AC Horsens-stjerne vil mere: Drømmer om udlandet

Forsvarsspilleren vil også gerne være topscorer for sin klub.



For nogle måneder rykkede AC Horsens op i Superligaen, hvor en af de centrale spillere var Magnus Jensen. Det er det stadig i denne Superliga-sæson, og han har ambitioner om at komme videre.

Det fortæller han i et interview med Campo.dk.

– Jeg har ambitioner om at skulle mere end Horsens. Jeg er virkelig glad og taknemmelig for at være her, men jeg vil også gerne videre og kunne godt tænke mig at spille i udlandet på et tidspunkt, siger han og fortsætter:

– Jeg ved ikke specifikt, hvor det skulle være og på hvilken hylde. Mit mål er at drive det så langt som muligt, men det er jo svært at spå om, hvor langt det er, lyder det fra Magnus Jensen.

Han fortæller endvidere, at fodbold kan gå hurtigt nogle gange, og at han for to år siden satte et mål om, at han ville være fast mand for Horsens. Det er nu et mål, som har ændret sig, og han vil gerne gøre sig attraktiv for andre klubber. Det gælder også dem i udlandet.

I sidste sæson scorede midterforsvareren 11 mål i 1. division, hvor han kun blev slået af den nu solgte Casper Tengstedt, som lavede 15 mål. Jensen har derfor et mål om, at han kan blive intern topscorer for AC Horsens i denne sæson.

Der er han på en delt førsteplads sammen med Anders K. Jacobsen, der ligesom Magnus Jensen har scoret tre gange.

Forsvarsspilleren har da også haft en rolle som angriber undervejs i denne sæson. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

VM-spiller får fem karantænedage

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Chokskifte på vej?

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC Barcelona køber VM-angriber

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Forbereder bud på 970 mio.

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

VM i tal: Så vildt har det været



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Skotland – Brasilien

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Curaçao – Elfenbenskysten

Tunesien – Holland

Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil

Paraguay – Australien

Åbner op for sommertransfer

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Ecuador – Tyskland

Sydafrika – Sydkorea

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Lurer på Superliga-stjerne