Det har i de seneste sæsoner været en svær øvelse for klubber og spillere i Danmark at skifte til engelske klubber.
Efter Brexit kæmpede de engelske klubber, fodboldforbundet og skiftende regeringer i flere år om, hvordan et adgangssystem for fodboldspillere skulle skrues sammen.
Og da reglerne blev indført ved nytår mellem 2020 og 2021, blev bommen kørt ned for de fleste Superliga-spillere, der ikke spillede europæisk gruppespil eller spillede fast for et stærkt landshold med en god placering på FIFA’s rangliste, og dermed ikke fik point nok til en spilletilladelse.
Men her i sommeren 2023 er reglerne blevet lempet på en måde, der eksempelvis kan gøre det lettere for en spiller som FC Nordsjællands Ernest Nuamah at skifte til en Premier League-klub, selvom han hverken har spillet europæisk med FCN eller fået mere end et par korte optrædener for Ghana ved A-landsholdsdebuten i juni.
Premier League, FA og det britiske indenrigsministerium har sammen ændret reglerne, så hver Premier League-klub nu får to til fire pladser i truppen, hvor man kan slippe for pointkravene til en nyindkøbt spiller fra udlandet.
Klubben skal kunne godtgøre, at der enten er en helt særlig grund til, at spilleren ikke fik point nok til spilletilladelsen, eller også skal der være tale om et særligt stort ungt fodboldtalent, der har eller snart vil få et sportsligt niveau, hvor han bidrager positivt til spillets udvikling i England.
Det er ikke svært at se for sig, hvordan eksempelvis Ernest Nuamah kunne falde ind under sidstnævnte kriterium.

Det koster omtrent 40.000 kroner for en Premier League-klub at få behandlet en sag om en sådan undtagelse.
Om klubben får to, tre eller fire undtagelser i truppen afhænger af, hvor megen spilletid, man har givet egenudviklede engelske spillere – over 35 procent giver fire undtagelser, 30-35 procent giver tre undtagelser, mens alle under 30 procent har to pladser.
En spiller under 21 år vil efter den første sæson kunne kvalificere sig til en normal spilletilladelse, hvis han har spillet mindst 15 procent af tiden i Premier League, mens andelen er mindst 30 procent for en spiller over 21 år.
Som reglerne er udformet, vil Premier League-klubber i praksis ikke bare kaste sig ud i et hav af denne type indkøb men nøje overveje, hvem der er interessant eller lovende nok til en af disse få pladser.
Men det åbner for spillere, der ellers ikke ville leve op til kravene for at kommet i en Premier League-klub.
Dem med hang til jura og regler kan læse mere om reglerne her på FA’s hjemmeside.
Ud over Ernest Nuamah er FC Københavns Kamil Grabara og FC Midtjyllands Emiliano Martínez to af de Superliga-spillere, der vækker interesse for klubber i Premier League.
Du kan følge Tipsbladets live-dækning af et hektisk transfervindue her.
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
TOPNYHED
‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
NYHEDER
– Stemningen i FCK er håbløs!
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
INTERVIEW
Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
Fire fede stats til Superligaens 21. runde
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
NYHEDER