(PARKEN) Tipsbladet Derbyet mellem FC København og Brøndby sluttede med en masse drama, da spillerne røg i totterne på hinanden, og det kostede en masse gule og røde kort til begge holds spillere.
Elias Achouri var én af de spillere, som var helt oppe i det røde felt, og tuneseren måtte slæbes væk af holdkammeraterne, men slap dog ikke for at få en advarsel.
Han erkender efter kampen, at temperamentet kogte over.
– I derbyer er der masser af følelser, og vi er nødt til at kunne styre de følelser, siger Elias Achouri og tilføjer om årsagen til, at han blev en stor del af balladen i Parken:
– I hele kampen skubbede de til mig, især denne her højreback, men det er ikke første gang, så jeg vidste det på forhånd, og jeg er nødt til at være mere moden og ikke lave de her lorteaktioner, for jeg fik også et dumt gult kort. Så som sagt er det et derby med mange følelser, men dem skal jeg kunne styre. Det er meget vigtigt, forklarer Elias Achouri, der blev revet med over, at Patrick Pentz efter kampen jublede ned mod Sektion 12.

– Han lavede en form for provokation over for vores fans, det kan vi ikke tillade ham at gøre her i Parken, men vi skal gøre det på den rigtige måde, og det var det ikke i dag.
Tuneseren fik ellers noget personlig oprejsning, da han scorede et fint mål i 1-2-nederlaget efter en lang periode med formnedgang.
– Jeg skal bruge de sidste kampe på at blive den spiller, jeg var tidligere, lyder det fra Achouri, der slår fast, at FC København trods nederlaget stadig er i en god position.
– Jeg ved, at det gør meget ondt, men vi er nødt til at fokusere på den næste kamp fra i morgen, for vi har stadig det hele i hænderne, og vi er nødt til at blive ved og stå samlet for at blive mestre.
Efter derbyet spillede AGF og FC Midtjylland 1-1, hvilket betyder, at FC København stadig fører Superligaen.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
TIPSBLADETS DOM
Overbevisende: To chok i Parken
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken