VIBORG (Tipsbladet): Emmanuel Yeboah har bestemt ikke haft nogen lang snor hos Jesper Sørensen, men måske det ændrer sig nu efter angriberens fantomindhop mod Viborg søndag aften.
To gange udlignede Yeboah i tillægstiden, og han spillede altså en kæmpe rolle i, at Brøndby trods alt kunne rejse hjem med et point.
Efter kampen åbnede Jesper Sørensen op for mere spilletid til Yeboah.
– Det er det, vi skal se. Jeg er glad for det, vi fik fra ham i dag, og det borger kun for mere, lyder det fra Jesper Sørensen, som havde masser på hjerte, når snakken faldt på Emmanuel Yeboah.
Det er nemlig ham, som har holdt ham ude af Brøndby-holdet stort set hver eneste gang, siden Yeboah kom til sidste sommer. Således var kampen i dag kun hans tredje i Brøndby-trøjen, og det har der været flere årsager til.
– Emmanuel har jo haft en meget svær tid i Brøndby. Han har været her snart et år, og det har ikke været nemt for ham. Vi har set noget potentiale individuelt, men vi har haft store problemer – og det er ikke nogen hemmelighed – med at få ham ind og spille kollektivt, og derfor har det ladet vente på sig.
– I opstarten og faktisk også i foråret så det bedre og bedre ud, men det var svært i en hektisk guldkamp at bringe en helt ny spiller ind og give de muligheder, og det er mit valg i sidste ende. Jeg glæder mig rigtig meget på hans vegne.
– Han har ikke så meget at takke mig for i virkeligheden i hans periode her, for jeg har ikke givet ham de muligheder, som han helt sikkert har syntes, han skulle have og være berettiget til. Jeg har måske været lidt hård og sagt, at du skal kunne spille på den måde, vi spiller på. Det bliver bedre og bedre.
Hvad var det i kollektivet, han har manglet?
– Han har været vant til at spille et spil, der var meget individuelt, hvor vi er meget struktureret i måden at gøre tingene på, både med og uden bold. Det miks skal der være. Oven i det har vi haft et rigtigt velfungerende kollektiv og hold, hvor det ikke er nogen hemmelighed, at det også har været virkelig hård konkurrence, han har været oppe imod.
– Derfor er det ikke blevet til meget, men når mulighederne kommer, må man se, hvad man kan tage, og i dag tog han helt klart muligheden, da han fik den, forklarer Jesper Sørensen.
Så må tiden vise, om Yeboah bliver belønnet for hans forrygende indhop. Det kan allerede ske på torsdag, når man møder KF Llapi i Conference League-kvalifikationen.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
NYHEDER
Nu taler Messi
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Kryptisk besked til Mileta Rajovic
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
OPTAKT
Viborg FF – OB
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
Han er VM’s bedste spiller
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub