Absalonsen skylder FCK-mål

Venstrekanten håber på spilletid i Slagelse og vil også meget gerne bruge pokalkampen til at komme ud af en scoringskrise, der snart har stået på i et år.



Som ventet giver FC København en fridag til de største profiler (Ottesen, Claudemir, Grindheim, Bolanos og N’Doye), når det i aften gælder sæsonens første pokalkamp i Slagelse mod FC Vestsjælland, og det giver selvfølgelig en mulighed for nogle af de spillere, der gerne vil have flere minutter på banen. For eksempel venstrekanten Johan Absalonsen.

– Jeg håber da, at jeg får lov til at få lidt spilletid i aften. Det betyder meget for mig, selv om det bestemt ikke bliver en nem opgave. Tværtimod er de der pokalkampe altid svære, og FC Vestsjælland er, som jeg kender dem, et hold med rimelig stor fysisk styrke, så vi skal sgu nok få vores problemer dernede, siger Absalonsen til tipsbladet.dk.

Spiller han fra start mod 1. divisionsmandskabet kunne det også åbne en mulighed for at slette et nul i Absalonsens scoringsstatistik. Han plejer at lave en fire-fem mål pr. sæson, men siden januarskiftet til FC København er det ikke blevet til nogle scoringer.

– Ja, jeg skylder godt nok noget på den konto efterhånden. Det er satme længe siden, jeg har scoret, siger han med et grin

– Jeg tror, det var i Nordsjælland med OB sidste efterår, at jeg scorede den sidste kasse, siger Absalonsen og husker rigtigt.

For det var den 1. november 2010, at han kom på tavlen i Farum. Til hans forsvar kan det dog noteres, at det har været småt med spilletid siden. Det blev til tre kampe mere for OB det efterår, tre for FCK i foråret og så 10 med det hele i denne sæson, hvoraf det dog kun er blevet to kampe fra start.

– Tja, det kan du måske godt have ret i, men jeg spillede altså fra start mod Silkeborg for nylig, hvor jeg havde en del chancer, så der skulle jeg nok have scoret en pind, siger kantspilleren og håber på spilletid og måske en scoring i aften i Slagelse.






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Superliga-træner tilknytter agent



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Riemer lover: De får debut



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Uventet skifte?

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Vender tilbage til skærmen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Jagter tidligere AGF’er

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool