Ærlig Superliga-træner: Havde dårlig preseason

Der er ærgrelse men ingen svigtende nerver i Sønderjyske, selv om man søndag åbnede 2025 med et 1-4-nederlag til AGF.



HADERSLEV (Tipsbladet): Sønderjyske-cheftræner Thomas Nørgaard fik på ingen måder den første Superliga-kamp i 2025, han havde håbet.

AGF var knivskarpe foran mål, mens det ikke var den debut, hverken målmand Marcus Bundgaard eller forsvarsspiller Matti Olsen havde håbet efter deres klubskifter fra Elfsborg og Hvidovre.

Vejle havde overraskende vundet i Silkeborg, og selv om Lyngby to timer efter Sønderjyskes nederlag tabte i Herning til FC Midtjylland, er seks point ned til stregen slet ikke nogen garanti for noget, mener Sønderjyske-cheftræneren.

– Vi lukkede en fuldstændig åndssvag og unødvendig standard ind til 0-1, så indkasserer vi igen og får så reduceret på et flot mål. Så skal vi bare i kælderen på 1-2 og justere lidt til. Og når det så bliver 3-1 og kort efter 4-1, er det jo et kæmpe bjerg, vi skal bestige, siger Thomas Nørgaard.

Sønderjyske-cheftræneren tilskriver en god del af problemerne ved AGF’s scoringer det faktum, at Sønderjyske kun lige har fået målmand Marcus Bundgaard og forsvarsspilleren Matti Olsen ind ad døren, og de og holdkammeraterne derfor ikke kender hinanden og spilmønstrene 100 procent endnu.

– Det ærgrer mig, for jeg synes, spillerne lavede mange rigtig gode ting i selve præstationen. Og i forhold til det, vi ikke var gode til, så er vi oppe mod nogle af de bedste i ligaen i dag til at spille over hovedet på folk, når nogen går højt på dem.

– Men verden står stadig i morgen, og vi forbereder os på en tur til Farum, siger Thomas Nørgaard.

Rolig trods hård start på 2025
Sønderjyske spillede i perioder udmærket fodbold mod AGF og har flere spillere, der sandsynligvis kan gøre det godt i foråret, præcis som de gjorde eksempelvis hjemme mod FCM og Brøndby i efteråret, to kampe Sønderjyske vandt 3-2 og fik 2-2 i efter at have været nede 0-2.

Sønderjyske har døjet med sygdom i optakten og skiftede, for omverdenen, uventet målmand undervejs i januar, da Jacob Busk vendte tilbage til Bundesligaen.

Så tingene har ikke været perfekte, erkender Thomas Nørgaard, men det ryster ikke Sønderjyske i troen på, man kan klare den.

Dem af jer, der har talt nok gange med mig, ved, at jeg siger tingene, som jeg ser dem. Jeg prøver ikke at dække alt muligt ind. Det har været en dårlig preseason. Det har jeg sagt højt før, og der er ikke så meget mystik i det.

– Vi er en del af nedrykningskampen. 100 procent, selvfølgelig er vi det. Havde vi ikke vundet den sidste kamp i Lyngby, så havde vi ligget under stregen hele vinteren. Så havde retorikken været en anden. Det kan gå så hurtigt. Men vi har altså også bare et point op til AaB, og der er ikke nogen, der taler om AAB [i forhold til nedrykning] på nogen som helst tidspunkt, siger Thomas Nørgaard.

– Og der ligger også et Viborg-hold, der tabte den anden dag. Altså, vi har 14 kampe tilbage. Vi skal samle alt, hvad vi kan ind i næste uge. Og så skal vi gøre det ugen efter, og så skal vi se, om kan vi få nogle flere derefter. Det brænder lidt, ligesom vi også godt kan føle, at det gør. Så skal vi finde roen i at kunne præstere fra uge til uge, siger Thomas Nørgaard.

Sønderjyskes næste opgave er i Farum i den kommende weekend mod et FC Nordsjælland, der blev snydt for en kamp mod AaB i dag på grund af en frossen bane i Aalborg.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Hylder FC København og Brøndby

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jess Thorup på vej til denne klub

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

FC København i intense transferforhandlinger

Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

FCK-spiller har revet skulderen af led

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

FCM-flop i chokskifte