Efter et mindre vellykket halvår i Polen er Søren Reese tilbage i Danmark for at tørne ud for den klub, hvor han havde stor succes i 2018/19-sæsonen.
Således har AC Horsens netop bekræftet, at man lejer den 27-årige forsvarsspiller resten af sæsonen.
Handlen glæder sports- og talentchef Niels Erik Søndergård, der mener, at Reese passer rigtig godt ind i AC Horsens som klub.
Læs også:Randers-kant: Havde forventet mig en smart københavnertype
– Som type passer Søren Reese godt ind i AC Horsens, for han har menneskelige og fodboldmæssige egenskaber, vi sætter stor pris på, og han har været her før, så han kan integreres fra dag ét.
– Vi får gavn af ham allerede fra på mandag, når han starter træningen, og vi får en spiller, der kommer med masser af erfaring, er en ledertype og sætter en ære i at forsvare. Vi arbejder på at skærpe konkurrencen i truppen generelt, og vi får en dygtig midterforsvarer ind, der stiller krav til sig selv og sine omgivelser, siger han i en pressemeddelelse.
Og analysen er klubbens nye cheftræner, Jens Berthel Askou, meget enig i.
Læs også:Riddersholm efter storsejr: Vores presspil var godt
– Søren Reese passer rigtig godt ind i den måde, vi som klub skal udtrykke os på i 3F Superligaen, for han er en kæmpe vinder og en kriger, og han har spidskompetencer på et rigtig højt niveau. Han har styrker i begge felter, og det kan være med til at tippe de tætte kampe over til vores fordel.
– Som menneske er han en rigtig god fyr, der er er god for sine omgivelser, og han har været i klubben før, hvor han leverede et solidt indtryk. Det her er en fantastisk mulighed for os og passer godt ind i det, Søren vil med sin karriere lige nu.
– Han havde en god oplevelse i Polen, men uden den spilletid han havde ønsket sig, og nu får han mulighed for at komme hjem til et velkendt miljø, hvor han byder ind med rutine og skal være med til at øge konkurrencen omkring det centrale forsvar. Vi skal have konkurrence på alle positioner, for det er med til at skærpe alle, og det her skal også være med til at udvikle Søren, så han bliver en endnu dygtigere spiller, siger Jens Berthel Askou.
Søren Reese spillede senest for Zaglebe Lubin.
Læs også:Bytte-bytte købmand: Her er Jonas Dals nye job
Læs også:Avis: Brøndby-boss satte en stopper for Retov-skifte
Læs også:Officielt: AC Horsens lejer forsvarsspiller i FC Midtjylland
LIVE
Superliga-LIVE: Stortalent får chancen fra start
Byskov: Derfor forlod jeg FC Midtjylland
NYHEDER
Danskerklub henter Jamie Vardy
EKSPERT
Revser Superliga-dommerne – kræver handling
MEDIE
Ville spille gratis – comebacktransfer ødelagt
‘Horribelt – hvorfor købte I ikke ham, AGF!?’
HELT VILDT
‘NK’ afslører sms fra Mourinho: ‘Hvad foregår der’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
– Brøndby blev savet midt over, men…
TIPSBLADETS DOM
Vildt, AGF! – Er det årets transfer i Superligaen?
NYHEDER
OB får tæsk af FC København
NYHEDER
Bruun: Tror ikke de kommer i top 6
NYHEDER
Barcelona kører Valencia over
LIVE
Transfer-LIVE: SL-klub offentliggør ny spiller
NYHEDER
Er han Infantinos afløser? ‘Et godt bud’
MEDIE
‘AC’ trækker overskrifter efter droppet transfer
NYHEDER
Fælder dom over Højlund efter stor nedtur
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
NYHEDER
Rajovic om FCM-transfer: Vidste det ikke
NYHEDER
Sønderjyske taber stort til Horsens
NYHEDER
Froholdt deler nyt efter skrækskade
MEDIE
Floppede i FCK – nægter at forlade storklub
FANKLUBBEN Jubler over Brøndby: Det er næsten en revolution
Dommerekspert tordner: “Uværdigt Superliga-niveau”
EKSPERT
Langer ud efter AGF’er: ‘Sorry to say’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
NYHEDER
Genialt mål af Rasmus Højlund i topkamp
INTERVIEW
Kontant FCK-dom: ‘Dumpet’
HELT VILDT
Franculino får kongeløn i Trabzonspor
EKSKLUSIVT
Rådgivet af flere SL-kendinge i sensationsskifte
NYHEDER
Flere FCK-stjerner er skadet
HELT VILDT
Vanvittig pris på Franculino
NYHEDER
Poulsen dybt uenig med Gravesen
