Ærgerlig OB-chef: Rømer fandt aldrig ind på holdet

OB’s sportsdirektør, Jesper Hansen, ærgrer sig over, at Andre Rømer aldrig fandt ind på holdet, som de ellers havde håbet på.



Efter at OB onsdag kunne præsentere Janus Drachmann, har de nu afskibbet en anden tidligere FC Midtjylland-spiller. 

Andre Rømer, der kom til OB i foråret, er således blevet solgt til Randers FC, hvor han har fået en treårig kontrakt.

Rømer nåede kun 12 førsteholdskampe i OB, og fynboerne ærgrer sig derfor også over, at den alsidige spiller aldrig faldt til på holdet i den grad, som de havde håbet. Det fortæller sportsdirektør Jesper Hansen til klubbens hjemmeside.  

– Sammen med André ærgrer vi os over, at han aldrig fandt ind på holdet i den grad, som vi havde håbet. Han var med omkring startopstillingen i de første kampe, men trænerteamet valgte efterhånden at prioritere anderledes og anvende André som et godt alternativ fra bænken. Han kan dække mange pladser, og det er en klar fordel at have den type spillere som indskiftningsmulighed, siger sportsdirektøren.

OB havde dog gerne beholdt midtbanespilleren på grund af hans alsidighed, professionalitet og personlighed, fortæller Hansen. 

– Derfor havde vi også gerne beholdt André, for udover at være en dygtig og alsidig fodboldspiller, er han også yderst professionel på træningsbanen og en god person udenfor banen. Når André’s ønske om at skifte faldt sammen med Randers’ interesse, og da vi kunne blive enige om vilkårene for en transfer, så ser vi dette som en god løsning for alle parter. Vi ønsker André al mulig held og lykke og takker ham for hans engagerede og professionelle indsats i OB.

25-årige Rømer har tidligere optrådt for FC Midtjylland, hvor det blev til mere end 100 kampe. 





Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Han er den nye Superliga-juvel!

Speakman om transfer: En unik situation



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Lindstrøm skifter til Schalke

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Kæmpe transfer under opsejling

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

OB – Sønderjyske

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen