Han meldte tidligt ud i efteråret, at han gik efter at vinde Tipsbladets Det Gyldne Bur, og i starten af december stod det så klart, at endnu en ambition var gået i opfyldelse for FC Nordsjællands Jesper Hansen. Kollegerne i Superligaen og Betsafe Ligaen har nemlig stemt ham ind som Årets Målmand i Danmark.
– Det var en fantastisk nyhed at få, og jeg blev selvfølgelig rigtig glad. Det var et stort øjeblik, for det er jo det største, du kan opnå herhjemme: At blive kåret til Årets Målmand af ens kolleger. Det er virkelig en stor ære at modtage Det Gyldne Bur i år, siger Jesper Hansen, der trods de mange fine præstationer i året der gik ikke følte sig sikker på hæderen.
– Nej, det gjorde jeg ikke, for der er mange gode målmænd i vores liga, og jeg synes, der er andre, der også har gjort det rigtig godt, så jeg følte mig ikke sikker på noget som helst. Jeg ville i hvert fald ikke tage glæderne på forskud, og det har jeg heller ikke gjort.
– Men jeg er superstolt og glad for, at jeg fik så mange point i afstemningen, og at så mange af kollegaerne har stemt på mig. Det er en stor ære, lyder det fra Årets Målmand anno 2012 til Tipsbladet.
Han blev stemt ind som den bedste hos halvdelen af kollegerne og fik point fra 17 af de 22 målmænd, der var med i afstemningen.
I alt fik Jesper Hansen 44 point i kampen om at blive Årets Målmand, mens vinderen af Det Gyldne Bur de seneste to år, FC Københavns Johan Wiland, fik 25 point, to point foran AGF’s Steffen Rasmussen på tredjepladsen.
Men hvem stemte Jesper Hansen selv på, hvad var årets vigtigste redning, hvornår fik han gåsehud i Parken og hvad er ambitionerne for året, der kommer, hvad angår FC Nordsjælland, udlandet og landsholdet?
Læs mere: Tipsbladet er på gaden i morgen fredag, blandt andet med et stort interview med Årets Målmand Jesper Hansen.
OG HUSK:
For at få Tipsbladet skal du købe Ekstra Bladet fredag, da Tipsbladet nu ligger som separat blad inde i Ekstra Bladet. Du får begge dele for kun 18 kroner!
Hos din bladforhandler kan du også få fingre i fredagens udgave af Tipsbladet+Ekstra Bladet lørdag og søndag. Husk at spørg efter det, hvis du først vil købe Tipsbladet lørdag eller søndag. Og så kan du altid få fat i Tipsbladet via Ekstra Bladets E-avis, som du finder her på ebladet.eb.dk
Vil du have Tipsbladet+Ekstra Bladet direkte hjem i din postkasse, så tegn et abonnement. Du får Tipsbladet+Ekstra Bladet hver fredag i tre måneder for kun 225 kroner. Bestil her på avisabonnement.eb.dk
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
LIVE
Superliga-LIVE: Etim sendt på bænken
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
NYHEDER
– Det skal Bo Svensson være ret obs på
Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Afslører Brøndbys transferplaner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADETS DOM
Det må være den dummeste beslutning nogensinde!
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
RØVEN I KLASKEHØJDE