I lange perioder manglede skarpheden, men til sidst kom forløsningen.
Efter 82 minutter scorede Rafael Leao, og så snuppede AC Milan søndag eftermiddag en 1-0-sejr over Fiorentina.
Dermed holder AC Milan fast i momentum i toppen af Serie A, hvor klubben på førstepladsen dog stadig blot har to point ned til Inter, som søndag aften vandt 2-1 over Udinese.
Der resterer tre runder af Serie A-sæsonen, og AC Milan styrer mod sit første mesterskab siden 2011.
Søndag kom AC Milan ud af omklædningsrummet med bulder og brag.
Værterne lod gæsterne have bolden mest, men når de vandt den, igangsatte de det ene aggressive angreb efter det andet, og efter syv minutter strøg bolden i mål. Theo Hernández’ fuldtræffer blev dog annulleret for offside.
Det stoppede ikke milaneserne. Efter et kvarter fik Olivier Giroud chancen på en friløber og tippede den over keeperen, men forbi mål. Alt spillet foregik på Fiorentinas banehalvdel før pausen, hvor Milan dog ikke formåede at score.
Stormløbet fortsatte efter pausen, men det var først efter 70 minutter, at den første rigtig store chance opstod. Ante Rebic fik kuglen i en fri position i feltet, men kiksede sit spark, og chancen løb ud i sandet.
AC Milan manglede skarpheden, og måske derfor blev Zlatan Ibrahimovic sendt i spil med omtrent 25 minutter tilbage af opgøret.
Det var dog ikke svenskeren, der stod bag forløsningen. Det var derimod Rafael Leao, der flere gange havde stået bag AC Milans offensive aktioner.
Efter 82 minutter drev han bolden frem i venstresiden, satte tempoet en tand ned, da han nåede feltet, og så sparkede han den fladt i nettet til 1-0.
Tidligere på dagen snuppede Juventus en 2-1-sejr over Venezia, og da Roma søndag aften spillede uafgjort med Bologna, er Juventus samt Napoli nu sikre på ligesom de to Milano-hold i toppen af tabellen at ende i top-4 og spille i Champions League i næste sæson.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
England – DR Congo
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
OPTAKT
Mexico – Ecuador
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
