Absurd Superliga-spænding: Skal 23 år tilbage

Det sker meget sjældent, at fire hold ligger og kæmper med om guldet så sent i sæsonen, som tilfældet er det i denne sæson.



Med kun seks runder tilbage af sæsonen er der spænding til det yderste i den danske Superliga. 

FC Nordsjælland udraderede AGF mandag aften og har ramt topformen på det helt rette tidspunkt. Går det Farum-klubbens vej i den kommende spillerunde med sejr over Brøndby, nederlag til FCM og pointtab til FCK kan man rykke fra en fjerdeplads og op på andenpladsen med kun tre point op til førstepladsen.

Fire hold ligger med en reel chance for at vinde det danske guld, og selv om det er meget almindeligt, at det ikke kun er et enkelt hold, som er stukket af, så er det ganske usædvanligt, at så mange klubber spiller med om sæsonens ultimative hæder. 

Faktisk hører det til sjældenhederne.

Således skal vi helt tilbage til 2000/2001-sæsonen for at finde en lignende guldkamp, hvor fire hold lå så tæt på hinanden med kun seks runder tilbage. Da var det til gengæld helt ekstremt tæt. Brøndby, FCK, Silkeborg og FCM lå alle med en afstand på et enkelt point mellem hinanden efter 27 spillerunder.

Dengang endte FC København med at trække det længste strå og vinde mesterskabet med fem point ned til Brøndby, syv point til Silkeborg og ti point ned til FC Midtjylland. 

Det er ikke lige så usædvanligt, at tre hold kæmper intenst om Superliga-guldet. I 2008/2009-sæsonen lå FCK, Brøndby og OB blandt andet længe og pressede hinanden i toppen, og med seks runder tilbage var det kun fire point, som adskilte FCK og OB på henholdsvis første- og tredjepladsen. I sidste ende vandt FCK mesterskabet med fem point til OB og seks point til Brøndby.

Hvem der ender med at trække det længste strå i denne sæson må tiden vise. Sikkert er det, at der venter spænding til det yderste, og så kan man ellers konstatere ud fra et kig i historiebøgerne, at denne sæson er helt speciel, når det kommer til topkampen.

FC Nordsjælland topper lige nu formbarometeret i Superligaen, hvis vi kigger på de seneste fem ligakampe. Her er det blevet til fire sejre og en enkelt uafgjort. Brøndby halser efter med tre sejre og to uafgjorte. 

FC Midtjylland og FCK har i samme periode begge hentet syv point, så de to hold skal oppe sig eller håbe, at konkurrenterne fra Vestegnen og Farum taber pusten.

Netop FC Nordsjælland og Brøndby mødes på søndag i et brag af en kamp på Right to Dream Park.





LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Bombe på vej i Real Madrid?

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Kalder tronskifte i Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Kæmpekøb retur til FC København?

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby