FC København-spilleren Rodrigo Huescas er mandag for retten i en sag om vanvidskørsel, men der bliver ikke afsagt dom mandag.
Det fortalte dommeren i Københavns Byret, kort efter at retsmødet var gået i gang. I stedet afsiges der dom om en uge.
Rodrigo Huescas risikerer op til 20 dages ubetinget fængsel, og anklagemyndigheden går desuden efter at få FCK-spilleren udvist af Danmark. Derudover et indrejseforbud på mindst fire år.
FCK-spilleren var havnet på anklagebænken, efter at han 25. januar klokken cirka 04.40 havde kørt 111 kilometer i timen på Kalvebod Brygge i København.
På strækningen er hastighedsgrænsen 50 kilometer i timen, og derfor var der tale om vanvidskørsel. Bilen, som var en leaset BMW, blev konfiskeret.
I retten mandag oplyste Rodrigo Huescas’ forsvarsadvokat, Andro Vrlic, at fodboldspilleren erkender sig skyldig. Ikke overraskende går man efter frifindelse i tiltalen, der omhandler udvisning af landet.
Det kom desuden frem i retten, at Rodrigo Huescas ikke havde fået vekslet sit mexicanske kørekort til et dansk, da han kørte for hurtigt på Kalvebod Brygge. Han havde dermed ikke et gyldigt kørekort.
Via en tolk fortalte hovedpersonen, at han fortrød sin handling, og at han har lært rigtig meget. Han forklarede desuden, at han ikke var klar over, at der var en hastighedsgrænse på 50 kilometer i timen.
Forsvarsadvokat Andro Vrlic læste op fra en korrespondance, han har haft med Rodrigo Huescas’ agent, Alejandro Garcia Ortiz, som beskrev, hvilke konsekvenser en udvisning af Danmark vil og kan have for FCK-spilleren.
Ifølge agenten vil en udvisning føre til en øjeblikkelig ophævelse af FCK-kontrakten, ligesom det vil være svært for Huescas at komme i betragtning til en kontrakt i andre europæiske klubber.
FCK vil desuden være berettiget til kompensation, hvis kontrakten bliver revet over som følge af udvisning af Danmark. Og ifølge agenten kan en udvisning føre til, at Rodrigo Huescas’ fodboldkarriere helt kan synke i grus.
I de afsluttende bemærkninger var anklagerens argumenter for udvisning blandt andet, at Huescas ikke taler dansk og ikke har familie i Danmark, og at det ikke kun er muligt at være fodboldspiller i Danmark.
Desuden lød et argument, at Huescas har gode forudsætninger for at opbygge en tilværelse i Mexico, hvor han har familie.
Efterfølgende skulle forsvareren komme med sine afsluttende bemærkninger, og han slog fast, at man går efter en betinget dom.
Han argumenterede desuden for, at man kun kan udvise, hvis det er nødvendigt for at forebygge uro eller forbrydelse.
Det mener han ikke, at der kan være tale om i sagen om Huescas, som ifølge forsvareren ikke overtrådte hastighedsgrænsen bevidst.
Huescas kom til FCK forud for den igangværende sæson og vandt i løbet af efteråret kampen om højre back.
Efter at det kom frem, at han han skulle i retten på grund af vanvidskørsel, har FCK tilladt ham at spille videre, og det er i alt blevet til 29 optrædener i løbet af sæsonen.
Han har bidraget med et enkelt mål samt to assister og har spillet sig ind omkring det mexicanske fodboldlandshold, hvor han siden i sommer har optrådt to gange.
/ritzau/
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
‘Jeg hadede verden’
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
‘Han er tilgivet’
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
Legender tager afsked med Sepp Piontek
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’