VIBORG (Tipsbladet): Emmanuel Yeboah har bestemt ikke haft nogen lang snor hos Jesper Sørensen, men måske det ændrer sig nu efter angriberens fantomindhop mod Viborg søndag aften.
To gange udlignede Yeboah i tillægstiden, og han spillede altså en kæmpe rolle i, at Brøndby trods alt kunne rejse hjem med et point.
Efter kampen åbnede Jesper Sørensen op for mere spilletid til Yeboah.
– Det er det, vi skal se. Jeg er glad for det, vi fik fra ham i dag, og det borger kun for mere, lyder det fra Jesper Sørensen, som havde masser på hjerte, når snakken faldt på Emmanuel Yeboah.
Det er nemlig ham, som har holdt ham ude af Brøndby-holdet stort set hver eneste gang, siden Yeboah kom til sidste sommer. Således var kampen i dag kun hans tredje i Brøndby-trøjen, og det har der været flere årsager til.
– Emmanuel har jo haft en meget svær tid i Brøndby. Han har været her snart et år, og det har ikke været nemt for ham. Vi har set noget potentiale individuelt, men vi har haft store problemer – og det er ikke nogen hemmelighed – med at få ham ind og spille kollektivt, og derfor har det ladet vente på sig.
– I opstarten og faktisk også i foråret så det bedre og bedre ud, men det var svært i en hektisk guldkamp at bringe en helt ny spiller ind og give de muligheder, og det er mit valg i sidste ende. Jeg glæder mig rigtig meget på hans vegne.
– Han har ikke så meget at takke mig for i virkeligheden i hans periode her, for jeg har ikke givet ham de muligheder, som han helt sikkert har syntes, han skulle have og være berettiget til. Jeg har måske været lidt hård og sagt, at du skal kunne spille på den måde, vi spiller på. Det bliver bedre og bedre.
Hvad var det i kollektivet, han har manglet?
– Han har været vant til at spille et spil, der var meget individuelt, hvor vi er meget struktureret i måden at gøre tingene på, både med og uden bold. Det miks skal der være. Oven i det har vi haft et rigtigt velfungerende kollektiv og hold, hvor det ikke er nogen hemmelighed, at det også har været virkelig hård konkurrence, han har været oppe imod.
– Derfor er det ikke blevet til meget, men når mulighederne kommer, må man se, hvad man kan tage, og i dag tog han helt klart muligheden, da han fik den, forklarer Jesper Sørensen.
Så må tiden vise, om Yeboah bliver belønnet for hans forrygende indhop. Det kan allerede ske på torsdag, når man møder KF Llapi i Conference League-kvalifikationen.
INTERVIEW
Thomas Frank siger undskyld
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
TIPSBLADETS DOM
Et sjældent syn i FC Midtjylland
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven
TOPNYHED
“Har set ham fra OB få karantæne”
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
INTERVIEW
I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’
INTERVIEW
Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
INTERVIEW
Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar
‘Tæt på ren elendighed’
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
Uhre kom på banen i stor skuffelse
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
INTERVIEW
Brøndby-stjerne langer ud efter dommer
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
MEDIE
– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
Derby-dommer: Det var et klart straffespark
TRANSFER
“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”
TOPNYHED
Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”
KARAKTERER
BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller
Biereth og Dolberg bryder måltørke
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
MEDIE
Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
INTERVIEW
Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’
OPTAKT
Randers FC – OB
Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp
DAGENS SPILFORSLAG
Miserabelt i Manchester
Sønderjyske slår FCM i sent drama
Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk
INTERVIEW
Var på vej ud inden afgørende derby-mål
FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning
Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv
NYHEDER
Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?
FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark
Pogba er lettet
Cooper overrasker – bænker to profiler til derby
Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby
MEDIE
Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for
OPTAKT
FC København – Brøndby IF