Ærlig Superliga-træner: Havde dårlig preseason

Der er ærgrelse men ingen svigtende nerver i Sønderjyske, selv om man søndag åbnede 2025 med et 1-4-nederlag til AGF.



HADERSLEV (Tipsbladet): Sønderjyske-cheftræner Thomas Nørgaard fik på ingen måder den første Superliga-kamp i 2025, han havde håbet.

AGF var knivskarpe foran mål, mens det ikke var den debut, hverken målmand Marcus Bundgaard eller forsvarsspiller Matti Olsen havde håbet efter deres klubskifter fra Elfsborg og Hvidovre.

Vejle havde overraskende vundet i Silkeborg, og selv om Lyngby to timer efter Sønderjyskes nederlag tabte i Herning til FC Midtjylland, er seks point ned til stregen slet ikke nogen garanti for noget, mener Sønderjyske-cheftræneren.

– Vi lukkede en fuldstændig åndssvag og unødvendig standard ind til 0-1, så indkasserer vi igen og får så reduceret på et flot mål. Så skal vi bare i kælderen på 1-2 og justere lidt til. Og når det så bliver 3-1 og kort efter 4-1, er det jo et kæmpe bjerg, vi skal bestige, siger Thomas Nørgaard.

Sønderjyske-cheftræneren tilskriver en god del af problemerne ved AGF’s scoringer det faktum, at Sønderjyske kun lige har fået målmand Marcus Bundgaard og forsvarsspilleren Matti Olsen ind ad døren, og de og holdkammeraterne derfor ikke kender hinanden og spilmønstrene 100 procent endnu.

– Det ærgrer mig, for jeg synes, spillerne lavede mange rigtig gode ting i selve præstationen. Og i forhold til det, vi ikke var gode til, så er vi oppe mod nogle af de bedste i ligaen i dag til at spille over hovedet på folk, når nogen går højt på dem.

– Men verden står stadig i morgen, og vi forbereder os på en tur til Farum, siger Thomas Nørgaard.

Rolig trods hård start på 2025
Sønderjyske spillede i perioder udmærket fodbold mod AGF og har flere spillere, der sandsynligvis kan gøre det godt i foråret, præcis som de gjorde eksempelvis hjemme mod FCM og Brøndby i efteråret, to kampe Sønderjyske vandt 3-2 og fik 2-2 i efter at have været nede 0-2.

Sønderjyske har døjet med sygdom i optakten og skiftede, for omverdenen, uventet målmand undervejs i januar, da Jacob Busk vendte tilbage til Bundesligaen.

Så tingene har ikke været perfekte, erkender Thomas Nørgaard, men det ryster ikke Sønderjyske i troen på, man kan klare den.

Dem af jer, der har talt nok gange med mig, ved, at jeg siger tingene, som jeg ser dem. Jeg prøver ikke at dække alt muligt ind. Det har været en dårlig preseason. Det har jeg sagt højt før, og der er ikke så meget mystik i det.

– Vi er en del af nedrykningskampen. 100 procent, selvfølgelig er vi det. Havde vi ikke vundet den sidste kamp i Lyngby, så havde vi ligget under stregen hele vinteren. Så havde retorikken været en anden. Det kan gå så hurtigt. Men vi har altså også bare et point op til AaB, og der er ikke nogen, der taler om AAB [i forhold til nedrykning] på nogen som helst tidspunkt, siger Thomas Nørgaard.

– Og der ligger også et Viborg-hold, der tabte den anden dag. Altså, vi har 14 kampe tilbage. Vi skal samle alt, hvad vi kan ind i næste uge. Og så skal vi gøre det ugen efter, og så skal vi se, om kan vi få nogle flere derefter. Det brænder lidt, ligesom vi også godt kan føle, at det gør. Så skal vi finde roen i at kunne præstere fra uge til uge, siger Thomas Nørgaard.

Sønderjyskes næste opgave er i Farum i den kommende weekend mod et FC Nordsjælland, der blev snydt for en kamp mod AaB i dag på grund af en frossen bane i Aalborg.





Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud




FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

10 spillere nægtet indrejse til USA

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Fem bud på David Nielsens afløser

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Sænker prisen mod Midtjylland

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Neestrups svar: Hvem så?

– Så kan jeg blive rigtig sur!

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Giver to spillere livstidskarantæne

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Real Madrid – Manchester City

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona