Ærgerlig OB-chef: Rømer fandt aldrig ind på holdet

OB’s sportsdirektør, Jesper Hansen, ærgrer sig over, at Andre Rømer aldrig fandt ind på holdet, som de ellers havde håbet på.



Efter at OB onsdag kunne præsentere Janus Drachmann, har de nu afskibbet en anden tidligere FC Midtjylland-spiller. 

Andre Rømer, der kom til OB i foråret, er således blevet solgt til Randers FC, hvor han har fået en treårig kontrakt.

Rømer nåede kun 12 førsteholdskampe i OB, og fynboerne ærgrer sig derfor også over, at den alsidige spiller aldrig faldt til på holdet i den grad, som de havde håbet. Det fortæller sportsdirektør Jesper Hansen til klubbens hjemmeside.  

– Sammen med André ærgrer vi os over, at han aldrig fandt ind på holdet i den grad, som vi havde håbet. Han var med omkring startopstillingen i de første kampe, men trænerteamet valgte efterhånden at prioritere anderledes og anvende André som et godt alternativ fra bænken. Han kan dække mange pladser, og det er en klar fordel at have den type spillere som indskiftningsmulighed, siger sportsdirektøren.

OB havde dog gerne beholdt midtbanespilleren på grund af hans alsidighed, professionalitet og personlighed, fortæller Hansen. 

– Derfor havde vi også gerne beholdt André, for udover at være en dygtig og alsidig fodboldspiller, er han også yderst professionel på træningsbanen og en god person udenfor banen. Når André’s ønske om at skifte faldt sammen med Randers’ interesse, og da vi kunne blive enige om vilkårene for en transfer, så ser vi dette som en god løsning for alle parter. Vi ønsker André al mulig held og lykke og takker ham for hans engagerede og professionelle indsats i OB.

25-årige Rømer har tidligere optrådt for FC Midtjylland, hvor det blev til mere end 100 kampe. 







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

‘Det er et større problem for os’

Afsløring: David Stückler forlænger med Cremonese

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten

Hylder FC København og Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Jess Thorup på vej til denne klub

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

FC København i intense transferforhandlinger

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

FCK-spiller har revet skulderen af led



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

FCM-flop i chokskifte

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen