ÅRHUS (Tipsbladet): Vi kender det fra Premier League, hvor Josep Guardiola og Jürgen Klopp i årevis duellerede om det engelske mesterskab og jagtede bittesmå taktiske fordele, noget der fortsætter i dag, hvor et presset Manchester City skal til Liverpool, hvor Arne Slot har fået en fremragende start som Klopp-afløser.
I Champions League har Carlo Ancelotti skabt uhørt succes ved at sætte sine stjerner i gode situationer, og også i Superligaen leder cheftrænere og deres teams konstant efter små fordele.
Spillernes niveau er naturligvis ikke i nærheden af det, vi ser i verdens største kampe med verdens bedste hold, men skakspillet og forsøgene på at lure og snyde rivalerne minder på mange måder om det, der sker på øverste niveau.
Efter en god start af AGF begyndte modstanderne i september at få stækket århusianerne, ikke mindst da Gift Links røg ud med en skade, og AGF's modstandere derfor kunne koncentrere sig mere om de centrale midtbanespillere.
Og det var ikke mindst søndagens modstander Silkeborg IF, der fandt en måde at ødelægge spillet for AGF, mener cheftræner Uwe Rösler anerkendende.
– 'Paddy' [Patrick Mortensen] har fuldstændig ret i, at den her liga er meget sofistikeret med godt trænerarbejde af gode trænere.

– Kent regnede for eksempel ud, at de burde markere vores nummer otte og ti. De endte jo med at spille med seks-syv mand i bagerste forsvarslinje, uden nogen i øvrigt sagde noget til det. De forsvarede med syv mand på bagerste linje, da vi senest mødte dem. Kent fandt ud af, at det ikke duede for dem, at [Mikael] Anderson og Mads-Emil [Madsen] fik lov at løbe frit ned mod dem, og på den måde skabte de problemer for os. Og sådan er den her liga, der er altid nogen, der finder på et godt træk, siger Uwe Rösler.
– På den måde ser jeg frem til vinteropstarten, for der har vi tid og kampe, hvor vi har mulighed for at prøve nye ting, siger Uwe Rösler, der, ikke overraskende, holder sine skaktræk til søndagens dyst med Kent Nielsen tæt til kroppen.
AGF må undvære Nicolai Poulsen til søndagens kamp, efter Poulsen blev skadet lige efter første fløjt i sidste fredags kamp mod FC Nordsjælland.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Celtic er mester efter vildt drama
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Lewandowski forlader FC Barcelona
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
Superliga-bejlere deler
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
FC København – Randers FC
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Manchester United – Nottingham Forest
MEDIE