Det har i de seneste sæsoner været en svær øvelse for klubber og spillere i Danmark at skifte til engelske klubber.
Efter Brexit kæmpede de engelske klubber, fodboldforbundet og skiftende regeringer i flere år om, hvordan et adgangssystem for fodboldspillere skulle skrues sammen.
Og da reglerne blev indført ved nytår mellem 2020 og 2021, blev bommen kørt ned for de fleste Superliga-spillere, der ikke spillede europæisk gruppespil eller spillede fast for et stærkt landshold med en god placering på FIFA’s rangliste, og dermed ikke fik point nok til en spilletilladelse.
Men her i sommeren 2023 er reglerne blevet lempet på en måde, der eksempelvis kan gøre det lettere for en spiller som FC Nordsjællands Ernest Nuamah at skifte til en Premier League-klub, selvom han hverken har spillet europæisk med FCN eller fået mere end et par korte optrædener for Ghana ved A-landsholdsdebuten i juni.
Premier League, FA og det britiske indenrigsministerium har sammen ændret reglerne, så hver Premier League-klub nu får to til fire pladser i truppen, hvor man kan slippe for pointkravene til en nyindkøbt spiller fra udlandet.
Klubben skal kunne godtgøre, at der enten er en helt særlig grund til, at spilleren ikke fik point nok til spilletilladelsen, eller også skal der være tale om et særligt stort ungt fodboldtalent, der har eller snart vil få et sportsligt niveau, hvor han bidrager positivt til spillets udvikling i England.
Det er ikke svært at se for sig, hvordan eksempelvis Ernest Nuamah kunne falde ind under sidstnævnte kriterium.

Det koster omtrent 40.000 kroner for en Premier League-klub at få behandlet en sag om en sådan undtagelse.
Om klubben får to, tre eller fire undtagelser i truppen afhænger af, hvor megen spilletid, man har givet egenudviklede engelske spillere – over 35 procent giver fire undtagelser, 30-35 procent giver tre undtagelser, mens alle under 30 procent har to pladser.
En spiller under 21 år vil efter den første sæson kunne kvalificere sig til en normal spilletilladelse, hvis han har spillet mindst 15 procent af tiden i Premier League, mens andelen er mindst 30 procent for en spiller over 21 år.
Som reglerne er udformet, vil Premier League-klubber i praksis ikke bare kaste sig ud i et hav af denne type indkøb men nøje overveje, hvem der er interessant eller lovende nok til en af disse få pladser.
Men det åbner for spillere, der ellers ikke ville leve op til kravene for at kommet i en Premier League-klub.
Dem med hang til jura og regler kan læse mere om reglerne her på FA’s hjemmeside.
Ud over Ernest Nuamah er FC Københavns Kamil Grabara og FC Midtjyllands Emiliano Martínez to af de Superliga-spillere, der vækker interesse for klubber i Premier League.
Du kan følge Tipsbladets live-dækning af et hektisk transfervindue her.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
MEDIE
I dialog med Brøndby
MEDIE
Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
En kæmpe sejr
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
EKSKLUSIVT
Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’
MEDIE
Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub
TIPSBLADET SPECIAL
De er 2025-mestre i Superligaen
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
TOPNYHED
Helt vild med Oscar Schwartau
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
TIPSBLADET SPECIAL
Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur
NYHEDER
Nyt saksespark spiller Marokko i himlen
Eriksen ude med hård kritik
TOPNYHED
– Det vil være fuldstændigt magisk
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
Jubler over dansker: Dette er bare starten
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste spillere
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
Cristiano Ronaldo har sat jagten ind
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
NYHEDER
Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur
EKSKLUSIVT
Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf
TRANSFER
“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
AVIS
Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…
KOMMENTAR
Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!
TOPNYHED
‘PC’ rasende over falske historier
TOPNYHED
Right to Dream vinder stor pris
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
AVIS
Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup
TIPSBLADET SPECIAL