Ærlig Delaney: En forkert beslutning

FCK tog forkerte beslutninger i Aalborg, lød analysen fra Thomas Delaney efter søndagens nulløsning.



AALBORG PORTLAND PARK (Tipsbladet): FC København ramte ikke topniveauet i udekampen mod AaB søndag, hvor Superligaens tophold måtte nøjes med 0-0.

Og det resultat var ikke tilfredsstillende, lød det efter slutfløjtet fra Thomas Delaney, da FCK-generalen talte med Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

– Nej, vi vil gerne vinde. Men vi spiller måske ikke bedre end til ét point i dag. Vi er ikke skarpe nok i de afgørende situationer, både i beslutningerne og i den tekniske udførelse i diverse aktioner. Der rammer vi ikke helt niveau. Så vi må nøjes med ét point, lød det fra Thomas Delaney, der herefter blev spurgt, om gæsterne havde nok at skyde med i opgøret.

– Vi har masser at skyde med. Vi skyder bare ikke godt nok, lød svaret her fra Delaney med et lille glimt i øjet.

Tænker du også på den store chance, du selv havde?

– Ja, for eksempel! Det er også en forkert beslutning, jeg tager. Jeg skal måske bare heade til den, ikke? Der var også et par lignende situationer, hvor vi simpelthen bare tager en forkert beslutning i forhold til, hvordan vi udfører det. Så ja, jeg tog heller ikke gode nok beslutninger i dag, lød det ærlige svar her fra Thomas Delaney om situationen i slutningen af kampen, hvor han sparkede over mål efter et indlæg.

‘Et point kan være afgørende’
Med FC Midtjyllands 2-1-sejr over FC Nordsjælland tabte FC København med nulløsningen i Aalborg to point i mesterskabskampen, men for Thomas Delaney er det vigtigt at understrege, at der stadig mangler masser af kampe i sæsonen.

– Det handler om momentum for os. Det handler om at være stabile. Vi er stabile i dag. Dermed ikke sagt, at vi ikke godt vil mere. Det bliver ikke afgjort i dag. Vi holder os i spidsen, det må være det, vi tager med. Du ser os heller ikke bombardere dem fuldstændigt til sidst, med hovedet under armen, fordi ét point kan være afgørende i sidste ende, lød det fra Thomas Delaney.

Mange FC København-fans blev formentlig nervøse, da Thomas Delaney i opgøret sad ned og tog sig til baglåret. Det viste sig dog ikke at være alvorligt.

– Jeg tog mig sgu til mange ting i dag. Det var halvhårdt, lød det fra Delaney med et lille grin.

Hvorfor?

– Akkumuleret mange kampe i den seneste tid, og man skal også lige i gang. Selvom vi allerede er godt inde i sæsonen, så kan man godt mærke 90 minutter her og der, lød det afslutningsvist fra Thomas Delaney.

Næste kamp for FC København er på torsdag, hvor der venter et Conference League-opgør mod Chelsea i Parken.





Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Superliga-klub tæt på FCK’er

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

FC København-farvel rykker nærmere

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Elfenbenskysten – Norge

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Afviste Premier League-klubber

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’