Åbner sag efter benhård kritik: Stærkt utilfredse

Sagen om ekstraregningen på 250 millioner kroner til det nye stadionprojekt i Århus fører nu til en uvildig undersøgelse.



Selv om byggeriet dårligt nok er kommet i gang endnu, er AGF's nye hjemmebane og det tilhørende sportsprojekt i Århus allerede blevet i alt 350 millioner kroner dyrere, siden det blev præsenteret i sommeren 2023.

Og nu fører den seneste ekstraregning på 250 millioner kroner, der blev præsenteret i sidste uge, til en uvildig undersøgelse, efter sagen har skabt stor utilfredshed fra flere sider i byrådet i Århus.

– Vi skal have fuld klarhed over den her sag. Hvem vidste hvad hvornår, og hvorfor fik den politiske styregruppe og byrådet først så sent et ordentligt indblik i økonomien. Vi er mange, der er stærkt utilfredse med processen, og vi skylder borgerne i Aarhus få alle kort på bordet, siger rådmand Rabih Azad-Ahmad i en pressemeddelelse fra Kultur og Borgerservice.

283671

Rabih Azad-Ahmad (R, til højre), Kong Frederik 10. (i midten) og daværende borgmester Jacob Bundsgaard (S, i midten) ved en tidligere lejlighed. Borgmester Bundsgaard havde sidste arbejdsdag dagen efter, Kongelunden udsendte pressemeddelelsen om ekstraregningen på 250 millioner kroner. Foto: Alamy

Rabih Azad-Ahmad (R) er kulturrådmand, og han er langt fra den eneste politiker i Århus, der har luftet stor forbavselse og utilfredshed, efter Kongelunden i en pressemeddelelse tirsdag 5. november meddelte, at der kom en ekstraregning på 248,6 millioner kroner, hvoraf Salling Fondene dækkede 40 millioner kroner i et ekstra tilskud oven i de 250 millioner kroner, fonden allerede har betalt.

– På Aarhus’ vegne skal der lyde en kæmpestor tak til Salling Fondene for med det her ekstra bidrag endnu en gang generøst at støtte byens udvikling, og bringe vores nye stadion i mål. Jeg glæder mig utrolig meget til turen ned ad Stadion Allé, når byggeriet om et par år står færdigt, og vil undervejs sende varme tanker til Salling Fondene og Henrik Lind, som har gjort det hele muligt, sagde den afgående borgmester Jacob Bundsgaard i den pressemeddelelse, hvor Rabih Azad-Ahmad også var citeret for sin glæde over tilskuddet fra Salling Fondene.

283671

Illustration af det nye stadion i Århus. Foto: Kongelunden

I et interview med Tipsbladet udtrykte Per Nikolaj Bukh, der er professor i økonomistyring ved Aalborg Universitet, stor undren over den ekstra regning, og hvordan projektet var blevet så meget dyrere, før man reelt er begyndt at bygge.

– Jeg sidder da også med den tanke, at der i teorien kan sidde nogle politikere, der synes, det her er et fantastisk brandingprojekt for dem selv som politikere, men at det ser ud til at blive en smule dyrt. Så kan der komme nogle sortseere, der synes, det bliver for dyrt, hvilket kan stikke en kæp i hjulet for, at stadion bliver helt så flot, som det kunne blive. Så kunne man jo forestille sig, at reaktionen på, at nogle vil gå tingene igennem helt, helt grundigt, for at være sikre på regnestykket, vil være, at det er noget, man kan tage bagefter. Det er svært ikke at tanken i den her sammenhæng, sagde Per Nikolaj Bukh i dette interview med Tipsbladet.

Ud over sidste uges ekstra regning på 250 millioner kroner blev projektet også 100 millioner kroner dyrere i januar i år, og regningen lyder nu altså på lige knap en milliard kroner, før selve byggeriet altså er gået i gang.





Watford-boss: Derfor bliver Rajovic i Brøndby



HELT VILDT

Dansk rekordtransfer – ‘det er så sindssygt!’


Röslers ros: OB har et Superliga-hold

Spår Jesper Sørensen-succes: Det passer bedre



Her er Mads Hermansen bedst af alle i top 5-ligaer

Henrik Meister har klar målsætning i Pisa

Farvel: Nedturen fortsætter for Andrija Pavlovic

Bo Henriksen forklarer spøjst rødt kort

Nej til historisk høj købsoption



INTERVIEW

Ups! Afslørede AGF’ers transfer ved en fejl


Afsløring: Sassuolo køber Skjellerup i stor handel

Brøndbys første indkøb ventes i næste uge

Kandidat til dansk job: ‘Jeg er da smigret’

Afsløring: Nelsson skal sælges – her er prisen



HELT VILDT

Ser dansker som et emne for City og Real Madrid


Afsløring: Jens Hammer færdig – EfB jagter afløser

FCK vælter sig i interne forfremmelser

Lille dansk klub jubler: Får penge fra AaB-salg

Frimanns transferforslag: Det er jo den åbenlyse

AaB har solgt stortalent til Genoa


TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025


FCK bød sidste år – nu kan målmand skifte

Kæmpe skifte for dansk profil: ‘Det er vildt!’

Ansu Fati i chokskifte? 

Menno van Dam roser ham



AGF-profil jubler: Det er et kæmpe signal

Bekræfter: Fantastisk nyt for Brøndby

Frederiksen henter tidligere Superliga-profil

Afsløring: Bertram Kvist får chancen i svensk klub

– Han ville være god i AGF, men…

FCK får grønt lys til brug af ansigtsgenkendelse

Udenlandsk klub byder på AaB-svensker

Frimanns opfordring: Det vil være et scoop, FCK


TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din klub i vinterpausen


– Brøndby kan nærmest ikke bruge nogen fra AGF

‘FC Midtjylland er bedre end FC København’

Brighton med bundholdskompleks

Angrebs-køb? Sådan vil AGF lukke hullet i front

Thomas Delaney hylder FCK-diamant: ‘En terrier’

Så meget kan Kvistgaarden-salg svække Brøndby

Afsløring: Tæt på skifte – stort bud på Skjellerup

AGF tror på Leopold Wahlstedt

Fuldstændig vanvittig sensation i Frankrig

Det forhindrer ‘Zanka’ i at blive lønkonge

Vejle-profil afslører sin høje videresalgsklausul

FCK-direktør om ny aftale: ‘Det tog 30 sekunder’

Åben for retur til Superligaen

FC Midtjylland slår Red Bull Salzburg 3-2

Benhård FCK-straf fra UEFA: Ingen fans i Tyskland

Kæmpe Yousef Salech-transfer forgylder dansk klub

Afsløring: Køber dansker for rekordbeløb

Færdig i Brøndby: ‘Det er vemodigt’

Wolfsburg meldes interesseret i FCK-stjerne

Stor jubel: Jesper Sørensen har brug for hjælp

Kæmpe hyldest: Dansk stjernefrø er uundværlig!

Anderson: ‘Det hele var på plads inden CV’