Årets Målmand er … Jesper Hansen

Men FC Nordsjælland-keeperen følte sig aldrig sikker på at vinde Tipsbladets Det Gyldne Bur trods et fornemt år med mesterskab og storspil i Champions League.



Han meldte tidligt ud i efteråret, at han gik efter at vinde Tipsbladets Det Gyldne Bur, og i starten af december stod det så klart, at endnu en ambition var gået i opfyldelse for FC Nordsjællands Jesper Hansen. Kollegerne i Superligaen og Betsafe Ligaen har nemlig stemt ham ind som Årets Målmand i Danmark.

– Det var en fantastisk nyhed at få, og jeg blev selvfølgelig rigtig glad. Det var et stort øjeblik, for det er jo det største, du kan opnå herhjemme: At blive kåret til Årets Målmand af ens kolleger. Det er virkelig en stor ære at modtage Det Gyldne Bur i år, siger Jesper Hansen, der trods de mange fine præstationer i året der gik ikke følte sig sikker på hæderen.

– Nej, det gjorde jeg ikke, for der er mange gode målmænd i vores liga, og jeg synes, der er andre, der også har gjort det rigtig godt, så jeg følte mig ikke sikker på noget som helst. Jeg ville i hvert fald ikke tage glæderne på forskud, og det har jeg heller ikke gjort.

– Men jeg er superstolt og glad for, at jeg fik så mange point i afstemningen, og at så mange af kollegaerne har stemt på mig. Det er en stor ære, lyder det fra Årets Målmand anno 2012 til Tipsbladet.

Han blev stemt ind som den bedste hos halvdelen af kollegerne og fik point fra 17 af de 22 målmænd, der var med i afstemningen.

I alt fik Jesper Hansen 44 point i kampen om at blive Årets Målmand, mens vinderen af Det Gyldne Bur de seneste to år, FC Københavns Johan Wiland, fik 25 point, to point foran AGF’s Steffen Rasmussen på tredjepladsen.

Men hvem stemte Jesper Hansen selv på, hvad var årets vigtigste redning, hvornår fik han gåsehud i Parken og hvad er ambitionerne for året, der kommer, hvad angår FC Nordsjælland, udlandet og landsholdet?

Læs mere: Tipsbladet er på gaden i morgen fredag, blandt andet med et stort interview med Årets Målmand Jesper Hansen.

OG HUSK:
For at få Tipsbladet skal du købe Ekstra Bladet fredag, da Tipsbladet nu ligger som separat blad inde i Ekstra Bladet. Du får begge dele for kun 18 kroner!

Hos din bladforhandler kan du også få fingre i fredagens udgave af Tipsbladet+Ekstra Bladet lørdag og søndag. Husk at spørg efter det, hvis du først vil købe Tipsbladet lørdag eller søndag. Og så kan du altid få fat i Tipsbladet via Ekstra Bladets E-avis, som du finder her på ebladet.eb.dk

Vil du have Tipsbladet+Ekstra Bladet direkte hjem i din postkasse, så tegn et abonnement. Du får Tipsbladet+Ekstra Bladet hver fredag i tre måneder for kun 225 kroner. Bestil her på avisabonnement.eb.dk





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

FC Midtjylland – AGF

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Den største genistreg i Superligaen?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Ny storklub jagter Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Nedtur for Højlund og Napoli

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

Vejle Boldklub – FC København

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

OB – Randers FC

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

FC Nordsjælland – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Fredericia

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Mål i begge ender i Farum

Manchester United sætter Chelsea på plads