FCK fik på trods af en føring ved pausen ikke point med fra dagens kamp mod FC Midtjylland. Derfor var Thomas Delaney en frustreret mand, da TV 2 fangede FCK-anføren til en kommentar lige efter kampen.
– Det blev bare en rodet kamp. Jeg føler, det bare var et langt hjørnespark, men jeg føler, vi kunne forsvare 100 hjørnespark, og så sparker de to dårlige og scorer to mål. Det er pi….åhh det er frustrerende, mand!
Thomas Delaney var en frustreret mand efter, at FC København havde tabt aftenens kamp til FC Midtjylland. FC København kom ellers foran i første halvleg på en straffesparksscoring af Kevin Diks, der uden problemer sparkede kuglen sikkert ind fra 11-meter pletten.
FCK kom ellers godt fra land i anden halvleg, hvor det lignede, at German Onugkha ville få en drømme debut efter, at han sendte bolden i kassen, men desværre for den nye FC København-angriber, så snittede bolden Mohamed Elyounoussi, der var i en offside-position, på vejen mod netmaskerne.
I slutfacen af kampen scorede FC Midtjylland som så mange gange før på to hjørnespark. Først Oliver Sørensen, der udlignede til 1-1 inden straffesparksskurken, Ousmane Diao, 10 minutter senere scorede sejrsmålet for jyderne.
Delaney var iæsr utilfreds med, at FCK ikke fik mere med fra deres første halvleg, hvor han mener, at de skulle have været større foran.
– Vi var ikke der, hvor vi vil være. I min verden skal vi føre 2 eller 3-0 i første halvleg, med al respekt for, at de også har nogle chancer. Vi skal putte den i sænk. I anden halvleg bombarderede de boldene, og vi var ikke stærke nok.
– Jeg synes, vi spillede en god første halvleg. Det var måske en af vores bedste. Vi manglede at stå imod og de individuelle færdigheder i de enkelte situationer, men det er to kludre-mål, der rammer jorden, inden den ryger ind i feltet, og vi havde forsvaret 17 hjørnespark inden. Det er en underlig følelse at stå her med.
FC København er nu seks point efter FC Midtjylland, der indtager førstepladsen i Superligaen, og samtidigt fortsat er det eneste ubesejret hold i rækken.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
Hjulmand og co. taber stort skridt
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
Iran kommer med krav før VM
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag