Absalonsen håber på pibekoncert

I morgen skal FC Københavns Johan Absalonsen for første gang tilbage til sin gamle Brøndby-hjemmebane i rollen som ærkerival, og han forventer en varm velkomst.



Johan Absalonsen er ikke den første, der har taget det svære klubskifte mellem ærkerivalerne Brøndby og FC København.

Han er heller ikke den mest kontroversielle og han har også haft fire et halvt år i OB som stødpude, men det ændrer ikke på, at stemningen omkring et skifte var noget, han havde med i sine overvejelser, før han sagde ja til FC København tilbage i januar. Og på lørdag bliver det meget konkret, for der stiller venstrekanten op på det stadion, hvor han som ung fik store oplevelser og fejrede store triumfer, og han gør det i ærkerivalens kamptrøje.

– Jeg har jo spillet der før med OB, og der var egentlig ikke så meget. Lidt pifteri i den første kamp vist nok, men OB har heller aldrig været ærkefjende til Brøndby, så der vil blive lagt en hel del på, nu hvor jeg er skiftet til FCK. Jeg bliver jo nok ikke mødt af en klapsalve, siger Johan Absalonsen til Tipsbladet med et skævt grin.

– Jeg kunne forestille mig, at det bliver hedt. Jeg kunne forestille mig, at jeg bliver budt velkommen med piften, men det ville også være mærkeligt andet. Jeg ville nærmest også blive skuffet, hvis det ikke skete, for så ville det betyde, at jeg kun havde været en fodnote i Brøndbys historie, og det ville ikke være så fedt. Så hvad der kommer, tager jeg som om, at min tid i Brøndby har betydet noget og at jeg har fået sat mit aftryk der. Det er den indgangsvinkel, jeg går ind med, når jeg forhåbentlig får min pibekoncert. Forhåbentlig også fordi det så betyder, at jeg får lov til at spille, siger venstrekanten, der endnu ikke har etableret sig fast på FC Københavns mandskab, men dog har spillet en del i det tidlige efterår.

FCK’er har han været i ni måneder efterhånden, og det er gået ret stille af sig i forhold til fortiden i Brøndby.

– Jeg er faktisk meget overrasket over, hvor lidt der egentlig har været. På forhånd havde jeg jo tænkt, om skiftet ville betyde, at jeg skulle vænne mig til kommentarer udenfor banen, men der har været overraskende få. Det eneste, jeg egentlig har oplevet, var lige efter, jeg skrev under, hvor gik der en flok forbi mit vindue og råbte Judas ind. Det er det eneste, jeg har mærket. Ellers har det været meget sobert, og det har jeg været glad for, at jeg som civilperson har kunnet færdes i fred og føle, at jeg ikke var fodboldspiller hele tiden, siger Johan Absalonsen.

Og så er der i øvrigt også lidt rod i de fjendebilleder, der plejer at blive tegnet op før endnu en udgave af New Firm. For den hurtige venstrekant snakker gerne om sin fantastiske fortid i Brøndby, han har fortsat venner fra Vestegnen og så er han egentlig også noget af en bonderøv, selv om han spiller for Byens Hold.

Læs mere: Tipsbladet har mødt FCK-kanten Johan Absalonsen før gensynet med Brøndby Stadion.





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Peger på ham som ny Superliga-træner

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Tæt på vild Superliga-handel – får option

‘Det er slut’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

OB jagter tidligere Superliga-profil

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Supercomputer: De vinder VM

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Succestræner forlader Premier League-klub

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Storklub har kontaktet Brøndby