Mens den hollandske lejesvend Jos Hooiveld med det samme kom i aktion for FC København i onsdagens interne træningskamp, så har den anden januartilgang måtte nøjes med løbetræning.
For Johan Absalonsen har været fiberskadet siden november og er et stykke fra kampformen. Planen er, at han kan begynde med nogle øvelser med bold, når truppen i næste uge drager til La Manga og så kan han måske så småt begynde at træne med for fuld kraft, når man vender hjem igen den 4. februar.
Det virker fornuftigt i forhold til forårsstarten på Superligaen den 6. marts, men til gengæld er det ikke så godt i forhold til at få spilletid i Champions League-kampen mod Chelsea den 22. februar i Parken.
– Den første kamp mod Chelsea kan jeg nok godt skyde en hvid pind efter, men så må vi se med returen, siger Johan Absalonsen til Tipsbladet Indsigt.
Returopgøret i den europæiske 1/8-finale spilles den 16. marts på Stamford Bridge, og selv om Absalonsen spillede Europa League for OB i løbet af efteråret, kan han godt tørne ud for FCK i forårets kampe i Europa, for UEFA’s regler tillader, at man kan tage én spiller, der allerede har spillet europæisk for en anden klub med ind i forårets kampe.
Og så er spørgsmålet så, om FCK vælger Absalonsen eller hollandske Hooiveld til forårets europæiske trup.
Læs mere: Tipsbladet Indsigt fortæller historien om de gamle, fynske venner Martin Vingaard og Johan Absalonsen i et dobbeltinterview med de to FCK’ere. Du kan købe avisen fra i dag, men du kan også spare turen til kiosken og læse avisen direkte på din computer ved at klikke her!
LIVE
TransferLIVE: Club Brugge jagter FCM-spiller
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
TRANSFER
Superliga-retur?
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
Peter Graulund med hård Superliga-dom
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
MEDIE
Har budt en milliard
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
NYHEDER
‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
EKSKLUSIVT