Ifølge Ekstra Bladet bliver Uwe Rösler manden, der skal afløse David Nielsen i AGF.
Den århusianske Superliga-klub ventes at præsentere den 53-årige tysker når som helst, og dermed får AGF den første udenlandske træner siden Søren Åkeby for næsten 20 år siden.
Uwe Rösler har senest stået i spidsen for Fortuna Düsseldorf i hjemlandet, og derudover har han været cheftræner i Lillestrøm, Viking, Molde, Brentford, Wigan, Leeds, Fleetwood Town og Malmö FF. Han har med andre ord mødt rigtig mange mennesker på sin vej i fodboldens verden.
Én af dem er den tidligere danske landstræner Åge Hareide, der kun har pænt at sige om den formodede nye cheftræner i AGF.
– Uwe har spillet i Norge, og han har en norsk kone. Derudover har han spillet i Manchester City, ligesom jeg selv har, og jeg mødte ham allerede dengang. I Norge var vi kollegaer i den forstand, at han var træner for Viking, mens jeg var landstræner, og da han stoppede i Viking, tog jeg over efter ham. Så jeg kender ham både som spiller, træner og menneske, siger Åge Hareide til Tipsbladet og fortsætter:
– Han er en meget venlig person. Han har erfaring som spiller fra både Tyskland, England og Norge, og han har gjort det godt som træner, men først og fremmest vil jeg sige, at han på alle måder er en rigtig god fyr.
– Han er opdraget i den tyske skole i forhold til intensitet og presspil. Det kan man tydeligt se på de hold, han træner. Jeg er sikker på, han også kan være hård, men det er ikke noget, jeg kender så meget til. Jeg kender ham kun som en meget venlig og fin person, og så skal man jo huske, at man som træner også skal være hård engang imellem.
Åge Hareide tror, at Uwe Rösler har, hvad der skal til for at få AGF tilbage på ret køl efter en frygtelig sæson, der nær havde kostet åhrusianerne pladsen i Superligaen.
– Der er et stort pres på AGF, og jeg er lidt forundret over dem. Hvis du ser på selve holdet, er der mange gode spillere, og så handler det om at få det maksimale ud af hvert individ og få kollektivet til at fungere. Jeg tror, at Uwe med sin erfaring har gode muligheder for at løse den opgave.
– Jeg tror, at man vil se et AGF-hold med et intensivt pres og fremadrettet spil. Uwe vil gerne se sit hold komme hurtigt frem i banen, lyder det fra den tidligere danske landstræner.
Da Uwe Rösler blev hyret af Malmö FF i 2018, var det blandt andet på opfordring fra Åge Hareide. Samme rolle har nordmanden ikke spillet i forbindelse med AGF's valg af Rösler, men Åge Hareide har talt med århusianernes sportschef Stig Inge Bjørnebye.
– Jeg har ikke talt med Stig Inge Bjørnebye om Uwe, men jeg har talt løbende med ham. Han har ikke været konkret med mig i forhold til navne, efter at David Nielsen stoppede, men vi har talt sammen i generelle vendinger. Jeg kender jo Stig rigtig godt, vi er gamle venner, så der har været tale om venskabelige samtaler om tingens tilstand, siger Hareide, der fastslår, at ikke selv har været i spil til at blive cheftræner i AGF.
Her kan du læse en analyse fra Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen om Uwe Rösler.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
NYHEDER
United-ejer giver offentlig undskyldning
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
TIPSBLADET SPECIAL
Nations League: Her er Danmarks dødspulje
LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’
Her er Danmarks Nations League-pulje!
TOPNYHED
Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
INTERVIEW
Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
NYHEDER
Afviser Anderlecht
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
Thomas Tuchel laver ny aftale
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
Sean Dyche fyret
Liverpool tager smal sejr
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
TIPSBLADETS DOM
Vild aften! Kun sket én gang før
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
TOPNYHED