Åreladning i BIF? – Kvistgaarden er væk til sommer

Mange spillere kan til sommer komme til at forlade Brøndby IF, hvor Mathias Kvistgaarden er det mest oplagte bud.



Intet går lige nu som det skal for Brøndby IF.

Presset er kæmpe stort for, at de på søndag skal sikre sig en tur i Mesterskabsspillet, men selv hvis det lykkedes, så kan der rulle flere problemer ind over klubben, der formentlig kan se frem til at skulle sælge flere store profiler til sommer.

– Jeg er næsten helt sikker på, at Kvistgaarden bliver solgt til sommer. Han har været en eftertragtet spiller og måtte acceptere, at klubben ønskede at udnytte ham og hans talent endnu længere, siger Superliga-ekspert på Viaplay, Peter Sørensen, til Viaplay Sport News

– Samtidig må han dog også være ærgerlig over, at han ikke har fået mulighed for at komme videre efter de flotte sæsoner, han har haft – han har også været en af de bedste for Brøndby i denne sæson. Derfor er jeg helt overbevist om, at han vil blive skuffet, hvis han ikke bliver solgt, især da Brøndby ønsker at sælge ham.

Det er ikke kun Mathias Kvistgaarden, som Peter Sørensen spår kan ende med at skifte væk fra Vestegnen. Han peger på, at der måske kan komme en profil-mæssig åreladning i klubben til sommer.

– Det gælder også for Suzuki, som stadig er en af de spillere, der skinner. Det store spørgsmål er så, hvad der sker med Bischoff, som allerede var blevet sendt til engelsk fodbold, men som bekendt glippede i sidste øjeblik. Hvordan står det til med ham og hans fremtid? Derudover er der Vallys, som til sommer kun har et år tilbage af sin kontrakt. Skal man vælge at give ham en lønforhøjelse og forlængelse, så han kan fokusere på en fremtid som nøglespiller i Brøndby, fremfor at tænke på en fremtid i udlandet? Jeg tror, det er det mest presserende.

– Sebulonsen kunne også nævnes i den sammenhæng. Og så er der også noget, man er nødt til at overveje: Hvis man sælger Suzuki og Kvistgaarden, står man pludselig og mangler stjerner oppe foran. Det er ikke bare lige at finde dem – de koster penge og skal finansieres gennem salgene. Endelig er der det store spørgsmål defensivt, hvor det ikke har set godt ud efter Frederik Birk tog over, og hvor systemet er blevet ændret til, at der kun er to stoppere, som dem der spiller nu, ikke ser ud til at kunne magte, siger Superliga-eksperten.

Det er på søndag, at Brøndbys skæbnekamp mod Silkeborg spilles klokken 17, hvor du kan følge den intensivt både før og efter her på Tipsbladet.

Ovenfor artiklen kan du læse hele Peter Sørensens analyse af Brøndbys transferkvaler i den kommende tid.





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Overraskende melding om Oliver Christensen

AGF køber ham



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Elias Jelert færdig

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Han tager hjem fra VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stolt over dansk transfer

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Nu melder Christian Eriksen ud

‘Christian Eriksen havde advaret os’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Optakt: USA – Paraguay

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’