ÅRHUS (Tipsbladet): Vi kender det fra Premier League, hvor Josep Guardiola og Jürgen Klopp i årevis duellerede om det engelske mesterskab og jagtede bittesmå taktiske fordele, noget der fortsætter i dag, hvor et presset Manchester City skal til Liverpool, hvor Arne Slot har fået en fremragende start som Klopp-afløser.
I Champions League har Carlo Ancelotti skabt uhørt succes ved at sætte sine stjerner i gode situationer, og også i Superligaen leder cheftrænere og deres teams konstant efter små fordele.
Spillernes niveau er naturligvis ikke i nærheden af det, vi ser i verdens største kampe med verdens bedste hold, men skakspillet og forsøgene på at lure og snyde rivalerne minder på mange måder om det, der sker på øverste niveau.
Efter en god start af AGF begyndte modstanderne i september at få stækket århusianerne, ikke mindst da Gift Links røg ud med en skade, og AGF's modstandere derfor kunne koncentrere sig mere om de centrale midtbanespillere.
Og det var ikke mindst søndagens modstander Silkeborg IF, der fandt en måde at ødelægge spillet for AGF, mener cheftræner Uwe Rösler anerkendende.
– 'Paddy' [Patrick Mortensen] har fuldstændig ret i, at den her liga er meget sofistikeret med godt trænerarbejde af gode trænere.

– Kent regnede for eksempel ud, at de burde markere vores nummer otte og ti. De endte jo med at spille med seks-syv mand i bagerste forsvarslinje, uden nogen i øvrigt sagde noget til det. De forsvarede med syv mand på bagerste linje, da vi senest mødte dem. Kent fandt ud af, at det ikke duede for dem, at [Mikael] Anderson og Mads-Emil [Madsen] fik lov at løbe frit ned mod dem, og på den måde skabte de problemer for os. Og sådan er den her liga, der er altid nogen, der finder på et godt træk, siger Uwe Rösler.
– På den måde ser jeg frem til vinteropstarten, for der har vi tid og kampe, hvor vi har mulighed for at prøve nye ting, siger Uwe Rösler, der, ikke overraskende, holder sine skaktræk til søndagens dyst med Kent Nielsen tæt til kroppen.
AGF må undvære Nicolai Poulsen til søndagens kamp, efter Poulsen blev skadet lige efter første fløjt i sidste fredags kamp mod FC Nordsjælland.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Vild udvikling for FC Københavns chancer
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
OPTAKT
AGF – Viborg FF
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
Alexander Lind revser Superliga-profil
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
OPTAKT
OB – FC København
Real Madrid taber
Aston Villa og Chelsea smider point
FCK afværger historisk nederlag
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
Neymar overvejer karrierestop
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TIPSBLADETS DOM
En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
TRANSFER