Ærlig Delaney: En forkert beslutning

FCK tog forkerte beslutninger i Aalborg, lød analysen fra Thomas Delaney efter søndagens nulløsning.



AALBORG PORTLAND PARK (Tipsbladet): FC København ramte ikke topniveauet i udekampen mod AaB søndag, hvor Superligaens tophold måtte nøjes med 0-0.

Og det resultat var ikke tilfredsstillende, lød det efter slutfløjtet fra Thomas Delaney, da FCK-generalen talte med Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

– Nej, vi vil gerne vinde. Men vi spiller måske ikke bedre end til ét point i dag. Vi er ikke skarpe nok i de afgørende situationer, både i beslutningerne og i den tekniske udførelse i diverse aktioner. Der rammer vi ikke helt niveau. Så vi må nøjes med ét point, lød det fra Thomas Delaney, der herefter blev spurgt, om gæsterne havde nok at skyde med i opgøret.

– Vi har masser at skyde med. Vi skyder bare ikke godt nok, lød svaret her fra Delaney med et lille glimt i øjet.

Tænker du også på den store chance, du selv havde?

– Ja, for eksempel! Det er også en forkert beslutning, jeg tager. Jeg skal måske bare heade til den, ikke? Der var også et par lignende situationer, hvor vi simpelthen bare tager en forkert beslutning i forhold til, hvordan vi udfører det. Så ja, jeg tog heller ikke gode nok beslutninger i dag, lød det ærlige svar her fra Thomas Delaney om situationen i slutningen af kampen, hvor han sparkede over mål efter et indlæg.

‘Et point kan være afgørende’
Med FC Midtjyllands 2-1-sejr over FC Nordsjælland tabte FC København med nulløsningen i Aalborg to point i mesterskabskampen, men for Thomas Delaney er det vigtigt at understrege, at der stadig mangler masser af kampe i sæsonen.

– Det handler om momentum for os. Det handler om at være stabile. Vi er stabile i dag. Dermed ikke sagt, at vi ikke godt vil mere. Det bliver ikke afgjort i dag. Vi holder os i spidsen, det må være det, vi tager med. Du ser os heller ikke bombardere dem fuldstændigt til sidst, med hovedet under armen, fordi ét point kan være afgørende i sidste ende, lød det fra Thomas Delaney.

Mange FC København-fans blev formentlig nervøse, da Thomas Delaney i opgøret sad ned og tog sig til baglåret. Det viste sig dog ikke at være alvorligt.

– Jeg tog mig sgu til mange ting i dag. Det var halvhårdt, lød det fra Delaney med et lille grin.

Hvorfor?

– Akkumuleret mange kampe i den seneste tid, og man skal også lige i gang. Selvom vi allerede er godt inde i sæsonen, så kan man godt mærke 90 minutter her og der, lød det afslutningsvist fra Thomas Delaney.

Næste kamp for FC København er på torsdag, hvor der venter et Conference League-opgør mod Chelsea i Parken.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

FC København jagter Romane Amane

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Uruguay – Spanien

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Kap Verde – Saudi-Arabien

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Algeriet – Østrig

Colombia – Portugal

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Her er Tysklands vej til VM-finalen

VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Supercomputer: Her er VM-finalen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’