Det har i de seneste sæsoner været en svær øvelse for klubber og spillere i Danmark at skifte til engelske klubber.
Efter Brexit kæmpede de engelske klubber, fodboldforbundet og skiftende regeringer i flere år om, hvordan et adgangssystem for fodboldspillere skulle skrues sammen.
Og da reglerne blev indført ved nytår mellem 2020 og 2021, blev bommen kørt ned for de fleste Superliga-spillere, der ikke spillede europæisk gruppespil eller spillede fast for et stærkt landshold med en god placering på FIFA’s rangliste, og dermed ikke fik point nok til en spilletilladelse.
Men her i sommeren 2023 er reglerne blevet lempet på en måde, der eksempelvis kan gøre det lettere for en spiller som FC Nordsjællands Ernest Nuamah at skifte til en Premier League-klub, selvom han hverken har spillet europæisk med FCN eller fået mere end et par korte optrædener for Ghana ved A-landsholdsdebuten i juni.
Premier League, FA og det britiske indenrigsministerium har sammen ændret reglerne, så hver Premier League-klub nu får to til fire pladser i truppen, hvor man kan slippe for pointkravene til en nyindkøbt spiller fra udlandet.
Klubben skal kunne godtgøre, at der enten er en helt særlig grund til, at spilleren ikke fik point nok til spilletilladelsen, eller også skal der være tale om et særligt stort ungt fodboldtalent, der har eller snart vil få et sportsligt niveau, hvor han bidrager positivt til spillets udvikling i England.
Det er ikke svært at se for sig, hvordan eksempelvis Ernest Nuamah kunne falde ind under sidstnævnte kriterium.

Det koster omtrent 40.000 kroner for en Premier League-klub at få behandlet en sag om en sådan undtagelse.
Om klubben får to, tre eller fire undtagelser i truppen afhænger af, hvor megen spilletid, man har givet egenudviklede engelske spillere – over 35 procent giver fire undtagelser, 30-35 procent giver tre undtagelser, mens alle under 30 procent har to pladser.
En spiller under 21 år vil efter den første sæson kunne kvalificere sig til en normal spilletilladelse, hvis han har spillet mindst 15 procent af tiden i Premier League, mens andelen er mindst 30 procent for en spiller over 21 år.
Som reglerne er udformet, vil Premier League-klubber i praksis ikke bare kaste sig ud i et hav af denne type indkøb men nøje overveje, hvem der er interessant eller lovende nok til en af disse få pladser.
Men det åbner for spillere, der ellers ikke ville leve op til kravene for at kommet i en Premier League-klub.
Dem med hang til jura og regler kan læse mere om reglerne her på FA’s hjemmeside.
Ud over Ernest Nuamah er FC Københavns Kamil Grabara og FC Midtjyllands Emiliano Martínez to af de Superliga-spillere, der vækker interesse for klubber i Premier League.
Du kan følge Tipsbladets live-dækning af et hektisk transfervindue her.
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
Fyrer landstræner to måneder før VM
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Her spiller Lasse Schöne i dag
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Fik blackout på Brøndby Stadion
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
OB siger farvel til seks spillere
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
Nu klager FC Barcelona igen
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
Fifa kritiserer transportpriser under
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske