Ligner fængsel, men her er Huescas smuthul

Rodrigo Huescas slipper nok ikke med en ubetinget fængselsdom, men mulighederne for at afsone med en elektronisk fodlænke er gode.



Man forstår, hvis Rodrigo Huescas går og tripper lidt nervøst rundt i øjeblikket.

Fredag formiddag sprang en decideret bombe, da FC København meldte ud, at den dynamiske back er blevet tiltalt for vanvidskørsel efter at have kørt 111 km/t i en 50 km zone på Kalvebod Brygge i København.

Mexicaneren har fået frataget sit kørekort og kan risikere at blive dømt 20 dages ubetinget fængsel.

Og meget tyder altså på, at FC København-stjernen, der blev købt i sommer, ikke slipper for at skulle afsone sin straf. Det siger forsvarsadvokat Mikkel Cramer, der har stor erfaring i færdselssager, til Tipsbladet.

– Udgangspunktet er 20 dages ubetinget fængsel. Man skriver direkte i forarbejderne, at udgangspunktet er, at det ikke kan gøres betinget med vilkår om samfundstjeneste. Det er ikke umuligt at få samfundstjeneste, men der skal foreligge nogle særlige formidlende omstændigheder.

– Udgangspunktet er, at man skal ind og afsone, og praksis er ret hård, konstaterer Mikkel Cramer.

Advokaten peger på, at det altid er en konkret vurdering, om Huescas vil kunne få samfundstjeneste, men udgangspunktet er klart nej.

Skulle Huescas blive dømt 20 dages ubetinget fængsel, er det ikke engang sikkert, at det ender med, at han rent faktisk skal ind og ruske tremmer.

– Hvis man er idømt ubetinget fængsel, har man mulighed for at søge afsoning med elektronisk fodlænke.

– Det er ikke noget, dommeren tager stilling til. Han/hun siger ubetinget eller betinget. Hvis man får ubetinget, altså hvor man skal ind og afsone, så skriver Kriminalforsorgen, når man bliver indkaldt, om man er interesseret i fodlænke, og så kan man søge om det, siger Mikkel Cramer.

Hvad er sandsynligheden for, at det vil gå igennem?

Mit indtryk er, at Kriminalforsorgen er ret flinke til at dele dem ud. Specielt hvis man ikke er tidligere straffet, har gode personlige forhold og er en, man kan lave aftaler med. Man skal kunne overholde vilkårene. Det tænker jeg, der er ret god chance for.

Tiden må vise, hvad det ender med for FC Københavns højre back, der også har fået beslaglagt sin bil.

Til FC Københavns hjemmeside udtrykker han også stor ærgrelse og fortrydelse over forbrydelsen:

– Jeg har dummet mig helt ubeskriveligt, og jeg undskylder for at have udvist så dårlig dømmekraft. Jeg har ikke levet op til mit ansvar som rollemodel, og jeg accepterer naturligvis konsekvenserne. Jeg er meget ked af det og flov, siger Rodrigo Huescas om sin vanvidskørsel.





LIVE

LIVE: Tre AGF-talenter hædret

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Snart kan det give rødt kort

Sådan bør strukturen i Superligaen være



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brian Riemer peger på tre årsager

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Braithwaite del af stor transferplan



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Atletico Madrid – Arsenal

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Bo Svensson svært utilfreds

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Afvist – Brøndby undrer sig

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’