Ærlig Jacob Neestrup: Det ville være løgn at sige

Mesterskabskampen bliver ikke afgjort på søndag, men topkampen mod FC Nordsjælland er alligevel ikke en helt almindelig kamp, erkender Jacob Neestrup.



FC København har lagt stærkt fra land i foråret, hvor Jacob Neestrups tropper har vundet fem ud af fem kampe i Superligaen. 

Afstanden op til FC Nordsjælland er dermed blevet barberet ned til ét point, og netop disse to mandskaber mødes i den kommende weekend, hvor Mesterskabsspillet sparkes i gang med et topbrag i Parken. 

Og selvom der stadig resterer 10 kampe af Superliga-sæsonen, så erkender Jacob Neestrup, at søndagens opgør mod FC Nordsjælland ikke er en helt almindelig kamp. 

– Det er fedt, at der kommer 30.000 næsten lige meget hvem vi møder, men kampen her har selvfølgelig lidt ekstra, selvom der i gåseøjne bare er tre point at spille om. Uanset resultatet venter der stadig ni kampe efter den, så det bliver ikke afgjort på søndag, men det ville være løgn at sige, at det ikke er en speciel kamp, siger Jacob Neestrup til FC Københavns hjemmeside

Selvom FC Nordsjælland blot har vundet to ud af fem kampe i foråret, så mener Jacob Neestrup alligevel, at Farum-klubben er stærkere nu, end de var i efteråret. 

– Det er to dygtige hold, der skal møde hinanden. Vi har været godt kørende, hentet mange point og haft stor stabilitet i vores spil. Og når man ser FC Nordsjællands kampe efter jul, så har de, selvom de nok havde håbet på flere point, så har de sat gode kampe sammen og er spillemæssigt i mine øjne også bedre, end de var i efteråret, siger Neestrup. 

Søndagens topkamp i Parken sparkes i gang klokken 18.





Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Norge – Frankrig

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Jordan – Argentina

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

AaB dæmper superligaforventninger

Senegal – Irak



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De er enige med Mathias Jensen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?