Efter at OB onsdag kunne præsentere Janus Drachmann, har de nu afskibbet en anden tidligere FC Midtjylland-spiller.
Andre Rømer, der kom til OB i foråret, er således blevet solgt til Randers FC, hvor han har fået en treårig kontrakt.
Rømer nåede kun 12 førsteholdskampe i OB, og fynboerne ærgrer sig derfor også over, at den alsidige spiller aldrig faldt til på holdet i den grad, som de havde håbet. Det fortæller sportsdirektør Jesper Hansen til klubbens hjemmeside.
– Sammen med André ærgrer vi os over, at han aldrig fandt ind på holdet i den grad, som vi havde håbet. Han var med omkring startopstillingen i de første kampe, men trænerteamet valgte efterhånden at prioritere anderledes og anvende André som et godt alternativ fra bænken. Han kan dække mange pladser, og det er en klar fordel at have den type spillere som indskiftningsmulighed, siger sportsdirektøren.
OB havde dog gerne beholdt midtbanespilleren på grund af hans alsidighed, professionalitet og personlighed, fortæller Hansen.
– Derfor havde vi også gerne beholdt André, for udover at være en dygtig og alsidig fodboldspiller, er han også yderst professionel på træningsbanen og en god person udenfor banen. Når André’s ønske om at skifte faldt sammen med Randers’ interesse, og da vi kunne blive enige om vilkårene for en transfer, så ser vi dette som en god løsning for alle parter. Vi ønsker André al mulig held og lykke og takker ham for hans engagerede og professionelle indsats i OB.
25-årige Rømer har tidligere optrådt for FC Midtjylland, hvor det blev til mere end 100 kampe.
LIVE
TransferLIVE: FC Barcelona-stjerne til PSG?
OPTAKT
Elfenbenskysten – Ecuador
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
AGF køber ham
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TOPNYHED
Spottet i København
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
‘Mere end det vil være en stor overraskelse’
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Qatar – Schweiz
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TV-ekspert chokerer på direkte tv
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
TOPNYHED
