Adama Guira er gratis: Dialog med fire Superliga-klubber

Den tidligere SønderjyskE-profil Adama Guira kan vende tilbage til dansk fodbold. Der er dialog med fire klubber fra Superligaen.



Midtbanespilleren Adama Guira var en stor profil for SønderjyskE i tre sæsoner, og for et år siden kastede det en milliontransfer af sig, da Guira blev solgt til RC Lens i den næstbedste franske række. Midtbanespilleren fra Burkina Faso underskrev ved den lejlighed en tre-årig aftale, men allerede efter et år har de to parter valgt at kappe båndene.

RC Lens meddelte således i weekenden, at man har ophævet kontrakten med den tidligere SønderjyskE-spiller, der havde svært ved at spille sig på holdet i Frankrig.

Nu leder 29-årige Adama Guira efter et sted, hvor han kan sparke nyt liv i karrieren efter et ophold i Lens, der kun bød på syv ligakampe.

– Vi skal finde en ny klub til ham, og vi er i gang med at undersøge mulighederne. Han har ikke spillet fast førsteholdsfodbold i noget tid – faktisk siden han kom tilbage fra Africa Cup of Nations – og det er selvfølgelig det største problem. Nu vil han tilbage og spille fast, så han også kan få sin plads på landsholdet tilbage, siger Adama Guiras agent, Søren Løvel Jensen, til tipsbladet.dk og fortsætter:

– Der kom 11 nye spillere til Lens i sommerpausen, så der var stor konkurrence om pladserne. Træneren var også under hårdt pres, og han tabte de første par kampe med Adama på holdet. Derfor skiftede han ud på holdet, og sådan er det også i fodboldens verden.

Nu skal Adama Guira til en klub, hvor han kan få en nøglerolle, som han havde det i SønderjyskE.

– Det vigtigste er nu, at vi finder en klub, hvor han kommer til at spille. Han er fyldt 29, så derfor skal han selvfølgelig ikke sidde på bænken. Vi leder efter en klub, der har brug for en hårdtarbejdende og boldvindende midtbanespiller, og så er det lige meget, hvor i verden det er. Det vigtigste er, at han passer ind. Jeg tror eksempelvis ikke, at han kommer til en klub som FC Nordsjælland. De spiller med nogle typer, hvor Adama ikke ville passe så godt ind, siger agenten.

Selv om FC Nordsjælland ikke er en mulighed, er der som bekendt 13 øvrige hold i Superligaen, og et comeback til dansk fodbold er med i overvejelserne.

– Superligaen er en mulighed. Han har et godt navn i Danmark, og der har også været et par følere, men han er i princippet åben for alt. Han vil gerne i gang hurtigst muligt, men det er klart, at han selvfølgelig ikke skriver under på alt, siger Søren Løvel Jensen.

Du siger, der har været følere fra Superligaen – hvor mange klubber er der dialog med?

– Der er interesse fra fire Superliga-klubber, fortæller agenten.

Adama Guira nåede at spille 96 kampe og score tre mål for SønderjyskE. 





Tidligere Superliga-træner dybt involveret




LIVE

TransferLIVE: Færdig i FC Midtjylland

Endnu et forbund i kødet på FIFA

Her kan du se FC København mod FC Polissya

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Ny FC København-stjerne imponerer



LIVE

Superliga-LIVE: Træner stadig med i Brøndby

Surt show – dumpet!

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Her er FC Københavns pris på William Clem

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Dansker i rekordtransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Jagter dansk landsholdsspiller

Superliga-retur?

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Har budt en milliard

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Her er Andreas Skov Olsens nye klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Tonni Adamsen stjæler overskrifter