Ærlig Brentford-stjerne: Jeg drømmer om Brøndby

Der kan meget vel komme en dag, hvor en af Brøndbys helte vender tilbage til Vestegnen.



Det sidste kapitel i kærlighedshistorien mellem Christian Nørgaard og Brøndby IF behøver ikke være skrevet. 

Og det er til trods for, at den 28-årige landsholdsspiller ikke har været en del af truppen på den københavnske Vestegn siden 2018, hvor han skiftede til Fiorentina. 

Midtbanestjernen – som lige nu er fast mand i Brentfords startopstilling – vil nemlig gerne vende hjem til Danmark og Brøndby på et tidspunkt. 

Det fortæller Christian Nørgaard i et interview med Tipsbladet. 

– Absolut. Jeg kunne godt se mig komme tilbage til Brøndby på et tidspunkt. Det er også lidt en drøm, jeg har, om at vende tilbage til Brøndby en dag, siger Premier League-spilleren og fortsætter: 

– Men du kan også ryge for langt ud i fremtiden rent mentalt. Jeg kan godt se det ske, men jeg har også parkeret tanken lidt. Og lige nu prøver jeg bare at være i det, som jeg er. Jeg vil gerne nyde hver en bid af Premier League, og hvad Brentford har at byde på. 

Christian Nørgaard har været en meget vigtig spiller for Thomas Franks Brentford-mandskab i denne sæson, hvor den tidligere Brøndby-stjerne har spillet 33 Premier League-kampe med tre mål til følge. 

Dermed har den rutinerede dansker en stor andel i, at det ser ud til, at London-klubben får endnu en sæson i Englands bedste fodboldrække. Brentford er ikke matematisk sikret endnu, men der skal gå enormt meget galt, hvis det ikke også hedder Premier League efter sommerferien. 

Og selvom fokus er på nuet, så tror Christian Nørgaard, at en retur til Vestegnen kan give mening på et tidspunkt om nogle år. 

– Når karrieren lakker mod enden en dag, så vil det give mening at vende snuden hjem igen. Men tiden skal selvfølgelig også være den rette. Men når den er det, så er det naturligvis kun Brøndby, som er en mulighed for mig. 

– Så jeg har bestemt en drøm og et håb om at vende tilbage til Brøndby Stadion på et eller andet tidspunkt. 

Lige nu er Brøndby inde i en forfærdelig stime, hvor Superliga-klubben har tabt hele syv kampe i Danmarks bedste fodboldrække på stribe. Og det er ikke noget, som gør Christian Nørgaard glad. 

– Deres nuværende form er ærgerlig, efter de vandt ni kampe i træk. Fodbold er bare en hård verden, og man skal huske på, at de har solgt mange af deres afgørende spillere. Derudover skal de nye offensive spillere måske lige finde melodien. 

– Og så har det bare en forstærkende effekt, når du taber mange fodboldkampe i streg. Så bliver det svært at vinde den femte kamp, når du har tabt de fire før den. Så Brøndby er inde i en periode, hvor alt går den forkerte vej, men de skal nok rejse sig, og der er gode tider forude, lyder det afsluttende fra Christian Nørgaard. 

Landsholdsspilleren var på kontrakt på Vestegnen fra 2013 til 2018. Her sluttede han som nummer to i Superligaen to gange, mens det ligeledes blev til en pokaltriumf. 





LIVE

LIVE: Melder ud om Amir Richardson

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

AGF – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

– Det er en katastrofe for Brøndby

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Nu er han tilbage for Brøndby

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Hård kritik af FCM-profil

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Robert trækker overskrifter i udlandet

Thomas Frank er favorit til jobbet



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Har været uenig med Steve Cooper

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Peter Schmeichel hylder superstjerner

‘De har grinet deres røv i laser’

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Han er Superligaens ringeste målmand!

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Liverpool – Fulham

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Superliga-klub bedst i hele verden

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Nu er han pludselig syg

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’