Absalonsen tvivler på Chelsea-kamp

FCK’s nyerhvervelse får svært ved at nå at blive klar til den første kamp i Parken mod de engelske mestre fra Chelsea.



Mens den hollandske lejesvend Jos Hooiveld med det samme kom i aktion for FC København i onsdagens interne træningskamp, så har den anden januartilgang måtte nøjes med løbetræning.

For Johan Absalonsen har været fiberskadet siden november og er et stykke fra kampformen. Planen er, at han kan begynde med nogle øvelser med bold, når truppen i næste uge drager til La Manga og så kan han måske så småt begynde at træne med for fuld kraft, når man vender hjem igen den 4. februar.

Det virker fornuftigt i forhold til forårsstarten på Superligaen den 6. marts, men til gengæld er det ikke så godt i forhold til at få spilletid i Champions League-kampen mod Chelsea den 22. februar i Parken.

Den første kamp mod Chelsea kan jeg nok godt skyde en hvid pind efter, men så må vi se med returen, siger Johan Absalonsen til Tipsbladet Indsigt.

Returopgøret i den europæiske 1/8-finale spilles den 16. marts på Stamford Bridge, og selv om Absalonsen spillede Europa League for OB i løbet af efteråret, kan han godt tørne ud for FCK i forårets kampe i Europa, for UEFA’s regler tillader, at man kan tage én spiller, der allerede har spillet europæisk for en anden klub med ind i forårets kampe.

Og så er spørgsmålet så, om FCK vælger Absalonsen eller hollandske Hooiveld til forårets europæiske trup.

Læs mere: Tipsbladet Indsigt fortæller historien om de gamle, fynske venner Martin Vingaard og Johan Absalonsen i et dobbeltinterview med de to FCK’ere. Du kan købe avisen fra i dag, men du kan også spare turen til kiosken og læse avisen direkte på din computer ved at klikke her!





Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Scorer vanvittig løn i Premier League

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Brasilien – Norge

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Dansker på blokken i ny storklub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Skyder stor FCM-historie ned

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Brasiliansk boost før Norge



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Her er 1/8-finalerne ved VM

Historien taler for norsk triumf 

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Klapper i om stor Superliga-transfer