Absalonsen skylder FCK-mål

Venstrekanten håber på spilletid i Slagelse og vil også meget gerne bruge pokalkampen til at komme ud af en scoringskrise, der snart har stået på i et år.



Som ventet giver FC København en fridag til de største profiler (Ottesen, Claudemir, Grindheim, Bolanos og N’Doye), når det i aften gælder sæsonens første pokalkamp i Slagelse mod FC Vestsjælland, og det giver selvfølgelig en mulighed for nogle af de spillere, der gerne vil have flere minutter på banen. For eksempel venstrekanten Johan Absalonsen.

– Jeg håber da, at jeg får lov til at få lidt spilletid i aften. Det betyder meget for mig, selv om det bestemt ikke bliver en nem opgave. Tværtimod er de der pokalkampe altid svære, og FC Vestsjælland er, som jeg kender dem, et hold med rimelig stor fysisk styrke, så vi skal sgu nok få vores problemer dernede, siger Absalonsen til tipsbladet.dk.

Spiller han fra start mod 1. divisionsmandskabet kunne det også åbne en mulighed for at slette et nul i Absalonsens scoringsstatistik. Han plejer at lave en fire-fem mål pr. sæson, men siden januarskiftet til FC København er det ikke blevet til nogle scoringer.

– Ja, jeg skylder godt nok noget på den konto efterhånden. Det er satme længe siden, jeg har scoret, siger han med et grin

– Jeg tror, det var i Nordsjælland med OB sidste efterår, at jeg scorede den sidste kasse, siger Absalonsen og husker rigtigt.

For det var den 1. november 2010, at han kom på tavlen i Farum. Til hans forsvar kan det dog noteres, at det har været småt med spilletid siden. Det blev til tre kampe mere for OB det efterår, tre for FCK i foråret og så 10 med det hele i denne sæson, hvoraf det dog kun er blevet to kampe fra start.

– Tja, det kan du måske godt have ret i, men jeg spillede altså fra start mod Silkeborg for nylig, hvor jeg havde en del chancer, så der skulle jeg nok have scoret en pind, siger kantspilleren og håber på spilletid og måske en scoring i aften i Slagelse.



Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Kæmpe forløsning for FC København

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Set i København – de leder efter ny sportschef

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Hingste sparker Falke i Casablanca

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’