– Åhh hvor er det frustrerende mand

FCK-kaptajnen var bestemt ikke tilfreds med det resultat FC København skal rejse hjem fra Herning med.



FCK fik på trods af en føring ved pausen ikke point med fra dagens kamp mod FC Midtjylland. Derfor var Thomas Delaney en frustreret mand, da TV 2 fangede FCK-anføren til en kommentar lige efter kampen.

–  Det blev bare en rodet kamp. Jeg føler, det bare var et langt hjørnespark, men jeg føler, vi kunne forsvare 100 hjørnespark, og så sparker de to dårlige og scorer to mål. Det er pi….åhh det er frustrerende, mand!

Thomas Delaney var en frustreret mand efter, at FC København havde tabt aftenens kamp til FC Midtjylland. FC København kom ellers foran i første halvleg på en straffesparksscoring af Kevin Diks, der uden problemer sparkede kuglen sikkert ind fra 11-meter pletten.

FCK kom ellers godt fra land i anden halvleg, hvor det lignede, at German Onugkha ville få en drømme debut efter, at han sendte bolden i kassen, men desværre for den nye FC København-angriber, så snittede bolden Mohamed Elyounoussi, der var i en offside-position, på vejen mod netmaskerne.

I slutfacen af kampen scorede FC Midtjylland som så mange gange før på to hjørnespark. Først Oliver Sørensen, der udlignede til 1-1 inden straffesparksskurken, Ousmane Diao, 10 minutter senere scorede sejrsmålet for jyderne.

Delaney var iæsr utilfreds med, at FCK ikke fik mere med fra deres første halvleg, hvor han mener, at de skulle have været større foran.

– Vi var ikke der, hvor vi vil være. I min verden skal vi føre 2 eller 3-0 i første halvleg, med al respekt for, at de også har nogle chancer. Vi skal putte den i sænk. I anden halvleg bombarderede de boldene, og vi var ikke stærke nok.

– Jeg synes, vi spillede en god første halvleg. Det var måske en af vores bedste. Vi manglede at stå imod og de individuelle færdigheder i de enkelte situationer, men det er to kludre-mål, der rammer jorden, inden den ryger ind i feltet, og vi havde forsvaret 17 hjørnespark inden. Det er en underlig følelse at stå her med.

FC København er nu seks point efter FC Midtjylland, der indtager førstepladsen i Superligaen, og samtidigt fortsat er det eneste ubesejret hold i rækken.





LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Melder Lindstrøm helt færdig

Manchester United – Liverpool

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Raser over Brian Riemer-interview

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Chelsea – Nottingham Forest

Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Delaney afslører dialog

Tottenham jagter choktransfer