Ærgerlig OB-chef: Rømer fandt aldrig ind på holdet

OB’s sportsdirektør, Jesper Hansen, ærgrer sig over, at Andre Rømer aldrig fandt ind på holdet, som de ellers havde håbet på.



Efter at OB onsdag kunne præsentere Janus Drachmann, har de nu afskibbet en anden tidligere FC Midtjylland-spiller. 

Andre Rømer, der kom til OB i foråret, er således blevet solgt til Randers FC, hvor han har fået en treårig kontrakt.

Rømer nåede kun 12 førsteholdskampe i OB, og fynboerne ærgrer sig derfor også over, at den alsidige spiller aldrig faldt til på holdet i den grad, som de havde håbet. Det fortæller sportsdirektør Jesper Hansen til klubbens hjemmeside.  

– Sammen med André ærgrer vi os over, at han aldrig fandt ind på holdet i den grad, som vi havde håbet. Han var med omkring startopstillingen i de første kampe, men trænerteamet valgte efterhånden at prioritere anderledes og anvende André som et godt alternativ fra bænken. Han kan dække mange pladser, og det er en klar fordel at have den type spillere som indskiftningsmulighed, siger sportsdirektøren.

OB havde dog gerne beholdt midtbanespilleren på grund af hans alsidighed, professionalitet og personlighed, fortæller Hansen. 

– Derfor havde vi også gerne beholdt André, for udover at være en dygtig og alsidig fodboldspiller, er han også yderst professionel på træningsbanen og en god person udenfor banen. Når André’s ønske om at skifte faldt sammen med Randers’ interesse, og da vi kunne blive enige om vilkårene for en transfer, så ser vi dette som en god løsning for alle parter. Vi ønsker André al mulig held og lykke og takker ham for hans engagerede og professionelle indsats i OB.

25-årige Rømer har tidligere optrådt for FC Midtjylland, hvor det blev til mere end 100 kampe. 





LIVE

TransferLIVE: Lurer på kæmpe Froholdt-handel

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Klar besked om AGF

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Lyngby BK – AGF

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager



LIVE

Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

Her er FC Københavns vej i Europa

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Franco Baresi er død



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

AGF i Europa: De venter i næste runde

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Tottenham-flop i stor transfer

De vil have Jelert

Nærmer sig vild FCK-præstation

‘En trøstepræmie af en turnering’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Er de også færdige i OB?

Afsløring: Viborg forlænger med Sami Jalal

Her er FCK’s næste modstander i Europa

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger