Rodrigo Huescas var mandag i retten i den meget omtalte sag om vanvidskørsel, men FC København-spilleren må vente til næste mandag ved at få sin dom i sagen, hvor han risikerer udvisning fra Danmark.
I retten kom det blandt andet frem, at Rodrigo Huescas ved sin fartovertrædelse ikke havde fået vekslet sit mexicanske kørekort til et gyldigt dansk kørekort, men ifølge forsvarsadvokat Peter Secher fra advokatfirmaet Forsvar får det ingen betydning for dommen.
Ser man udelukkende på lovgivningen, ser det dog ikke så godt ud for Rodrigo Huescas.
– Hvis man ser på de signaler, som lovgivere har sendt, hvis vi forholder os generelt til spørgsmålet om udvisning, så er der ingen tvivl om, at deres intention har været, at en mand som ham skal udvises.
– Men nu er det pludselig blevet rimelig konkret med en mand, der har virkeligt gode personlige forhold og bidrager til det danske samfund, og som ovenikøbet står til at tabe en hel masse, hvis han bliver udvist, siger Peter Secher til Tipsbladet, og peger på, at dette kan være en formildende omstændighed.
– Men hvis du slår op i en lærebog på side ét, så var han en af dem, der blev udvist.
‘Vi har sgu et hårdt system’
Ifølge Peter Secher er det til gengæld positivt for Rodrigo Huescas, at han han har et velbetalt job og bidrager meget til det danske samfund ved at betale mange skattekroner.
– Han bidrager vitterligt aktivt til det danske samfund. Hovedparten af dem, hvor der er tale om udvisning, det er jo kriminelle typer. Det er også derfor, jeg har tidligere sagt, at det her med knive, hvor man begyndte at give alle syv dages fængsel, hvor det går op for dem (lovgiverne, red.), at så er der en håndværker, der har glemt en hobbykniv i lommen, som bliver sendt syv dage i fængsel. Det var ikke lige meningen, siger Peter Secher og fortsætter:
– Og sådan føles det lidt med det her, og derfor kan man godt tro, at det her er en sag, hvor domstolen redder lovgiver fra at spænde ben for sig selv, ikke? For det var nok ikke det her, de rigtigt gerne ville. Når Dansk Folkeparti holder flammetaler om udvisninger, så handlede det nok ikke om Huescas, der kørte lidt for hurtigt et sted, hvor det i øvrigt ikke er farligt.
Tror du, at Rodrigo Huescas bliver udvist?
0 Votes
Hvis du var FCK-fan, ville du så være mere eller mindre nervøs efter i dag?
– Jeg synes, at det er det samme. Han har en chance. Men oppe i lærebogen er svaret, at han skal udvises. Vi har sgu et hårdt system, hvad det angår, siger Peter Secher og fortsætter:
– Langt de fleste, der får sådan en sag om udvisning, det er jo folk, som hr. og fru Danmark i forvejen synes er idioter. Men her er det pludselig en mand, hvor det er let at have sympati med ham, og det er lettere at følge nogle af de argumenter, der taler hans sag. Det kan eddermame være svært nogle gange, når der sidder en eller anden fattig rumæner, som har lavet kriminalitet. Han er svær at have sympati for.
– Men sådan en som ham (Huescas, red.) er jo noget nemmere at have sympati for. Så det kan være det, der lige svinger den hans vej. Men han skal være heldig.
Han skal være heldig, hvis han undgår udvisning?
– Ja, er du sindssyg! Men det kan sagtens ske.
Hvad er grunden til, at der først bliver afsagt dom i sagen på næste mandag?
– Der var kun sat en halv time af til sagen, og når man kun har sat en halv time af og bruger mere end to timer, så har man allerede et problem. Retsdagen er sat til at slutte 15.30, så de er gået over tid. Så ville man skulle starte forfra med at sætte sig ind i alt det, der er blevet sagt, og kigge noter igennem og kigge på alle argumenterne og bilagene. Så det er meget normalt, at man siger ‘det bruger vi en uge på’, siger Peter Secher og tilføjer herefter:
– Man kan heller ikke helt se bort fra, at det tager en uge at lave en formulering, der redder ham. Hvis din tanke er, at han bare skal udvises, så er det jo ret nemt. Den er nem at formulere. Men hvis du skal gøre det lidt lækkert og du ikke vil udvise ham, så tager det sgu lidt længere tid. Så jeg vil sige, at det er noget, som måske godt kunne tale hans vej.
Tipsbladet var på plads i Københavns Byret i dag og dækkede retsmødet i detaljer. Du kan læse hvordan det hele forløb lige her.

TransferLIVE: Afviser monster bud på nordmand

Vild forudsigelse: ‘Jeg tror, der kommer en bombe’

Stor overraskelse: Eriksen sat af!

Kæmpe millionbud på Mads Bidstrup

Her er Pione Sistos løn

Skriver historie: Vanvittig start af Nathan Trott

Ny Superliga-stjerne? Han er i en klasse for sig!

Transferbombe: ‘Han ville hellere til FCK’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Fanget på video – Superliga-stjerne til lægetjek

Klokkeklar Højlund-besked

Fremhæver Brøndby-trio

Afsløring: OB meget tæt på Ismahila Ouédraogo

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Er det Christian Eriksens næste klub?

Så fik han hul på bylden

Kæmpetransfer inden Brøndby-brag

FC København har taget kontakt

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Afsløring: FC København henter Geovanni Vianney

Afsløring: Tjener kassen – derfor skal Billing væk

Nu er der nyt om Eriksens fremtid

‘Et kæmpe plus for Superligaen’

Brøndby-træner: ‘Jacob Neestrup har en pointe’

Blæst bagover af Thomas Frank

Minus i PS&E – fastholder forventningerne

Roser Yuito Suzuki – trods kæmpe brøler

Intet ved Philip Billing skiller sig ud

SL-klub tæt på ny spiller fra ‘meget høj hylde’

Randers FC har modtaget bud på stor profil

Dansk toptræners søn i triumf mod FCK og storhold

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Mathias Veltz

Åben for at forlænge med FC København

Ny melding: FCM betaler monsterpris for Billing

Afsløring: Felix Beijmo afviser hollandsk klub

FC Nordsjælland stopper blødningen

Meget, meget store forventninger til FCN-juvel

Afsløring: FC Nordsjælland forhøjer bud på Norheim

Lurer på dansk angrebskomet

Afsløring: Philip Billing til lægetjek i FCM i nat

Birk fremhæver rædselsstatistik: Den siger noget

Drømmedag for Jonas Vingegaard

Det var helt sygt! Brøndby røg ned i et hul

Offensive profiler stråler i FCM-sejr

FC Fredericias drømmestart fortsætter

Philip Billing tæt på Superligaen – her er prisen

Wow – det skal du gøre noget oftere, Osorio!

FC Midtjylland bekræfter interesse i dansk stjerne

Tonni Adamsen holder dør på klem for transfer

– Det har jeg aldrig set før i dansk fodbold

LIVE: Brøndby tabte til Sønderjyske

Agent til møde med kæmpeklub

Klar besked til Riemer: Stjerne skal ikke udtages