Efter tre års fravær trasker midtbanedynamoen Jens Stage igen rundt iført fodboldlandsholdets træningsdragt, og han håber, at han lørdag fordobler antallet af landskampe fra en til to, når Danmark møder Spanien i Nations League.
I november 2021 Stage fik sin landsholdsdebut i en ubetydelig VM-kvalifikationskamp mod Skotland, men siden dengang er han blevet en markant bedre spiller, påpeger han.
I lidt over to år har han spillet for bundesligaklubben Werder Bremen, og det har føjet endnu et gear til det aarhusianske energibundt.
– Min motor har fået nogle flere hestekræfter, den er kommet ud på den tyske autobahn, hvor den virkelig får lov til at give den gas. Jeg er involveret i mange situationer med og uden bold, og tysk fodbold passer mig rigtig godt. Jeg håber at kunne tage den energi med ind på landsholdet.
– Jeg er blevet vant til at spille i et højere tempo end tidligere. Da jeg spillede for FCK, var vi et dominerende hold i Danmark, men nu spiller jeg for et midterhold, der virkelig kæmper for det i Bundesligaen, men som spiller i et meget højt tempo, og vi møder nogle af de bedste hold og de bedste spillere, siger Jens Stage.
Han er rejst til fodboldlandsholdets træningslejr i Spanien uden de samme nerver, som han havde, da ekslandstræner Kasper Hjulmand indkaldte ham med kort varsel for tre år siden.
– Jeg føler, at jeg er blevet ældre og mere moden, og jeg er mere rolig omkring at være med den her gang end min første gang. Dengang kunne jeg nærmest ikke koncentrere mig op til, mens jeg er mere afbalanceret den her gang, selv om jeg selvfølgelig stadig er stolt af at være her, siger han.
Den 27-årige centrale midtbanespiller har ikke skænket sine egne landsholdsmuligheder mange tanker, imens han ikke har været udtaget.
I baghovedet har den utrættelige østjyde dog været klar over, at han ville blive aktuel igen, hvis han kunne markere sig og præstere stabilt i en af Europas bedste ligaer.
– Jeg har haft fokus på at spille god fodbold i Tyskland, fordi jeg hele tiden har vidst, at hvis jeg gør det godt i Bundesligaen, så har jeg også muligheden for at få en chance mere på landsholdet.
– Det har kun været op til mig selv at spille mig ind i varmen på en plads, hvor konkurrencen er enorm, siger Jens Stage.
Ved den aktuelle samling ligner Pierre-Emile Højbjerg og Morten Hjulmand de to førstevalg på den centrale midtbane foran Jens Stage og Mads Bidstrup. Mathias Jensen, Christian Nørgaard og Matt O’Riley, der dækker samme position, er alle skadede.
Stage håber at få spilletid i kampene mod Spanien og Schweiz, men selv hvis han kun er tiltænkt en reserverolle, vil han sikre sig, at han sætter et aftryk i landsholdslejren. Det gør vejen til den næste udtagelse kortere.
– Jeg håber på at blive en fast del af landsholdet, det er et af mine karrieremål. Nu har jeg fået en lille fod indenfor, og så skal jeg bare give den gas og presse mig på. Så må vi se, om det rækker til at komme på banen, siger han.
Dagen inden sin udtagelse scorede han seniorkarrierens første hattrick, da Werder Bremen vendte 0-3 til 4-3 ude mod Hoffenheim. Det bliver måske også karrierens sidste hattrick, påpeger han grinende.
– Jeg kender mig selv godt nok til at vide, at jeg ikke kommer til at score tre mål hver weekend, så den er jeg glad for at få under bæltet, men jeg kan heller ikke dvæle ved det, selv om det var fantastisk, siger Jens Stage.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Supercomputer: Her er VM-finalen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
OPTAKT
Paraguay – Australien
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
Afslører: FCK ringede aldrig
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
OPTAKT
Tyrkiet – USA
OPTAKT
Tunesien – Holland
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
OPTAKT
Norge – Frankrig
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
TOPNYHED