ÅRHUS (Tipsbladet): Vi kender det fra Premier League, hvor Josep Guardiola og Jürgen Klopp i årevis duellerede om det engelske mesterskab og jagtede bittesmå taktiske fordele, noget der fortsætter i dag, hvor et presset Manchester City skal til Liverpool, hvor Arne Slot har fået en fremragende start som Klopp-afløser.
I Champions League har Carlo Ancelotti skabt uhørt succes ved at sætte sine stjerner i gode situationer, og også i Superligaen leder cheftrænere og deres teams konstant efter små fordele.
Spillernes niveau er naturligvis ikke i nærheden af det, vi ser i verdens største kampe med verdens bedste hold, men skakspillet og forsøgene på at lure og snyde rivalerne minder på mange måder om det, der sker på øverste niveau.
Efter en god start af AGF begyndte modstanderne i september at få stækket århusianerne, ikke mindst da Gift Links røg ud med en skade, og AGF's modstandere derfor kunne koncentrere sig mere om de centrale midtbanespillere.
Og det var ikke mindst søndagens modstander Silkeborg IF, der fandt en måde at ødelægge spillet for AGF, mener cheftræner Uwe Rösler anerkendende.
– 'Paddy' [Patrick Mortensen] har fuldstændig ret i, at den her liga er meget sofistikeret med godt trænerarbejde af gode trænere.

– Kent regnede for eksempel ud, at de burde markere vores nummer otte og ti. De endte jo med at spille med seks-syv mand i bagerste forsvarslinje, uden nogen i øvrigt sagde noget til det. De forsvarede med syv mand på bagerste linje, da vi senest mødte dem. Kent fandt ud af, at det ikke duede for dem, at [Mikael] Anderson og Mads-Emil [Madsen] fik lov at løbe frit ned mod dem, og på den måde skabte de problemer for os. Og sådan er den her liga, der er altid nogen, der finder på et godt træk, siger Uwe Rösler.
– På den måde ser jeg frem til vinteropstarten, for der har vi tid og kampe, hvor vi har mulighed for at prøve nye ting, siger Uwe Rösler, der, ikke overraskende, holder sine skaktræk til søndagens dyst med Kent Nielsen tæt til kroppen.
AGF må undvære Nicolai Poulsen til søndagens kamp, efter Poulsen blev skadet lige efter første fløjt i sidste fredags kamp mod FC Nordsjælland.
LIVE
LIVE: Brøndby-håb storroses
LIVE: Viborg FF – FC København
Her kan du se Viborg FF mod FC København
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
Højlund står til at slå personlige rekorder
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
FCM ansætter ny topboss
Nu svarer David Nielsen
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
AVIS
Hvor var Maurits Kjærgaard?
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Mexico kommer med markant melding om VM
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Osula slår alle andre
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
‘Tottenham er i overhængende fare’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
Deler nyt om fremtiden
Arsenal-stjerne svarer igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
MEDIE
Stuttgart overvejer forlængelse med dansker
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
Celta Vigo – Real Madrid
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime