Åbner for Superliga-rekordsalg til Premier League

Premier League har efter Brexit haft svært ved at hente spillere fra Superligaen, men en regelændring denne sommer åbner for, at eksempelvis Ernest Nuamah kan sælges dyrt til England.



Det har i de seneste sæsoner været en svær øvelse for klubber og spillere i Danmark at skifte til engelske klubber.

Efter Brexit kæmpede de engelske klubber, fodboldforbundet og skiftende regeringer i flere år om, hvordan et adgangssystem for fodboldspillere skulle skrues sammen.

Og da reglerne blev indført ved nytår mellem 2020 og 2021, blev bommen kørt ned for de fleste Superliga-spillere, der ikke spillede europæisk gruppespil eller spillede fast for et stærkt landshold med en god placering på FIFA’s rangliste, og dermed ikke fik point nok til en spilletilladelse.

Men her i sommeren 2023 er reglerne blevet lempet på en måde, der eksempelvis kan gøre det lettere for en spiller som FC Nordsjællands Ernest Nuamah at skifte til en Premier League-klub, selvom han hverken har spillet europæisk med FCN eller fået mere end et par korte optrædener for Ghana ved A-landsholdsdebuten i juni.

Premier League, FA og det britiske indenrigsministerium har sammen ændret reglerne, så hver Premier League-klub nu får to til fire pladser i truppen, hvor man kan slippe for pointkravene til en nyindkøbt spiller fra udlandet.

Klubben skal kunne godtgøre, at der enten er en helt særlig grund til, at spilleren ikke fik point nok til spilletilladelsen, eller også skal der være tale om et særligt stort ungt fodboldtalent, der har eller snart vil få et sportsligt niveau, hvor han bidrager positivt til spillets udvikling i England.

Det er ikke svært at se for sig, hvordan eksempelvis Ernest Nuamah kunne falde ind under sidstnævnte kriterium.

202093

Det koster omtrent 40.000 kroner for en Premier League-klub at få behandlet en sag om en sådan undtagelse.

Om klubben får to, tre eller fire undtagelser i truppen afhænger af, hvor megen spilletid, man har givet egenudviklede engelske spillere – over 35 procent giver fire undtagelser, 30-35 procent giver tre undtagelser, mens alle under 30 procent har to pladser.

En spiller under 21 år vil efter den første sæson kunne kvalificere sig til en normal spilletilladelse, hvis han har spillet mindst 15 procent af tiden i Premier League, mens andelen er mindst 30 procent for en spiller over 21 år.

Som reglerne er udformet, vil Premier League-klubber i praksis ikke bare kaste sig ud i et hav af denne type indkøb men nøje overveje, hvem der er interessant eller lovende nok til en af disse få pladser.

Men det åbner for spillere, der ellers ikke ville leve op til kravene for at kommet i en Premier League-klub.

Dem med hang til jura og regler kan læse mere om reglerne her på FA’s hjemmeside.

Ud over Ernest Nuamah er FC Københavns Kamil Grabara og FC Midtjyllands Emiliano Martínez to af de Superliga-spillere, der vækker interesse for klubber i Premier League.

Du kan følge Tipsbladets live-dækning af et hektisk transfervindue her.





Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn


Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Manchester United overvejer ham

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Her er Superligaens bedste stadion

Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg

Vavro-skandale – kan få lang karantæne

Her er Ajax-danskers millionløn

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Vil have Jonas Wind til FC København

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Derfor blev Ruben Amorim fyret

Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’

Celtic genansætter populær veteran

Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk

Han bliver midlertidig Man Utd-træner

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

FC Nordsjælland på rov i DBU

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim

Rygter om AC Horsens-legende

Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK

‘Usandsynlig genopstandelse’

Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil

Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Angrebstalent forlænger med Brøndby IF

Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget

Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner

Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent

Tauson indleder året med double-nederlag

Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub

‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid

Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning

Nye skader i Manchester City

Superliga-boss afviste Frank og Tottenham

Egypten i kvartfinalen