Åbner op for endnu mere spilletid for Brøndby-helt

Emmanuel Yeboah leverede et fremragende indhop for Brøndby søndag aften, og Jesper Sørensen åbner op for, at han får mere spilletid fremover.



VIBORG (Tipsbladet): Emmanuel Yeboah har bestemt ikke haft nogen lang snor hos Jesper Sørensen, men måske det ændrer sig nu efter angriberens fantomindhop mod Viborg søndag aften. 

To gange udlignede Yeboah i tillægstiden, og han spillede altså en kæmpe rolle i, at Brøndby trods alt kunne rejse hjem med et point. 

Efter kampen åbnede Jesper Sørensen op for mere spilletid til Yeboah. 

– Det er det, vi skal se. Jeg er glad for det, vi fik fra ham i dag, og det borger kun for mere, lyder det fra Jesper Sørensen, som havde masser på hjerte, når snakken faldt på Emmanuel Yeboah. 

Det er nemlig ham, som har holdt ham ude af Brøndby-holdet stort set hver eneste gang, siden Yeboah kom til sidste sommer. Således var kampen i dag kun hans tredje i Brøndby-trøjen, og det har der været flere årsager til.

– Emmanuel har jo haft en meget svær tid i Brøndby. Han har været her snart et år, og det har ikke været nemt for ham. Vi har set noget potentiale individuelt, men vi har haft store problemer – og det er ikke nogen hemmelighed – med at få ham ind og spille kollektivt, og derfor har det ladet vente på sig.

– I opstarten og faktisk også i foråret så det bedre og bedre ud, men det var svært i en hektisk guldkamp at bringe en helt ny spiller ind og give de muligheder, og det er mit valg i sidste ende. Jeg glæder mig rigtig meget på hans vegne.

– Han har ikke så meget at takke mig for i virkeligheden i hans periode her, for jeg har ikke givet ham de muligheder, som han helt sikkert har syntes, han skulle have og være berettiget til. Jeg har måske været lidt hård og sagt, at du skal kunne spille på den måde, vi spiller på. Det bliver bedre og bedre.

Hvad var det i kollektivet, han har manglet? 

– Han har været vant til at spille et spil, der var meget individuelt, hvor vi er meget struktureret i måden at gøre tingene på, både med og uden bold. Det miks skal der være. Oven i det har vi haft et rigtigt velfungerende kollektiv og hold, hvor det ikke er nogen hemmelighed, at det også har været virkelig hård konkurrence, han har været oppe imod.

– Derfor er det ikke blevet til meget, men når mulighederne kommer, må man se, hvad man kan tage, og i dag tog han helt klart muligheden, da han fik den, forklarer Jesper Sørensen.

Så må tiden vise, om Yeboah bliver belønnet for hans forrygende indhop. Det kan allerede ske på torsdag, når man møder KF Llapi i Conference League-kvalifikationen.





LIVE

LIVE: ‘Han skal nok få flere kampe end mig’

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

‘Det er en gave for Danmark’

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Højbjerg overvejer stor beslutning

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Spår: Her ender Mohamed Salah

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

En ny fejl? Nævner Thomas Frank



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

‘FC København var en mulighed’

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

To spillere frasorteret af Brian Riemer

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Danske stjerner kan være fortid

Nu flytter anfører til Danmark

Danmark – Nordmakedonien

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Kæmpe nyhed i udlandet

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Ny VM-melding fra Iran

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Tjekker udnytter hjemmebanefordel