Årets Målmand er … Jesper Hansen

Men FC Nordsjælland-keeperen følte sig aldrig sikker på at vinde Tipsbladets Det Gyldne Bur trods et fornemt år med mesterskab og storspil i Champions League.



Han meldte tidligt ud i efteråret, at han gik efter at vinde Tipsbladets Det Gyldne Bur, og i starten af december stod det så klart, at endnu en ambition var gået i opfyldelse for FC Nordsjællands Jesper Hansen. Kollegerne i Superligaen og Betsafe Ligaen har nemlig stemt ham ind som Årets Målmand i Danmark.

– Det var en fantastisk nyhed at få, og jeg blev selvfølgelig rigtig glad. Det var et stort øjeblik, for det er jo det største, du kan opnå herhjemme: At blive kåret til Årets Målmand af ens kolleger. Det er virkelig en stor ære at modtage Det Gyldne Bur i år, siger Jesper Hansen, der trods de mange fine præstationer i året der gik ikke følte sig sikker på hæderen.

– Nej, det gjorde jeg ikke, for der er mange gode målmænd i vores liga, og jeg synes, der er andre, der også har gjort det rigtig godt, så jeg følte mig ikke sikker på noget som helst. Jeg ville i hvert fald ikke tage glæderne på forskud, og det har jeg heller ikke gjort.

– Men jeg er superstolt og glad for, at jeg fik så mange point i afstemningen, og at så mange af kollegaerne har stemt på mig. Det er en stor ære, lyder det fra Årets Målmand anno 2012 til Tipsbladet.

Han blev stemt ind som den bedste hos halvdelen af kollegerne og fik point fra 17 af de 22 målmænd, der var med i afstemningen.

I alt fik Jesper Hansen 44 point i kampen om at blive Årets Målmand, mens vinderen af Det Gyldne Bur de seneste to år, FC Københavns Johan Wiland, fik 25 point, to point foran AGF’s Steffen Rasmussen på tredjepladsen.

Men hvem stemte Jesper Hansen selv på, hvad var årets vigtigste redning, hvornår fik han gåsehud i Parken og hvad er ambitionerne for året, der kommer, hvad angår FC Nordsjælland, udlandet og landsholdet?

Læs mere: Tipsbladet er på gaden i morgen fredag, blandt andet med et stort interview med Årets Målmand Jesper Hansen.

OG HUSK:
For at få Tipsbladet skal du købe Ekstra Bladet fredag, da Tipsbladet nu ligger som separat blad inde i Ekstra Bladet. Du får begge dele for kun 18 kroner!

Hos din bladforhandler kan du også få fingre i fredagens udgave af Tipsbladet+Ekstra Bladet lørdag og søndag. Husk at spørg efter det, hvis du først vil købe Tipsbladet lørdag eller søndag. Og så kan du altid få fat i Tipsbladet via Ekstra Bladets E-avis, som du finder her på ebladet.eb.dk

Vil du have Tipsbladet+Ekstra Bladet direkte hjem i din postkasse, så tegn et abonnement. Du får Tipsbladet+Ekstra Bladet hver fredag i tre måneder for kun 225 kroner. Bestil her på avisabonnement.eb.dk



FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Dansker færdig i Ajax?

Brøndby takker nej til to spillere

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Medier i svime: Den bedste!

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Brøndby bekræfter salg

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Manchester United rasende

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

– Overdrevet og unuanceret

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Han er verdens bedste fodboldspiller

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Hård kritik af FC København-stjerne

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Albert Grønbæk skifter agent

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Franculino opereret: Ude i flere måneder