Ærlig Rösler: Kent Nielsen ødelagde AGF-taktik

Uwe Rösler har stor respekt for Superliga-modstanderne og ikke mindst søndag aftens rival Silkeborg IF, der senest lavede gode justeringer mod AGF.



ÅRHUS (Tipsbladet): Vi kender det fra Premier League, hvor Josep Guardiola og Jürgen Klopp i årevis duellerede om det engelske mesterskab og jagtede bittesmå taktiske fordele, noget der fortsætter i dag, hvor et presset Manchester City skal til Liverpool, hvor Arne Slot har fået en fremragende start som Klopp-afløser.

I Champions League har Carlo Ancelotti skabt uhørt succes ved at sætte sine stjerner i gode situationer, og også i Superligaen leder cheftrænere og deres teams konstant efter små fordele.

Spillernes niveau er naturligvis ikke i nærheden af det, vi ser i verdens største kampe med verdens bedste hold, men skakspillet og forsøgene på at lure og snyde rivalerne minder på mange måder om det, der sker på øverste niveau.

Efter en god start af AGF begyndte modstanderne i september at få stækket århusianerne, ikke mindst da Gift Links røg ud med en skade, og AGF's modstandere derfor kunne koncentrere sig mere om de centrale midtbanespillere.

Og det var ikke mindst søndagens modstander Silkeborg IF, der fandt en måde at ødelægge spillet for AGF, mener cheftræner Uwe Rösler anerkendende.

– 'Paddy' [Patrick Mortensen] har fuldstændig ret i, at den her liga er meget sofistikeret med godt trænerarbejde af gode trænere.

286554

Kent Nielsen (til venstre) og Uwe Rösler har stor faglig og menneskelig respekt for hinanden. På fodboldbanen forsøger de til gengæld efter bedste evne at torpedere rivalens planer. Foto: Alamy

– Kent regnede for eksempel ud, at de burde markere vores nummer otte og ti. De endte jo med at spille med seks-syv mand i bagerste forsvarslinje, uden nogen i øvrigt sagde noget til det. De forsvarede med syv mand på bagerste linje, da vi senest mødte dem. Kent fandt ud af, at det ikke duede for dem, at [Mikael] Anderson og Mads-Emil [Madsen] fik lov at løbe frit ned mod dem, og på den måde skabte de problemer for os. Og sådan er den her liga, der er altid nogen, der finder på et godt træk, siger Uwe Rösler.

– På den måde ser jeg frem til vinteropstarten, for der har vi tid og kampe, hvor vi har mulighed for at prøve nye ting, siger Uwe Rösler, der, ikke overraskende, holder sine skaktræk til søndagens dyst med Kent Nielsen tæt til kroppen.

AGF må undvære Nicolai Poulsen til søndagens kamp, efter Poulsen blev skadet lige efter første fløjt i sidste fredags kamp mod FC Nordsjælland.





LIVE

TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Premier League-stjerne knuser transferrekord

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Afsløring: FCM bokser om historisk handel



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?

– Et kanon sted for ham

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point

Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Afsløring: Næstved henter to spændende talenter

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han

Stjerne i helt vildt angreb på Conte

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

West Ham forventer Hermansen-skifte

Vil væk fra Brøndby

Eksperter med hård kritik af Dolberg

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Nørgaard kommenterer exitrygte

Flere Brøndby-handler lige om hjørnet

Afviser Youssoufa Moukoko-rygte

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer

Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller

– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til

Færdig i dansk klub

Tidligere FC København-angriber skifter klub

– Det er ikke rigtig min beslutning

– FC København skal købe en stjerneangriber nu!

Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det