Det sidste kapitel i kærlighedshistorien mellem Christian Nørgaard og Brøndby IF behøver ikke være skrevet.
Og det er til trods for, at den 28-årige landsholdsspiller ikke har været en del af truppen på den københavnske Vestegn siden 2018, hvor han skiftede til Fiorentina.
Midtbanestjernen – som lige nu er fast mand i Brentfords startopstilling – vil nemlig gerne vende hjem til Danmark og Brøndby på et tidspunkt.
Det fortæller Christian Nørgaard i et interview med Tipsbladet.
– Absolut. Jeg kunne godt se mig komme tilbage til Brøndby på et tidspunkt. Det er også lidt en drøm, jeg har, om at vende tilbage til Brøndby en dag, siger Premier League-spilleren og fortsætter:
– Men du kan også ryge for langt ud i fremtiden rent mentalt. Jeg kan godt se det ske, men jeg har også parkeret tanken lidt. Og lige nu prøver jeg bare at være i det, som jeg er. Jeg vil gerne nyde hver en bid af Premier League, og hvad Brentford har at byde på.
Christian Nørgaard har været en meget vigtig spiller for Thomas Franks Brentford-mandskab i denne sæson, hvor den tidligere Brøndby-stjerne har spillet 33 Premier League-kampe med tre mål til følge.
Dermed har den rutinerede dansker en stor andel i, at det ser ud til, at London-klubben får endnu en sæson i Englands bedste fodboldrække. Brentford er ikke matematisk sikret endnu, men der skal gå enormt meget galt, hvis det ikke også hedder Premier League efter sommerferien.
Og selvom fokus er på nuet, så tror Christian Nørgaard, at en retur til Vestegnen kan give mening på et tidspunkt om nogle år.
– Når karrieren lakker mod enden en dag, så vil det give mening at vende snuden hjem igen. Men tiden skal selvfølgelig også være den rette. Men når den er det, så er det naturligvis kun Brøndby, som er en mulighed for mig.
– Så jeg har bestemt en drøm og et håb om at vende tilbage til Brøndby Stadion på et eller andet tidspunkt.
Lige nu er Brøndby inde i en forfærdelig stime, hvor Superliga-klubben har tabt hele syv kampe i Danmarks bedste fodboldrække på stribe. Og det er ikke noget, som gør Christian Nørgaard glad.
– Deres nuværende form er ærgerlig, efter de vandt ni kampe i træk. Fodbold er bare en hård verden, og man skal huske på, at de har solgt mange af deres afgørende spillere. Derudover skal de nye offensive spillere måske lige finde melodien.
– Og så har det bare en forstærkende effekt, når du taber mange fodboldkampe i streg. Så bliver det svært at vinde den femte kamp, når du har tabt de fire før den. Så Brøndby er inde i en periode, hvor alt går den forkerte vej, men de skal nok rejse sig, og der er gode tider forude, lyder det afsluttende fra Christian Nørgaard.
Landsholdsspilleren var på kontrakt på Vestegnen fra 2013 til 2018. Her sluttede han som nummer to i Superligaen to gange, mens det ligeledes blev til en pokaltriumf.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
FANKLUBBEN
‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
Tullberg tror på overraskelsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
Sænker prisen mod Midtjylland
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Store spillersalg sikrer AaB overskud
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
