– Åhh hvor er det frustrerende mand

FCK-kaptajnen var bestemt ikke tilfreds med det resultat FC København skal rejse hjem fra Herning med.



FCK fik på trods af en føring ved pausen ikke point med fra dagens kamp mod FC Midtjylland. Derfor var Thomas Delaney en frustreret mand, da TV 2 fangede FCK-anføren til en kommentar lige efter kampen.

–  Det blev bare en rodet kamp. Jeg føler, det bare var et langt hjørnespark, men jeg føler, vi kunne forsvare 100 hjørnespark, og så sparker de to dårlige og scorer to mål. Det er pi….åhh det er frustrerende, mand!

Thomas Delaney var en frustreret mand efter, at FC København havde tabt aftenens kamp til FC Midtjylland. FC København kom ellers foran i første halvleg på en straffesparksscoring af Kevin Diks, der uden problemer sparkede kuglen sikkert ind fra 11-meter pletten.

FCK kom ellers godt fra land i anden halvleg, hvor det lignede, at German Onugkha ville få en drømme debut efter, at han sendte bolden i kassen, men desværre for den nye FC København-angriber, så snittede bolden Mohamed Elyounoussi, der var i en offside-position, på vejen mod netmaskerne.

I slutfacen af kampen scorede FC Midtjylland som så mange gange før på to hjørnespark. Først Oliver Sørensen, der udlignede til 1-1 inden straffesparksskurken, Ousmane Diao, 10 minutter senere scorede sejrsmålet for jyderne.

Delaney var iæsr utilfreds med, at FCK ikke fik mere med fra deres første halvleg, hvor han mener, at de skulle have været større foran.

– Vi var ikke der, hvor vi vil være. I min verden skal vi føre 2 eller 3-0 i første halvleg, med al respekt for, at de også har nogle chancer. Vi skal putte den i sænk. I anden halvleg bombarderede de boldene, og vi var ikke stærke nok.

– Jeg synes, vi spillede en god første halvleg. Det var måske en af vores bedste. Vi manglede at stå imod og de individuelle færdigheder i de enkelte situationer, men det er to kludre-mål, der rammer jorden, inden den ryger ind i feltet, og vi havde forsvaret 17 hjørnespark inden. Det er en underlig følelse at stå her med.

FC København er nu seks point efter FC Midtjylland, der indtager førstepladsen i Superligaen, og samtidigt fortsat er det eneste ubesejret hold i rækken.





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Hylder Manchester United-stjerne

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Han kan blive den næste store profil!

Officielt: Her spilles AGF-OB

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

AGF og OB var enige om at spille søndag



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

– Priserne er eksploderet

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Medier fælder hård dom

Spændende OB-nyhed

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Fælder bekymrende dom efter chok

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

De vil have Martin Braithwaite

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Tottenham boykotter Viaplay

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Superliga-premiere aflyst

Superliga-profil skadet

Brian Riemer på plads til topkamp

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Tror på overraskelse i startopstilling

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Ramt af pointstraf