Absalonsen skylder FCK-mål

Venstrekanten håber på spilletid i Slagelse og vil også meget gerne bruge pokalkampen til at komme ud af en scoringskrise, der snart har stået på i et år.



Som ventet giver FC København en fridag til de største profiler (Ottesen, Claudemir, Grindheim, Bolanos og N’Doye), når det i aften gælder sæsonens første pokalkamp i Slagelse mod FC Vestsjælland, og det giver selvfølgelig en mulighed for nogle af de spillere, der gerne vil have flere minutter på banen. For eksempel venstrekanten Johan Absalonsen.

– Jeg håber da, at jeg får lov til at få lidt spilletid i aften. Det betyder meget for mig, selv om det bestemt ikke bliver en nem opgave. Tværtimod er de der pokalkampe altid svære, og FC Vestsjælland er, som jeg kender dem, et hold med rimelig stor fysisk styrke, så vi skal sgu nok få vores problemer dernede, siger Absalonsen til tipsbladet.dk.

Spiller han fra start mod 1. divisionsmandskabet kunne det også åbne en mulighed for at slette et nul i Absalonsens scoringsstatistik. Han plejer at lave en fire-fem mål pr. sæson, men siden januarskiftet til FC København er det ikke blevet til nogle scoringer.

– Ja, jeg skylder godt nok noget på den konto efterhånden. Det er satme længe siden, jeg har scoret, siger han med et grin

– Jeg tror, det var i Nordsjælland med OB sidste efterår, at jeg scorede den sidste kasse, siger Absalonsen og husker rigtigt.

For det var den 1. november 2010, at han kom på tavlen i Farum. Til hans forsvar kan det dog noteres, at det har været småt med spilletid siden. Det blev til tre kampe mere for OB det efterår, tre for FCK i foråret og så 10 med det hele i denne sæson, hvoraf det dog kun er blevet to kampe fra start.

– Tja, det kan du måske godt have ret i, men jeg spillede altså fra start mod Silkeborg for nylig, hvor jeg havde en del chancer, så der skulle jeg nok have scoret en pind, siger kantspilleren og håber på spilletid og måske en scoring i aften i Slagelse.





Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren


Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FCK-boss kan snart præsentere noget

Meldes på vej mod nyt skifte

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Peter Schmeichel taget på sengen

Raser over Rasmus Højlund-episode

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Går langt ned i løn

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Mohamed Daramy vender tilbage

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Dansk bomber med vildt mål i England

Mareridt for FC Augsburg

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Galiciere kan vinde i Andalusien

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning