Årets Målmand er … Jesper Hansen

Men FC Nordsjælland-keeperen følte sig aldrig sikker på at vinde Tipsbladets Det Gyldne Bur trods et fornemt år med mesterskab og storspil i Champions League.



Han meldte tidligt ud i efteråret, at han gik efter at vinde Tipsbladets Det Gyldne Bur, og i starten af december stod det så klart, at endnu en ambition var gået i opfyldelse for FC Nordsjællands Jesper Hansen. Kollegerne i Superligaen og Betsafe Ligaen har nemlig stemt ham ind som Årets Målmand i Danmark.

– Det var en fantastisk nyhed at få, og jeg blev selvfølgelig rigtig glad. Det var et stort øjeblik, for det er jo det største, du kan opnå herhjemme: At blive kåret til Årets Målmand af ens kolleger. Det er virkelig en stor ære at modtage Det Gyldne Bur i år, siger Jesper Hansen, der trods de mange fine præstationer i året der gik ikke følte sig sikker på hæderen.

– Nej, det gjorde jeg ikke, for der er mange gode målmænd i vores liga, og jeg synes, der er andre, der også har gjort det rigtig godt, så jeg følte mig ikke sikker på noget som helst. Jeg ville i hvert fald ikke tage glæderne på forskud, og det har jeg heller ikke gjort.

– Men jeg er superstolt og glad for, at jeg fik så mange point i afstemningen, og at så mange af kollegaerne har stemt på mig. Det er en stor ære, lyder det fra Årets Målmand anno 2012 til Tipsbladet.

Han blev stemt ind som den bedste hos halvdelen af kollegerne og fik point fra 17 af de 22 målmænd, der var med i afstemningen.

I alt fik Jesper Hansen 44 point i kampen om at blive Årets Målmand, mens vinderen af Det Gyldne Bur de seneste to år, FC Københavns Johan Wiland, fik 25 point, to point foran AGF’s Steffen Rasmussen på tredjepladsen.

Men hvem stemte Jesper Hansen selv på, hvad var årets vigtigste redning, hvornår fik han gåsehud i Parken og hvad er ambitionerne for året, der kommer, hvad angår FC Nordsjælland, udlandet og landsholdet?

Læs mere: Tipsbladet er på gaden i morgen fredag, blandt andet med et stort interview med Årets Målmand Jesper Hansen.

OG HUSK:
For at få Tipsbladet skal du købe Ekstra Bladet fredag, da Tipsbladet nu ligger som separat blad inde i Ekstra Bladet. Du får begge dele for kun 18 kroner!

Hos din bladforhandler kan du også få fingre i fredagens udgave af Tipsbladet+Ekstra Bladet lørdag og søndag. Husk at spørg efter det, hvis du først vil købe Tipsbladet lørdag eller søndag. Og så kan du altid få fat i Tipsbladet via Ekstra Bladets E-avis, som du finder her på ebladet.eb.dk

Vil du have Tipsbladet+Ekstra Bladet direkte hjem i din postkasse, så tegn et abonnement. Du får Tipsbladet+Ekstra Bladet hver fredag i tre måneder for kun 225 kroner. Bestil her på avisabonnement.eb.dk





Knokler for Serie A-gennembrud – fortryder intet


Tidligere Superliga-rekordkøb kan hentes gratis

FCM har solgt nul billetter

Jacob Neestrup: ‘Stor fremtid i FC København’

Afsløring: Brøndby afvist

Nedtur for Højlund

Klar besked fra Frank efter nedtur

Tidligere Superliga-målræv åben for Danmark

‘Han har ændret magtbalancen i Superligaen’

– Vi har råd til at købe Randers-spiller

Vil købe Manchester United

Kræver kæmpe beløb – AGF kan tjene stort

Fuldender svensk mirakel

Fredericia får bank i Haderslev

242 millioner sidder på bænken

Morten Bruun om FCK-lejesvend: ‘Det går jo ikke’

– Nyd ham nu, Brøndby – han er snart væk

Jonas Vingegaard sat totalt til vægs i Andorra

Møde i denne uge – færdig i FC Barcelona? 

Medier fremhæver FC Midtjylland-mareridt

Dansk keeper vækker opsigt: Vælter sig i gule kort

Kæmpe drama mellem Frederiksen og Thomasberg

Vanvittig Pogacar-klausul 

Måtte bæres ud – giver status på Brøndby-profil

Forfærdeligt uheld i dansk 2. divisionskamp

Cooper rygtet væk: Nu giver han klart svar

– Sædet er og skal være varmt under Superliga-boss

Utrolig dansk succes i Belgien

Katastrofekursen fortsætter for Sverige

‘En skændsel’: Tidligere Superliga-træner chokerer

Skader får Neestrup til at nedjustere ambitionerne

Medie fælder dom over Eriksens startdebut

Ellevild Peter Schmeichel: ‘Jeg kunne kysse ham!’

Ekspert med dyster Rune-melding

Modbeviser eksperter og Superliga-fans

Superliga-klubejer vil ikke sælge til udlændinge

– De 3 Man Utd-stjerner har ikke, hvad der kræves

Rystende ydmygelse – ryger han i morgen?

Efter mareridtsår – Daramy skadet igen

Fabrizio Romano deler nyt om Morten Frendrup

Verdensstjerne ked af Runes skade

Data: FC Midtjylland er nu tårnhøje guldfavoritter

FCK uden profiler til Champions League-brag

Svensk sensation skal sætte kronen på værket i dag

Her kan du se FC København mod Borussia Dortmund

Graham Potter er ny svensk landstræner

Rødt kort efter et minut mod Real Madrid

Ruben Amorim: Den største i min tid her

Apacher kan vinde Istanbul-derby

Duelund revser sort aften: ‘Pisseligegyldigt’

Tullberg i tårer over tv-billeder