Det har i de seneste sæsoner været en svær øvelse for klubber og spillere i Danmark at skifte til engelske klubber.
Efter Brexit kæmpede de engelske klubber, fodboldforbundet og skiftende regeringer i flere år om, hvordan et adgangssystem for fodboldspillere skulle skrues sammen.
Og da reglerne blev indført ved nytår mellem 2020 og 2021, blev bommen kørt ned for de fleste Superliga-spillere, der ikke spillede europæisk gruppespil eller spillede fast for et stærkt landshold med en god placering på FIFA’s rangliste, og dermed ikke fik point nok til en spilletilladelse.
Men her i sommeren 2023 er reglerne blevet lempet på en måde, der eksempelvis kan gøre det lettere for en spiller som FC Nordsjællands Ernest Nuamah at skifte til en Premier League-klub, selvom han hverken har spillet europæisk med FCN eller fået mere end et par korte optrædener for Ghana ved A-landsholdsdebuten i juni.
Premier League, FA og det britiske indenrigsministerium har sammen ændret reglerne, så hver Premier League-klub nu får to til fire pladser i truppen, hvor man kan slippe for pointkravene til en nyindkøbt spiller fra udlandet.
Klubben skal kunne godtgøre, at der enten er en helt særlig grund til, at spilleren ikke fik point nok til spilletilladelsen, eller også skal der være tale om et særligt stort ungt fodboldtalent, der har eller snart vil få et sportsligt niveau, hvor han bidrager positivt til spillets udvikling i England.
Det er ikke svært at se for sig, hvordan eksempelvis Ernest Nuamah kunne falde ind under sidstnævnte kriterium.

Det koster omtrent 40.000 kroner for en Premier League-klub at få behandlet en sag om en sådan undtagelse.
Om klubben får to, tre eller fire undtagelser i truppen afhænger af, hvor megen spilletid, man har givet egenudviklede engelske spillere – over 35 procent giver fire undtagelser, 30-35 procent giver tre undtagelser, mens alle under 30 procent har to pladser.
En spiller under 21 år vil efter den første sæson kunne kvalificere sig til en normal spilletilladelse, hvis han har spillet mindst 15 procent af tiden i Premier League, mens andelen er mindst 30 procent for en spiller over 21 år.
Som reglerne er udformet, vil Premier League-klubber i praksis ikke bare kaste sig ud i et hav af denne type indkøb men nøje overveje, hvem der er interessant eller lovende nok til en af disse få pladser.
Men det åbner for spillere, der ellers ikke ville leve op til kravene for at kommet i en Premier League-klub.
Dem med hang til jura og regler kan læse mere om reglerne her på FA’s hjemmeside.
Ud over Ernest Nuamah er FC Københavns Kamil Grabara og FC Midtjyllands Emiliano Martínez to af de Superliga-spillere, der vækker interesse for klubber i Premier League.
Du kan følge Tipsbladets live-dækning af et hektisk transfervindue her.
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
Han peger på Simon Kjær
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
– Du har udstråling som tagpap
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
Lerager ser forandret Kamil Grabara
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
NYHEDER
– Alle taler om dem!
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
Henter dansker – får god pakke
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026