FARUM (Tipsbladet): De plejede at ligge solidt i Superligaens økonomiske middelklasse.
Men med først Right To Dreams indtog i 2016 og så Mansour Groups køb af hele butikken en håndfuld år senere er FCN forvandlet.
Især hvis vi regner udgifterne til det meget ambitiøse ungdomsarbejde med er FCN en sværvægter i Superligaen, og det vi meget vel få at se de kommende år.
Til sommer og nytår skal en lang række profiler afløses både af nye talenter og af dyre spillere fundet i andre klubber.
Og en dag kunne det sagtens betyde, at flere tidligere FCN-spillere kommer tilbage til Superligaen efter succes i udlandet, ligesom Marcus Ingvartsen gjorde i sommeren 2023.
– Jeg ville enormt gerne nå frem til en situation, hvor vi kan konkurrere om Superliga-titlen med lutter akademispillere i startopstillingen, og hjertens gerne med unge spillere, vi har rykket op fra ungdomsafdelingen, og som ikke har været i udlandet endnu. Så tror jeg også, at vi når at blive gamle og grå, før det sker, siger Phil Radley, der er Director of Football Operations i FC Nordsjælland, til Tipsbladet.
– Så jeg ser samarbejdet og de muligheder, der er i hele organisationen, som en hjælp til, at vi hurtigere kan indfri vores sportslige målsætninger og drømme.
FC Nordsjælland siger til nytår farvel til Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen, der rykker til den nye samarbejdsklub San Diego FC i USA.
Og den kombination, hvor man kan tilbyde spillere at kombinere ophold i FCN og San Diego kunne FCN ifølge Radley bruge i fremtiden til at lokke spillere til.
– Jeg kan ikke gå i detaljer med, hvordan aftalen præcist er struktureret. Men jeg kan sige, at Og jeg vender igen tilbage til: Var det bedst for FC Nordsjælland at have Marcus og Jeppe i 18 måneder, eller bedst for os ikke at have dem?
– Og så ser jeg det også som en mulighed for i næste skridt at finde folk, der kan være interesseret i at spille her i to-tre år, og så måske derefter tage til San Diego, hvis det ellers passer alle parter godt.
– Dermed ikke sagt, at der er aktuelle samtaler om konkrete aftaler af den art, men i teorien kunne vi jo godt en dag stille sådan en model op for Mathias Jensen eller Mikkel Damsgaard og undersøge, om det var noget for dem. Det kunne også være, de tog til San Diego først, og så til os.
I San Diego kommer Right To Dream ud over en masse amerikanske spillere muligvis også til at hente spillere fra Sydamerika, og der kunne FCN blive en vej ind i Europa.
– Vi kan også sagtens forestille os, at topspillere fra San Diegos akademi, der slår igennem tidligt i USA, gerne vil til FC Nordsjælland for at spille europæisk. Så er det i San Diego, man vil sidde tilbage og sige, om FC Nordsjælland får nogle ekstra fordele ud af samarbejdet. Jeg ser det sådan, at vi sammen kan nå længere, end vi kan hver for sig, siger Phil Radley.
Mikkel Damsgaard fylder 24 år til juli, mens Mathias Jensen er 28. De spiller begge for Brentford og har udløb i London-klubben i henholdsvis 2027 og 2026.
LIVE
LIVE: Tottenham tæt på Robertson
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
EKSKLUSIVT