Åbner sag efter benhård kritik: Stærkt utilfredse

Sagen om ekstraregningen på 250 millioner kroner til det nye stadionprojekt i Århus fører nu til en uvildig undersøgelse.



Selv om byggeriet dårligt nok er kommet i gang endnu, er AGF's nye hjemmebane og det tilhørende sportsprojekt i Århus allerede blevet i alt 350 millioner kroner dyrere, siden det blev præsenteret i sommeren 2023.

Og nu fører den seneste ekstraregning på 250 millioner kroner, der blev præsenteret i sidste uge, til en uvildig undersøgelse, efter sagen har skabt stor utilfredshed fra flere sider i byrådet i Århus.

– Vi skal have fuld klarhed over den her sag. Hvem vidste hvad hvornår, og hvorfor fik den politiske styregruppe og byrådet først så sent et ordentligt indblik i økonomien. Vi er mange, der er stærkt utilfredse med processen, og vi skylder borgerne i Aarhus få alle kort på bordet, siger rådmand Rabih Azad-Ahmad i en pressemeddelelse fra Kultur og Borgerservice.

283671

Rabih Azad-Ahmad (R, til højre), Kong Frederik 10. (i midten) og daværende borgmester Jacob Bundsgaard (S, i midten) ved en tidligere lejlighed. Borgmester Bundsgaard havde sidste arbejdsdag dagen efter, Kongelunden udsendte pressemeddelelsen om ekstraregningen på 250 millioner kroner. Foto: Alamy

Rabih Azad-Ahmad (R) er kulturrådmand, og han er langt fra den eneste politiker i Århus, der har luftet stor forbavselse og utilfredshed, efter Kongelunden i en pressemeddelelse tirsdag 5. november meddelte, at der kom en ekstraregning på 248,6 millioner kroner, hvoraf Salling Fondene dækkede 40 millioner kroner i et ekstra tilskud oven i de 250 millioner kroner, fonden allerede har betalt.

– På Aarhus’ vegne skal der lyde en kæmpestor tak til Salling Fondene for med det her ekstra bidrag endnu en gang generøst at støtte byens udvikling, og bringe vores nye stadion i mål. Jeg glæder mig utrolig meget til turen ned ad Stadion Allé, når byggeriet om et par år står færdigt, og vil undervejs sende varme tanker til Salling Fondene og Henrik Lind, som har gjort det hele muligt, sagde den afgående borgmester Jacob Bundsgaard i den pressemeddelelse, hvor Rabih Azad-Ahmad også var citeret for sin glæde over tilskuddet fra Salling Fondene.

283671

Illustration af det nye stadion i Århus. Foto: Kongelunden

I et interview med Tipsbladet udtrykte Per Nikolaj Bukh, der er professor i økonomistyring ved Aalborg Universitet, stor undren over den ekstra regning, og hvordan projektet var blevet så meget dyrere, før man reelt er begyndt at bygge.

– Jeg sidder da også med den tanke, at der i teorien kan sidde nogle politikere, der synes, det her er et fantastisk brandingprojekt for dem selv som politikere, men at det ser ud til at blive en smule dyrt. Så kan der komme nogle sortseere, der synes, det bliver for dyrt, hvilket kan stikke en kæp i hjulet for, at stadion bliver helt så flot, som det kunne blive. Så kunne man jo forestille sig, at reaktionen på, at nogle vil gå tingene igennem helt, helt grundigt, for at være sikre på regnestykket, vil være, at det er noget, man kan tage bagefter. Det er svært ikke at tanken i den her sammenhæng, sagde Per Nikolaj Bukh i dette interview med Tipsbladet.

Ud over sidste uges ekstra regning på 250 millioner kroner blev projektet også 100 millioner kroner dyrere i januar i år, og regningen lyder nu altså på lige knap en milliard kroner, før selve byggeriet altså er gået i gang.





Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Chido Obi var ustyrlig

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Sønderjyske – Silkeborg IF

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Præsenterer Thomas Franks afløser

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

FCK-bænken var rasende!

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Nartey scorede igen for Lyon

AGF dummer sig mod Fredericia

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Zorniger med opsang efter ydmygelse

FC Midtjylland kørte OB over

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

– Det er en gigantisk fiasko

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt