Efter tre års fravær trasker midtbanedynamoen Jens Stage igen rundt iført fodboldlandsholdets træningsdragt, og han håber, at han lørdag fordobler antallet af landskampe fra en til to, når Danmark møder Spanien i Nations League.
I november 2021 Stage fik sin landsholdsdebut i en ubetydelig VM-kvalifikationskamp mod Skotland, men siden dengang er han blevet en markant bedre spiller, påpeger han.
I lidt over to år har han spillet for bundesligaklubben Werder Bremen, og det har føjet endnu et gear til det aarhusianske energibundt.
– Min motor har fået nogle flere hestekræfter, den er kommet ud på den tyske autobahn, hvor den virkelig får lov til at give den gas. Jeg er involveret i mange situationer med og uden bold, og tysk fodbold passer mig rigtig godt. Jeg håber at kunne tage den energi med ind på landsholdet.
– Jeg er blevet vant til at spille i et højere tempo end tidligere. Da jeg spillede for FCK, var vi et dominerende hold i Danmark, men nu spiller jeg for et midterhold, der virkelig kæmper for det i Bundesligaen, men som spiller i et meget højt tempo, og vi møder nogle af de bedste hold og de bedste spillere, siger Jens Stage.
Han er rejst til fodboldlandsholdets træningslejr i Spanien uden de samme nerver, som han havde, da ekslandstræner Kasper Hjulmand indkaldte ham med kort varsel for tre år siden.
– Jeg føler, at jeg er blevet ældre og mere moden, og jeg er mere rolig omkring at være med den her gang end min første gang. Dengang kunne jeg nærmest ikke koncentrere mig op til, mens jeg er mere afbalanceret den her gang, selv om jeg selvfølgelig stadig er stolt af at være her, siger han.
Den 27-årige centrale midtbanespiller har ikke skænket sine egne landsholdsmuligheder mange tanker, imens han ikke har været udtaget.
I baghovedet har den utrættelige østjyde dog været klar over, at han ville blive aktuel igen, hvis han kunne markere sig og præstere stabilt i en af Europas bedste ligaer.
– Jeg har haft fokus på at spille god fodbold i Tyskland, fordi jeg hele tiden har vidst, at hvis jeg gør det godt i Bundesligaen, så har jeg også muligheden for at få en chance mere på landsholdet.
– Det har kun været op til mig selv at spille mig ind i varmen på en plads, hvor konkurrencen er enorm, siger Jens Stage.
Ved den aktuelle samling ligner Pierre-Emile Højbjerg og Morten Hjulmand de to førstevalg på den centrale midtbane foran Jens Stage og Mads Bidstrup. Mathias Jensen, Christian Nørgaard og Matt O’Riley, der dækker samme position, er alle skadede.
Stage håber at få spilletid i kampene mod Spanien og Schweiz, men selv hvis han kun er tiltænkt en reserverolle, vil han sikre sig, at han sætter et aftryk i landsholdslejren. Det gør vejen til den næste udtagelse kortere.
– Jeg håber på at blive en fast del af landsholdet, det er et af mine karrieremål. Nu har jeg fået en lille fod indenfor, og så skal jeg bare give den gas og presse mig på. Så må vi se, om det rækker til at komme på banen, siger han.
Dagen inden sin udtagelse scorede han seniorkarrierens første hattrick, da Werder Bremen vendte 0-3 til 4-3 ude mod Hoffenheim. Det bliver måske også karrierens sidste hattrick, påpeger han grinende.
– Jeg kender mig selv godt nok til at vide, at jeg ikke kommer til at score tre mål hver weekend, så den er jeg glad for at få under bæltet, men jeg kan heller ikke dvæle ved det, selv om det var fantastisk, siger Jens Stage.
/ritzau/
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
Her skal Sepp Piontek begraves
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
Liverpool – West Ham United
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
MEDIE
Endelig er der godt nyt
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
MEDIE
‘Det må ikke ske’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
Juventus-profil: ‘Absurd’
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
