Selv om byggeriet dårligt nok er kommet i gang endnu, er AGF's nye hjemmebane og det tilhørende sportsprojekt i Århus allerede blevet i alt 350 millioner kroner dyrere, siden det blev præsenteret i sommeren 2023.
Og nu fører den seneste ekstraregning på 250 millioner kroner, der blev præsenteret i sidste uge, til en uvildig undersøgelse, efter sagen har skabt stor utilfredshed fra flere sider i byrådet i Århus.
– Vi skal have fuld klarhed over den her sag. Hvem vidste hvad hvornår, og hvorfor fik den politiske styregruppe og byrådet først så sent et ordentligt indblik i økonomien. Vi er mange, der er stærkt utilfredse med processen, og vi skylder borgerne i Aarhus få alle kort på bordet, siger rådmand Rabih Azad-Ahmad i en pressemeddelelse fra Kultur og Borgerservice.

Rabih Azad-Ahmad (R) er kulturrådmand, og han er langt fra den eneste politiker i Århus, der har luftet stor forbavselse og utilfredshed, efter Kongelunden i en pressemeddelelse tirsdag 5. november meddelte, at der kom en ekstraregning på 248,6 millioner kroner, hvoraf Salling Fondene dækkede 40 millioner kroner i et ekstra tilskud oven i de 250 millioner kroner, fonden allerede har betalt.
– På Aarhus’ vegne skal der lyde en kæmpestor tak til Salling Fondene for med det her ekstra bidrag endnu en gang generøst at støtte byens udvikling, og bringe vores nye stadion i mål. Jeg glæder mig utrolig meget til turen ned ad Stadion Allé, når byggeriet om et par år står færdigt, og vil undervejs sende varme tanker til Salling Fondene og Henrik Lind, som har gjort det hele muligt, sagde den afgående borgmester Jacob Bundsgaard i den pressemeddelelse, hvor Rabih Azad-Ahmad også var citeret for sin glæde over tilskuddet fra Salling Fondene.

I et interview med Tipsbladet udtrykte Per Nikolaj Bukh, der er professor i økonomistyring ved Aalborg Universitet, stor undren over den ekstra regning, og hvordan projektet var blevet så meget dyrere, før man reelt er begyndt at bygge.
– Jeg sidder da også med den tanke, at der i teorien kan sidde nogle politikere, der synes, det her er et fantastisk brandingprojekt for dem selv som politikere, men at det ser ud til at blive en smule dyrt. Så kan der komme nogle sortseere, der synes, det bliver for dyrt, hvilket kan stikke en kæp i hjulet for, at stadion bliver helt så flot, som det kunne blive. Så kunne man jo forestille sig, at reaktionen på, at nogle vil gå tingene igennem helt, helt grundigt, for at være sikre på regnestykket, vil være, at det er noget, man kan tage bagefter. Det er svært ikke at tanken i den her sammenhæng, sagde Per Nikolaj Bukh i dette interview med Tipsbladet.
Ud over sidste uges ekstra regning på 250 millioner kroner blev projektet også 100 millioner kroner dyrere i januar i år, og regningen lyder nu altså på lige knap en milliard kroner, før selve byggeriet altså er gået i gang.
LIVE
LIVE: Andy Robertson tæt på ny klub
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
Tottenham under stregen
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
AGF snubler i guldkampen
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Barcelona klager til UEFA
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
NYHEDER