FCK fik på trods af en føring ved pausen ikke point med fra dagens kamp mod FC Midtjylland. Derfor var Thomas Delaney en frustreret mand, da TV 2 fangede FCK-anføren til en kommentar lige efter kampen.
– Det blev bare en rodet kamp. Jeg føler, det bare var et langt hjørnespark, men jeg føler, vi kunne forsvare 100 hjørnespark, og så sparker de to dårlige og scorer to mål. Det er pi….åhh det er frustrerende, mand!
Thomas Delaney var en frustreret mand efter, at FC København havde tabt aftenens kamp til FC Midtjylland. FC København kom ellers foran i første halvleg på en straffesparksscoring af Kevin Diks, der uden problemer sparkede kuglen sikkert ind fra 11-meter pletten.
FCK kom ellers godt fra land i anden halvleg, hvor det lignede, at German Onugkha ville få en drømme debut efter, at han sendte bolden i kassen, men desværre for den nye FC København-angriber, så snittede bolden Mohamed Elyounoussi, der var i en offside-position, på vejen mod netmaskerne.
I slutfacen af kampen scorede FC Midtjylland som så mange gange før på to hjørnespark. Først Oliver Sørensen, der udlignede til 1-1 inden straffesparksskurken, Ousmane Diao, 10 minutter senere scorede sejrsmålet for jyderne.
Delaney var iæsr utilfreds med, at FCK ikke fik mere med fra deres første halvleg, hvor han mener, at de skulle have været større foran.
– Vi var ikke der, hvor vi vil være. I min verden skal vi føre 2 eller 3-0 i første halvleg, med al respekt for, at de også har nogle chancer. Vi skal putte den i sænk. I anden halvleg bombarderede de boldene, og vi var ikke stærke nok.
– Jeg synes, vi spillede en god første halvleg. Det var måske en af vores bedste. Vi manglede at stå imod og de individuelle færdigheder i de enkelte situationer, men det er to kludre-mål, der rammer jorden, inden den ryger ind i feltet, og vi havde forsvaret 17 hjørnespark inden. Det er en underlig følelse at stå her med.
FC København er nu seks point efter FC Midtjylland, der indtager førstepladsen i Superligaen, og samtidigt fortsat er det eneste ubesejret hold i rækken.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Lewandowski forlader FC Barcelona
Salah sender særlig besked
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Froholdt med vild hæder i Portugal
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
Fortsætter vild målform
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
FC København – Randers FC
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
LIGE NU