Som ventet giver FC København en fridag til de største profiler (Ottesen, Claudemir, Grindheim, Bolanos og N’Doye), når det i aften gælder sæsonens første pokalkamp i Slagelse mod FC Vestsjælland, og det giver selvfølgelig en mulighed for nogle af de spillere, der gerne vil have flere minutter på banen. For eksempel venstrekanten Johan Absalonsen.
– Jeg håber da, at jeg får lov til at få lidt spilletid i aften. Det betyder meget for mig, selv om det bestemt ikke bliver en nem opgave. Tværtimod er de der pokalkampe altid svære, og FC Vestsjælland er, som jeg kender dem, et hold med rimelig stor fysisk styrke, så vi skal sgu nok få vores problemer dernede, siger Absalonsen til tipsbladet.dk.
Spiller han fra start mod 1. divisionsmandskabet kunne det også åbne en mulighed for at slette et nul i Absalonsens scoringsstatistik. Han plejer at lave en fire-fem mål pr. sæson, men siden januarskiftet til FC København er det ikke blevet til nogle scoringer.
– Ja, jeg skylder godt nok noget på den konto efterhånden. Det er satme længe siden, jeg har scoret, siger han med et grin
– Jeg tror, det var i Nordsjælland med OB sidste efterår, at jeg scorede den sidste kasse, siger Absalonsen og husker rigtigt.
For det var den 1. november 2010, at han kom på tavlen i Farum. Til hans forsvar kan det dog noteres, at det har været småt med spilletid siden. Det blev til tre kampe mere for OB det efterår, tre for FCK i foråret og så 10 med det hele i denne sæson, hvoraf det dog kun er blevet to kampe fra start.
– Tja, det kan du måske godt have ret i, men jeg spillede altså fra start mod Silkeborg for nylig, hvor jeg havde en del chancer, så der skulle jeg nok have scoret en pind, siger kantspilleren og håber på spilletid og måske en scoring i aften i Slagelse.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Fortryder FC Barcelona-transfer
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Færdig: Nu er han rejst til København
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
Jess Thorup indlagt
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
Salah sender særlig besked
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
INTERVIEW