– Åhh hvor er det frustrerende mand

FCK-kaptajnen var bestemt ikke tilfreds med det resultat FC København skal rejse hjem fra Herning med.



FCK fik på trods af en føring ved pausen ikke point med fra dagens kamp mod FC Midtjylland. Derfor var Thomas Delaney en frustreret mand, da TV 2 fangede FCK-anføren til en kommentar lige efter kampen.

–  Det blev bare en rodet kamp. Jeg føler, det bare var et langt hjørnespark, men jeg føler, vi kunne forsvare 100 hjørnespark, og så sparker de to dårlige og scorer to mål. Det er pi….åhh det er frustrerende, mand!

Thomas Delaney var en frustreret mand efter, at FC København havde tabt aftenens kamp til FC Midtjylland. FC København kom ellers foran i første halvleg på en straffesparksscoring af Kevin Diks, der uden problemer sparkede kuglen sikkert ind fra 11-meter pletten.

FCK kom ellers godt fra land i anden halvleg, hvor det lignede, at German Onugkha ville få en drømme debut efter, at han sendte bolden i kassen, men desværre for den nye FC København-angriber, så snittede bolden Mohamed Elyounoussi, der var i en offside-position, på vejen mod netmaskerne.

I slutfacen af kampen scorede FC Midtjylland som så mange gange før på to hjørnespark. Først Oliver Sørensen, der udlignede til 1-1 inden straffesparksskurken, Ousmane Diao, 10 minutter senere scorede sejrsmålet for jyderne.

Delaney var iæsr utilfreds med, at FCK ikke fik mere med fra deres første halvleg, hvor han mener, at de skulle have været større foran.

– Vi var ikke der, hvor vi vil være. I min verden skal vi føre 2 eller 3-0 i første halvleg, med al respekt for, at de også har nogle chancer. Vi skal putte den i sænk. I anden halvleg bombarderede de boldene, og vi var ikke stærke nok.

– Jeg synes, vi spillede en god første halvleg. Det var måske en af vores bedste. Vi manglede at stå imod og de individuelle færdigheder i de enkelte situationer, men det er to kludre-mål, der rammer jorden, inden den ryger ind i feltet, og vi havde forsvaret 17 hjørnespark inden. Det er en underlig følelse at stå her med.

FC København er nu seks point efter FC Midtjylland, der indtager førstepladsen i Superligaen, og samtidigt fortsat er det eneste ubesejret hold i rækken.





LIVE

LIVE: Disse hold rykker ud af Superligaen

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Thomas Frank er favorit til jobbet

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Mathias Zanka går viralt



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

‘Thomas Delaney er fortid’

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Danmark har aldrig haft så mange før

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Han er Superligaens ringeste målmand!

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Real Madrid – Bayern

Nu åbner Wind op for fremtiden

Det betyder intet mod Liverpool

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Sporting CP – Arsenal

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Kasper Dolberg i choktransfer?

Han kan meget vel ende som en lille legende

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

FIFA åbner sag mod Spanien

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Vejle snyder Randers i overtiden

Akut Rasmus Højlund-bekymring

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!