Johan Absalonsen er ikke den første, der har taget det svære klubskifte mellem ærkerivalerne Brøndby og FC København.
Han er heller ikke den mest kontroversielle og han har også haft fire et halvt år i OB som stødpude, men det ændrer ikke på, at stemningen omkring et skifte var noget, han havde med i sine overvejelser, før han sagde ja til FC København tilbage i januar. Og på lørdag bliver det meget konkret, for der stiller venstrekanten op på det stadion, hvor han som ung fik store oplevelser og fejrede store triumfer, og han gør det i ærkerivalens kamptrøje.
– Jeg har jo spillet der før med OB, og der var egentlig ikke så meget. Lidt pifteri i den første kamp vist nok, men OB har heller aldrig været ærkefjende til Brøndby, så der vil blive lagt en hel del på, nu hvor jeg er skiftet til FCK. Jeg bliver jo nok ikke mødt af en klapsalve, siger Johan Absalonsen til Tipsbladet med et skævt grin.
– Jeg kunne forestille mig, at det bliver hedt. Jeg kunne forestille mig, at jeg bliver budt velkommen med piften, men det ville også være mærkeligt andet. Jeg ville nærmest også blive skuffet, hvis det ikke skete, for så ville det betyde, at jeg kun havde været en fodnote i Brøndbys historie, og det ville ikke være så fedt. Så hvad der kommer, tager jeg som om, at min tid i Brøndby har betydet noget og at jeg har fået sat mit aftryk der. Det er den indgangsvinkel, jeg går ind med, når jeg forhåbentlig får min pibekoncert. Forhåbentlig også fordi det så betyder, at jeg får lov til at spille, siger venstrekanten, der endnu ikke har etableret sig fast på FC Københavns mandskab, men dog har spillet en del i det tidlige efterår.
FCK’er har han været i ni måneder efterhånden, og det er gået ret stille af sig i forhold til fortiden i Brøndby.
– Jeg er faktisk meget overrasket over, hvor lidt der egentlig har været. På forhånd havde jeg jo tænkt, om skiftet ville betyde, at jeg skulle vænne mig til kommentarer udenfor banen, men der har været overraskende få. Det eneste, jeg egentlig har oplevet, var lige efter, jeg skrev under, hvor gik der en flok forbi mit vindue og råbte Judas ind. Det er det eneste, jeg har mærket. Ellers har det været meget sobert, og det har jeg været glad for, at jeg som civilperson har kunnet færdes i fred og føle, at jeg ikke var fodboldspiller hele tiden, siger Johan Absalonsen.
Og så er der i øvrigt også lidt rod i de fjendebilleder, der plejer at blive tegnet op før endnu en udgave af New Firm. For den hurtige venstrekant snakker gerne om sin fantastiske fortid i Brøndby, han har fortsat venner fra Vestegnen og så er han egentlig også noget af en bonderøv, selv om han spiller for Byens Hold.
Læs mere: Tipsbladet har mødt FCK-kanten Johan Absalonsen før gensynet med Brøndby Stadion.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
LIVE
Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa
FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
Her er FCK’s næste modstander i Europa
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
FANKLUBBEN
De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
INTERVIEW
FCK-træner slår fast: Han er førstevalget
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
AVIS
De vil have Jelert
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde