(PARKEN) Tipsbladet Derbyet mellem FC København og Brøndby sluttede med en masse drama, da spillerne røg i totterne på hinanden, og det kostede en masse gule og røde kort til begge holds spillere.
Elias Achouri var én af de spillere, som var helt oppe i det røde felt, og tuneseren måtte slæbes væk af holdkammeraterne, men slap dog ikke for at få en advarsel.
Han erkender efter kampen, at temperamentet kogte over.
– I derbyer er der masser af følelser, og vi er nødt til at kunne styre de følelser, siger Elias Achouri og tilføjer om årsagen til, at han blev en stor del af balladen i Parken:
– I hele kampen skubbede de til mig, især denne her højreback, men det er ikke første gang, så jeg vidste det på forhånd, og jeg er nødt til at være mere moden og ikke lave de her lorteaktioner, for jeg fik også et dumt gult kort. Så som sagt er det et derby med mange følelser, men dem skal jeg kunne styre. Det er meget vigtigt, forklarer Elias Achouri, der blev revet med over, at Patrick Pentz efter kampen jublede ned mod Sektion 12.

– Han lavede en form for provokation over for vores fans, det kan vi ikke tillade ham at gøre her i Parken, men vi skal gøre det på den rigtige måde, og det var det ikke i dag.
Tuneseren fik ellers noget personlig oprejsning, da han scorede et fint mål i 1-2-nederlaget efter en lang periode med formnedgang.
– Jeg skal bruge de sidste kampe på at blive den spiller, jeg var tidligere, lyder det fra Achouri, der slår fast, at FC København trods nederlaget stadig er i en god position.
– Jeg ved, at det gør meget ondt, men vi er nødt til at fokusere på den næste kamp fra i morgen, for vi har stadig det hele i hænderne, og vi er nødt til at blive ved og stå samlet for at blive mestre.
Efter derbyet spillede AGF og FC Midtjylland 1-1, hvilket betyder, at FC København stadig fører Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Frankrig – Spanien
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
EKSKLUSIVT