Brøndby IF står inden længe med et stort hul i midterforsvaret, da man angiveligt tager afsked med både Andreas Maxsø og Sigurd Rosted.
Begge stoppere meldes i retning af MLS, og derfor peger det i retning af, at Brøndby IF skal på transfermarkedet efter forstærkninger til midterforsvaret.
Orgullo De Nervión har bragt Kike Salas, der er på kontrakt i Sevilla FC, i spil. De skriver også, at Tenerife CD er ude efter stopperen, som med al sandsynlighed skal udlejes frem til sommer.
Nu bringer Estadio Deportivo så nyt til transfersituationen omkring forsvarsspilleren Kike Salas, der er i periferien af førsteholdet i Sevilla. De skriver, at 20-årige Salas har indkaldt til et afgørende møde i denne uge.
– Kike Salas venter på, at der sker noget, og han har indkaldt sit bagland til et møde i denne uge, hvor alle parter vil blive enige om hans destination. Planen er en lejeaftale uden en købsoption, så han kan vende retur igen, skriver mediet.
Sevilla FC har tidligere sendt deres unge spillere afsted på lejeaftaler uden en købsoption, og det peger det også i retning af, at de vil gøre med Kike Salas. Før ham er José Ángel Carmona røget til Elche CF og Pedro Ortiz til FC Vizela i Portugal på lignende aftaler.
CD Tenerife har angiveligt allerede spurgt på Kike Salas, som også i sommer gjorde forretninger med Sevilla. Her lejede de Salas' holdkammerat Iván Romero, som har været fast mand for klubben på den populære ferieø.
Kike Salas har optrådt ti gange for Sevillas førstehold i denne sæson. Han fik blandt andet alle 90 minutter mod FC København i Parken, da klubberne tørnede sammen i Champions League-gruppespillet.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Smider Salah-bombe
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Oddset styrtdykker
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
HELT VILDT