Johan Absalonsen er ikke den første, der har taget det svære klubskifte mellem ærkerivalerne Brøndby og FC København.
Han er heller ikke den mest kontroversielle og han har også haft fire et halvt år i OB som stødpude, men det ændrer ikke på, at stemningen omkring et skifte var noget, han havde med i sine overvejelser, før han sagde ja til FC København tilbage i januar. Og på lørdag bliver det meget konkret, for der stiller venstrekanten op på det stadion, hvor han som ung fik store oplevelser og fejrede store triumfer, og han gør det i ærkerivalens kamptrøje.
– Jeg har jo spillet der før med OB, og der var egentlig ikke så meget. Lidt pifteri i den første kamp vist nok, men OB har heller aldrig været ærkefjende til Brøndby, så der vil blive lagt en hel del på, nu hvor jeg er skiftet til FCK. Jeg bliver jo nok ikke mødt af en klapsalve, siger Johan Absalonsen til Tipsbladet med et skævt grin.
– Jeg kunne forestille mig, at det bliver hedt. Jeg kunne forestille mig, at jeg bliver budt velkommen med piften, men det ville også være mærkeligt andet. Jeg ville nærmest også blive skuffet, hvis det ikke skete, for så ville det betyde, at jeg kun havde været en fodnote i Brøndbys historie, og det ville ikke være så fedt. Så hvad der kommer, tager jeg som om, at min tid i Brøndby har betydet noget og at jeg har fået sat mit aftryk der. Det er den indgangsvinkel, jeg går ind med, når jeg forhåbentlig får min pibekoncert. Forhåbentlig også fordi det så betyder, at jeg får lov til at spille, siger venstrekanten, der endnu ikke har etableret sig fast på FC Københavns mandskab, men dog har spillet en del i det tidlige efterår.
FCK’er har han været i ni måneder efterhånden, og det er gået ret stille af sig i forhold til fortiden i Brøndby.
– Jeg er faktisk meget overrasket over, hvor lidt der egentlig har været. På forhånd havde jeg jo tænkt, om skiftet ville betyde, at jeg skulle vænne mig til kommentarer udenfor banen, men der har været overraskende få. Det eneste, jeg egentlig har oplevet, var lige efter, jeg skrev under, hvor gik der en flok forbi mit vindue og råbte Judas ind. Det er det eneste, jeg har mærket. Ellers har det været meget sobert, og det har jeg været glad for, at jeg som civilperson har kunnet færdes i fred og føle, at jeg ikke var fodboldspiller hele tiden, siger Johan Absalonsen.
Og så er der i øvrigt også lidt rod i de fjendebilleder, der plejer at blive tegnet op før endnu en udgave af New Firm. For den hurtige venstrekant snakker gerne om sin fantastiske fortid i Brøndby, han har fortsat venner fra Vestegnen og så er han egentlig også noget af en bonderøv, selv om han spiller for Byens Hold.
Læs mere: Tipsbladet har mødt FCK-kanten Johan Absalonsen før gensynet med Brøndby Stadion.
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
Moukoko vækker opsigt i udlandet
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
Færdig i Manchester City
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
Superliga-ekspert i svime over FCK
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
NYHEDER