Ærlig Superliga-træner: Havde dårlig preseason

Der er ærgrelse men ingen svigtende nerver i Sønderjyske, selv om man søndag åbnede 2025 med et 1-4-nederlag til AGF.



HADERSLEV (Tipsbladet): Sønderjyske-cheftræner Thomas Nørgaard fik på ingen måder den første Superliga-kamp i 2025, han havde håbet.

AGF var knivskarpe foran mål, mens det ikke var den debut, hverken målmand Marcus Bundgaard eller forsvarsspiller Matti Olsen havde håbet efter deres klubskifter fra Elfsborg og Hvidovre.

Vejle havde overraskende vundet i Silkeborg, og selv om Lyngby to timer efter Sønderjyskes nederlag tabte i Herning til FC Midtjylland, er seks point ned til stregen slet ikke nogen garanti for noget, mener Sønderjyske-cheftræneren.

– Vi lukkede en fuldstændig åndssvag og unødvendig standard ind til 0-1, så indkasserer vi igen og får så reduceret på et flot mål. Så skal vi bare i kælderen på 1-2 og justere lidt til. Og når det så bliver 3-1 og kort efter 4-1, er det jo et kæmpe bjerg, vi skal bestige, siger Thomas Nørgaard.

Sønderjyske-cheftræneren tilskriver en god del af problemerne ved AGF’s scoringer det faktum, at Sønderjyske kun lige har fået målmand Marcus Bundgaard og forsvarsspilleren Matti Olsen ind ad døren, og de og holdkammeraterne derfor ikke kender hinanden og spilmønstrene 100 procent endnu.

– Det ærgrer mig, for jeg synes, spillerne lavede mange rigtig gode ting i selve præstationen. Og i forhold til det, vi ikke var gode til, så er vi oppe mod nogle af de bedste i ligaen i dag til at spille over hovedet på folk, når nogen går højt på dem.

– Men verden står stadig i morgen, og vi forbereder os på en tur til Farum, siger Thomas Nørgaard.

Rolig trods hård start på 2025
Sønderjyske spillede i perioder udmærket fodbold mod AGF og har flere spillere, der sandsynligvis kan gøre det godt i foråret, præcis som de gjorde eksempelvis hjemme mod FCM og Brøndby i efteråret, to kampe Sønderjyske vandt 3-2 og fik 2-2 i efter at have været nede 0-2.

Sønderjyske har døjet med sygdom i optakten og skiftede, for omverdenen, uventet målmand undervejs i januar, da Jacob Busk vendte tilbage til Bundesligaen.

Så tingene har ikke været perfekte, erkender Thomas Nørgaard, men det ryster ikke Sønderjyske i troen på, man kan klare den.

Dem af jer, der har talt nok gange med mig, ved, at jeg siger tingene, som jeg ser dem. Jeg prøver ikke at dække alt muligt ind. Det har været en dårlig preseason. Det har jeg sagt højt før, og der er ikke så meget mystik i det.

– Vi er en del af nedrykningskampen. 100 procent, selvfølgelig er vi det. Havde vi ikke vundet den sidste kamp i Lyngby, så havde vi ligget under stregen hele vinteren. Så havde retorikken været en anden. Det kan gå så hurtigt. Men vi har altså også bare et point op til AaB, og der er ikke nogen, der taler om AAB [i forhold til nedrykning] på nogen som helst tidspunkt, siger Thomas Nørgaard.

– Og der ligger også et Viborg-hold, der tabte den anden dag. Altså, vi har 14 kampe tilbage. Vi skal samle alt, hvad vi kan ind i næste uge. Og så skal vi gøre det ugen efter, og så skal vi se, om kan vi få nogle flere derefter. Det brænder lidt, ligesom vi også godt kan føle, at det gør. Så skal vi finde roen i at kunne præstere fra uge til uge, siger Thomas Nørgaard.

Sønderjyskes næste opgave er i Farum i den kommende weekend mod et FC Nordsjælland, der blev snydt for en kamp mod AaB i dag på grund af en frossen bane i Aalborg.





Real Madrid angriber dommer



INTERVIEW

‘Nogle år i FCK eller Lyngby havde da været fedt’


Tip mod danskerklub på mental sommerferie

FCK-boss utilfreds over få finalebilletter



Utilfreds FCK-boss: Det er helt ærligt noget rod

Er det Martin Retovs næste klub?

FC København er klar til pokalfinalen

Pokal-boss: Derfor bliver det ikke Parken

Det må du aldrig gøre, Diant Ramaj!



LIGE NU

Lars Seier helt enig med Brøndby-stjerne


Laudrup blæst bagover: ‘Det er simpelthen vildt’

Superliga-klub gidsel i absurd transferspin

Fantastisk nyt for Kasper Schmeichel

Pokalfinalen spilles i Herning



INTERVIEW

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing


Klar til at forlænge

Opstilling: FCK blæser til angreb mod Viborg

‘Nogle fjolser’

Stopper karrieren – bliver i Superliga-klub

Åndssvagt og dybt uansvarligt, dansk fodbold!


MEDIE

Vanvidsskifte under opsejling?


Damsgaard-eufori: ‘Ham her er din mand’

Cristiano Ronaldos søn får kæmpe skulderklap

Trykket stiger i AGF: Rösler lukkede træningen

Thomas Gravesen langer ud efter Frederik Birk



‘Brian Riemer vil gerne have mig på landsholdet’

Store klubber lurer på Huescas: Her er planen

Bo Henriksen har et stort problem

Efter pokal-fiasko: Brøndby-aktien styrtdykker

Forlanger tårnhøj pris – dansk klub kan indkassere

Afviste FCK

Udskældt regel: Derfor holder FCM-boss med FCK

‘Én dårlig kamp og man er slået tilbage til nul’


RYGTEBØRSEN

Færdig i FC Barcelona?


FC Midtjylland-stjerne forklarer ‘sindssyg’ tanke

Michael Laudrup: Det er ikke godt nok

Bister Arsenal-træner: Vi var bedre end PSG

Røde Djævle basker baskere på Old Trafford

PSG neutraliserer Arsenal og stryger i CL-finalen

Brøndby-kaptajn tordner: Føler, at man er statist

Frederik Birk reagerer på Brøndbys skrækuge

Utilfreds Schmedes udpeger: Derfor gik det galt

Silkeborg er i pokalfinalen

Kollaps: Det er ved at koste Brøndby meget dyrt

Spændende, Brøndby: Ny spiller en offensiv maskine

Det er skandaløst, Brøndby!

Her smadrer de FCK: Har en god playbook

Robin van Persie hylder ny Brøndby-stjerne

Brøndby lander første sommertransfer

Sådan gik det, da SIF slog Brøndby ud af pokalen

Frederik Birk bænker Brøndby-stjerne

Polsk legende: Så bør Niels Frederiksen stoppe

‘Sindssygt, sindssygt,’ siger Oliver Lund

Manchester United putter Dorgu på “urørlig” liste

Monstertransfer? Topboss til Brøndby-brag

Neestrup hylder FCK-stjerne: Ender i en stor liga