VIBORG (Tipsbladet) Elias Achouri er inde i en meget dårlig form, og han erkender også, at det på ingen måde kører for ham.
Tuneresen var utrolig ærlig og selvkritisk, da han skulle evaluere på sig selv efter 2-3-nederlaget til Viborg.
– Jeg har kun været tilbage i en måned. Det er ingen undskyldning, for mit niveau er ikke godt nok, og jeg skal give meget mere, og jeg kan give meget mere end det her til holdet, siger han og tilføjer.
– Men nogle gange går det op og ned i fodbold, og det vigtigste for mig er at holde hovedet højt og fortsætte med at arbejde. Jeg skal komme tilbage. Jeg har det virkelig af lort til, men jeg tror stadig på mit talent, og jeg skal fortsætte med at arbejde.
Dette var bare indledningen i en lang kritisk salve mod sig selv:
– Det er den værste følelse, at jeg ved, at jeg kan give meget mere til holdet. Jeg giver ingen ting til holdet, så følelsen er selvfølgelig ikke god, men fodbold er også kollektivt, og jeg kan ikke gøre alt alene. Hvis jeg gør det godt, og vi vinder, så er det ikke Elias, der vinder, det er FCK, som vinder. Og nu taber vi, så er det FCK, som taber.
– Følelsen er lort, men jeg kommer til at arbejde hårdt for at komme tilbage.
Elias Achouri mener, at han er langt fra sidste sæsons gode form, hvor han var assistkongen i FC København.
– Jeg er langt fra. Jeg vil ikke lyve for mig selv. Jeg skal være ærlig. Hvis jeg lyver for mig selv, kan jeg ikke bidrage noget til mine holdkammerater. Jeg skal være ærlig at sige, at jeg er meget langt fra, hvor jeg vil være. Men sådan er fodbold nogle gange. Selv de bedste spillere i verden får nedture. Jeg er inde i en stor én, det er ikke det, jeg vil være i, men jeg kan ikke lyve for mig selv.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Frankrig – England
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
TRANSFER
Snød FC København for keeper
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
INTERVIEW