Ærgerlig OB-chef: Rømer fandt aldrig ind på holdet

OB’s sportsdirektør, Jesper Hansen, ærgrer sig over, at Andre Rømer aldrig fandt ind på holdet, som de ellers havde håbet på.



Efter at OB onsdag kunne præsentere Janus Drachmann, har de nu afskibbet en anden tidligere FC Midtjylland-spiller. 

Andre Rømer, der kom til OB i foråret, er således blevet solgt til Randers FC, hvor han har fået en treårig kontrakt.

Rømer nåede kun 12 førsteholdskampe i OB, og fynboerne ærgrer sig derfor også over, at den alsidige spiller aldrig faldt til på holdet i den grad, som de havde håbet. Det fortæller sportsdirektør Jesper Hansen til klubbens hjemmeside.  

– Sammen med André ærgrer vi os over, at han aldrig fandt ind på holdet i den grad, som vi havde håbet. Han var med omkring startopstillingen i de første kampe, men trænerteamet valgte efterhånden at prioritere anderledes og anvende André som et godt alternativ fra bænken. Han kan dække mange pladser, og det er en klar fordel at have den type spillere som indskiftningsmulighed, siger sportsdirektøren.

OB havde dog gerne beholdt midtbanespilleren på grund af hans alsidighed, professionalitet og personlighed, fortæller Hansen. 

– Derfor havde vi også gerne beholdt André, for udover at være en dygtig og alsidig fodboldspiller, er han også yderst professionel på træningsbanen og en god person udenfor banen. Når André’s ønske om at skifte faldt sammen med Randers’ interesse, og da vi kunne blive enige om vilkårene for en transfer, så ser vi dette som en god løsning for alle parter. Vi ønsker André al mulig held og lykke og takker ham for hans engagerede og professionelle indsats i OB.

25-årige Rømer har tidligere optrådt for FC Midtjylland, hvor det blev til mere end 100 kampe. 





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Forbereder bud på 970 mio.

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

– Derfor fyrer vi Thomasberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC Midtjylland forlænger med stort talent

Skotland – Brasilien

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Afsløring: FC København sælger Theo Sander



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ny bejler til dansk guldfugl

Tyrkiet – USA

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

FC Barcelona køber VM-angriber

Chokskifte på vej?

Marokko – Haiti

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Lufter vild Ronaldo-teori

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Til lægetjek i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Tjekkiet – Mexico