Ligner fængsel, men her er Huescas smuthul

Rodrigo Huescas slipper nok ikke med en ubetinget fængselsdom, men mulighederne for at afsone med en elektronisk fodlænke er gode.



Man forstår, hvis Rodrigo Huescas går og tripper lidt nervøst rundt i øjeblikket.

Fredag formiddag sprang en decideret bombe, da FC København meldte ud, at den dynamiske back er blevet tiltalt for vanvidskørsel efter at have kørt 111 km/t i en 50 km zone på Kalvebod Brygge i København.

Mexicaneren har fået frataget sit kørekort og kan risikere at blive dømt 20 dages ubetinget fængsel.

Og meget tyder altså på, at FC København-stjernen, der blev købt i sommer, ikke slipper for at skulle afsone sin straf. Det siger forsvarsadvokat Mikkel Cramer, der har stor erfaring i færdselssager, til Tipsbladet.

– Udgangspunktet er 20 dages ubetinget fængsel. Man skriver direkte i forarbejderne, at udgangspunktet er, at det ikke kan gøres betinget med vilkår om samfundstjeneste. Det er ikke umuligt at få samfundstjeneste, men der skal foreligge nogle særlige formidlende omstændigheder.

– Udgangspunktet er, at man skal ind og afsone, og praksis er ret hård, konstaterer Mikkel Cramer.

Advokaten peger på, at det altid er en konkret vurdering, om Huescas vil kunne få samfundstjeneste, men udgangspunktet er klart nej.

Skulle Huescas blive dømt 20 dages ubetinget fængsel, er det ikke engang sikkert, at det ender med, at han rent faktisk skal ind og ruske tremmer.

– Hvis man er idømt ubetinget fængsel, har man mulighed for at søge afsoning med elektronisk fodlænke.

– Det er ikke noget, dommeren tager stilling til. Han/hun siger ubetinget eller betinget. Hvis man får ubetinget, altså hvor man skal ind og afsone, så skriver Kriminalforsorgen, når man bliver indkaldt, om man er interesseret i fodlænke, og så kan man søge om det, siger Mikkel Cramer.

Hvad er sandsynligheden for, at det vil gå igennem?

Mit indtryk er, at Kriminalforsorgen er ret flinke til at dele dem ud. Specielt hvis man ikke er tidligere straffet, har gode personlige forhold og er en, man kan lave aftaler med. Man skal kunne overholde vilkårene. Det tænker jeg, der er ret god chance for.

Tiden må vise, hvad det ender med for FC Københavns højre back, der også har fået beslaglagt sin bil.

Til FC Københavns hjemmeside udtrykker han også stor ærgrelse og fortrydelse over forbrydelsen:

– Jeg har dummet mig helt ubeskriveligt, og jeg undskylder for at have udvist så dårlig dømmekraft. Jeg har ikke levet op til mit ansvar som rollemodel, og jeg accepterer naturligvis konsekvenserne. Jeg er meget ked af det og flov, siger Rodrigo Huescas om sin vanvidskørsel.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Thomas Frank scorer sommerjob

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stor hyldest af Mike Tullberg

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle