FCK fik på trods af en føring ved pausen ikke point med fra dagens kamp mod FC Midtjylland. Derfor var Thomas Delaney en frustreret mand, da TV 2 fangede FCK-anføren til en kommentar lige efter kampen.
– Det blev bare en rodet kamp. Jeg føler, det bare var et langt hjørnespark, men jeg føler, vi kunne forsvare 100 hjørnespark, og så sparker de to dårlige og scorer to mål. Det er pi….åhh det er frustrerende, mand!
Thomas Delaney var en frustreret mand efter, at FC København havde tabt aftenens kamp til FC Midtjylland. FC København kom ellers foran i første halvleg på en straffesparksscoring af Kevin Diks, der uden problemer sparkede kuglen sikkert ind fra 11-meter pletten.
FCK kom ellers godt fra land i anden halvleg, hvor det lignede, at German Onugkha ville få en drømme debut efter, at han sendte bolden i kassen, men desværre for den nye FC København-angriber, så snittede bolden Mohamed Elyounoussi, der var i en offside-position, på vejen mod netmaskerne.
I slutfacen af kampen scorede FC Midtjylland som så mange gange før på to hjørnespark. Først Oliver Sørensen, der udlignede til 1-1 inden straffesparksskurken, Ousmane Diao, 10 minutter senere scorede sejrsmålet for jyderne.
Delaney var iæsr utilfreds med, at FCK ikke fik mere med fra deres første halvleg, hvor han mener, at de skulle have været større foran.
– Vi var ikke der, hvor vi vil være. I min verden skal vi føre 2 eller 3-0 i første halvleg, med al respekt for, at de også har nogle chancer. Vi skal putte den i sænk. I anden halvleg bombarderede de boldene, og vi var ikke stærke nok.
– Jeg synes, vi spillede en god første halvleg. Det var måske en af vores bedste. Vi manglede at stå imod og de individuelle færdigheder i de enkelte situationer, men det er to kludre-mål, der rammer jorden, inden den ryger ind i feltet, og vi havde forsvaret 17 hjørnespark inden. Det er en underlig følelse at stå her med.
FC København er nu seks point efter FC Midtjylland, der indtager førstepladsen i Superligaen, og samtidigt fortsat er det eneste ubesejret hold i rækken.
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
EKSKLUSIVT
Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
Anders Antonsen begræder Axelsen-skade
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
Albert Grønbæk skifter agent
Manchester City klar til semifinale
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
MEDIE
Manchester United rasende
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
DAGENS SPILFORSLAG