Lægger pres på: Milan styrer mod scudetto

AC Milan hentede tre vigtige point og konsoliderede sin førsteplads, da klubben søndag slog Fiorentina.



I lange perioder manglede skarpheden, men til sidst kom forløsningen.

Efter 82 minutter scorede Rafael Leao, og så snuppede AC Milan søndag eftermiddag en 1-0-sejr over Fiorentina.

Dermed holder AC Milan fast i momentum i toppen af Serie A, hvor klubben på førstepladsen dog stadig blot har to point ned til Inter, som søndag aften vandt 2-1 over Udinese.

Der resterer tre runder af Serie A-sæsonen, og AC Milan styrer mod sit første mesterskab siden 2011.

Søndag kom AC Milan ud af omklædningsrummet med bulder og brag.

Værterne lod gæsterne have bolden mest, men når de vandt den, igangsatte de det ene aggressive angreb efter det andet, og efter syv minutter strøg bolden i mål. Theo Hernández’ fuldtræffer blev dog annulleret for offside.

Det stoppede ikke milaneserne. Efter et kvarter fik Olivier Giroud chancen på en friløber og tippede den over keeperen, men forbi mål. Alt spillet foregik på Fiorentinas banehalvdel før pausen, hvor Milan dog ikke formåede at score.

Stormløbet fortsatte efter pausen, men det var først efter 70 minutter, at den første rigtig store chance opstod. Ante Rebic fik kuglen i en fri position i feltet, men kiksede sit spark, og chancen løb ud i sandet.

AC Milan manglede skarpheden, og måske derfor blev Zlatan Ibrahimovic sendt i spil med omtrent 25 minutter tilbage af opgøret.

Det var dog ikke svenskeren, der stod bag forløsningen. Det var derimod Rafael Leao, der flere gange havde stået bag AC Milans offensive aktioner.

Efter 82 minutter drev han bolden frem i venstresiden, satte tempoet en tand ned, da han nåede feltet, og så sparkede han den fladt i nettet til 1-0.

Tidligere på dagen snuppede Juventus en 2-1-sejr over Venezia, og da Roma søndag aften spillede uafgjort med Bologna, er Juventus samt Napoli nu sikre på ligesom de to Milano-hold i toppen af tabellen at ende i top-4 og spille i Champions League i næste sæson.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jens Stage-skifte i fare

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Sender opfordring til Superliga-træner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

I dialog med Steve Cooper

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Belgien – Iran

Spanien udstiller famlende saudiarabere



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen