VIBORG (Tipsbladet) Elias Achouri er inde i en meget dårlig form, og han erkender også, at det på ingen måde kører for ham.
Tuneresen var utrolig ærlig og selvkritisk, da han skulle evaluere på sig selv efter 2-3-nederlaget til Viborg.
– Jeg har kun været tilbage i en måned. Det er ingen undskyldning, for mit niveau er ikke godt nok, og jeg skal give meget mere, og jeg kan give meget mere end det her til holdet, siger han og tilføjer.
– Men nogle gange går det op og ned i fodbold, og det vigtigste for mig er at holde hovedet højt og fortsætte med at arbejde. Jeg skal komme tilbage. Jeg har det virkelig af lort til, men jeg tror stadig på mit talent, og jeg skal fortsætte med at arbejde.
Dette var bare indledningen i en lang kritisk salve mod sig selv:
– Det er den værste følelse, at jeg ved, at jeg kan give meget mere til holdet. Jeg giver ingen ting til holdet, så følelsen er selvfølgelig ikke god, men fodbold er også kollektivt, og jeg kan ikke gøre alt alene. Hvis jeg gør det godt, og vi vinder, så er det ikke Elias, der vinder, det er FCK, som vinder. Og nu taber vi, så er det FCK, som taber.
– Følelsen er lort, men jeg kommer til at arbejde hårdt for at komme tilbage.
Elias Achouri mener, at han er langt fra sidste sæsons gode form, hvor han var assistkongen i FC København.
– Jeg er langt fra. Jeg vil ikke lyve for mig selv. Jeg skal være ærlig. Hvis jeg lyver for mig selv, kan jeg ikke bidrage noget til mine holdkammerater. Jeg skal være ærlig at sige, at jeg er meget langt fra, hvor jeg vil være. Men sådan er fodbold nogle gange. Selv de bedste spillere i verden får nedture. Jeg er inde i en stor én, det er ikke det, jeg vil være i, men jeg kan ikke lyve for mig selv.
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
OPTAKT
Argentina – Schweiz
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
INTERVIEW
Grønbæk åbner op om ‘sindssygt svær periode’
NYHEDER
Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Pressede på for FC København-exit
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
DAGENS SPILFORSLAG