Åbner op for endnu mere spilletid for Brøndby-helt

Emmanuel Yeboah leverede et fremragende indhop for Brøndby søndag aften, og Jesper Sørensen åbner op for, at han får mere spilletid fremover.



VIBORG (Tipsbladet): Emmanuel Yeboah har bestemt ikke haft nogen lang snor hos Jesper Sørensen, men måske det ændrer sig nu efter angriberens fantomindhop mod Viborg søndag aften. 

To gange udlignede Yeboah i tillægstiden, og han spillede altså en kæmpe rolle i, at Brøndby trods alt kunne rejse hjem med et point. 

Efter kampen åbnede Jesper Sørensen op for mere spilletid til Yeboah. 

– Det er det, vi skal se. Jeg er glad for det, vi fik fra ham i dag, og det borger kun for mere, lyder det fra Jesper Sørensen, som havde masser på hjerte, når snakken faldt på Emmanuel Yeboah. 

Det er nemlig ham, som har holdt ham ude af Brøndby-holdet stort set hver eneste gang, siden Yeboah kom til sidste sommer. Således var kampen i dag kun hans tredje i Brøndby-trøjen, og det har der været flere årsager til.

– Emmanuel har jo haft en meget svær tid i Brøndby. Han har været her snart et år, og det har ikke været nemt for ham. Vi har set noget potentiale individuelt, men vi har haft store problemer – og det er ikke nogen hemmelighed – med at få ham ind og spille kollektivt, og derfor har det ladet vente på sig.

– I opstarten og faktisk også i foråret så det bedre og bedre ud, men det var svært i en hektisk guldkamp at bringe en helt ny spiller ind og give de muligheder, og det er mit valg i sidste ende. Jeg glæder mig rigtig meget på hans vegne.

– Han har ikke så meget at takke mig for i virkeligheden i hans periode her, for jeg har ikke givet ham de muligheder, som han helt sikkert har syntes, han skulle have og være berettiget til. Jeg har måske været lidt hård og sagt, at du skal kunne spille på den måde, vi spiller på. Det bliver bedre og bedre.

Hvad var det i kollektivet, han har manglet? 

– Han har været vant til at spille et spil, der var meget individuelt, hvor vi er meget struktureret i måden at gøre tingene på, både med og uden bold. Det miks skal der være. Oven i det har vi haft et rigtigt velfungerende kollektiv og hold, hvor det ikke er nogen hemmelighed, at det også har været virkelig hård konkurrence, han har været oppe imod.

– Derfor er det ikke blevet til meget, men når mulighederne kommer, må man se, hvad man kan tage, og i dag tog han helt klart muligheden, da han fik den, forklarer Jesper Sørensen.

Så må tiden vise, om Yeboah bliver belønnet for hans forrygende indhop. Det kan allerede ske på torsdag, når man møder KF Llapi i Conference League-kvalifikationen.





TransferLIVE: Vender tilbage til Superliga-klub




Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’



MEDIE

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Topscorer færdig



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Medie med dyster Dorgu-melding

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

‘Sur over Brøndby-transfer’

Stort medie fremhæver FCM-flop

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

Legende med chokmelding

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Her er Tausons vej i Australian Open

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Her er prisen på Skov Olsen

Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

– Jeg var stiktosset

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Stor skuffelse

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’