Ærlig Achouri: ‘Jeg giver ingen ting til holdet’

Elias Achouri er meget selvkritisk efter endnu en dårlig præstation mod Viborg.



VIBORG (Tipsbladet) Elias Achouri er inde i en meget dårlig form, og han erkender også, at det på ingen måde kører for ham.

Tuneresen var utrolig ærlig og selvkritisk, da han skulle evaluere på sig selv efter 2-3-nederlaget til Viborg.

– Jeg har kun været tilbage i en måned. Det er ingen undskyldning, for mit niveau er ikke godt nok, og jeg skal give meget mere, og jeg kan give meget mere end det her til holdet, siger han og tilføjer.

– Men nogle gange går det op og ned i fodbold, og det vigtigste for mig er at holde hovedet højt og fortsætte med at arbejde. Jeg skal komme tilbage. Jeg har det virkelig af lort til, men jeg tror stadig på mit talent, og jeg skal fortsætte med at arbejde.

Dette var bare indledningen i en lang kritisk salve mod sig selv:  

– Det er den værste følelse, at jeg ved, at jeg kan give meget mere til holdet. Jeg giver ingen ting til holdet, så følelsen er selvfølgelig ikke god, men fodbold er også kollektivt, og jeg kan ikke gøre alt alene. Hvis jeg gør det godt, og vi vinder, så er det ikke Elias, der vinder, det er FCK, som vinder. Og nu taber vi, så er det FCK, som taber. 

– Følelsen er lort, men jeg kommer til at arbejde hårdt for at komme tilbage. 

Elias Achouri mener, at han er langt fra sidste sæsons gode form, hvor han var assistkongen i FC København.

– Jeg er langt fra. Jeg vil ikke lyve for mig selv. Jeg skal være ærlig. Hvis jeg lyver for mig selv, kan jeg ikke bidrage noget til mine holdkammerater. Jeg skal være ærlig at sige, at jeg er meget langt fra, hvor jeg vil være. Men sådan er fodbold nogle gange. Selv de bedste spillere i verden får nedture. Jeg er inde i en stor én, det er ikke det, jeg vil være i, men jeg kan ikke lyve for mig selv.






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Spottet i København

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Jagter tidligere FCK-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

AGF køber ham

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

De vil have Victor Nelsson

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Chok – henter første VM-point nogensinde



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Tyskland – Curacao

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

TV-ekspert chokerer på direkte tv



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Haiti – Skotland

Holland – Japan