ÅRHUS (Tipsbladet): Vi kender det fra Premier League, hvor Josep Guardiola og Jürgen Klopp i årevis duellerede om det engelske mesterskab og jagtede bittesmå taktiske fordele, noget der fortsætter i dag, hvor et presset Manchester City skal til Liverpool, hvor Arne Slot har fået en fremragende start som Klopp-afløser.
I Champions League har Carlo Ancelotti skabt uhørt succes ved at sætte sine stjerner i gode situationer, og også i Superligaen leder cheftrænere og deres teams konstant efter små fordele.
Spillernes niveau er naturligvis ikke i nærheden af det, vi ser i verdens største kampe med verdens bedste hold, men skakspillet og forsøgene på at lure og snyde rivalerne minder på mange måder om det, der sker på øverste niveau.
Efter en god start af AGF begyndte modstanderne i september at få stækket århusianerne, ikke mindst da Gift Links røg ud med en skade, og AGF's modstandere derfor kunne koncentrere sig mere om de centrale midtbanespillere.
Og det var ikke mindst søndagens modstander Silkeborg IF, der fandt en måde at ødelægge spillet for AGF, mener cheftræner Uwe Rösler anerkendende.
– 'Paddy' [Patrick Mortensen] har fuldstændig ret i, at den her liga er meget sofistikeret med godt trænerarbejde af gode trænere.

– Kent regnede for eksempel ud, at de burde markere vores nummer otte og ti. De endte jo med at spille med seks-syv mand i bagerste forsvarslinje, uden nogen i øvrigt sagde noget til det. De forsvarede med syv mand på bagerste linje, da vi senest mødte dem. Kent fandt ud af, at det ikke duede for dem, at [Mikael] Anderson og Mads-Emil [Madsen] fik lov at løbe frit ned mod dem, og på den måde skabte de problemer for os. Og sådan er den her liga, der er altid nogen, der finder på et godt træk, siger Uwe Rösler.
– På den måde ser jeg frem til vinteropstarten, for der har vi tid og kampe, hvor vi har mulighed for at prøve nye ting, siger Uwe Rösler, der, ikke overraskende, holder sine skaktræk til søndagens dyst med Kent Nielsen tæt til kroppen.
AGF må undvære Nicolai Poulsen til søndagens kamp, efter Poulsen blev skadet lige efter første fløjt i sidste fredags kamp mod FC Nordsjælland.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Rasmus Højlund har ikke set det før
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
Tottenham præsenterer ny træner
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
Skal han med Bo Svensson til FC København?
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
Kæmpe stjerne besøger København
Stor profil glad for Brøndby
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
Undskylder efter italiensk fiasko
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
Sverige skal til VM
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
Italien under massivt pres
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’