Med kun seks runder tilbage af sæsonen er der spænding til det yderste i den danske Superliga.
FC Nordsjælland udraderede AGF mandag aften og har ramt topformen på det helt rette tidspunkt. Går det Farum-klubbens vej i den kommende spillerunde med sejr over Brøndby, nederlag til FCM og pointtab til FCK kan man rykke fra en fjerdeplads og op på andenpladsen med kun tre point op til førstepladsen.
Fire hold ligger med en reel chance for at vinde det danske guld, og selv om det er meget almindeligt, at det ikke kun er et enkelt hold, som er stukket af, så er det ganske usædvanligt, at så mange klubber spiller med om sæsonens ultimative hæder.
Faktisk hører det til sjældenhederne.
Således skal vi helt tilbage til 2000/2001-sæsonen for at finde en lignende guldkamp, hvor fire hold lå så tæt på hinanden med kun seks runder tilbage. Da var det til gengæld helt ekstremt tæt. Brøndby, FCK, Silkeborg og FCM lå alle med en afstand på et enkelt point mellem hinanden efter 27 spillerunder.
Dengang endte FC København med at trække det længste strå og vinde mesterskabet med fem point ned til Brøndby, syv point til Silkeborg og ti point ned til FC Midtjylland.
Det er ikke lige så usædvanligt, at tre hold kæmper intenst om Superliga-guldet. I 2008/2009-sæsonen lå FCK, Brøndby og OB blandt andet længe og pressede hinanden i toppen, og med seks runder tilbage var det kun fire point, som adskilte FCK og OB på henholdsvis første- og tredjepladsen. I sidste ende vandt FCK mesterskabet med fem point til OB og seks point til Brøndby.
Hvem der ender med at trække det længste strå i denne sæson må tiden vise. Sikkert er det, at der venter spænding til det yderste, og så kan man ellers konstatere ud fra et kig i historiebøgerne, at denne sæson er helt speciel, når det kommer til topkampen.
FC Nordsjælland topper lige nu formbarometeret i Superligaen, hvis vi kigger på de seneste fem ligakampe. Her er det blevet til fire sejre og en enkelt uafgjort. Brøndby halser efter med tre sejre og to uafgjorte.
FC Midtjylland og FCK har i samme periode begge hentet syv point, så de to hold skal oppe sig eller håbe, at konkurrenterne fra Vestegnen og Farum taber pusten.
Netop FC Nordsjælland og Brøndby mødes på søndag i et brag af en kamp på Right to Dream Park.
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
Manchester United – Nottingham Forest
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
INTERVIEW