ÅRHUS (Tipsbladet): Vi kender det fra Premier League, hvor Josep Guardiola og Jürgen Klopp i årevis duellerede om det engelske mesterskab og jagtede bittesmå taktiske fordele, noget der fortsætter i dag, hvor et presset Manchester City skal til Liverpool, hvor Arne Slot har fået en fremragende start som Klopp-afløser.
I Champions League har Carlo Ancelotti skabt uhørt succes ved at sætte sine stjerner i gode situationer, og også i Superligaen leder cheftrænere og deres teams konstant efter små fordele.
Spillernes niveau er naturligvis ikke i nærheden af det, vi ser i verdens største kampe med verdens bedste hold, men skakspillet og forsøgene på at lure og snyde rivalerne minder på mange måder om det, der sker på øverste niveau.
Efter en god start af AGF begyndte modstanderne i september at få stækket århusianerne, ikke mindst da Gift Links røg ud med en skade, og AGF's modstandere derfor kunne koncentrere sig mere om de centrale midtbanespillere.
Og det var ikke mindst søndagens modstander Silkeborg IF, der fandt en måde at ødelægge spillet for AGF, mener cheftræner Uwe Rösler anerkendende.
– 'Paddy' [Patrick Mortensen] har fuldstændig ret i, at den her liga er meget sofistikeret med godt trænerarbejde af gode trænere.

– Kent regnede for eksempel ud, at de burde markere vores nummer otte og ti. De endte jo med at spille med seks-syv mand i bagerste forsvarslinje, uden nogen i øvrigt sagde noget til det. De forsvarede med syv mand på bagerste linje, da vi senest mødte dem. Kent fandt ud af, at det ikke duede for dem, at [Mikael] Anderson og Mads-Emil [Madsen] fik lov at løbe frit ned mod dem, og på den måde skabte de problemer for os. Og sådan er den her liga, der er altid nogen, der finder på et godt træk, siger Uwe Rösler.
– På den måde ser jeg frem til vinteropstarten, for der har vi tid og kampe, hvor vi har mulighed for at prøve nye ting, siger Uwe Rösler, der, ikke overraskende, holder sine skaktræk til søndagens dyst med Kent Nielsen tæt til kroppen.
AGF må undvære Nicolai Poulsen til søndagens kamp, efter Poulsen blev skadet lige efter første fløjt i sidste fredags kamp mod FC Nordsjælland.
LIVE
LIVE: Sådan starter FCK
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
Bayern slår rekord i ny storsejr
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
OPTAKT
Randers FC – FC København
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
Silkeborg-comeback giver håb
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
Tottenham under stregen
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
Brøndby-fans sender åbent brev
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – OB