Åreladning i BIF? – Kvistgaarden er væk til sommer

Mange spillere kan til sommer komme til at forlade Brøndby IF, hvor Mathias Kvistgaarden er det mest oplagte bud.



Intet går lige nu som det skal for Brøndby IF.

Presset er kæmpe stort for, at de på søndag skal sikre sig en tur i Mesterskabsspillet, men selv hvis det lykkedes, så kan der rulle flere problemer ind over klubben, der formentlig kan se frem til at skulle sælge flere store profiler til sommer.

– Jeg er næsten helt sikker på, at Kvistgaarden bliver solgt til sommer. Han har været en eftertragtet spiller og måtte acceptere, at klubben ønskede at udnytte ham og hans talent endnu længere, siger Superliga-ekspert på Viaplay, Peter Sørensen, til Viaplay Sport News

– Samtidig må han dog også være ærgerlig over, at han ikke har fået mulighed for at komme videre efter de flotte sæsoner, han har haft – han har også været en af de bedste for Brøndby i denne sæson. Derfor er jeg helt overbevist om, at han vil blive skuffet, hvis han ikke bliver solgt, især da Brøndby ønsker at sælge ham.

Det er ikke kun Mathias Kvistgaarden, som Peter Sørensen spår kan ende med at skifte væk fra Vestegnen. Han peger på, at der måske kan komme en profil-mæssig åreladning i klubben til sommer.

– Det gælder også for Suzuki, som stadig er en af de spillere, der skinner. Det store spørgsmål er så, hvad der sker med Bischoff, som allerede var blevet sendt til engelsk fodbold, men som bekendt glippede i sidste øjeblik. Hvordan står det til med ham og hans fremtid? Derudover er der Vallys, som til sommer kun har et år tilbage af sin kontrakt. Skal man vælge at give ham en lønforhøjelse og forlængelse, så han kan fokusere på en fremtid som nøglespiller i Brøndby, fremfor at tænke på en fremtid i udlandet? Jeg tror, det er det mest presserende.

– Sebulonsen kunne også nævnes i den sammenhæng. Og så er der også noget, man er nødt til at overveje: Hvis man sælger Suzuki og Kvistgaarden, står man pludselig og mangler stjerner oppe foran. Det er ikke bare lige at finde dem – de koster penge og skal finansieres gennem salgene. Endelig er der det store spørgsmål defensivt, hvor det ikke har set godt ud efter Frederik Birk tog over, og hvor systemet er blevet ændret til, at der kun er to stoppere, som dem der spiller nu, ikke ser ud til at kunne magte, siger Superliga-eksperten.

Det er på søndag, at Brøndbys skæbnekamp mod Silkeborg spilles klokken 17, hvor du kan følge den intensivt både før og efter her på Tipsbladet.

Ovenfor artiklen kan du læse hele Peter Sørensens analyse af Brøndbys transferkvaler i den kommende tid.



Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Bekræftet: Færdig

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Stor ros til FC Midtjylland

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Belønnes af FC København

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Vildt! Slår Champions League-rekord

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Fortryder Chido Obi-beslutning

Spørger på Jonas Wind

Les Dogues kvæler kroater

– Det her gør ondt for at være ærlig

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

– Det er lidt kaotisk

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund