Ærgerlig Ståle: Vi har ikke marginalerne med os

FC København har ikke været heldige den seneste tid, mener Ståle Solbakken.



FC København led søndag et sent 1-0-nederlag til AGF.

Den afgørende scoring kom sågar på en graverende fejl af målmand Kalle Johnsson, og det kunne sagtens have sluttet med point til begge mandskaber.

Trods nederlaget var Ståle Solbakken således heller ikke utilfreds med FCK-præstationen.

– Den direkte årsag er jo, at vi laver færre mål, hvilket gør, at vi ikke får den uafgjort, som vi fortjener. Vi spiller en rigtig god kamp. Jeg synes, vi spiller rigtigt på alle måder, siger han til TV3+ og tilføjer:

Læs også:Mortensen hylder AGF-fans: Det havde ikke været så fedt uden dem

– De leverer også en god kamp. De var farlige på kontraangreb, og der blev vi lidt overmodige. Vi mistede et par bolden på midten, men overall var jeg meget tilfreds, og jeg sagde til drengene, at det var en gennemført, bundsolid og helt igennem professionel udebanekamp, hvor vi har de største chancer til at komme på 1-0.

– Det eneste minus er, at kampen blev for hektisk, efter de scorer. Vi har skuddet fra Pep (Biel, red), men der bliver vi lidt for hektiske og lidt for stressede de sidste 15 minutter plus det løse.

Med nederlaget har FC København blot fået fem point i fem kampe i mesterskabsslutspillet. Det er dog ikke sådan, at man ikke har fortjent flere, konstaterer Solbakken.

– Jeg tror, jeg har forklaret mange gange, at vi har haft en hård, hård sæson længe, og vi kæmper fortsat, men ingen skal sige til mig, at vi ikke kommer til at få en del point, hvis vi spiller som i dag. 

Læs også:Bedst og værst: Ceres Park piftede Stage ud

– Da vi har kontrol over kampen i Nordsjælland scorer de fra en spids vinkel, hvor ingen tror, at bolden går ind, og mod Brøndby førte vi med få minutter tilbage, så det er ikke sådan, at vi har marginalerne med os.

– I dag er det selvfølgelig selvforskyldt, og det var det også mod Brøndby, men jeg synes, det er synd for drengene, for de er inde i en fase, hvor de nok føler, at det meste går imod dem. Men det ændrer ikke vores syn på os selv. Vi skal spille sæsonen færdig og har fem kampe samt en europæisk kamp tilbage, så vi har alt at spille for, men det har vi vist hele tiden, og det gjorde vi også, da AGF havde en kamp i hånden før corona.

FC København møder torsdag aften FC Midtjylland i Herning.

Læs også:Højer efter AGF-triumf: Vi er vel blandt de bedste
Læs også:David Nielsen om sølvmedaljerne: Skal vinde resten af kampene
Læs også:FCK-keeper tager målet på sine skuldre: Det var min fejl




LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Martin Jørgensen lander nyt job

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Stor Yussuf Poulsen-hyldest



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Bo Svensson skriver Superliga-historie



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Braithwaite del af stor transferplan

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

AC Milan kigger på dansker

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

FCM stanger lang karantæne ud til fan

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Brian Riemer peger på tre årsager

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino