Absalonsen skylder FCK-mål

Venstrekanten håber på spilletid i Slagelse og vil også meget gerne bruge pokalkampen til at komme ud af en scoringskrise, der snart har stået på i et år.



Som ventet giver FC København en fridag til de største profiler (Ottesen, Claudemir, Grindheim, Bolanos og N’Doye), når det i aften gælder sæsonens første pokalkamp i Slagelse mod FC Vestsjælland, og det giver selvfølgelig en mulighed for nogle af de spillere, der gerne vil have flere minutter på banen. For eksempel venstrekanten Johan Absalonsen.

– Jeg håber da, at jeg får lov til at få lidt spilletid i aften. Det betyder meget for mig, selv om det bestemt ikke bliver en nem opgave. Tværtimod er de der pokalkampe altid svære, og FC Vestsjælland er, som jeg kender dem, et hold med rimelig stor fysisk styrke, så vi skal sgu nok få vores problemer dernede, siger Absalonsen til tipsbladet.dk.

Spiller han fra start mod 1. divisionsmandskabet kunne det også åbne en mulighed for at slette et nul i Absalonsens scoringsstatistik. Han plejer at lave en fire-fem mål pr. sæson, men siden januarskiftet til FC København er det ikke blevet til nogle scoringer.

– Ja, jeg skylder godt nok noget på den konto efterhånden. Det er satme længe siden, jeg har scoret, siger han med et grin

– Jeg tror, det var i Nordsjælland med OB sidste efterår, at jeg scorede den sidste kasse, siger Absalonsen og husker rigtigt.

For det var den 1. november 2010, at han kom på tavlen i Farum. Til hans forsvar kan det dog noteres, at det har været småt med spilletid siden. Det blev til tre kampe mere for OB det efterår, tre for FCK i foråret og så 10 med det hele i denne sæson, hvoraf det dog kun er blevet to kampe fra start.

– Tja, det kan du måske godt have ret i, men jeg spillede altså fra start mod Silkeborg for nylig, hvor jeg havde en del chancer, så der skulle jeg nok have scoret en pind, siger kantspilleren og håber på spilletid og måske en scoring i aften i Slagelse.







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Braithwaite del af stor transferplan

Smider Salah-bombe

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

PSG – Bayern München



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afvist – Brøndby undrer sig

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Bo Svensson svært utilfreds

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Overbevisende: To chok i Parken

Skidt nyt om Lukas Lerager

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’