Ærlig Delaney: En forkert beslutning

FCK tog forkerte beslutninger i Aalborg, lød analysen fra Thomas Delaney efter søndagens nulløsning.



AALBORG PORTLAND PARK (Tipsbladet): FC København ramte ikke topniveauet i udekampen mod AaB søndag, hvor Superligaens tophold måtte nøjes med 0-0.

Og det resultat var ikke tilfredsstillende, lød det efter slutfløjtet fra Thomas Delaney, da FCK-generalen talte med Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

– Nej, vi vil gerne vinde. Men vi spiller måske ikke bedre end til ét point i dag. Vi er ikke skarpe nok i de afgørende situationer, både i beslutningerne og i den tekniske udførelse i diverse aktioner. Der rammer vi ikke helt niveau. Så vi må nøjes med ét point, lød det fra Thomas Delaney, der herefter blev spurgt, om gæsterne havde nok at skyde med i opgøret.

– Vi har masser at skyde med. Vi skyder bare ikke godt nok, lød svaret her fra Delaney med et lille glimt i øjet.

Tænker du også på den store chance, du selv havde?

– Ja, for eksempel! Det er også en forkert beslutning, jeg tager. Jeg skal måske bare heade til den, ikke? Der var også et par lignende situationer, hvor vi simpelthen bare tager en forkert beslutning i forhold til, hvordan vi udfører det. Så ja, jeg tog heller ikke gode nok beslutninger i dag, lød det ærlige svar her fra Thomas Delaney om situationen i slutningen af kampen, hvor han sparkede over mål efter et indlæg.

‘Et point kan være afgørende’
Med FC Midtjyllands 2-1-sejr over FC Nordsjælland tabte FC København med nulløsningen i Aalborg to point i mesterskabskampen, men for Thomas Delaney er det vigtigt at understrege, at der stadig mangler masser af kampe i sæsonen.

– Det handler om momentum for os. Det handler om at være stabile. Vi er stabile i dag. Dermed ikke sagt, at vi ikke godt vil mere. Det bliver ikke afgjort i dag. Vi holder os i spidsen, det må være det, vi tager med. Du ser os heller ikke bombardere dem fuldstændigt til sidst, med hovedet under armen, fordi ét point kan være afgørende i sidste ende, lød det fra Thomas Delaney.

Mange FC København-fans blev formentlig nervøse, da Thomas Delaney i opgøret sad ned og tog sig til baglåret. Det viste sig dog ikke at være alvorligt.

– Jeg tog mig sgu til mange ting i dag. Det var halvhårdt, lød det fra Delaney med et lille grin.

Hvorfor?

– Akkumuleret mange kampe i den seneste tid, og man skal også lige i gang. Selvom vi allerede er godt inde i sæsonen, så kan man godt mærke 90 minutter her og der, lød det afslutningsvist fra Thomas Delaney.

Næste kamp for FC København er på torsdag, hvor der venter et Conference League-opgør mod Chelsea i Parken.







TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

– Alt for meget kaos i Horsens

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Slog transferrekord – nu jagter de dansker



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Højlund med helterolle for Napoli

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Brian Riemer giver råd til storklub

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Viaplay-boss langer ud efter AGF



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Sådan gik det til: FCM slår FCK!

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Til tider virkede han modløs og opgivende

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

Peger på særligt problem for Superligaen

FC Nordsjælland – Sønderjyske