Johan Absalonsen er ikke den første, der har taget det svære klubskifte mellem ærkerivalerne Brøndby og FC København.
Han er heller ikke den mest kontroversielle og han har også haft fire et halvt år i OB som stødpude, men det ændrer ikke på, at stemningen omkring et skifte var noget, han havde med i sine overvejelser, før han sagde ja til FC København tilbage i januar. Og på lørdag bliver det meget konkret, for der stiller venstrekanten op på det stadion, hvor han som ung fik store oplevelser og fejrede store triumfer, og han gør det i ærkerivalens kamptrøje.
– Jeg har jo spillet der før med OB, og der var egentlig ikke så meget. Lidt pifteri i den første kamp vist nok, men OB har heller aldrig været ærkefjende til Brøndby, så der vil blive lagt en hel del på, nu hvor jeg er skiftet til FCK. Jeg bliver jo nok ikke mødt af en klapsalve, siger Johan Absalonsen til Tipsbladet med et skævt grin.
– Jeg kunne forestille mig, at det bliver hedt. Jeg kunne forestille mig, at jeg bliver budt velkommen med piften, men det ville også være mærkeligt andet. Jeg ville nærmest også blive skuffet, hvis det ikke skete, for så ville det betyde, at jeg kun havde været en fodnote i Brøndbys historie, og det ville ikke være så fedt. Så hvad der kommer, tager jeg som om, at min tid i Brøndby har betydet noget og at jeg har fået sat mit aftryk der. Det er den indgangsvinkel, jeg går ind med, når jeg forhåbentlig får min pibekoncert. Forhåbentlig også fordi det så betyder, at jeg får lov til at spille, siger venstrekanten, der endnu ikke har etableret sig fast på FC Københavns mandskab, men dog har spillet en del i det tidlige efterår.
FCK’er har han været i ni måneder efterhånden, og det er gået ret stille af sig i forhold til fortiden i Brøndby.
– Jeg er faktisk meget overrasket over, hvor lidt der egentlig har været. På forhånd havde jeg jo tænkt, om skiftet ville betyde, at jeg skulle vænne mig til kommentarer udenfor banen, men der har været overraskende få. Det eneste, jeg egentlig har oplevet, var lige efter, jeg skrev under, hvor gik der en flok forbi mit vindue og råbte Judas ind. Det er det eneste, jeg har mærket. Ellers har det været meget sobert, og det har jeg været glad for, at jeg som civilperson har kunnet færdes i fred og føle, at jeg ikke var fodboldspiller hele tiden, siger Johan Absalonsen.
Og så er der i øvrigt også lidt rod i de fjendebilleder, der plejer at blive tegnet op før endnu en udgave af New Firm. For den hurtige venstrekant snakker gerne om sin fantastiske fortid i Brøndby, han har fortsat venner fra Vestegnen og så er han egentlig også noget af en bonderøv, selv om han spiller for Byens Hold.
Læs mere: Tipsbladet har mødt FCK-kanten Johan Absalonsen før gensynet med Brøndby Stadion.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
Magiske Messi slår til igen
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
HELT VILDT