Achouri kogte over: Skubbede til mig hele kampen

Elias Achouri fortryder den måde, som han lod sig rive med på, da FCK og Brøndbys spillere røg i totterne på hinanden.



(PARKEN) Tipsbladet Derbyet mellem FC København og Brøndby sluttede med en masse drama, da spillerne røg i totterne på hinanden, og det kostede en masse gule og røde kort til begge holds spillere.

Elias Achouri var én af de spillere, som var helt oppe i det røde felt, og tuneseren måtte slæbes væk af holdkammeraterne, men slap dog ikke for at få en advarsel.

Han erkender efter kampen, at temperamentet kogte over.

– I derbyer er der masser af følelser, og vi er nødt til at kunne styre de følelser, siger Elias Achouri og tilføjer om årsagen til, at han blev en stor del af balladen i Parken:  

– I hele kampen skubbede de til mig, især denne her højreback, men det er ikke første gang, så jeg vidste det på forhånd, og jeg er nødt til at være mere moden og ikke lave de her lorteaktioner, for jeg fik også et dumt gult kort. Så som sagt er det et derby med mange følelser, men dem skal jeg kunne styre. Det er meget vigtigt, forklarer Elias Achouri, der blev revet med over, at Patrick Pentz efter kampen jublede ned mod Sektion 12.

– Han lavede en form for provokation over for vores fans, det kan vi ikke tillade ham at gøre her i Parken, men vi skal gøre det på den rigtige måde, og det var det ikke i dag. 

Tuneseren fik ellers noget personlig oprejsning, da han scorede et fint mål i 1-2-nederlaget efter en lang periode med formnedgang.

– Jeg skal bruge de sidste kampe på at blive den spiller, jeg var tidligere, lyder det fra Achouri, der slår fast, at FC København trods nederlaget stadig er i en god position.  

– Jeg ved, at det gør meget ondt, men vi er nødt til at fokusere på den næste kamp fra i morgen, for vi har stadig det hele i hænderne, og vi er nødt til at blive ved og stå samlet for at blive mestre.

Efter derbyet spillede AGF og FC Midtjylland 1-1, hvilket betyder, at FC København stadig fører Superligaen.





LIVE

LIVE: Grimme scener i HSV-brag

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Storklub i dialog med Mohamed Salah

FCK lurer på landsholdsspiller

Kultklub jagtede Brøndby-flop

OB – Silkeborg IF



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– Det var virkelig pinligt

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Et markant problem for Silkeborg

Emre Mor færdig

Manchester United – Liverpool

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Martin Jørgensen lander nyt job

Ipswich er tilbage i Premier League

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Melder Lindstrøm helt færdig



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’