Selv om byggeriet dårligt nok er kommet i gang endnu, er AGF's nye hjemmebane og det tilhørende sportsprojekt i Århus allerede blevet i alt 350 millioner kroner dyrere, siden det blev præsenteret i sommeren 2023.
Og nu fører den seneste ekstraregning på 250 millioner kroner, der blev præsenteret i sidste uge, til en uvildig undersøgelse, efter sagen har skabt stor utilfredshed fra flere sider i byrådet i Århus.
– Vi skal have fuld klarhed over den her sag. Hvem vidste hvad hvornår, og hvorfor fik den politiske styregruppe og byrådet først så sent et ordentligt indblik i økonomien. Vi er mange, der er stærkt utilfredse med processen, og vi skylder borgerne i Aarhus få alle kort på bordet, siger rådmand Rabih Azad-Ahmad i en pressemeddelelse fra Kultur og Borgerservice.

Rabih Azad-Ahmad (R) er kulturrådmand, og han er langt fra den eneste politiker i Århus, der har luftet stor forbavselse og utilfredshed, efter Kongelunden i en pressemeddelelse tirsdag 5. november meddelte, at der kom en ekstraregning på 248,6 millioner kroner, hvoraf Salling Fondene dækkede 40 millioner kroner i et ekstra tilskud oven i de 250 millioner kroner, fonden allerede har betalt.
– På Aarhus’ vegne skal der lyde en kæmpestor tak til Salling Fondene for med det her ekstra bidrag endnu en gang generøst at støtte byens udvikling, og bringe vores nye stadion i mål. Jeg glæder mig utrolig meget til turen ned ad Stadion Allé, når byggeriet om et par år står færdigt, og vil undervejs sende varme tanker til Salling Fondene og Henrik Lind, som har gjort det hele muligt, sagde den afgående borgmester Jacob Bundsgaard i den pressemeddelelse, hvor Rabih Azad-Ahmad også var citeret for sin glæde over tilskuddet fra Salling Fondene.

I et interview med Tipsbladet udtrykte Per Nikolaj Bukh, der er professor i økonomistyring ved Aalborg Universitet, stor undren over den ekstra regning, og hvordan projektet var blevet så meget dyrere, før man reelt er begyndt at bygge.
– Jeg sidder da også med den tanke, at der i teorien kan sidde nogle politikere, der synes, det her er et fantastisk brandingprojekt for dem selv som politikere, men at det ser ud til at blive en smule dyrt. Så kan der komme nogle sortseere, der synes, det bliver for dyrt, hvilket kan stikke en kæp i hjulet for, at stadion bliver helt så flot, som det kunne blive. Så kunne man jo forestille sig, at reaktionen på, at nogle vil gå tingene igennem helt, helt grundigt, for at være sikre på regnestykket, vil være, at det er noget, man kan tage bagefter. Det er svært ikke at tanken i den her sammenhæng, sagde Per Nikolaj Bukh i dette interview med Tipsbladet.
Ud over sidste uges ekstra regning på 250 millioner kroner blev projektet også 100 millioner kroner dyrere i januar i år, og regningen lyder nu altså på lige knap en milliard kroner, før selve byggeriet altså er gået i gang.
LIVE
LIVE: Messi køber klub
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
– Han vinder Ballon d’Or!
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
Harry Maguire ryger i skammekrogen
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
Hugo Ekitike misser VM
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
CUSTOM