop. Det kan allerede ske på torsdag, når man møder KF Llapi i Conference League-kvalifikationen.
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
HELT VILDT
Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
FC København scorer millionbeløb
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
MEDIE
Ny sportsdirektør til Eriksen og co.
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
NYHEDER
Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
EKSKLUSIVT
Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte
Her kan du se FC Midtjylland mod Genk
NYHEDER
Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’
NYHEDER