Lægger pres på: Milan styrer mod scudetto

AC Milan hentede tre vigtige point og konsoliderede sin førsteplads, da klubben søndag slog Fiorentina.



I lange perioder manglede skarpheden, men til sidst kom forløsningen.

Efter 82 minutter scorede Rafael Leao, og så snuppede AC Milan søndag eftermiddag en 1-0-sejr over Fiorentina.

Dermed holder AC Milan fast i momentum i toppen af Serie A, hvor klubben på førstepladsen dog stadig blot har to point ned til Inter, som søndag aften vandt 2-1 over Udinese.

Der resterer tre runder af Serie A-sæsonen, og AC Milan styrer mod sit første mesterskab siden 2011.

Søndag kom AC Milan ud af omklædningsrummet med bulder og brag.

Værterne lod gæsterne have bolden mest, men når de vandt den, igangsatte de det ene aggressive angreb efter det andet, og efter syv minutter strøg bolden i mål. Theo Hernández’ fuldtræffer blev dog annulleret for offside.

Det stoppede ikke milaneserne. Efter et kvarter fik Olivier Giroud chancen på en friløber og tippede den over keeperen, men forbi mål. Alt spillet foregik på Fiorentinas banehalvdel før pausen, hvor Milan dog ikke formåede at score.

Stormløbet fortsatte efter pausen, men det var først efter 70 minutter, at den første rigtig store chance opstod. Ante Rebic fik kuglen i en fri position i feltet, men kiksede sit spark, og chancen løb ud i sandet.

AC Milan manglede skarpheden, og måske derfor blev Zlatan Ibrahimovic sendt i spil med omtrent 25 minutter tilbage af opgøret.

Det var dog ikke svenskeren, der stod bag forløsningen. Det var derimod Rafael Leao, der flere gange havde stået bag AC Milans offensive aktioner.

Efter 82 minutter drev han bolden frem i venstresiden, satte tempoet en tand ned, da han nåede feltet, og så sparkede han den fladt i nettet til 1-0.

Tidligere på dagen snuppede Juventus en 2-1-sejr over Venezia, og da Roma søndag aften spillede uafgjort med Bologna, er Juventus samt Napoli nu sikre på ligesom de to Milano-hold i toppen af tabellen at ende i top-4 og spille i Champions League i næste sæson.

/ritzau/







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Neestrup jagtes af storklub

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Fortryder FC Barcelona-transfer

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Vil hente FC Midtjylland-profil

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Færdig: Nu er han rejst til København

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

AGF jagter hollandsk talent

Chelsea – Tottenham

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Roy Keane slagter dansk stjerne

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Dansk stortalents værdi eksploderer

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Salah sender særlig besked

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

“Brøndby er skræddersyet til ham”



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jess Thorup indlagt

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle