ÅRHUS (Tipsbladet): Vi kender det fra Premier League, hvor Josep Guardiola og Jürgen Klopp i årevis duellerede om det engelske mesterskab og jagtede bittesmå taktiske fordele, noget der fortsætter i dag, hvor et presset Manchester City skal til Liverpool, hvor Arne Slot har fået en fremragende start som Klopp-afløser.
I Champions League har Carlo Ancelotti skabt uhørt succes ved at sætte sine stjerner i gode situationer, og også i Superligaen leder cheftrænere og deres teams konstant efter små fordele.
Spillernes niveau er naturligvis ikke i nærheden af det, vi ser i verdens største kampe med verdens bedste hold, men skakspillet og forsøgene på at lure og snyde rivalerne minder på mange måder om det, der sker på øverste niveau.
Efter en god start af AGF begyndte modstanderne i september at få stækket århusianerne, ikke mindst da Gift Links røg ud med en skade, og AGF's modstandere derfor kunne koncentrere sig mere om de centrale midtbanespillere.
Og det var ikke mindst søndagens modstander Silkeborg IF, der fandt en måde at ødelægge spillet for AGF, mener cheftræner Uwe Rösler anerkendende.
– 'Paddy' [Patrick Mortensen] har fuldstændig ret i, at den her liga er meget sofistikeret med godt trænerarbejde af gode trænere.

– Kent regnede for eksempel ud, at de burde markere vores nummer otte og ti. De endte jo med at spille med seks-syv mand i bagerste forsvarslinje, uden nogen i øvrigt sagde noget til det. De forsvarede med syv mand på bagerste linje, da vi senest mødte dem. Kent fandt ud af, at det ikke duede for dem, at [Mikael] Anderson og Mads-Emil [Madsen] fik lov at løbe frit ned mod dem, og på den måde skabte de problemer for os. Og sådan er den her liga, der er altid nogen, der finder på et godt træk, siger Uwe Rösler.
– På den måde ser jeg frem til vinteropstarten, for der har vi tid og kampe, hvor vi har mulighed for at prøve nye ting, siger Uwe Rösler, der, ikke overraskende, holder sine skaktræk til søndagens dyst med Kent Nielsen tæt til kroppen.
AGF må undvære Nicolai Poulsen til søndagens kamp, efter Poulsen blev skadet lige efter første fløjt i sidste fredags kamp mod FC Nordsjælland.
LIVE
LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER