Efter et mindre vellykket halvår i Polen er Søren Reese tilbage i Danmark for at tørne ud for den klub, hvor han havde stor succes i 2018/19-sæsonen.
Således har AC Horsens netop bekræftet, at man lejer den 27-årige forsvarsspiller resten af sæsonen.
Handlen glæder sports- og talentchef Niels Erik Søndergård, der mener, at Reese passer rigtig godt ind i AC Horsens som klub.
Læs også:Randers-kant: Havde forventet mig en smart københavnertype
– Som type passer Søren Reese godt ind i AC Horsens, for han har menneskelige og fodboldmæssige egenskaber, vi sætter stor pris på, og han har været her før, så han kan integreres fra dag ét.
– Vi får gavn af ham allerede fra på mandag, når han starter træningen, og vi får en spiller, der kommer med masser af erfaring, er en ledertype og sætter en ære i at forsvare. Vi arbejder på at skærpe konkurrencen i truppen generelt, og vi får en dygtig midterforsvarer ind, der stiller krav til sig selv og sine omgivelser, siger han i en pressemeddelelse.
Og analysen er klubbens nye cheftræner, Jens Berthel Askou, meget enig i.
Læs også:Riddersholm efter storsejr: Vores presspil var godt
– Søren Reese passer rigtig godt ind i den måde, vi som klub skal udtrykke os på i 3F Superligaen, for han er en kæmpe vinder og en kriger, og han har spidskompetencer på et rigtig højt niveau. Han har styrker i begge felter, og det kan være med til at tippe de tætte kampe over til vores fordel.
– Som menneske er han en rigtig god fyr, der er er god for sine omgivelser, og han har været i klubben før, hvor han leverede et solidt indtryk. Det her er en fantastisk mulighed for os og passer godt ind i det, Søren vil med sin karriere lige nu.
– Han havde en god oplevelse i Polen, men uden den spilletid han havde ønsket sig, og nu får han mulighed for at komme hjem til et velkendt miljø, hvor han byder ind med rutine og skal være med til at øge konkurrencen omkring det centrale forsvar. Vi skal have konkurrence på alle positioner, for det er med til at skærpe alle, og det her skal også være med til at udvikle Søren, så han bliver en endnu dygtigere spiller, siger Jens Berthel Askou.
Søren Reese spillede senest for Zaglebe Lubin.
Læs også:Bytte-bytte købmand: Her er Jonas Dals nye job
Læs også:Avis: Brøndby-boss satte en stopper for Retov-skifte
Læs også:Officielt: AC Horsens lejer forsvarsspiller i FC Midtjylland
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
NYHEDER
Sønderjyske henter landsholdsspiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
MEDIE
