Ærlig Achouri: ‘Jeg giver ingen ting til holdet’

Elias Achouri er meget selvkritisk efter endnu en dårlig præstation mod Viborg.



VIBORG (Tipsbladet) Elias Achouri er inde i en meget dårlig form, og han erkender også, at det på ingen måde kører for ham.

Tuneresen var utrolig ærlig og selvkritisk, da han skulle evaluere på sig selv efter 2-3-nederlaget til Viborg.

– Jeg har kun været tilbage i en måned. Det er ingen undskyldning, for mit niveau er ikke godt nok, og jeg skal give meget mere, og jeg kan give meget mere end det her til holdet, siger han og tilføjer.

– Men nogle gange går det op og ned i fodbold, og det vigtigste for mig er at holde hovedet højt og fortsætte med at arbejde. Jeg skal komme tilbage. Jeg har det virkelig af lort til, men jeg tror stadig på mit talent, og jeg skal fortsætte med at arbejde.

Dette var bare indledningen i en lang kritisk salve mod sig selv:  

– Det er den værste følelse, at jeg ved, at jeg kan give meget mere til holdet. Jeg giver ingen ting til holdet, så følelsen er selvfølgelig ikke god, men fodbold er også kollektivt, og jeg kan ikke gøre alt alene. Hvis jeg gør det godt, og vi vinder, så er det ikke Elias, der vinder, det er FCK, som vinder. Og nu taber vi, så er det FCK, som taber. 

– Følelsen er lort, men jeg kommer til at arbejde hårdt for at komme tilbage. 

Elias Achouri mener, at han er langt fra sidste sæsons gode form, hvor han var assistkongen i FC København.

– Jeg er langt fra. Jeg vil ikke lyve for mig selv. Jeg skal være ærlig. Hvis jeg lyver for mig selv, kan jeg ikke bidrage noget til mine holdkammerater. Jeg skal være ærlig at sige, at jeg er meget langt fra, hvor jeg vil være. Men sådan er fodbold nogle gange. Selv de bedste spillere i verden får nedture. Jeg er inde i en stor én, det er ikke det, jeg vil være i, men jeg kan ikke lyve for mig selv.





Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag




Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Atletico Madrid – Arsenal

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Braithwaite del af stor transferplan

Melder klart ud: Han har IKKE udløb



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Bo Svensson skriver Superliga-historie

PSG – Bayern München

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Bo Svensson svært utilfreds

Afvist – Brøndby undrer sig

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring