HADERSLEV (Tipsbladet): Sønderjyske-cheftræner Thomas Nørgaard fik på ingen måder den første Superliga-kamp i 2025, han havde håbet.
AGF var knivskarpe foran mål, mens det ikke var den debut, hverken målmand Marcus Bundgaard eller forsvarsspiller Matti Olsen havde håbet efter deres klubskifter fra Elfsborg og Hvidovre.
Vejle havde overraskende vundet i Silkeborg, og selv om Lyngby to timer efter Sønderjyskes nederlag tabte i Herning til FC Midtjylland, er seks point ned til stregen slet ikke nogen garanti for noget, mener Sønderjyske-cheftræneren.
– Vi lukkede en fuldstændig åndssvag og unødvendig standard ind til 0-1, så indkasserer vi igen og får så reduceret på et flot mål. Så skal vi bare i kælderen på 1-2 og justere lidt til. Og når det så bliver 3-1 og kort efter 4-1, er det jo et kæmpe bjerg, vi skal bestige, siger Thomas Nørgaard.
Sønderjyske-cheftræneren tilskriver en god del af problemerne ved AGF’s scoringer det faktum, at Sønderjyske kun lige har fået målmand Marcus Bundgaard og forsvarsspilleren Matti Olsen ind ad døren, og de og holdkammeraterne derfor ikke kender hinanden og spilmønstrene 100 procent endnu.

– Det ærgrer mig, for jeg synes, spillerne lavede mange rigtig gode ting i selve præstationen. Og i forhold til det, vi ikke var gode til, så er vi oppe mod nogle af de bedste i ligaen i dag til at spille over hovedet på folk, når nogen går højt på dem.
– Men verden står stadig i morgen, og vi forbereder os på en tur til Farum, siger Thomas Nørgaard.
Rolig trods hård start på 2025
Sønderjyske spillede i perioder udmærket fodbold mod AGF og har flere spillere, der sandsynligvis kan gøre det godt i foråret, præcis som de gjorde eksempelvis hjemme mod FCM og Brøndby i efteråret, to kampe Sønderjyske vandt 3-2 og fik 2-2 i efter at have været nede 0-2.
Sønderjyske har døjet med sygdom i optakten og skiftede, for omverdenen, uventet målmand undervejs i januar, da Jacob Busk vendte tilbage til Bundesligaen.
Så tingene har ikke været perfekte, erkender Thomas Nørgaard, men det ryster ikke Sønderjyske i troen på, man kan klare den.
Dem af jer, der har talt nok gange med mig, ved, at jeg siger tingene, som jeg ser dem. Jeg prøver ikke at dække alt muligt ind. Det har været en dårlig preseason. Det har jeg sagt højt før, og der er ikke så meget mystik i det.
– Vi er en del af nedrykningskampen. 100 procent, selvfølgelig er vi det. Havde vi ikke vundet den sidste kamp i Lyngby, så havde vi ligget under stregen hele vinteren. Så havde retorikken været en anden. Det kan gå så hurtigt. Men vi har altså også bare et point op til AaB, og der er ikke nogen, der taler om AAB [i forhold til nedrykning] på nogen som helst tidspunkt, siger Thomas Nørgaard.
– Og der ligger også et Viborg-hold, der tabte den anden dag. Altså, vi har 14 kampe tilbage. Vi skal samle alt, hvad vi kan ind i næste uge. Og så skal vi gøre det ugen efter, og så skal vi se, om kan vi få nogle flere derefter. Det brænder lidt, ligesom vi også godt kan føle, at det gør. Så skal vi finde roen i at kunne præstere fra uge til uge, siger Thomas Nørgaard.
Sønderjyskes næste opgave er i Farum i den kommende weekend mod et FC Nordsjælland, der blev snydt for en kamp mod AaB i dag på grund af en frossen bane i Aalborg.
TOPNYHED
Hylder ny United-spiller
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom
TOPNYHED
Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte
TOPNYHED
‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
TOPNYHED
– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
TOPNYHED
Riemer: Usikkert om Højlund starter inde
EKSKLUSIVT
Peter Løvenkrands scorer flot aftale
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
MEDIE
Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?
Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant
NYHEDER
Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
EKSKLUSIVT
Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
NYHEDER
– Han tog mig på røven!
MEDIE
Vil købe dansk landsholdsbobler
TOPNYHED
Bendtner udpeger kæmpe dansk problem
Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode
NYHEDER
Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark
MEDIE
Medier fælder dom over Michael Gregoritsch
MEDIE
Pione Sisto på vej væk?
Forventer friske danskere efter fiasko
NYHEDER
– Jeg var mega ked af det
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
TOPNYHED
Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter
EKSKLUSIVT
Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’
EKSKLUSIVT
‘FCK gik over budget i transfervinduet’
TOPNYHED
Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber
NYHEDER
Åge Hareide er alvorligt syg
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
EKSKLUSIVT
Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg
Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark
TOPNYHED
Viralt mod FCK: ‘Det gik amok – en eksplosion’
Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’
EKSKLUSIVT
Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’
NYHEDER
Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen
NYHEDER
Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob
TOPNYHED
Riemer afviser: Det vil være panikagtigt
Erling Haaland forventer kæmpe norsk fest
DAGENS SPILFORSLAG
Stor mundfuld for lille Malta
TOPNYHED
Vildt: Norge ydmyger Italien og er VM-klar
NYHEDER