Efter tre års fravær trasker midtbanedynamoen Jens Stage igen rundt iført fodboldlandsholdets træningsdragt, og han håber, at han lørdag fordobler antallet af landskampe fra en til to, når Danmark møder Spanien i Nations League.
I november 2021 Stage fik sin landsholdsdebut i en ubetydelig VM-kvalifikationskamp mod Skotland, men siden dengang er han blevet en markant bedre spiller, påpeger han.
I lidt over to år har han spillet for bundesligaklubben Werder Bremen, og det har føjet endnu et gear til det aarhusianske energibundt.
– Min motor har fået nogle flere hestekræfter, den er kommet ud på den tyske autobahn, hvor den virkelig får lov til at give den gas. Jeg er involveret i mange situationer med og uden bold, og tysk fodbold passer mig rigtig godt. Jeg håber at kunne tage den energi med ind på landsholdet.
– Jeg er blevet vant til at spille i et højere tempo end tidligere. Da jeg spillede for FCK, var vi et dominerende hold i Danmark, men nu spiller jeg for et midterhold, der virkelig kæmper for det i Bundesligaen, men som spiller i et meget højt tempo, og vi møder nogle af de bedste hold og de bedste spillere, siger Jens Stage.
Han er rejst til fodboldlandsholdets træningslejr i Spanien uden de samme nerver, som han havde, da ekslandstræner Kasper Hjulmand indkaldte ham med kort varsel for tre år siden.
– Jeg føler, at jeg er blevet ældre og mere moden, og jeg er mere rolig omkring at være med den her gang end min første gang. Dengang kunne jeg nærmest ikke koncentrere mig op til, mens jeg er mere afbalanceret den her gang, selv om jeg selvfølgelig stadig er stolt af at være her, siger han.
Den 27-årige centrale midtbanespiller har ikke skænket sine egne landsholdsmuligheder mange tanker, imens han ikke har været udtaget.
I baghovedet har den utrættelige østjyde dog været klar over, at han ville blive aktuel igen, hvis han kunne markere sig og præstere stabilt i en af Europas bedste ligaer.
– Jeg har haft fokus på at spille god fodbold i Tyskland, fordi jeg hele tiden har vidst, at hvis jeg gør det godt i Bundesligaen, så har jeg også muligheden for at få en chance mere på landsholdet.
– Det har kun været op til mig selv at spille mig ind i varmen på en plads, hvor konkurrencen er enorm, siger Jens Stage.
Ved den aktuelle samling ligner Pierre-Emile Højbjerg og Morten Hjulmand de to førstevalg på den centrale midtbane foran Jens Stage og Mads Bidstrup. Mathias Jensen, Christian Nørgaard og Matt O’Riley, der dækker samme position, er alle skadede.
Stage håber at få spilletid i kampene mod Spanien og Schweiz, men selv hvis han kun er tiltænkt en reserverolle, vil han sikre sig, at han sætter et aftryk i landsholdslejren. Det gør vejen til den næste udtagelse kortere.
– Jeg håber på at blive en fast del af landsholdet, det er et af mine karrieremål. Nu har jeg fået en lille fod indenfor, og så skal jeg bare give den gas og presse mig på. Så må vi se, om det rækker til at komme på banen, siger han.
Dagen inden sin udtagelse scorede han seniorkarrierens første hattrick, da Werder Bremen vendte 0-3 til 4-3 ude mod Hoffenheim. Det bliver måske også karrierens sidste hattrick, påpeger han grinende.
– Jeg kender mig selv godt nok til at vide, at jeg ikke kommer til at score tre mål hver weekend, så den er jeg glad for at få under bæltet, men jeg kan heller ikke dvæle ved det, selv om det var fantastisk, siger Jens Stage.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Oliver Christensen får kæmpe chance
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
Supercomputer spår FCM-nedtur
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
Tullberg tror på overraskelsen
Store spillersalg sikrer AaB overskud
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER