ÅRHUS (Tipsbladet): Vi kender det fra Premier League, hvor Josep Guardiola og Jürgen Klopp i årevis duellerede om det engelske mesterskab og jagtede bittesmå taktiske fordele, noget der fortsætter i dag, hvor et presset Manchester City skal til Liverpool, hvor Arne Slot har fået en fremragende start som Klopp-afløser.
I Champions League har Carlo Ancelotti skabt uhørt succes ved at sætte sine stjerner i gode situationer, og også i Superligaen leder cheftrænere og deres teams konstant efter små fordele.
Spillernes niveau er naturligvis ikke i nærheden af det, vi ser i verdens største kampe med verdens bedste hold, men skakspillet og forsøgene på at lure og snyde rivalerne minder på mange måder om det, der sker på øverste niveau.
Efter en god start af AGF begyndte modstanderne i september at få stækket århusianerne, ikke mindst da Gift Links røg ud med en skade, og AGF's modstandere derfor kunne koncentrere sig mere om de centrale midtbanespillere.
Og det var ikke mindst søndagens modstander Silkeborg IF, der fandt en måde at ødelægge spillet for AGF, mener cheftræner Uwe Rösler anerkendende.
– 'Paddy' [Patrick Mortensen] har fuldstændig ret i, at den her liga er meget sofistikeret med godt trænerarbejde af gode trænere.
– Kent regnede for eksempel ud, at de burde markere vores nummer otte og ti. De endte jo med at spille med seks-syv mand i bagerste forsvarslinje, uden nogen i øvrigt sagde noget til det. De forsvarede med syv mand på bagerste linje, da vi senest mødte dem. Kent fandt ud af, at det ikke duede for dem, at [Mikael] Anderson og Mads-Emil [Madsen] fik lov at løbe frit ned mod dem, og på den måde skabte de problemer for os. Og sådan er den her liga, der er altid nogen, der finder på et godt træk, siger Uwe Rösler.
– På den måde ser jeg frem til vinteropstarten, for der har vi tid og kampe, hvor vi har mulighed for at prøve nye ting, siger Uwe Rösler, der, ikke overraskende, holder sine skaktræk til søndagens dyst med Kent Nielsen tæt til kroppen.
AGF må undvære Nicolai Poulsen til søndagens kamp, efter Poulsen blev skadet lige efter første fløjt i sidste fredags kamp mod FC Nordsjælland.

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Går fuldstændig amok: ‘Fuck af Brian Priske’

Uenighed om FCK’s CL-eventyr: ‘Forrykt vurdering’

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Historisk transfer: ‘Jeg var en stor kritiker’

AGF vil hente 70 millioner: Vejlby-stadion er dyrt

Teemu Pukki dominerer

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Flot gestus af Tadej Pogacar

Legende: ‘Jeg bliver meget gerne overrasket’

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

Melder dansk målkonge klar til Champions League

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Hård Zorniger-kritik: ‘Kan splitte en spiller ad’

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Man Utd-spillere dybt frustrerede over Amorim

Opsigtsvækkende dansk comeback i udlandet

Legende færdig i Wrexham?

Medier fælder dom over Dorgu efter derby

Dybt uforstående: ‘Kriminelt’

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

Har afvist flere tilbud

Karrieren slut for tidligere FCK-spiller?

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

– Starten kunne næsten ikke have været værre

Tror på ny Champions League-triumf

Smadrer 1. division – bomber er gratis om lidt

Kriseklub fyrer – medie bringer Bo Svensson i spil

Amok over Oliver Sonne-beslutning: ‘En skændsel!’

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

I vildrede over kæmpe United-transfer

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag

FIFA vil udbetale 2,2 milliarder til klubber

Kalder opfordring til fans ‘dybt forkasteligt’

Minister opfordrer til ukrainske flag i Parken

Leverkusen-fokus: Hjulmands vilde frisparksvåben

Stolt af demonstrationer i Vueltaen

Blichfeldt besejrer Kjærsfeldt

Dyrt FCK-flop er blevet træner i brors klub

‘Unikt talent’ – 14-årig på førsteholdet i Norge

Meget skuffet: ‘Et svaghedstegn’

‘Med de profiler, vi har, bliver vi kun bedre’

Baskere og Gunners skyder med løst krudt

Kalder Roony Bardghji-gestus for ‘usædvanlig’

Rundens Hold i Superligaen – 8. runde
