Åbner op for endnu mere spilletid for Brøndby-helt

Emmanuel Yeboah leverede et fremragende indhop for Brøndby søndag aften, og Jesper Sørensen åbner op for, at han får mere spilletid fremover.



VIBORG (Tipsbladet): Emmanuel Yeboah har bestemt ikke haft nogen lang snor hos Jesper Sørensen, men måske det ændrer sig nu efter angriberens fantomindhop mod Viborg søndag aften. 

To gange udlignede Yeboah i tillægstiden, og han spillede altså en kæmpe rolle i, at Brøndby trods alt kunne rejse hjem med et point. 

Efter kampen åbnede Jesper Sørensen op for mere spilletid til Yeboah. 

– Det er det, vi skal se. Jeg er glad for det, vi fik fra ham i dag, og det borger kun for mere, lyder det fra Jesper Sørensen, som havde masser på hjerte, når snakken faldt på Emmanuel Yeboah. 

Det er nemlig ham, som har holdt ham ude af Brøndby-holdet stort set hver eneste gang, siden Yeboah kom til sidste sommer. Således var kampen i dag kun hans tredje i Brøndby-trøjen, og det har der været flere årsager til.

– Emmanuel har jo haft en meget svær tid i Brøndby. Han har været her snart et år, og det har ikke været nemt for ham. Vi har set noget potentiale individuelt, men vi har haft store problemer – og det er ikke nogen hemmelighed – med at få ham ind og spille kollektivt, og derfor har det ladet vente på sig.

– I opstarten og faktisk også i foråret så det bedre og bedre ud, men det var svært i en hektisk guldkamp at bringe en helt ny spiller ind og give de muligheder, og det er mit valg i sidste ende. Jeg glæder mig rigtig meget på hans vegne.

– Han har ikke så meget at takke mig for i virkeligheden i hans periode her, for jeg har ikke givet ham de muligheder, som han helt sikkert har syntes, han skulle have og være berettiget til. Jeg har måske været lidt hård og sagt, at du skal kunne spille på den måde, vi spiller på. Det bliver bedre og bedre.

Hvad var det i kollektivet, han har manglet? 

– Han har været vant til at spille et spil, der var meget individuelt, hvor vi er meget struktureret i måden at gøre tingene på, både med og uden bold. Det miks skal der være. Oven i det har vi haft et rigtigt velfungerende kollektiv og hold, hvor det ikke er nogen hemmelighed, at det også har været virkelig hård konkurrence, han har været oppe imod.

– Derfor er det ikke blevet til meget, men når mulighederne kommer, må man se, hvad man kan tage, og i dag tog han helt klart muligheden, da han fik den, forklarer Jesper Sørensen.

Så må tiden vise, om Yeboah bliver belønnet for hans forrygende indhop. Det kan allerede ske på torsdag, når man møder KF Llapi i Conference League-kvalifikationen.







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Enig med FC Midtjylland-angriber

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Scorer vanvittig løn i Premier League



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

AGF-spiller idømt karantæne

Her er 1/8-finalerne ved VM

‘Det er et angreb på FCK’

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Brasiliansk boost før Norge

Skyder stor FCM-historie ned

‘Den mest magtfulde nogensinde’