Åreladning i BIF? – Kvistgaarden er væk til sommer

Mange spillere kan til sommer komme til at forlade Brøndby IF, hvor Mathias Kvistgaarden er det mest oplagte bud.



Intet går lige nu som det skal for Brøndby IF.

Presset er kæmpe stort for, at de på søndag skal sikre sig en tur i Mesterskabsspillet, men selv hvis det lykkedes, så kan der rulle flere problemer ind over klubben, der formentlig kan se frem til at skulle sælge flere store profiler til sommer.

– Jeg er næsten helt sikker på, at Kvistgaarden bliver solgt til sommer. Han har været en eftertragtet spiller og måtte acceptere, at klubben ønskede at udnytte ham og hans talent endnu længere, siger Superliga-ekspert på Viaplay, Peter Sørensen, til Viaplay Sport News

– Samtidig må han dog også være ærgerlig over, at han ikke har fået mulighed for at komme videre efter de flotte sæsoner, han har haft – han har også været en af de bedste for Brøndby i denne sæson. Derfor er jeg helt overbevist om, at han vil blive skuffet, hvis han ikke bliver solgt, især da Brøndby ønsker at sælge ham.

Det er ikke kun Mathias Kvistgaarden, som Peter Sørensen spår kan ende med at skifte væk fra Vestegnen. Han peger på, at der måske kan komme en profil-mæssig åreladning i klubben til sommer.

– Det gælder også for Suzuki, som stadig er en af de spillere, der skinner. Det store spørgsmål er så, hvad der sker med Bischoff, som allerede var blevet sendt til engelsk fodbold, men som bekendt glippede i sidste øjeblik. Hvordan står det til med ham og hans fremtid? Derudover er der Vallys, som til sommer kun har et år tilbage af sin kontrakt. Skal man vælge at give ham en lønforhøjelse og forlængelse, så han kan fokusere på en fremtid som nøglespiller i Brøndby, fremfor at tænke på en fremtid i udlandet? Jeg tror, det er det mest presserende.

– Sebulonsen kunne også nævnes i den sammenhæng. Og så er der også noget, man er nødt til at overveje: Hvis man sælger Suzuki og Kvistgaarden, står man pludselig og mangler stjerner oppe foran. Det er ikke bare lige at finde dem – de koster penge og skal finansieres gennem salgene. Endelig er der det store spørgsmål defensivt, hvor det ikke har set godt ud efter Frederik Birk tog over, og hvor systemet er blevet ændret til, at der kun er to stoppere, som dem der spiller nu, ikke ser ud til at kunne magte, siger Superliga-eksperten.

Det er på søndag, at Brøndbys skæbnekamp mod Silkeborg spilles klokken 17, hvor du kan følge den intensivt både før og efter her på Tipsbladet.

Ovenfor artiklen kan du læse hele Peter Sørensens analyse af Brøndbys transferkvaler i den kommende tid.






Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby




LIVE

LIVE: ‘Ja, de kan jo ikke give mig en karantæne’

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Her er FC Københavns vej i Europa

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Kæmpe røgslør af Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Bayern München lurer på choktransfer

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

AGF kan ende med millionregning, men…

Harry Maguire i chok

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er