Det ligner unægtelig et kommende brud mellem AaB og Marco Meilinger. slog sportsdirektør Allan Gaarde fast, at parterne måtte tage en snak om østrigerens manglende spilletid, og den melding gentager han i dag.
Årsagen er, at Meilinger sjældent spiller for AaB, faktisk blot 136 Superliga-minutter i denne sæson, og det er ikke optimalt, for klubben henter kun udlændinge med det formål, at de skal være blandt de bærende kræfter på holdet.
Også fra spillerens side lyder beskeden, at den nuværende situation er uholdbar. Derfor er han også indstillet på at tale med Gaarde om sin fremtid, som måske ligger uden for Aalborg.
– Det er ikke nogen let situation, jeg befinder mig i. Min aftale med AaB udløber i sommeren 2019. Men jeg har altså ikke specielt megen lyst til at sidde på bænken. Som det ser ud lige nu, kigger jeg frem mod vinterpausen. Kommer jeg til at spille igen? Under alle omstændigheder må jeg få en snak med klubben, høre, hvad planen er, og finde den bedst mulige løsning. Hvis man siger, jeg ikke skal forvente at komme til at spille det næste halve eller hele år, er det bedste måske at finde et andet sted at spille, siger Marco Meilinger til BT.
I slutningen af oktober sagde Allan Gaarde følgende til tipsbladet.dk om den østrigske offensivspiller, der kom til klubben forud for sidste sæson:
– Det har været en udfordring for Marco og for os. Når vi henter en udlænding til Danmark, er det selvfølgelig med henblik på, at han skal spille, og det har han ikke gjort så meget i den her sæson. Vi skal selvfølgelig sætte os ned og have en snak om, hvad der skal ske.
Mens 26-årige Meilinger i denne sæson har været marginaliseret i jagten på spilletid, var han fast mand i det meste af sidste sæson. Her spillede han 29 ligakampe, heraf langt de fleste fra start. Efter sommerferien har han ikke spillet Superliga-fodbold siden femte spillerunde.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber
NYHEDER
Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
INTERVIEW
Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’
TOPNYHED
Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
FCK-stjerne knuste Silkeborg med hattrick
TIPSBLADET SPECIAL
