Ligner fængsel, men her er Huescas smuthul

Rodrigo Huescas slipper nok ikke med en ubetinget fængselsdom, men mulighederne for at afsone med en elektronisk fodlænke er gode.



Man forstår, hvis Rodrigo Huescas går og tripper lidt nervøst rundt i øjeblikket.

Fredag formiddag sprang en decideret bombe, da FC København meldte ud, at den dynamiske back er blevet tiltalt for vanvidskørsel efter at have kørt 111 km/t i en 50 km zone på Kalvebod Brygge i København.

Mexicaneren har fået frataget sit kørekort og kan risikere at blive dømt 20 dages ubetinget fængsel.

Og meget tyder altså på, at FC København-stjernen, der blev købt i sommer, ikke slipper for at skulle afsone sin straf. Det siger forsvarsadvokat Mikkel Cramer, der har stor erfaring i færdselssager, til Tipsbladet.

– Udgangspunktet er 20 dages ubetinget fængsel. Man skriver direkte i forarbejderne, at udgangspunktet er, at det ikke kan gøres betinget med vilkår om samfundstjeneste. Det er ikke umuligt at få samfundstjeneste, men der skal foreligge nogle særlige formidlende omstændigheder.

– Udgangspunktet er, at man skal ind og afsone, og praksis er ret hård, konstaterer Mikkel Cramer.

Advokaten peger på, at det altid er en konkret vurdering, om Huescas vil kunne få samfundstjeneste, men udgangspunktet er klart nej.

Skulle Huescas blive dømt 20 dages ubetinget fængsel, er det ikke engang sikkert, at det ender med, at han rent faktisk skal ind og ruske tremmer.

– Hvis man er idømt ubetinget fængsel, har man mulighed for at søge afsoning med elektronisk fodlænke.

– Det er ikke noget, dommeren tager stilling til. Han/hun siger ubetinget eller betinget. Hvis man får ubetinget, altså hvor man skal ind og afsone, så skriver Kriminalforsorgen, når man bliver indkaldt, om man er interesseret i fodlænke, og så kan man søge om det, siger Mikkel Cramer.

Hvad er sandsynligheden for, at det vil gå igennem?

Mit indtryk er, at Kriminalforsorgen er ret flinke til at dele dem ud. Specielt hvis man ikke er tidligere straffet, har gode personlige forhold og er en, man kan lave aftaler med. Man skal kunne overholde vilkårene. Det tænker jeg, der er ret god chance for.

Tiden må vise, hvad det ender med for FC Københavns højre back, der også har fået beslaglagt sin bil.

Til FC Københavns hjemmeside udtrykker han også stor ærgrelse og fortrydelse over forbrydelsen:

– Jeg har dummet mig helt ubeskriveligt, og jeg undskylder for at have udvist så dårlig dømmekraft. Jeg har ikke levet op til mit ansvar som rollemodel, og jeg accepterer naturligvis konsekvenserne. Jeg er meget ked af det og flov, siger Rodrigo Huescas om sin vanvidskørsel.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Arsenal er i Champions League-finalen

Millionregn over ‘PC’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Bo Svensson med hård kritik

Tv-vært stopper på Viaplay

Afsløring: DBU-boss stopper

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Klar transferbesked til Christian Eriksen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

I dialog om Albert Grønbæk

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på