(PARKEN) Tipsbladet Derbyet mellem FC København og Brøndby sluttede med en masse drama, da spillerne røg i totterne på hinanden, og det kostede en masse gule og røde kort til begge holds spillere.
Elias Achouri var én af de spillere, som var helt oppe i det røde felt, og tuneseren måtte slæbes væk af holdkammeraterne, men slap dog ikke for at få en advarsel.
Han erkender efter kampen, at temperamentet kogte over.
– I derbyer er der masser af følelser, og vi er nødt til at kunne styre de følelser, siger Elias Achouri og tilføjer om årsagen til, at han blev en stor del af balladen i Parken:
– I hele kampen skubbede de til mig, især denne her højreback, men det er ikke første gang, så jeg vidste det på forhånd, og jeg er nødt til at være mere moden og ikke lave de her lorteaktioner, for jeg fik også et dumt gult kort. Så som sagt er det et derby med mange følelser, men dem skal jeg kunne styre. Det er meget vigtigt, forklarer Elias Achouri, der blev revet med over, at Patrick Pentz efter kampen jublede ned mod Sektion 12.

– Han lavede en form for provokation over for vores fans, det kan vi ikke tillade ham at gøre her i Parken, men vi skal gøre det på den rigtige måde, og det var det ikke i dag.
Tuneseren fik ellers noget personlig oprejsning, da han scorede et fint mål i 1-2-nederlaget efter en lang periode med formnedgang.
– Jeg skal bruge de sidste kampe på at blive den spiller, jeg var tidligere, lyder det fra Achouri, der slår fast, at FC København trods nederlaget stadig er i en god position.
– Jeg ved, at det gør meget ondt, men vi er nødt til at fokusere på den næste kamp fra i morgen, for vi har stadig det hele i hænderne, og vi er nødt til at blive ved og stå samlet for at blive mestre.
Efter derbyet spillede AGF og FC Midtjylland 1-1, hvilket betyder, at FC København stadig fører Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
MEDIE
Overraskende skifte lurer
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
INTERVIEW