Med kun seks runder tilbage af sæsonen er der spænding til det yderste i den danske Superliga.
FC Nordsjælland udraderede AGF mandag aften og har ramt topformen på det helt rette tidspunkt. Går det Farum-klubbens vej i den kommende spillerunde med sejr over Brøndby, nederlag til FCM og pointtab til FCK kan man rykke fra en fjerdeplads og op på andenpladsen med kun tre point op til førstepladsen.
Fire hold ligger med en reel chance for at vinde det danske guld, og selv om det er meget almindeligt, at det ikke kun er et enkelt hold, som er stukket af, så er det ganske usædvanligt, at så mange klubber spiller med om sæsonens ultimative hæder.
Faktisk hører det til sjældenhederne.
Således skal vi helt tilbage til 2000/2001-sæsonen for at finde en lignende guldkamp, hvor fire hold lå så tæt på hinanden med kun seks runder tilbage. Da var det til gengæld helt ekstremt tæt. Brøndby, FCK, Silkeborg og FCM lå alle med en afstand på et enkelt point mellem hinanden efter 27 spillerunder.
Dengang endte FC København med at trække det længste strå og vinde mesterskabet med fem point ned til Brøndby, syv point til Silkeborg og ti point ned til FC Midtjylland.
Det er ikke lige så usædvanligt, at tre hold kæmper intenst om Superliga-guldet. I 2008/2009-sæsonen lå FCK, Brøndby og OB blandt andet længe og pressede hinanden i toppen, og med seks runder tilbage var det kun fire point, som adskilte FCK og OB på henholdsvis første- og tredjepladsen. I sidste ende vandt FCK mesterskabet med fem point til OB og seks point til Brøndby.
Hvem der ender med at trække det længste strå i denne sæson må tiden vise. Sikkert er det, at der venter spænding til det yderste, og så kan man ellers konstatere ud fra et kig i historiebøgerne, at denne sæson er helt speciel, når det kommer til topkampen.
FC Nordsjælland topper lige nu formbarometeret i Superligaen, hvis vi kigger på de seneste fem ligakampe. Her er det blevet til fire sejre og en enkelt uafgjort. Brøndby halser efter med tre sejre og to uafgjorte.
FC Midtjylland og FCK har i samme periode begge hentet syv point, så de to hold skal oppe sig eller håbe, at konkurrenterne fra Vestegnen og Farum taber pusten.
Netop FC Nordsjælland og Brøndby mødes på søndag i et brag af en kamp på Right to Dream Park.
LIVE
LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
FANKLUBBEN
Aarhus eksploderer – vi er mestre!
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
STORT INTERVIEW