Ærlig Delaney: En forkert beslutning

FCK tog forkerte beslutninger i Aalborg, lød analysen fra Thomas Delaney efter søndagens nulløsning.



AALBORG PORTLAND PARK (Tipsbladet): FC København ramte ikke topniveauet i udekampen mod AaB søndag, hvor Superligaens tophold måtte nøjes med 0-0.

Og det resultat var ikke tilfredsstillende, lød det efter slutfløjtet fra Thomas Delaney, da FCK-generalen talte med Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

– Nej, vi vil gerne vinde. Men vi spiller måske ikke bedre end til ét point i dag. Vi er ikke skarpe nok i de afgørende situationer, både i beslutningerne og i den tekniske udførelse i diverse aktioner. Der rammer vi ikke helt niveau. Så vi må nøjes med ét point, lød det fra Thomas Delaney, der herefter blev spurgt, om gæsterne havde nok at skyde med i opgøret.

– Vi har masser at skyde med. Vi skyder bare ikke godt nok, lød svaret her fra Delaney med et lille glimt i øjet.

Tænker du også på den store chance, du selv havde?

– Ja, for eksempel! Det er også en forkert beslutning, jeg tager. Jeg skal måske bare heade til den, ikke? Der var også et par lignende situationer, hvor vi simpelthen bare tager en forkert beslutning i forhold til, hvordan vi udfører det. Så ja, jeg tog heller ikke gode nok beslutninger i dag, lød det ærlige svar her fra Thomas Delaney om situationen i slutningen af kampen, hvor han sparkede over mål efter et indlæg.

‘Et point kan være afgørende’
Med FC Midtjyllands 2-1-sejr over FC Nordsjælland tabte FC København med nulløsningen i Aalborg to point i mesterskabskampen, men for Thomas Delaney er det vigtigt at understrege, at der stadig mangler masser af kampe i sæsonen.

– Det handler om momentum for os. Det handler om at være stabile. Vi er stabile i dag. Dermed ikke sagt, at vi ikke godt vil mere. Det bliver ikke afgjort i dag. Vi holder os i spidsen, det må være det, vi tager med. Du ser os heller ikke bombardere dem fuldstændigt til sidst, med hovedet under armen, fordi ét point kan være afgørende i sidste ende, lød det fra Thomas Delaney.

Mange FC København-fans blev formentlig nervøse, da Thomas Delaney i opgøret sad ned og tog sig til baglåret. Det viste sig dog ikke at være alvorligt.

– Jeg tog mig sgu til mange ting i dag. Det var halvhårdt, lød det fra Delaney med et lille grin.

Hvorfor?

– Akkumuleret mange kampe i den seneste tid, og man skal også lige i gang. Selvom vi allerede er godt inde i sæsonen, så kan man godt mærke 90 minutter her og der, lød det afslutningsvist fra Thomas Delaney.

Næste kamp for FC København er på torsdag, hvor der venter et Conference League-opgør mod Chelsea i Parken.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De overvejer Christian Eriksen

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Raser: Det er latterligt!

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

LIVE: Slutfløjt i Parken

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Rival sender stor ros til Bo Svensson