Åreladning i BIF? – Kvistgaarden er væk til sommer

Mange spillere kan til sommer komme til at forlade Brøndby IF, hvor Mathias Kvistgaarden er det mest oplagte bud.



Intet går lige nu som det skal for Brøndby IF.

Presset er kæmpe stort for, at de på søndag skal sikre sig en tur i Mesterskabsspillet, men selv hvis det lykkedes, så kan der rulle flere problemer ind over klubben, der formentlig kan se frem til at skulle sælge flere store profiler til sommer.

– Jeg er næsten helt sikker på, at Kvistgaarden bliver solgt til sommer. Han har været en eftertragtet spiller og måtte acceptere, at klubben ønskede at udnytte ham og hans talent endnu længere, siger Superliga-ekspert på Viaplay, Peter Sørensen, til Viaplay Sport News

– Samtidig må han dog også være ærgerlig over, at han ikke har fået mulighed for at komme videre efter de flotte sæsoner, han har haft – han har også været en af de bedste for Brøndby i denne sæson. Derfor er jeg helt overbevist om, at han vil blive skuffet, hvis han ikke bliver solgt, især da Brøndby ønsker at sælge ham.

Det er ikke kun Mathias Kvistgaarden, som Peter Sørensen spår kan ende med at skifte væk fra Vestegnen. Han peger på, at der måske kan komme en profil-mæssig åreladning i klubben til sommer.

– Det gælder også for Suzuki, som stadig er en af de spillere, der skinner. Det store spørgsmål er så, hvad der sker med Bischoff, som allerede var blevet sendt til engelsk fodbold, men som bekendt glippede i sidste øjeblik. Hvordan står det til med ham og hans fremtid? Derudover er der Vallys, som til sommer kun har et år tilbage af sin kontrakt. Skal man vælge at give ham en lønforhøjelse og forlængelse, så han kan fokusere på en fremtid som nøglespiller i Brøndby, fremfor at tænke på en fremtid i udlandet? Jeg tror, det er det mest presserende.

– Sebulonsen kunne også nævnes i den sammenhæng. Og så er der også noget, man er nødt til at overveje: Hvis man sælger Suzuki og Kvistgaarden, står man pludselig og mangler stjerner oppe foran. Det er ikke bare lige at finde dem – de koster penge og skal finansieres gennem salgene. Endelig er der det store spørgsmål defensivt, hvor det ikke har set godt ud efter Frederik Birk tog over, og hvor systemet er blevet ændret til, at der kun er to stoppere, som dem der spiller nu, ikke ser ud til at kunne magte, siger Superliga-eksperten.

Det er på søndag, at Brøndbys skæbnekamp mod Silkeborg spilles klokken 17, hvor du kan følge den intensivt både før og efter her på Tipsbladet.

Ovenfor artiklen kan du læse hele Peter Sørensens analyse af Brøndbys transferkvaler i den kommende tid.



‘Sur over Brøndby-transfer’

Legende med chokmelding

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

– De lignede lort!

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Bekræfter FC København-historie

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Dansk målsluger færdig

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’