VIBORG (Tipsbladet): Emmanuel Yeboah har bestemt ikke haft nogen lang snor hos Jesper Sørensen, men måske det ændrer sig nu efter angriberens fantomindhop mod Viborg søndag aften.
To gange udlignede Yeboah i tillægstiden, og han spillede altså en kæmpe rolle i, at Brøndby trods alt kunne rejse hjem med et point.
Efter kampen åbnede Jesper Sørensen op for mere spilletid til Yeboah.
– Det er det, vi skal se. Jeg er glad for det, vi fik fra ham i dag, og det borger kun for mere, lyder det fra Jesper Sørensen, som havde masser på hjerte, når snakken faldt på Emmanuel Yeboah.
Det er nemlig ham, som har holdt ham ude af Brøndby-holdet stort set hver eneste gang, siden Yeboah kom til sidste sommer. Således var kampen i dag kun hans tredje i Brøndby-trøjen, og det har der været flere årsager til.
– Emmanuel har jo haft en meget svær tid i Brøndby. Han har været her snart et år, og det har ikke været nemt for ham. Vi har set noget potentiale individuelt, men vi har haft store problemer – og det er ikke nogen hemmelighed – med at få ham ind og spille kollektivt, og derfor har det ladet vente på sig.
– I opstarten og faktisk også i foråret så det bedre og bedre ud, men det var svært i en hektisk guldkamp at bringe en helt ny spiller ind og give de muligheder, og det er mit valg i sidste ende. Jeg glæder mig rigtig meget på hans vegne.
– Han har ikke så meget at takke mig for i virkeligheden i hans periode her, for jeg har ikke givet ham de muligheder, som han helt sikkert har syntes, han skulle have og være berettiget til. Jeg har måske været lidt hård og sagt, at du skal kunne spille på den måde, vi spiller på. Det bliver bedre og bedre.
Hvad var det i kollektivet, han har manglet?
– Han har været vant til at spille et spil, der var meget individuelt, hvor vi er meget struktureret i måden at gøre tingene på, både med og uden bold. Det miks skal der være. Oven i det har vi haft et rigtigt velfungerende kollektiv og hold, hvor det ikke er nogen hemmelighed, at det også har været virkelig hård konkurrence, han har været oppe imod.
– Derfor er det ikke blevet til meget, men når mulighederne kommer, må man se, hvad man kan tage, og i dag tog han helt klart muligheden, da han fik den, forklarer Jesper Sørensen.
Så må tiden vise, om Yeboah bliver belønnet for hans forrygende indhop. Det kan allerede ske på torsdag, når man møder KF Llapi i Conference League-kvalifikationen.
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
NYHEDER
‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
EKSKLUSIVT
Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
EKSKLUSIVT
‘En kæmpe ære at spille for FC København’
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
Vil have Jonas Wind til FC København
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
TOPNYHED
Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’
Neymar tager en tørn mere
TRANSFER
Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub
Tauson er færdig i Brisbane
Puster til bålet under West Ham-træners sæde
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Karameller i Liverpool
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
NYHEDER