Ærlig Achouri: ‘Jeg giver ingen ting til holdet’

Elias Achouri er meget selvkritisk efter endnu en dårlig præstation mod Viborg.



VIBORG (Tipsbladet) Elias Achouri er inde i en meget dårlig form, og han erkender også, at det på ingen måde kører for ham.

Tuneresen var utrolig ærlig og selvkritisk, da han skulle evaluere på sig selv efter 2-3-nederlaget til Viborg.

– Jeg har kun været tilbage i en måned. Det er ingen undskyldning, for mit niveau er ikke godt nok, og jeg skal give meget mere, og jeg kan give meget mere end det her til holdet, siger han og tilføjer.

– Men nogle gange går det op og ned i fodbold, og det vigtigste for mig er at holde hovedet højt og fortsætte med at arbejde. Jeg skal komme tilbage. Jeg har det virkelig af lort til, men jeg tror stadig på mit talent, og jeg skal fortsætte med at arbejde.

Dette var bare indledningen i en lang kritisk salve mod sig selv:  

– Det er den værste følelse, at jeg ved, at jeg kan give meget mere til holdet. Jeg giver ingen ting til holdet, så følelsen er selvfølgelig ikke god, men fodbold er også kollektivt, og jeg kan ikke gøre alt alene. Hvis jeg gør det godt, og vi vinder, så er det ikke Elias, der vinder, det er FCK, som vinder. Og nu taber vi, så er det FCK, som taber. 

– Følelsen er lort, men jeg kommer til at arbejde hårdt for at komme tilbage. 

Elias Achouri mener, at han er langt fra sidste sæsons gode form, hvor han var assistkongen i FC København.

– Jeg er langt fra. Jeg vil ikke lyve for mig selv. Jeg skal være ærlig. Hvis jeg lyver for mig selv, kan jeg ikke bidrage noget til mine holdkammerater. Jeg skal være ærlig at sige, at jeg er meget langt fra, hvor jeg vil være. Men sådan er fodbold nogle gange. Selv de bedste spillere i verden får nedture. Jeg er inde i en stor én, det er ikke det, jeg vil være i, men jeg kan ikke lyve for mig selv.





Ekstrem spiller kan skifte til FC København




LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



Kæmpekøb retur til FC København?

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point

Spår stor transferaktivitet i FC København

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kalder tronskifte i Danmark

Bombe på vej i Real Madrid?