Ærlig Achouri: ‘Jeg giver ingen ting til holdet’

Elias Achouri er meget selvkritisk efter endnu en dårlig præstation mod Viborg.



VIBORG (Tipsbladet) Elias Achouri er inde i en meget dårlig form, og han erkender også, at det på ingen måde kører for ham.

Tuneresen var utrolig ærlig og selvkritisk, da han skulle evaluere på sig selv efter 2-3-nederlaget til Viborg.

– Jeg har kun været tilbage i en måned. Det er ingen undskyldning, for mit niveau er ikke godt nok, og jeg skal give meget mere, og jeg kan give meget mere end det her til holdet, siger han og tilføjer.

– Men nogle gange går det op og ned i fodbold, og det vigtigste for mig er at holde hovedet højt og fortsætte med at arbejde. Jeg skal komme tilbage. Jeg har det virkelig af lort til, men jeg tror stadig på mit talent, og jeg skal fortsætte med at arbejde.

Dette var bare indledningen i en lang kritisk salve mod sig selv:  

– Det er den værste følelse, at jeg ved, at jeg kan give meget mere til holdet. Jeg giver ingen ting til holdet, så følelsen er selvfølgelig ikke god, men fodbold er også kollektivt, og jeg kan ikke gøre alt alene. Hvis jeg gør det godt, og vi vinder, så er det ikke Elias, der vinder, det er FCK, som vinder. Og nu taber vi, så er det FCK, som taber. 

– Følelsen er lort, men jeg kommer til at arbejde hårdt for at komme tilbage. 

Elias Achouri mener, at han er langt fra sidste sæsons gode form, hvor han var assistkongen i FC København.

– Jeg er langt fra. Jeg vil ikke lyve for mig selv. Jeg skal være ærlig. Hvis jeg lyver for mig selv, kan jeg ikke bidrage noget til mine holdkammerater. Jeg skal være ærlig at sige, at jeg er meget langt fra, hvor jeg vil være. Men sådan er fodbold nogle gange. Selv de bedste spillere i verden får nedture. Jeg er inde i en stor én, det er ikke det, jeg vil være i, men jeg kan ikke lyve for mig selv.





Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne




LIVE

TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Irak – Norge

– Jeg er dybt chokeret og forundret

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Vil hente tysk landsholdsstjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Brøndby melder duo færdig og teaser

Spanien – Kap Verde

Japan overrasker mod Holland

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!

Jagter tidligere FCK-stjerne

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig