Advokat: ‘Tvivler stærkt på fodlænke til Huescas’

Advokat Peter Secher tvivler stærkt på, at Rodrigo Huescas kan få lov til at afsone en eventuel dom med fodlænke, men han medgiver, at det ikke kan udelukkes.



Mandag er skæbnedag for FC Københavns Rodrigo Huescas.

Her skal mexicaneren møde op i Københavns Byret og modtage sin dom for vanvidskørsel – en dom, han står til at få, fordi han natten til lørdag den 25. januar kørte 111 km/t. i en 50 km/t-zone på Kalvebod Brygge.

Rodrigo Huescas risikerer 20 dages ubetinget fængsel, og derudover kræver anklagemyndigheden FCK-spilleren udvist af Danmark i fire år.

De 20 dages ubetinget fængsel kan Huescas godt få svært ved at slippe for. Gennemgår man en række domme, der minder om Rodrigo Huescas’, lyder straffen på 20 dages ubetinget fængsel i rigtig mange tilfælde.

Men kan han i så fald afsone med fodlænke? Det vurderer forsvarsadvokat Mikkel Cramer, der har stor erfaring i færdselssager, er en realistisk mulighed.

Det medgiver Peter Secher fra advokatfirmaet Forsvar, men han er noget skeptisk.

– Mit bud er, at han ikke får tilladelse, men hans situation er noget helt særlig. Det er ikke udelukket efter reglerne, at han kan afsone med fodlænke, men jeg har godt nok svært ved at se det ske, siger Secher til Tipsbladet.

Udvisning

Bliver Rodrigo Huescas udvist af Danmark, har Peter Secher endnu sværere ved at se et scenarie for sig, hvor FCK-spilleren kan afsone med fodlænke, men han fastslår, at der ikke står noget sted i lovgivningen, at man ikke kan afsone med fodlænke, selv om man er udvist.

– Hvis man er udvist af det her land med en endelig dom, så er man jo ikke lovligt i landet, og hvis man så bliver sendt ud i samfundet, opholder man sig jo principielt ikke lovligt i samfundet. Det er jo lidt mærkeligt, hvis man siger “du må ikke være i landet mere, men værsgo’ at tage hjem til dig selv og tage en fodlænke på”, konstaterer Secher.

Bliver Rodrigo Huescas dømt til udvisning, skal han forlade Danmark, når dommen er endelig, og han har afsonet en eventuel fængselsstraf. Han vil blive indkaldt til afsoning af de 20 dage, og Peter Secher vurderer, at det vil ske i løbet af meget få uger. I mellemtiden kan mexicaneren gå frit rundt.

– Jeg har ikke fantasi til at forestille mig, at han bliver varetægtsfængslet, fastslår Peter Secher.

Hvis Rodrigo Huescas, der repræsenteres af forsvarsadvokaten Andro Vrlic, vælger at anke dommen, vil den dom, der bliver afsagt på mandag, ikke være gældende, indtil der er taget stilling til ankesagen.



Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

FCM-helt fremhæver Duncan

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Neestrup erkender FCM-misundelse

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Sergio Ramos i chokskifte?

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Storhylder Christian Nørgaard

FC København scorer millionbeløb

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Et utroligt smukt mareridt!

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Klar besked til FCK-fans

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Lothar Matthaüs storroser dansker

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Køber sig ind i dansk klub

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken

– Vi bør være favoritter