Det sidste kapitel i kærlighedshistorien mellem Christian Nørgaard og Brøndby IF behøver ikke være skrevet.
Og det er til trods for, at den 28-årige landsholdsspiller ikke har været en del af truppen på den københavnske Vestegn siden 2018, hvor han skiftede til Fiorentina.
Midtbanestjernen – som lige nu er fast mand i Brentfords startopstilling – vil nemlig gerne vende hjem til Danmark og Brøndby på et tidspunkt.
Det fortæller Christian Nørgaard i et interview med Tipsbladet.
– Absolut. Jeg kunne godt se mig komme tilbage til Brøndby på et tidspunkt. Det er også lidt en drøm, jeg har, om at vende tilbage til Brøndby en dag, siger Premier League-spilleren og fortsætter:
– Men du kan også ryge for langt ud i fremtiden rent mentalt. Jeg kan godt se det ske, men jeg har også parkeret tanken lidt. Og lige nu prøver jeg bare at være i det, som jeg er. Jeg vil gerne nyde hver en bid af Premier League, og hvad Brentford har at byde på.
Christian Nørgaard har været en meget vigtig spiller for Thomas Franks Brentford-mandskab i denne sæson, hvor den tidligere Brøndby-stjerne har spillet 33 Premier League-kampe med tre mål til følge.
Dermed har den rutinerede dansker en stor andel i, at det ser ud til, at London-klubben får endnu en sæson i Englands bedste fodboldrække. Brentford er ikke matematisk sikret endnu, men der skal gå enormt meget galt, hvis det ikke også hedder Premier League efter sommerferien.
Og selvom fokus er på nuet, så tror Christian Nørgaard, at en retur til Vestegnen kan give mening på et tidspunkt om nogle år.
– Når karrieren lakker mod enden en dag, så vil det give mening at vende snuden hjem igen. Men tiden skal selvfølgelig også være den rette. Men når den er det, så er det naturligvis kun Brøndby, som er en mulighed for mig.
– Så jeg har bestemt en drøm og et håb om at vende tilbage til Brøndby Stadion på et eller andet tidspunkt.
Lige nu er Brøndby inde i en forfærdelig stime, hvor Superliga-klubben har tabt hele syv kampe i Danmarks bedste fodboldrække på stribe. Og det er ikke noget, som gør Christian Nørgaard glad.
– Deres nuværende form er ærgerlig, efter de vandt ni kampe i træk. Fodbold er bare en hård verden, og man skal huske på, at de har solgt mange af deres afgørende spillere. Derudover skal de nye offensive spillere måske lige finde melodien.
– Og så har det bare en forstærkende effekt, når du taber mange fodboldkampe i streg. Så bliver det svært at vinde den femte kamp, når du har tabt de fire før den. Så Brøndby er inde i en periode, hvor alt går den forkerte vej, men de skal nok rejse sig, og der er gode tider forude, lyder det afsluttende fra Christian Nørgaard.
Landsholdsspilleren var på kontrakt på Vestegnen fra 2013 til 2018. Her sluttede han som nummer to i Superligaen to gange, mens det ligeledes blev til en pokaltriumf.
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
OPTAKT
Brasilien – Norge
CUSTOM
Mexico – England
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
OPTAKT
USA – Belgien
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
