Absalonsen tvivler på Chelsea-kamp

FCK’s nyerhvervelse får svært ved at nå at blive klar til den første kamp i Parken mod de engelske mestre fra Chelsea.



Mens den hollandske lejesvend Jos Hooiveld med det samme kom i aktion for FC København i onsdagens interne træningskamp, så har den anden januartilgang måtte nøjes med løbetræning.

For Johan Absalonsen har været fiberskadet siden november og er et stykke fra kampformen. Planen er, at han kan begynde med nogle øvelser med bold, når truppen i næste uge drager til La Manga og så kan han måske så småt begynde at træne med for fuld kraft, når man vender hjem igen den 4. februar.

Det virker fornuftigt i forhold til forårsstarten på Superligaen den 6. marts, men til gengæld er det ikke så godt i forhold til at få spilletid i Champions League-kampen mod Chelsea den 22. februar i Parken.

Den første kamp mod Chelsea kan jeg nok godt skyde en hvid pind efter, men så må vi se med returen, siger Johan Absalonsen til Tipsbladet Indsigt.

Returopgøret i den europæiske 1/8-finale spilles den 16. marts på Stamford Bridge, og selv om Absalonsen spillede Europa League for OB i løbet af efteråret, kan han godt tørne ud for FCK i forårets kampe i Europa, for UEFA’s regler tillader, at man kan tage én spiller, der allerede har spillet europæisk for en anden klub med ind i forårets kampe.

Og så er spørgsmålet så, om FCK vælger Absalonsen eller hollandske Hooiveld til forårets europæiske trup.

Læs mere: Tipsbladet Indsigt fortæller historien om de gamle, fynske venner Martin Vingaard og Johan Absalonsen i et dobbeltinterview med de to FCK’ere. Du kan købe avisen fra i dag, men du kan også spare turen til kiosken og læse avisen direkte på din computer ved at klikke her!







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Manchester United afbryder forhandlingerne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Medie: FC København jagter Michael Parker

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Vildt transferrygte skydes ned

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

De 10 største stjerner, der misser VM

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo

Superligaen dropper det



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp