Åreladning i BIF? – Kvistgaarden er væk til sommer

Mange spillere kan til sommer komme til at forlade Brøndby IF, hvor Mathias Kvistgaarden er det mest oplagte bud.



Intet går lige nu som det skal for Brøndby IF.

Presset er kæmpe stort for, at de på søndag skal sikre sig en tur i Mesterskabsspillet, men selv hvis det lykkedes, så kan der rulle flere problemer ind over klubben, der formentlig kan se frem til at skulle sælge flere store profiler til sommer.

– Jeg er næsten helt sikker på, at Kvistgaarden bliver solgt til sommer. Han har været en eftertragtet spiller og måtte acceptere, at klubben ønskede at udnytte ham og hans talent endnu længere, siger Superliga-ekspert på Viaplay, Peter Sørensen, til Viaplay Sport News

– Samtidig må han dog også være ærgerlig over, at han ikke har fået mulighed for at komme videre efter de flotte sæsoner, han har haft – han har også været en af de bedste for Brøndby i denne sæson. Derfor er jeg helt overbevist om, at han vil blive skuffet, hvis han ikke bliver solgt, især da Brøndby ønsker at sælge ham.

Det er ikke kun Mathias Kvistgaarden, som Peter Sørensen spår kan ende med at skifte væk fra Vestegnen. Han peger på, at der måske kan komme en profil-mæssig åreladning i klubben til sommer.

– Det gælder også for Suzuki, som stadig er en af de spillere, der skinner. Det store spørgsmål er så, hvad der sker med Bischoff, som allerede var blevet sendt til engelsk fodbold, men som bekendt glippede i sidste øjeblik. Hvordan står det til med ham og hans fremtid? Derudover er der Vallys, som til sommer kun har et år tilbage af sin kontrakt. Skal man vælge at give ham en lønforhøjelse og forlængelse, så han kan fokusere på en fremtid som nøglespiller i Brøndby, fremfor at tænke på en fremtid i udlandet? Jeg tror, det er det mest presserende.

– Sebulonsen kunne også nævnes i den sammenhæng. Og så er der også noget, man er nødt til at overveje: Hvis man sælger Suzuki og Kvistgaarden, står man pludselig og mangler stjerner oppe foran. Det er ikke bare lige at finde dem – de koster penge og skal finansieres gennem salgene. Endelig er der det store spørgsmål defensivt, hvor det ikke har set godt ud efter Frederik Birk tog over, og hvor systemet er blevet ændret til, at der kun er to stoppere, som dem der spiller nu, ikke ser ud til at kunne magte, siger Superliga-eksperten.

Det er på søndag, at Brøndbys skæbnekamp mod Silkeborg spilles klokken 17, hvor du kan følge den intensivt både før og efter her på Tipsbladet.

Ovenfor artiklen kan du læse hele Peter Sørensens analyse af Brøndbys transferkvaler i den kommende tid.



Overvejer Mathias Jensen-køb

Han peger på Simon Kjær

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

– Du har udstråling som tagpap

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Fælder dom over Højlund

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Henter dansker – får god pakke

– Et frygteligt scenarie

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Presset Frank: Her er vores store problem

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til