Advokat: ‘Tvivler stærkt på fodlænke til Huescas’

Advokat Peter Secher tvivler stærkt på, at Rodrigo Huescas kan få lov til at afsone en eventuel dom med fodlænke, men han medgiver, at det ikke kan udelukkes.



Mandag er skæbnedag for FC Københavns Rodrigo Huescas.

Her skal mexicaneren møde op i Københavns Byret og modtage sin dom for vanvidskørsel – en dom, han står til at få, fordi han natten til lørdag den 25. januar kørte 111 km/t. i en 50 km/t-zone på Kalvebod Brygge.

Rodrigo Huescas risikerer 20 dages ubetinget fængsel, og derudover kræver anklagemyndigheden FCK-spilleren udvist af Danmark i fire år.

De 20 dages ubetinget fængsel kan Huescas godt få svært ved at slippe for. Gennemgår man en række domme, der minder om Rodrigo Huescas’, lyder straffen på 20 dages ubetinget fængsel i rigtig mange tilfælde.

Men kan han i så fald afsone med fodlænke? Det vurderer forsvarsadvokat Mikkel Cramer, der har stor erfaring i færdselssager, er en realistisk mulighed.

Det medgiver Peter Secher fra advokatfirmaet Forsvar, men han er noget skeptisk.

– Mit bud er, at han ikke får tilladelse, men hans situation er noget helt særlig. Det er ikke udelukket efter reglerne, at han kan afsone med fodlænke, men jeg har godt nok svært ved at se det ske, siger Secher til Tipsbladet.

Udvisning

Bliver Rodrigo Huescas udvist af Danmark, har Peter Secher endnu sværere ved at se et scenarie for sig, hvor FCK-spilleren kan afsone med fodlænke, men han fastslår, at der ikke står noget sted i lovgivningen, at man ikke kan afsone med fodlænke, selv om man er udvist.

– Hvis man er udvist af det her land med en endelig dom, så er man jo ikke lovligt i landet, og hvis man så bliver sendt ud i samfundet, opholder man sig jo principielt ikke lovligt i samfundet. Det er jo lidt mærkeligt, hvis man siger “du må ikke være i landet mere, men værsgo’ at tage hjem til dig selv og tage en fodlænke på”, konstaterer Secher.

Bliver Rodrigo Huescas dømt til udvisning, skal han forlade Danmark, når dommen er endelig, og han har afsonet en eventuel fængselsstraf. Han vil blive indkaldt til afsoning af de 20 dage, og Peter Secher vurderer, at det vil ske i løbet af meget få uger. I mellemtiden kan mexicaneren gå frit rundt.

– Jeg har ikke fantasi til at forestille mig, at han bliver varetægtsfængslet, fastslår Peter Secher.

Hvis Rodrigo Huescas, der repræsenteres af forsvarsadvokaten Andro Vrlic, vælger at anke dommen, vil den dom, der bliver afsagt på mandag, ikke være gældende, indtil der er taget stilling til ankesagen.





Drømmestart for FCM-floppet Marrony




LIVE

LIVE: Oliver Christensen får kæmpe chance

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Brøndby i transfer-kovending?

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Supercomputer spår FCM-nedtur

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Tæt på at sende millioner til FC København

Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

Fem bud på David Nielsens afløser

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Trump: Iran bør blive væk fra VM

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Tullberg tror på overraskelsen

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’