Absurd Superliga-spænding: Skal 23 år tilbage

Det sker meget sjældent, at fire hold ligger og kæmper med om guldet så sent i sæsonen, som tilfældet er det i denne sæson.



Med kun seks runder tilbage af sæsonen er der spænding til det yderste i den danske Superliga. 

FC Nordsjælland udraderede AGF mandag aften og har ramt topformen på det helt rette tidspunkt. Går det Farum-klubbens vej i den kommende spillerunde med sejr over Brøndby, nederlag til FCM og pointtab til FCK kan man rykke fra en fjerdeplads og op på andenpladsen med kun tre point op til førstepladsen.

Fire hold ligger med en reel chance for at vinde det danske guld, og selv om det er meget almindeligt, at det ikke kun er et enkelt hold, som er stukket af, så er det ganske usædvanligt, at så mange klubber spiller med om sæsonens ultimative hæder. 

Faktisk hører det til sjældenhederne.

Således skal vi helt tilbage til 2000/2001-sæsonen for at finde en lignende guldkamp, hvor fire hold lå så tæt på hinanden med kun seks runder tilbage. Da var det til gengæld helt ekstremt tæt. Brøndby, FCK, Silkeborg og FCM lå alle med en afstand på et enkelt point mellem hinanden efter 27 spillerunder.

Dengang endte FC København med at trække det længste strå og vinde mesterskabet med fem point ned til Brøndby, syv point til Silkeborg og ti point ned til FC Midtjylland. 

Det er ikke lige så usædvanligt, at tre hold kæmper intenst om Superliga-guldet. I 2008/2009-sæsonen lå FCK, Brøndby og OB blandt andet længe og pressede hinanden i toppen, og med seks runder tilbage var det kun fire point, som adskilte FCK og OB på henholdsvis første- og tredjepladsen. I sidste ende vandt FCK mesterskabet med fem point til OB og seks point til Brøndby.

Hvem der ender med at trække det længste strå i denne sæson må tiden vise. Sikkert er det, at der venter spænding til det yderste, og så kan man ellers konstatere ud fra et kig i historiebøgerne, at denne sæson er helt speciel, når det kommer til topkampen.

FC Nordsjælland topper lige nu formbarometeret i Superligaen, hvis vi kigger på de seneste fem ligakampe. Her er det blevet til fire sejre og en enkelt uafgjort. Brøndby halser efter med tre sejre og to uafgjorte. 

FC Midtjylland og FCK har i samme periode begge hentet syv point, så de to hold skal oppe sig eller håbe, at konkurrenterne fra Vestegnen og Farum taber pusten.

Netop FC Nordsjælland og Brøndby mødes på søndag i et brag af en kamp på Right to Dream Park.



‘Selvfølgelig går vi efter det hele. Det skal vi’

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Superliga-ekspert om FCK: Jeg NÆGTER at tro det!

Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Vildt skifte i Superligaen?

Forhandler med Pione Sisto

Danske klubber efter Thomas Delaney

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

‘Specielt at læse, at jeg potentielt er til salg’

Napoli jagter Superliga-profil

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

FCK-direktør frustreret foran pressen: ‘Noget pis’

OB-boss med spændende transferbesked

Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’

Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

FC København-boss med klar melding om Neestrup

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Sergio Ramos i chokskifte?

Superliga-boss: Ja, han er en kandidat

Slot har intet problem med Salah

Syv i træk for Barcelona

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind

Brøndby afvist

Thomas Delaney i stor hyldest

Zorniger kommer med klar besked

Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager

Det var MEGET specielt – alle talte om det!

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer

Transferjournalist slår fast: Sker IKKE!

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Målfattigt mellem Bees og Whites

Tadej Pogačar træffer stor beslutning

FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale

Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’

Lynmål grundlægger tiltrængt Liverpool-optur

LIVE: FCK sikkert videre i pokalen

Viborg er klar til pokalsemifinale

Aflyser møde med pressen

Forudsiger værdieksplosion hos Superliga-stjerner

Neestrups næste klub? ‘Ikke for stor en mundfuld’