Brøndby IF står inden længe med et stort hul i midterforsvaret, da man angiveligt tager afsked med både Andreas Maxsø og Sigurd Rosted.
Begge stoppere meldes i retning af MLS, og derfor peger det i retning af, at Brøndby IF skal på transfermarkedet efter forstærkninger til midterforsvaret.
Orgullo De Nervión har bragt Kike Salas, der er på kontrakt i Sevilla FC, i spil. De skriver også, at Tenerife CD er ude efter stopperen, som med al sandsynlighed skal udlejes frem til sommer.
Nu bringer Estadio Deportivo så nyt til transfersituationen omkring forsvarsspilleren Kike Salas, der er i periferien af førsteholdet i Sevilla. De skriver, at 20-årige Salas har indkaldt til et afgørende møde i denne uge.
– Kike Salas venter på, at der sker noget, og han har indkaldt sit bagland til et møde i denne uge, hvor alle parter vil blive enige om hans destination. Planen er en lejeaftale uden en købsoption, så han kan vende retur igen, skriver mediet.
Sevilla FC har tidligere sendt deres unge spillere afsted på lejeaftaler uden en købsoption, og det peger det også i retning af, at de vil gøre med Kike Salas. Før ham er José Ángel Carmona røget til Elche CF og Pedro Ortiz til FC Vizela i Portugal på lignende aftaler.
CD Tenerife har angiveligt allerede spurgt på Kike Salas, som også i sommer gjorde forretninger med Sevilla. Her lejede de Salas' holdkammerat Iván Romero, som har været fast mand for klubben på den populære ferieø.
Kike Salas har optrådt ti gange for Sevillas førstehold i denne sæson. Han fik blandt andet alle 90 minutter mod FC København i Parken, da klubberne tørnede sammen i Champions League-gruppespillet.
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
Klar besked om AGF
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
Her er FCK’s næste modstander i Europa
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
INTERVIEW
Brøndby-boss teaser for transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
INTERVIEW