Selv om byggeriet dårligt nok er kommet i gang endnu, er AGF's nye hjemmebane og det tilhørende sportsprojekt i Århus allerede blevet i alt 350 millioner kroner dyrere, siden det blev præsenteret i sommeren 2023.
Og nu fører den seneste ekstraregning på 250 millioner kroner, der blev præsenteret i sidste uge, til en uvildig undersøgelse, efter sagen har skabt stor utilfredshed fra flere sider i byrådet i Århus.
– Vi skal have fuld klarhed over den her sag. Hvem vidste hvad hvornår, og hvorfor fik den politiske styregruppe og byrådet først så sent et ordentligt indblik i økonomien. Vi er mange, der er stærkt utilfredse med processen, og vi skylder borgerne i Aarhus få alle kort på bordet, siger rådmand Rabih Azad-Ahmad i en pressemeddelelse fra Kultur og Borgerservice.

Rabih Azad-Ahmad (R) er kulturrådmand, og han er langt fra den eneste politiker i Århus, der har luftet stor forbavselse og utilfredshed, efter Kongelunden i en pressemeddelelse tirsdag 5. november meddelte, at der kom en ekstraregning på 248,6 millioner kroner, hvoraf Salling Fondene dækkede 40 millioner kroner i et ekstra tilskud oven i de 250 millioner kroner, fonden allerede har betalt.
– På Aarhus’ vegne skal der lyde en kæmpestor tak til Salling Fondene for med det her ekstra bidrag endnu en gang generøst at støtte byens udvikling, og bringe vores nye stadion i mål. Jeg glæder mig utrolig meget til turen ned ad Stadion Allé, når byggeriet om et par år står færdigt, og vil undervejs sende varme tanker til Salling Fondene og Henrik Lind, som har gjort det hele muligt, sagde den afgående borgmester Jacob Bundsgaard i den pressemeddelelse, hvor Rabih Azad-Ahmad også var citeret for sin glæde over tilskuddet fra Salling Fondene.

I et interview med Tipsbladet udtrykte Per Nikolaj Bukh, der er professor i økonomistyring ved Aalborg Universitet, stor undren over den ekstra regning, og hvordan projektet var blevet så meget dyrere, før man reelt er begyndt at bygge.
– Jeg sidder da også med den tanke, at der i teorien kan sidde nogle politikere, der synes, det her er et fantastisk brandingprojekt for dem selv som politikere, men at det ser ud til at blive en smule dyrt. Så kan der komme nogle sortseere, der synes, det bliver for dyrt, hvilket kan stikke en kæp i hjulet for, at stadion bliver helt så flot, som det kunne blive. Så kunne man jo forestille sig, at reaktionen på, at nogle vil gå tingene igennem helt, helt grundigt, for at være sikre på regnestykket, vil være, at det er noget, man kan tage bagefter. Det er svært ikke at tanken i den her sammenhæng, sagde Per Nikolaj Bukh i dette interview med Tipsbladet.
Ud over sidste uges ekstra regning på 250 millioner kroner blev projektet også 100 millioner kroner dyrere i januar i år, og regningen lyder nu altså på lige knap en milliard kroner, før selve byggeriet altså er gået i gang.
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
Han peger på Simon Kjær
– Du har udstråling som tagpap
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
Lerager ser forandret Kamil Grabara
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
TOPNYHED
Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
EKSKLUSIVT
FC Barcelona melder ud til Tipsbladet
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Henter dansker – får god pakke
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
NYHEDER
– Alle taler om dem!
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
FANKLUBBEN
Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!
MEDIE