Absalonsen skylder FCK-mål

Venstrekanten håber på spilletid i Slagelse og vil også meget gerne bruge pokalkampen til at komme ud af en scoringskrise, der snart har stået på i et år.



Som ventet giver FC København en fridag til de største profiler (Ottesen, Claudemir, Grindheim, Bolanos og N’Doye), når det i aften gælder sæsonens første pokalkamp i Slagelse mod FC Vestsjælland, og det giver selvfølgelig en mulighed for nogle af de spillere, der gerne vil have flere minutter på banen. For eksempel venstrekanten Johan Absalonsen.

– Jeg håber da, at jeg får lov til at få lidt spilletid i aften. Det betyder meget for mig, selv om det bestemt ikke bliver en nem opgave. Tværtimod er de der pokalkampe altid svære, og FC Vestsjælland er, som jeg kender dem, et hold med rimelig stor fysisk styrke, så vi skal sgu nok få vores problemer dernede, siger Absalonsen til tipsbladet.dk.

Spiller han fra start mod 1. divisionsmandskabet kunne det også åbne en mulighed for at slette et nul i Absalonsens scoringsstatistik. Han plejer at lave en fire-fem mål pr. sæson, men siden januarskiftet til FC København er det ikke blevet til nogle scoringer.

– Ja, jeg skylder godt nok noget på den konto efterhånden. Det er satme længe siden, jeg har scoret, siger han med et grin

– Jeg tror, det var i Nordsjælland med OB sidste efterår, at jeg scorede den sidste kasse, siger Absalonsen og husker rigtigt.

For det var den 1. november 2010, at han kom på tavlen i Farum. Til hans forsvar kan det dog noteres, at det har været småt med spilletid siden. Det blev til tre kampe mere for OB det efterår, tre for FCK i foråret og så 10 med det hele i denne sæson, hvoraf det dog kun er blevet to kampe fra start.

– Tja, det kan du måske godt have ret i, men jeg spillede altså fra start mod Silkeborg for nylig, hvor jeg havde en del chancer, så der skulle jeg nok have scoret en pind, siger kantspilleren og håber på spilletid og måske en scoring i aften i Slagelse.







LIVE

TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Har budt en milliard

FCK misser landsholdsspiller

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Brøndby jagter ny Superliga-profil



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd

Bayern München på plads til Superliga-brag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det vil være en stor ting i FCK’

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Mange i Premier League vil have Superliga-profil