AC Milan er ét point fra klubbens første mesterskab siden 2011.
Det er en realitet, efter at holdet søndag slog Atalanta med 2-0 på hjemmebane efter meget flotte mål af Rafael Leao og Theo Hernández.
Milan kunne have sikret sig mesterskabet allerede søndag, hvis rivalen Inter smed point hos bundholdet Cagliari, men Inter vandt 3-1, så afgørelsen er udskudt til næste søndag.
Milan er her oppe mod Sassuolo på udebane og bliver uanset Inters resultater mester med uafgjort. Inter, der er to point efter Milan, har i sidste runde hjemmebane mod Sampdoria.
I tilfælde af pointlighed er sæsonens indbyrdes opgør afgørende, og her er Milan bedst efter 1-1 og en 2-1-sejr.
Joakim Mæhle varmede søndag bænk for Atalanta, mens landsholdsanfører Simon Kjær fortsat genoptræner i AC Milan efter den korsbåndsskade, han pådrog sig i december.
Atalanta jagtede point til sin jagt på en plads i Europa League eller Conference League, og kampens store betydning gav ikke overraskende et temmelig låst og målfattigt opgør.
Milan havde et lille overtag i første halvleg, men kom ikke frem til meget og appellerede også forgæves for straffespark lige før pausen.
Første mål faldt i stedet efter 55 minutter, da indskiftede Junior Messias sendte bolden dybt til portugisiske Rafael Leao, der både på fart og fysik overmatchede sin oppasser og sparkede Milan på 1-0.
Det udløste stor glæde på tribunerne, der blandt andet var besat af en gruppe af Milans største legender, der har været med til at hjemføre nogle af klubbens 18 mesterskaber og 7 europæiske mesterholdstitler.
Atalanta fik sat et fint pres sammen i den følgende periode, men et kvarter før tid tog den franske venstreback Theo Hernández på dribletur fra egen banehalvdel og satte en lille håndfuld modspillere, inden han øgede til 2-0.
Det tog pusten fra Atalanta, der ikke havde noget modsvar.
Inter var herefter tvunget til sejr mod nedrykningstruede Cagliari og levede fint op til presset.
Backen Matteo Darmian headede holdet foran i første halvleg, og i anden halvleg slog angriberen Lautaro Martinez sejren fast på hver sin side af en reducering.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Voldsomme forhold – VM-brag i fare
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
FCK-direktør får job i West Ham
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
OPTAKT
Canada – Marokko
OPTAKT
Brasilien – Norge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
AVIS
