Mens den hollandske lejesvend Jos Hooiveld med det samme kom i aktion for FC København i onsdagens interne træningskamp, så har den anden januartilgang måtte nøjes med løbetræning.
For Johan Absalonsen har været fiberskadet siden november og er et stykke fra kampformen. Planen er, at han kan begynde med nogle øvelser med bold, når truppen i næste uge drager til La Manga og så kan han måske så småt begynde at træne med for fuld kraft, når man vender hjem igen den 4. februar.
Det virker fornuftigt i forhold til forårsstarten på Superligaen den 6. marts, men til gengæld er det ikke så godt i forhold til at få spilletid i Champions League-kampen mod Chelsea den 22. februar i Parken.
– Den første kamp mod Chelsea kan jeg nok godt skyde en hvid pind efter, men så må vi se med returen, siger Johan Absalonsen til Tipsbladet Indsigt.
Returopgøret i den europæiske 1/8-finale spilles den 16. marts på Stamford Bridge, og selv om Absalonsen spillede Europa League for OB i løbet af efteråret, kan han godt tørne ud for FCK i forårets kampe i Europa, for UEFA’s regler tillader, at man kan tage én spiller, der allerede har spillet europæisk for en anden klub med ind i forårets kampe.
Og så er spørgsmålet så, om FCK vælger Absalonsen eller hollandske Hooiveld til forårets europæiske trup.
Læs mere: Tipsbladet Indsigt fortæller historien om de gamle, fynske venner Martin Vingaard og Johan Absalonsen i et dobbeltinterview med de to FCK’ere. Du kan købe avisen fra i dag, men du kan også spare turen til kiosken og læse avisen direkte på din computer ved at klikke her!
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag