Det sidste kapitel i kærlighedshistorien mellem Christian Nørgaard og Brøndby IF behøver ikke være skrevet.
Og det er til trods for, at den 28-årige landsholdsspiller ikke har været en del af truppen på den københavnske Vestegn siden 2018, hvor han skiftede til Fiorentina.
Midtbanestjernen – som lige nu er fast mand i Brentfords startopstilling – vil nemlig gerne vende hjem til Danmark og Brøndby på et tidspunkt.
Det fortæller Christian Nørgaard i et interview med Tipsbladet.
– Absolut. Jeg kunne godt se mig komme tilbage til Brøndby på et tidspunkt. Det er også lidt en drøm, jeg har, om at vende tilbage til Brøndby en dag, siger Premier League-spilleren og fortsætter:
– Men du kan også ryge for langt ud i fremtiden rent mentalt. Jeg kan godt se det ske, men jeg har også parkeret tanken lidt. Og lige nu prøver jeg bare at være i det, som jeg er. Jeg vil gerne nyde hver en bid af Premier League, og hvad Brentford har at byde på.
Christian Nørgaard har været en meget vigtig spiller for Thomas Franks Brentford-mandskab i denne sæson, hvor den tidligere Brøndby-stjerne har spillet 33 Premier League-kampe med tre mål til følge.
Dermed har den rutinerede dansker en stor andel i, at det ser ud til, at London-klubben får endnu en sæson i Englands bedste fodboldrække. Brentford er ikke matematisk sikret endnu, men der skal gå enormt meget galt, hvis det ikke også hedder Premier League efter sommerferien.
Og selvom fokus er på nuet, så tror Christian Nørgaard, at en retur til Vestegnen kan give mening på et tidspunkt om nogle år.
– Når karrieren lakker mod enden en dag, så vil det give mening at vende snuden hjem igen. Men tiden skal selvfølgelig også være den rette. Men når den er det, så er det naturligvis kun Brøndby, som er en mulighed for mig.
– Så jeg har bestemt en drøm og et håb om at vende tilbage til Brøndby Stadion på et eller andet tidspunkt.
Lige nu er Brøndby inde i en forfærdelig stime, hvor Superliga-klubben har tabt hele syv kampe i Danmarks bedste fodboldrække på stribe. Og det er ikke noget, som gør Christian Nørgaard glad.
– Deres nuværende form er ærgerlig, efter de vandt ni kampe i træk. Fodbold er bare en hård verden, og man skal huske på, at de har solgt mange af deres afgørende spillere. Derudover skal de nye offensive spillere måske lige finde melodien.
– Og så har det bare en forstærkende effekt, når du taber mange fodboldkampe i streg. Så bliver det svært at vinde den femte kamp, når du har tabt de fire før den. Så Brøndby er inde i en periode, hvor alt går den forkerte vej, men de skal nok rejse sig, og der er gode tider forude, lyder det afsluttende fra Christian Nørgaard.
Landsholdsspilleren var på kontrakt på Vestegnen fra 2013 til 2018. Her sluttede han som nummer to i Superligaen to gange, mens det ligeledes blev til en pokaltriumf.
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
Moukoko vækker opsigt i udlandet
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
Superliga-ekspert i svime over FCK
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
Færdig i Manchester City
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
NYHEDER
