AaB’s Meilinger: Måske bedst at finde en ny klub

Marco Meilinger har kun spillet 136 minutter i denne sæson for AaB, og hvis ikke det bliver bedre, vil han måske søge væk. Nu vil han have en snak med AaB’s ledelse om sin fremtid.



Det ligner unægtelig et kommende brud mellem AaB og Marco Meilinger. slog sportsdirektør Allan Gaarde fast, at parterne måtte tage en snak om østrigerens manglende spilletid, og den melding gentager han i dag.

Årsagen er, at Meilinger sjældent spiller for AaB, faktisk blot 136 Superliga-minutter i denne sæson, og det er ikke optimalt, for klubben henter kun udlændinge med det formål, at de skal være blandt de bærende kræfter på holdet.

Også fra spillerens side lyder beskeden, at den nuværende situation er uholdbar. Derfor er han også indstillet på at tale med Gaarde om sin fremtid, som måske ligger uden for Aalborg.

– Det er ikke nogen let situation, jeg befinder mig i. Min aftale med AaB udløber i sommeren 2019. Men jeg har altså ikke specielt megen lyst til at sidde på bænken. Som det ser ud lige nu, kigger jeg frem mod vinterpausen. Kommer jeg til at spille igen? Under alle omstændigheder må jeg få en snak med klubben, høre, hvad planen er, og finde den bedst mulige løsning. Hvis man siger, jeg ikke skal forvente at komme til at spille det næste halve eller hele år, er det bedste måske at finde et andet sted at spille, siger Marco Meilinger til BT.

I slutningen af oktober sagde Allan Gaarde følgende til tipsbladet.dk om den østrigske offensivspiller, der kom til klubben forud for sidste sæson:

– Det har været en udfordring for Marco og for os. Når vi henter en udlænding til Danmark, er det selvfølgelig med henblik på, at han skal spille, og det har han ikke gjort så meget i den her sæson. Vi skal selvfølgelig sætte os ned og have en snak om, hvad der skal ske.

Mens 26-årige Meilinger i denne sæson har været marginaliseret i jagten på spilletid, var han fast mand i det meste af sidste sæson. Her spillede han 29 ligakampe, heraf langt de fleste fra start. Efter sommerferien har han ikke spillet Superliga-fodbold siden femte spillerunde.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

AGF køber dansk profil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Arsenal er i Champions League-finalen



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Millionregn over ‘PC’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Tv-vært stopper på Viaplay

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

I dialog om Albert Grønbæk

Klar transferbesked til Christian Eriksen

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

El Clásico kan afgøre det hele

Afsløring: DBU-boss stopper

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’