FC København-spilleren Rodrigo Huescas er mandag for retten i en sag om vanvidskørsel, men der bliver ikke afsagt dom mandag.
Det fortalte dommeren i Københavns Byret, kort efter at retsmødet var gået i gang. I stedet afsiges der dom om en uge.
Rodrigo Huescas risikerer op til 20 dages ubetinget fængsel, og anklagemyndigheden går desuden efter at få FCK-spilleren udvist af Danmark. Derudover et indrejseforbud på mindst fire år.
FCK-spilleren var havnet på anklagebænken, efter at han 25. januar klokken cirka 04.40 havde kørt 111 kilometer i timen på Kalvebod Brygge i København.
På strækningen er hastighedsgrænsen 50 kilometer i timen, og derfor var der tale om vanvidskørsel. Bilen, som var en leaset BMW, blev konfiskeret.
I retten mandag oplyste Rodrigo Huescas’ forsvarsadvokat, Andro Vrlic, at fodboldspilleren erkender sig skyldig. Ikke overraskende går man efter frifindelse i tiltalen, der omhandler udvisning af landet.
Det kom desuden frem i retten, at Rodrigo Huescas ikke havde fået vekslet sit mexicanske kørekort til et dansk, da han kørte for hurtigt på Kalvebod Brygge. Han havde dermed ikke et gyldigt kørekort.
Via en tolk fortalte hovedpersonen, at han fortrød sin handling, og at han har lært rigtig meget. Han forklarede desuden, at han ikke var klar over, at der var en hastighedsgrænse på 50 kilometer i timen.
Forsvarsadvokat Andro Vrlic læste op fra en korrespondance, han har haft med Rodrigo Huescas’ agent, Alejandro Garcia Ortiz, som beskrev, hvilke konsekvenser en udvisning af Danmark vil og kan have for FCK-spilleren.
Ifølge agenten vil en udvisning føre til en øjeblikkelig ophævelse af FCK-kontrakten, ligesom det vil være svært for Huescas at komme i betragtning til en kontrakt i andre europæiske klubber.
FCK vil desuden være berettiget til kompensation, hvis kontrakten bliver revet over som følge af udvisning af Danmark. Og ifølge agenten kan en udvisning føre til, at Rodrigo Huescas’ fodboldkarriere helt kan synke i grus.
I de afsluttende bemærkninger var anklagerens argumenter for udvisning blandt andet, at Huescas ikke taler dansk og ikke har familie i Danmark, og at det ikke kun er muligt at være fodboldspiller i Danmark.
Desuden lød et argument, at Huescas har gode forudsætninger for at opbygge en tilværelse i Mexico, hvor han har familie.
Efterfølgende skulle forsvareren komme med sine afsluttende bemærkninger, og han slog fast, at man går efter en betinget dom.
Han argumenterede desuden for, at man kun kan udvise, hvis det er nødvendigt for at forebygge uro eller forbrydelse.
Det mener han ikke, at der kan være tale om i sagen om Huescas, som ifølge forsvareren ikke overtrådte hastighedsgrænsen bevidst.
Huescas kom til FCK forud for den igangværende sæson og vandt i løbet af efteråret kampen om højre back.
Efter at det kom frem, at han han skulle i retten på grund af vanvidskørsel, har FCK tilladt ham at spille videre, og det er i alt blevet til 29 optrædener i løbet af sæsonen.
Han har bidraget med et enkelt mål samt to assister og har spillet sig ind omkring det mexicanske fodboldlandshold, hvor han siden i sommer har optrådt to gange.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansk megahandel på plads
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
LIVE
Superliga-LIVE: FCK-stjerne skal spille med maske
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
MEDIE
Har budt en milliard
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
NYHEDER
Carlo Holse skifter til amerikansk klub
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
Rodri er blevet opereret i ryggen
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
EKSKLUSIVT
‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
TOPNYHED
Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent
EKSKLUSIVT