Ærlig Jacob Neestrup: Det ville være løgn at sige

Mesterskabskampen bliver ikke afgjort på søndag, men topkampen mod FC Nordsjælland er alligevel ikke en helt almindelig kamp, erkender Jacob Neestrup.



FC København har lagt stærkt fra land i foråret, hvor Jacob Neestrups tropper har vundet fem ud af fem kampe i Superligaen. 

Afstanden op til FC Nordsjælland er dermed blevet barberet ned til ét point, og netop disse to mandskaber mødes i den kommende weekend, hvor Mesterskabsspillet sparkes i gang med et topbrag i Parken. 

Og selvom der stadig resterer 10 kampe af Superliga-sæsonen, så erkender Jacob Neestrup, at søndagens opgør mod FC Nordsjælland ikke er en helt almindelig kamp. 

– Det er fedt, at der kommer 30.000 næsten lige meget hvem vi møder, men kampen her har selvfølgelig lidt ekstra, selvom der i gåseøjne bare er tre point at spille om. Uanset resultatet venter der stadig ni kampe efter den, så det bliver ikke afgjort på søndag, men det ville være løgn at sige, at det ikke er en speciel kamp, siger Jacob Neestrup til FC Københavns hjemmeside

Selvom FC Nordsjælland blot har vundet to ud af fem kampe i foråret, så mener Jacob Neestrup alligevel, at Farum-klubben er stærkere nu, end de var i efteråret. 

– Det er to dygtige hold, der skal møde hinanden. Vi har været godt kørende, hentet mange point og haft stor stabilitet i vores spil. Og når man ser FC Nordsjællands kampe efter jul, så har de, selvom de nok havde håbet på flere point, så har de sat gode kampe sammen og er spillemæssigt i mine øjne også bedre, end de var i efteråret, siger Neestrup. 

Søndagens topkamp i Parken sparkes i gang klokken 18.





Dorgu_Ifenna LIVE

LIVE: Ifenna Dorgu i overraskende transfer

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Monstersalg: FC København-boss jubler

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Viborg FF – Sønderjyske

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Barcelona – Real Madrid

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Yuito Suzuki deler gode nyheder

Wolfsburg – Bayern