Ærlig Rösler: Kent Nielsen ødelagde AGF-taktik

Uwe Rösler har stor respekt for Superliga-modstanderne og ikke mindst søndag aftens rival Silkeborg IF, der senest lavede gode justeringer mod AGF.



ÅRHUS (Tipsbladet): Vi kender det fra Premier League, hvor Josep Guardiola og Jürgen Klopp i årevis duellerede om det engelske mesterskab og jagtede bittesmå taktiske fordele, noget der fortsætter i dag, hvor et presset Manchester City skal til Liverpool, hvor Arne Slot har fået en fremragende start som Klopp-afløser.

I Champions League har Carlo Ancelotti skabt uhørt succes ved at sætte sine stjerner i gode situationer, og også i Superligaen leder cheftrænere og deres teams konstant efter små fordele.

Spillernes niveau er naturligvis ikke i nærheden af det, vi ser i verdens største kampe med verdens bedste hold, men skakspillet og forsøgene på at lure og snyde rivalerne minder på mange måder om det, der sker på øverste niveau.

Efter en god start af AGF begyndte modstanderne i september at få stækket århusianerne, ikke mindst da Gift Links røg ud med en skade, og AGF's modstandere derfor kunne koncentrere sig mere om de centrale midtbanespillere.

Og det var ikke mindst søndagens modstander Silkeborg IF, der fandt en måde at ødelægge spillet for AGF, mener cheftræner Uwe Rösler anerkendende.

– 'Paddy' [Patrick Mortensen] har fuldstændig ret i, at den her liga er meget sofistikeret med godt trænerarbejde af gode trænere.

286554

Kent Nielsen (til venstre) og Uwe Rösler har stor faglig og menneskelig respekt for hinanden. På fodboldbanen forsøger de til gengæld efter bedste evne at torpedere rivalens planer. Foto: Alamy

– Kent regnede for eksempel ud, at de burde markere vores nummer otte og ti. De endte jo med at spille med seks-syv mand i bagerste forsvarslinje, uden nogen i øvrigt sagde noget til det. De forsvarede med syv mand på bagerste linje, da vi senest mødte dem. Kent fandt ud af, at det ikke duede for dem, at [Mikael] Anderson og Mads-Emil [Madsen] fik lov at løbe frit ned mod dem, og på den måde skabte de problemer for os. Og sådan er den her liga, der er altid nogen, der finder på et godt træk, siger Uwe Rösler.

– På den måde ser jeg frem til vinteropstarten, for der har vi tid og kampe, hvor vi har mulighed for at prøve nye ting, siger Uwe Rösler, der, ikke overraskende, holder sine skaktræk til søndagens dyst med Kent Nielsen tæt til kroppen.

AGF må undvære Nicolai Poulsen til søndagens kamp, efter Poulsen blev skadet lige efter første fløjt i sidste fredags kamp mod FC Nordsjælland.





Brøndby IF – Viborg FF




LIVE

LIVE: Ny skade hos FCK

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Sønderjyske – AGF

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Vild spådom om FC Midtjylland

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Markant transfermelding om Højlund

United overvejer disse fem managers

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Liverpool – Tottenham

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Manchester United – Aston Villa

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

OB – FC København

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Supercomputer spår FCM-nedtur

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

AaB-krisen fortsætter

Barcelona – Sevilla

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Peter Kjær: Her er min bekymring

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Inter smider point i toppen af Serie A

Tilbage efter lang pause

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Impotens på Emirates

Frimann uenig – Det er en tendens

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

Real Madrid – Elche

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet