Ærlig Brentford-stjerne: Jeg drømmer om Brøndby

Der kan meget vel komme en dag, hvor en af Brøndbys helte vender tilbage til Vestegnen.



Det sidste kapitel i kærlighedshistorien mellem Christian Nørgaard og Brøndby IF behøver ikke være skrevet. 

Og det er til trods for, at den 28-årige landsholdsspiller ikke har været en del af truppen på den københavnske Vestegn siden 2018, hvor han skiftede til Fiorentina. 

Midtbanestjernen – som lige nu er fast mand i Brentfords startopstilling – vil nemlig gerne vende hjem til Danmark og Brøndby på et tidspunkt. 

Det fortæller Christian Nørgaard i et interview med Tipsbladet. 

– Absolut. Jeg kunne godt se mig komme tilbage til Brøndby på et tidspunkt. Det er også lidt en drøm, jeg har, om at vende tilbage til Brøndby en dag, siger Premier League-spilleren og fortsætter: 

– Men du kan også ryge for langt ud i fremtiden rent mentalt. Jeg kan godt se det ske, men jeg har også parkeret tanken lidt. Og lige nu prøver jeg bare at være i det, som jeg er. Jeg vil gerne nyde hver en bid af Premier League, og hvad Brentford har at byde på. 

Christian Nørgaard har været en meget vigtig spiller for Thomas Franks Brentford-mandskab i denne sæson, hvor den tidligere Brøndby-stjerne har spillet 33 Premier League-kampe med tre mål til følge. 

Dermed har den rutinerede dansker en stor andel i, at det ser ud til, at London-klubben får endnu en sæson i Englands bedste fodboldrække. Brentford er ikke matematisk sikret endnu, men der skal gå enormt meget galt, hvis det ikke også hedder Premier League efter sommerferien. 

Og selvom fokus er på nuet, så tror Christian Nørgaard, at en retur til Vestegnen kan give mening på et tidspunkt om nogle år. 

– Når karrieren lakker mod enden en dag, så vil det give mening at vende snuden hjem igen. Men tiden skal selvfølgelig også være den rette. Men når den er det, så er det naturligvis kun Brøndby, som er en mulighed for mig. 

– Så jeg har bestemt en drøm og et håb om at vende tilbage til Brøndby Stadion på et eller andet tidspunkt. 

Lige nu er Brøndby inde i en forfærdelig stime, hvor Superliga-klubben har tabt hele syv kampe i Danmarks bedste fodboldrække på stribe. Og det er ikke noget, som gør Christian Nørgaard glad. 

– Deres nuværende form er ærgerlig, efter de vandt ni kampe i træk. Fodbold er bare en hård verden, og man skal huske på, at de har solgt mange af deres afgørende spillere. Derudover skal de nye offensive spillere måske lige finde melodien. 

– Og så har det bare en forstærkende effekt, når du taber mange fodboldkampe i streg. Så bliver det svært at vinde den femte kamp, når du har tabt de fire før den. Så Brøndby er inde i en periode, hvor alt går den forkerte vej, men de skal nok rejse sig, og der er gode tider forude, lyder det afsluttende fra Christian Nørgaard. 

Landsholdsspilleren var på kontrakt på Vestegnen fra 2013 til 2018. Her sluttede han som nummer to i Superligaen to gange, mens det ligeledes blev til en pokaltriumf. 







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

‘Det er et større problem for os’

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Bekræfter jagt på FCK-stjerne



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten

Jess Thorup på vej til denne klub

Hylder FC København og Brøndby

‘Kæmpe cadeau til AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FC København i intense transferforhandlinger

FCK-spiller har revet skulderen af led

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Tager Superliga-klub stor beslutning?