Ærgerlig OB-chef: Rømer fandt aldrig ind på holdet

OB’s sportsdirektør, Jesper Hansen, ærgrer sig over, at Andre Rømer aldrig fandt ind på holdet, som de ellers havde håbet på.



Efter at OB onsdag kunne præsentere Janus Drachmann, har de nu afskibbet en anden tidligere FC Midtjylland-spiller. 

Andre Rømer, der kom til OB i foråret, er således blevet solgt til Randers FC, hvor han har fået en treårig kontrakt.

Rømer nåede kun 12 førsteholdskampe i OB, og fynboerne ærgrer sig derfor også over, at den alsidige spiller aldrig faldt til på holdet i den grad, som de havde håbet. Det fortæller sportsdirektør Jesper Hansen til klubbens hjemmeside.  

– Sammen med André ærgrer vi os over, at han aldrig fandt ind på holdet i den grad, som vi havde håbet. Han var med omkring startopstillingen i de første kampe, men trænerteamet valgte efterhånden at prioritere anderledes og anvende André som et godt alternativ fra bænken. Han kan dække mange pladser, og det er en klar fordel at have den type spillere som indskiftningsmulighed, siger sportsdirektøren.

OB havde dog gerne beholdt midtbanespilleren på grund af hans alsidighed, professionalitet og personlighed, fortæller Hansen. 

– Derfor havde vi også gerne beholdt André, for udover at være en dygtig og alsidig fodboldspiller, er han også yderst professionel på træningsbanen og en god person udenfor banen. Når André’s ønske om at skifte faldt sammen med Randers’ interesse, og da vi kunne blive enige om vilkårene for en transfer, så ser vi dette som en god løsning for alle parter. Vi ønsker André al mulig held og lykke og takker ham for hans engagerede og professionelle indsats i OB.

25-årige Rømer har tidligere optrådt for FC Midtjylland, hvor det blev til mere end 100 kampe. 






TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil




LIVE

VM-LIVE: Kendis dukker op til VM-træning

Haiti – Skotland

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Elias Jelert færdig

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Han tager hjem fra VM

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Nu melder Christian Eriksen ud

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Brøndby henter Alexander Drexel

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brasilien – Marokko

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel