Ærlig Jacob Neestrup: Det ville være løgn at sige

Mesterskabskampen bliver ikke afgjort på søndag, men topkampen mod FC Nordsjælland er alligevel ikke en helt almindelig kamp, erkender Jacob Neestrup.



FC København har lagt stærkt fra land i foråret, hvor Jacob Neestrups tropper har vundet fem ud af fem kampe i Superligaen. 

Afstanden op til FC Nordsjælland er dermed blevet barberet ned til ét point, og netop disse to mandskaber mødes i den kommende weekend, hvor Mesterskabsspillet sparkes i gang med et topbrag i Parken. 

Og selvom der stadig resterer 10 kampe af Superliga-sæsonen, så erkender Jacob Neestrup, at søndagens opgør mod FC Nordsjælland ikke er en helt almindelig kamp. 

– Det er fedt, at der kommer 30.000 næsten lige meget hvem vi møder, men kampen her har selvfølgelig lidt ekstra, selvom der i gåseøjne bare er tre point at spille om. Uanset resultatet venter der stadig ni kampe efter den, så det bliver ikke afgjort på søndag, men det ville være løgn at sige, at det ikke er en speciel kamp, siger Jacob Neestrup til FC Københavns hjemmeside

Selvom FC Nordsjælland blot har vundet to ud af fem kampe i foråret, så mener Jacob Neestrup alligevel, at Farum-klubben er stærkere nu, end de var i efteråret. 

– Det er to dygtige hold, der skal møde hinanden. Vi har været godt kørende, hentet mange point og haft stor stabilitet i vores spil. Og når man ser FC Nordsjællands kampe efter jul, så har de, selvom de nok havde håbet på flere point, så har de sat gode kampe sammen og er spillemæssigt i mine øjne også bedre, end de var i efteråret, siger Neestrup. 

Søndagens topkamp i Parken sparkes i gang klokken 18.







mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Han bestemmer det hele

Forventer rekord i Superliga-klub

‘Horsens var et helvede’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

– Han har en “grim” side

Smadrer transferrekord

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Brøndby tæt på ny forstærkning

Thomas Frank: De vinder VM

‘Sort uheld’ i Viborg

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Spændende transfermelding om Maxsø

Dansk klub har lagt hele strategien om

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset