Ærlig Delaney: En forkert beslutning

FCK tog forkerte beslutninger i Aalborg, lød analysen fra Thomas Delaney efter søndagens nulløsning.



AALBORG PORTLAND PARK (Tipsbladet): FC København ramte ikke topniveauet i udekampen mod AaB søndag, hvor Superligaens tophold måtte nøjes med 0-0.

Og det resultat var ikke tilfredsstillende, lød det efter slutfløjtet fra Thomas Delaney, da FCK-generalen talte med Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

– Nej, vi vil gerne vinde. Men vi spiller måske ikke bedre end til ét point i dag. Vi er ikke skarpe nok i de afgørende situationer, både i beslutningerne og i den tekniske udførelse i diverse aktioner. Der rammer vi ikke helt niveau. Så vi må nøjes med ét point, lød det fra Thomas Delaney, der herefter blev spurgt, om gæsterne havde nok at skyde med i opgøret.

– Vi har masser at skyde med. Vi skyder bare ikke godt nok, lød svaret her fra Delaney med et lille glimt i øjet.

Tænker du også på den store chance, du selv havde?

– Ja, for eksempel! Det er også en forkert beslutning, jeg tager. Jeg skal måske bare heade til den, ikke? Der var også et par lignende situationer, hvor vi simpelthen bare tager en forkert beslutning i forhold til, hvordan vi udfører det. Så ja, jeg tog heller ikke gode nok beslutninger i dag, lød det ærlige svar her fra Thomas Delaney om situationen i slutningen af kampen, hvor han sparkede over mål efter et indlæg.

‘Et point kan være afgørende’
Med FC Midtjyllands 2-1-sejr over FC Nordsjælland tabte FC København med nulløsningen i Aalborg to point i mesterskabskampen, men for Thomas Delaney er det vigtigt at understrege, at der stadig mangler masser af kampe i sæsonen.

– Det handler om momentum for os. Det handler om at være stabile. Vi er stabile i dag. Dermed ikke sagt, at vi ikke godt vil mere. Det bliver ikke afgjort i dag. Vi holder os i spidsen, det må være det, vi tager med. Du ser os heller ikke bombardere dem fuldstændigt til sidst, med hovedet under armen, fordi ét point kan være afgørende i sidste ende, lød det fra Thomas Delaney.

Mange FC København-fans blev formentlig nervøse, da Thomas Delaney i opgøret sad ned og tog sig til baglåret. Det viste sig dog ikke at være alvorligt.

– Jeg tog mig sgu til mange ting i dag. Det var halvhårdt, lød det fra Delaney med et lille grin.

Hvorfor?

– Akkumuleret mange kampe i den seneste tid, og man skal også lige i gang. Selvom vi allerede er godt inde i sæsonen, så kan man godt mærke 90 minutter her og der, lød det afslutningsvist fra Thomas Delaney.

Næste kamp for FC København er på torsdag, hvor der venter et Conference League-opgør mod Chelsea i Parken.





Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

‘Han er ikke bange for at tage beslutninger’

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Dansk angriber sat til salg

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Jubler over store FC København-nyheder

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

‘Et af de største danske resultater’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage

LIVE: AGF klarede presset!

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

FCM-transfer i fare

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Kontant dom over Elyounoussi

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE