Advokat: ‘Tvivler stærkt på fodlænke til Huescas’

Advokat Peter Secher tvivler stærkt på, at Rodrigo Huescas kan få lov til at afsone en eventuel dom med fodlænke, men han medgiver, at det ikke kan udelukkes.



Mandag er skæbnedag for FC Københavns Rodrigo Huescas.

Her skal mexicaneren møde op i Københavns Byret og modtage sin dom for vanvidskørsel – en dom, han står til at få, fordi han natten til lørdag den 25. januar kørte 111 km/t. i en 50 km/t-zone på Kalvebod Brygge.

Rodrigo Huescas risikerer 20 dages ubetinget fængsel, og derudover kræver anklagemyndigheden FCK-spilleren udvist af Danmark i fire år.

De 20 dages ubetinget fængsel kan Huescas godt få svært ved at slippe for. Gennemgår man en række domme, der minder om Rodrigo Huescas’, lyder straffen på 20 dages ubetinget fængsel i rigtig mange tilfælde.

Men kan han i så fald afsone med fodlænke? Det vurderer forsvarsadvokat Mikkel Cramer, der har stor erfaring i færdselssager, er en realistisk mulighed.

Det medgiver Peter Secher fra advokatfirmaet Forsvar, men han er noget skeptisk.

– Mit bud er, at han ikke får tilladelse, men hans situation er noget helt særlig. Det er ikke udelukket efter reglerne, at han kan afsone med fodlænke, men jeg har godt nok svært ved at se det ske, siger Secher til Tipsbladet.

Udvisning

Bliver Rodrigo Huescas udvist af Danmark, har Peter Secher endnu sværere ved at se et scenarie for sig, hvor FCK-spilleren kan afsone med fodlænke, men han fastslår, at der ikke står noget sted i lovgivningen, at man ikke kan afsone med fodlænke, selv om man er udvist.

– Hvis man er udvist af det her land med en endelig dom, så er man jo ikke lovligt i landet, og hvis man så bliver sendt ud i samfundet, opholder man sig jo principielt ikke lovligt i samfundet. Det er jo lidt mærkeligt, hvis man siger “du må ikke være i landet mere, men værsgo’ at tage hjem til dig selv og tage en fodlænke på”, konstaterer Secher.

Bliver Rodrigo Huescas dømt til udvisning, skal han forlade Danmark, når dommen er endelig, og han har afsonet en eventuel fængselsstraf. Han vil blive indkaldt til afsoning af de 20 dage, og Peter Secher vurderer, at det vil ske i løbet af meget få uger. I mellemtiden kan mexicaneren gå frit rundt.

– Jeg har ikke fantasi til at forestille mig, at han bliver varetægtsfængslet, fastslår Peter Secher.

Hvis Rodrigo Huescas, der repræsenteres af forsvarsadvokaten Andro Vrlic, vælger at anke dommen, vil den dom, der bliver afsagt på mandag, ikke være gældende, indtil der er taget stilling til ankesagen.



AGF nærmer sig angriber

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

FC København scorer 16 millioner kroner

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Belønnes af FC København

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Stor ros til FC Midtjylland

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Brøndby straffet – får stor bøde

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Bekræftet: Færdig

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år