Adama Guira er gratis: Dialog med fire Superliga-klubber

Den tidligere SønderjyskE-profil Adama Guira kan vende tilbage til dansk fodbold. Der er dialog med fire klubber fra Superligaen.



Midtbanespilleren Adama Guira var en stor profil for SønderjyskE i tre sæsoner, og for et år siden kastede det en milliontransfer af sig, da Guira blev solgt til RC Lens i den næstbedste franske række. Midtbanespilleren fra Burkina Faso underskrev ved den lejlighed en tre-årig aftale, men allerede efter et år har de to parter valgt at kappe båndene.

RC Lens meddelte således i weekenden, at man har ophævet kontrakten med den tidligere SønderjyskE-spiller, der havde svært ved at spille sig på holdet i Frankrig.

Nu leder 29-årige Adama Guira efter et sted, hvor han kan sparke nyt liv i karrieren efter et ophold i Lens, der kun bød på syv ligakampe.

– Vi skal finde en ny klub til ham, og vi er i gang med at undersøge mulighederne. Han har ikke spillet fast førsteholdsfodbold i noget tid – faktisk siden han kom tilbage fra Africa Cup of Nations – og det er selvfølgelig det største problem. Nu vil han tilbage og spille fast, så han også kan få sin plads på landsholdet tilbage, siger Adama Guiras agent, Søren Løvel Jensen, til tipsbladet.dk og fortsætter:

– Der kom 11 nye spillere til Lens i sommerpausen, så der var stor konkurrence om pladserne. Træneren var også under hårdt pres, og han tabte de første par kampe med Adama på holdet. Derfor skiftede han ud på holdet, og sådan er det også i fodboldens verden.

Nu skal Adama Guira til en klub, hvor han kan få en nøglerolle, som han havde det i SønderjyskE.

– Det vigtigste er nu, at vi finder en klub, hvor han kommer til at spille. Han er fyldt 29, så derfor skal han selvfølgelig ikke sidde på bænken. Vi leder efter en klub, der har brug for en hårdtarbejdende og boldvindende midtbanespiller, og så er det lige meget, hvor i verden det er. Det vigtigste er, at han passer ind. Jeg tror eksempelvis ikke, at han kommer til en klub som FC Nordsjælland. De spiller med nogle typer, hvor Adama ikke ville passe så godt ind, siger agenten.

Selv om FC Nordsjælland ikke er en mulighed, er der som bekendt 13 øvrige hold i Superligaen, og et comeback til dansk fodbold er med i overvejelserne.

– Superligaen er en mulighed. Han har et godt navn i Danmark, og der har også været et par følere, men han er i princippet åben for alt. Han vil gerne i gang hurtigst muligt, men det er klart, at han selvfølgelig ikke skriver under på alt, siger Søren Løvel Jensen.

Du siger, der har været følere fra Superligaen – hvor mange klubber er der dialog med?

– Der er interesse fra fire Superliga-klubber, fortæller agenten.

Adama Guira nåede at spille 96 kampe og score tre mål for SønderjyskE. 



Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Peter Schmeichel taget på sengen

Mohamed Daramy vender tilbage

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Andreas Christensen skriver snart under

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

– Ikke alle beskeder har været lige søde

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Nyt nederlag til Thomas Frank

Neestrup reagerer på brudt aftale

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

– Lange forhandlinger med FC København

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

Stor ydmygelse

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Wrexham slår Premier League-klub

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub