Mens den hollandske lejesvend Jos Hooiveld med det samme kom i aktion for FC København i onsdagens interne træningskamp, så har den anden januartilgang måtte nøjes med løbetræning.
For Johan Absalonsen har været fiberskadet siden november og er et stykke fra kampformen. Planen er, at han kan begynde med nogle øvelser med bold, når truppen i næste uge drager til La Manga og så kan han måske så småt begynde at træne med for fuld kraft, når man vender hjem igen den 4. februar.
Det virker fornuftigt i forhold til forårsstarten på Superligaen den 6. marts, men til gengæld er det ikke så godt i forhold til at få spilletid i Champions League-kampen mod Chelsea den 22. februar i Parken.
– Den første kamp mod Chelsea kan jeg nok godt skyde en hvid pind efter, men så må vi se med returen, siger Johan Absalonsen til Tipsbladet Indsigt.
Returopgøret i den europæiske 1/8-finale spilles den 16. marts på Stamford Bridge, og selv om Absalonsen spillede Europa League for OB i løbet af efteråret, kan han godt tørne ud for FCK i forårets kampe i Europa, for UEFA’s regler tillader, at man kan tage én spiller, der allerede har spillet europæisk for en anden klub med ind i forårets kampe.
Og så er spørgsmålet så, om FCK vælger Absalonsen eller hollandske Hooiveld til forårets europæiske trup.
Læs mere: Tipsbladet Indsigt fortæller historien om de gamle, fynske venner Martin Vingaard og Johan Absalonsen i et dobbeltinterview med de to FCK’ere. Du kan købe avisen fra i dag, men du kan også spare turen til kiosken og læse avisen direkte på din computer ved at klikke her!
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
Oddset styrtdykker
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
OPTAKT
FC Fredericia – OB
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
Bayern München laver vildt comeback
TIPSBLADET SPECIAL