‘Jeg er blevet ældre og mere moden’

Det høje tempo i Bundesligaen har rustet Jens Stage til at tage kampen op efter tre år væk fra landsholdet.



Efter tre års fravær trasker midtbanedynamoen Jens Stage igen rundt iført fodboldlandsholdets træningsdragt, og han håber, at han lørdag fordobler antallet af landskampe fra en til to, når Danmark møder Spanien i Nations League.

I november 2021 Stage fik sin landsholdsdebut i en ubetydelig VM-kvalifikationskamp mod Skotland, men siden dengang er han blevet en markant bedre spiller, påpeger han.

I lidt over to år har han spillet for bundesligaklubben Werder Bremen, og det har føjet endnu et gear til det aarhusianske energibundt.

– Min motor har fået nogle flere hestekræfter, den er kommet ud på den tyske autobahn, hvor den virkelig får lov til at give den gas. Jeg er involveret i mange situationer med og uden bold, og tysk fodbold passer mig rigtig godt. Jeg håber at kunne tage den energi med ind på landsholdet.

– Jeg er blevet vant til at spille i et højere tempo end tidligere. Da jeg spillede for FCK, var vi et dominerende hold i Danmark, men nu spiller jeg for et midterhold, der virkelig kæmper for det i Bundesligaen, men som spiller i et meget højt tempo, og vi møder nogle af de bedste hold og de bedste spillere, siger Jens Stage.

Han er rejst til fodboldlandsholdets træningslejr i Spanien uden de samme nerver, som han havde, da ekslandstræner Kasper Hjulmand indkaldte ham med kort varsel for tre år siden.

– Jeg føler, at jeg er blevet ældre og mere moden, og jeg er mere rolig omkring at være med den her gang end min første gang. Dengang kunne jeg nærmest ikke koncentrere mig op til, mens jeg er mere afbalanceret den her gang, selv om jeg selvfølgelig stadig er stolt af at være her, siger han.

Den 27-årige centrale midtbanespiller har ikke skænket sine egne landsholdsmuligheder mange tanker, imens han ikke har været udtaget.

I baghovedet har den utrættelige østjyde dog været klar over, at han ville blive aktuel igen, hvis han kunne markere sig og præstere stabilt i en af Europas bedste ligaer.

– Jeg har haft fokus på at spille god fodbold i Tyskland, fordi jeg hele tiden har vidst, at hvis jeg gør det godt i Bundesligaen, så har jeg også muligheden for at få en chance mere på landsholdet.

– Det har kun været op til mig selv at spille mig ind i varmen på en plads, hvor konkurrencen er enorm, siger Jens Stage.

Ved den aktuelle samling ligner Pierre-Emile Højbjerg og Morten Hjulmand de to førstevalg på den centrale midtbane foran Jens Stage og Mads Bidstrup. Mathias Jensen, Christian Nørgaard og Matt O’Riley, der dækker samme position, er alle skadede.

Stage håber at få spilletid i kampene mod Spanien og Schweiz, men selv hvis han kun er tiltænkt en reserverolle, vil han sikre sig, at han sætter et aftryk i landsholdslejren. Det gør vejen til den næste udtagelse kortere.

– Jeg håber på at blive en fast del af landsholdet, det er et af mine karrieremål. Nu har jeg fået en lille fod indenfor, og så skal jeg bare give den gas og presse mig på. Så må vi se, om det rækker til at komme på banen, siger han.

Dagen inden sin udtagelse scorede han seniorkarrierens første hattrick, da Werder Bremen vendte 0-3 til 4-3 ude mod Hoffenheim. Det bliver måske også karrierens sidste hattrick, påpeger han grinende.

– Jeg kender mig selv godt nok til at vide, at jeg ikke kommer til at score tre mål hver weekend, så den er jeg glad for at få under bæltet, men jeg kan heller ikke dvæle ved det, selv om det var fantastisk, siger Jens Stage.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Flop til 367 mio – arbejder på exit

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Kontramelding om transfer

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Rekordtransfer?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dyr dansk bomber til Everton?

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

– Det er meget svært for Nørgaard

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

FC København tjente millioner tirsdag aften

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Brøndby-transfer glippet

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Store ord om Roony Bardghji

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Forventer mudderkrig mod FCM

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Tricky Trees tryller i Portugal

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’