Achouri kogte over: Skubbede til mig hele kampen

Elias Achouri fortryder den måde, som han lod sig rive med på, da FCK og Brøndbys spillere røg i totterne på hinanden.



(PARKEN) Tipsbladet Derbyet mellem FC København og Brøndby sluttede med en masse drama, da spillerne røg i totterne på hinanden, og det kostede en masse gule og røde kort til begge holds spillere.

Elias Achouri var én af de spillere, som var helt oppe i det røde felt, og tuneseren måtte slæbes væk af holdkammeraterne, men slap dog ikke for at få en advarsel.

Han erkender efter kampen, at temperamentet kogte over.

– I derbyer er der masser af følelser, og vi er nødt til at kunne styre de følelser, siger Elias Achouri og tilføjer om årsagen til, at han blev en stor del af balladen i Parken:  

– I hele kampen skubbede de til mig, især denne her højreback, men det er ikke første gang, så jeg vidste det på forhånd, og jeg er nødt til at være mere moden og ikke lave de her lorteaktioner, for jeg fik også et dumt gult kort. Så som sagt er det et derby med mange følelser, men dem skal jeg kunne styre. Det er meget vigtigt, forklarer Elias Achouri, der blev revet med over, at Patrick Pentz efter kampen jublede ned mod Sektion 12.

– Han lavede en form for provokation over for vores fans, det kan vi ikke tillade ham at gøre her i Parken, men vi skal gøre det på den rigtige måde, og det var det ikke i dag. 

Tuneseren fik ellers noget personlig oprejsning, da han scorede et fint mål i 1-2-nederlaget efter en lang periode med formnedgang.

– Jeg skal bruge de sidste kampe på at blive den spiller, jeg var tidligere, lyder det fra Achouri, der slår fast, at FC København trods nederlaget stadig er i en god position.  

– Jeg ved, at det gør meget ondt, men vi er nødt til at fokusere på den næste kamp fra i morgen, for vi har stadig det hele i hænderne, og vi er nødt til at blive ved og stå samlet for at blive mestre.

Efter derbyet spillede AGF og FC Midtjylland 1-1, hvilket betyder, at FC København stadig fører Superligaen.





Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg




LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Dansk klub henter Nicolai Larsen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Thomas Frank scorer sommerjob

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Rival sender stor ros til Bo Svensson

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending