HADERSLEV (Tipsbladet): Sønderjyske-cheftræner Thomas Nørgaard fik på ingen måder den første Superliga-kamp i 2025, han havde håbet.
AGF var knivskarpe foran mål, mens det ikke var den debut, hverken målmand Marcus Bundgaard eller forsvarsspiller Matti Olsen havde håbet efter deres klubskifter fra Elfsborg og Hvidovre.
Vejle havde overraskende vundet i Silkeborg, og selv om Lyngby to timer efter Sønderjyskes nederlag tabte i Herning til FC Midtjylland, er seks point ned til stregen slet ikke nogen garanti for noget, mener Sønderjyske-cheftræneren.
– Vi lukkede en fuldstændig åndssvag og unødvendig standard ind til 0-1, så indkasserer vi igen og får så reduceret på et flot mål. Så skal vi bare i kælderen på 1-2 og justere lidt til. Og når det så bliver 3-1 og kort efter 4-1, er det jo et kæmpe bjerg, vi skal bestige, siger Thomas Nørgaard.
Sønderjyske-cheftræneren tilskriver en god del af problemerne ved AGF’s scoringer det faktum, at Sønderjyske kun lige har fået målmand Marcus Bundgaard og forsvarsspilleren Matti Olsen ind ad døren, og de og holdkammeraterne derfor ikke kender hinanden og spilmønstrene 100 procent endnu.

– Det ærgrer mig, for jeg synes, spillerne lavede mange rigtig gode ting i selve præstationen. Og i forhold til det, vi ikke var gode til, så er vi oppe mod nogle af de bedste i ligaen i dag til at spille over hovedet på folk, når nogen går højt på dem.
– Men verden står stadig i morgen, og vi forbereder os på en tur til Farum, siger Thomas Nørgaard.
Rolig trods hård start på 2025
Sønderjyske spillede i perioder udmærket fodbold mod AGF og har flere spillere, der sandsynligvis kan gøre det godt i foråret, præcis som de gjorde eksempelvis hjemme mod FCM og Brøndby i efteråret, to kampe Sønderjyske vandt 3-2 og fik 2-2 i efter at have været nede 0-2.
Sønderjyske har døjet med sygdom i optakten og skiftede, for omverdenen, uventet målmand undervejs i januar, da Jacob Busk vendte tilbage til Bundesligaen.
Så tingene har ikke været perfekte, erkender Thomas Nørgaard, men det ryster ikke Sønderjyske i troen på, man kan klare den.
Dem af jer, der har talt nok gange med mig, ved, at jeg siger tingene, som jeg ser dem. Jeg prøver ikke at dække alt muligt ind. Det har været en dårlig preseason. Det har jeg sagt højt før, og der er ikke så meget mystik i det.
– Vi er en del af nedrykningskampen. 100 procent, selvfølgelig er vi det. Havde vi ikke vundet den sidste kamp i Lyngby, så havde vi ligget under stregen hele vinteren. Så havde retorikken været en anden. Det kan gå så hurtigt. Men vi har altså også bare et point op til AaB, og der er ikke nogen, der taler om AAB [i forhold til nedrykning] på nogen som helst tidspunkt, siger Thomas Nørgaard.
– Og der ligger også et Viborg-hold, der tabte den anden dag. Altså, vi har 14 kampe tilbage. Vi skal samle alt, hvad vi kan ind i næste uge. Og så skal vi gøre det ugen efter, og så skal vi se, om kan vi få nogle flere derefter. Det brænder lidt, ligesom vi også godt kan føle, at det gør. Så skal vi finde roen i at kunne præstere fra uge til uge, siger Thomas Nørgaard.
Sønderjyskes næste opgave er i Farum i den kommende weekend mod et FC Nordsjælland, der blev snydt for en kamp mod AaB i dag på grund af en frossen bane i Aalborg.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
Hvem holder partilederne med i fodbold?
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Klar tale: Han bør fyres nu
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
Klar besked til danske debutanter
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
Kæmpe nyhed i udlandet
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
Av, FCK! Her er de værst af alle
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
I chok over Steve Cooper-historie
Det har hjemsøgt Højbjerg
Albert Rudé er færdig i Kolding
Mbappé afviser teori
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
NYHEDER