Ligner fængsel, men her er Huescas smuthul

Rodrigo Huescas slipper nok ikke med en ubetinget fængselsdom, men mulighederne for at afsone med en elektronisk fodlænke er gode.



Man forstår, hvis Rodrigo Huescas går og tripper lidt nervøst rundt i øjeblikket.

Fredag formiddag sprang en decideret bombe, da FC København meldte ud, at den dynamiske back er blevet tiltalt for vanvidskørsel efter at have kørt 111 km/t i en 50 km zone på Kalvebod Brygge i København.

Mexicaneren har fået frataget sit kørekort og kan risikere at blive dømt 20 dages ubetinget fængsel.

Og meget tyder altså på, at FC København-stjernen, der blev købt i sommer, ikke slipper for at skulle afsone sin straf. Det siger forsvarsadvokat Mikkel Cramer, der har stor erfaring i færdselssager, til Tipsbladet.

– Udgangspunktet er 20 dages ubetinget fængsel. Man skriver direkte i forarbejderne, at udgangspunktet er, at det ikke kan gøres betinget med vilkår om samfundstjeneste. Det er ikke umuligt at få samfundstjeneste, men der skal foreligge nogle særlige formidlende omstændigheder.

– Udgangspunktet er, at man skal ind og afsone, og praksis er ret hård, konstaterer Mikkel Cramer.

Advokaten peger på, at det altid er en konkret vurdering, om Huescas vil kunne få samfundstjeneste, men udgangspunktet er klart nej.

Skulle Huescas blive dømt 20 dages ubetinget fængsel, er det ikke engang sikkert, at det ender med, at han rent faktisk skal ind og ruske tremmer.

– Hvis man er idømt ubetinget fængsel, har man mulighed for at søge afsoning med elektronisk fodlænke.

– Det er ikke noget, dommeren tager stilling til. Han/hun siger ubetinget eller betinget. Hvis man får ubetinget, altså hvor man skal ind og afsone, så skriver Kriminalforsorgen, når man bliver indkaldt, om man er interesseret i fodlænke, og så kan man søge om det, siger Mikkel Cramer.

Hvad er sandsynligheden for, at det vil gå igennem?

Mit indtryk er, at Kriminalforsorgen er ret flinke til at dele dem ud. Specielt hvis man ikke er tidligere straffet, har gode personlige forhold og er en, man kan lave aftaler med. Man skal kunne overholde vilkårene. Det tænker jeg, der er ret god chance for.

Tiden må vise, hvad det ender med for FC Københavns højre back, der også har fået beslaglagt sin bil.

Til FC Københavns hjemmeside udtrykker han også stor ærgrelse og fortrydelse over forbrydelsen:

– Jeg har dummet mig helt ubeskriveligt, og jeg undskylder for at have udvist så dårlig dømmekraft. Jeg har ikke levet op til mit ansvar som rollemodel, og jeg accepterer naturligvis konsekvenserne. Jeg er meget ked af det og flov, siger Rodrigo Huescas om sin vanvidskørsel.





Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Kalder tronskifte i Danmark

FC Nordsjælland – AGF



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Kæmpekøb retur til FC København?

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’

Bombe på vej i Real Madrid?

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Sønderjyske – FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Arsenal skal til Danmark

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Så du det? Wass i helt vild aktion



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er