Brøndby IF står inden længe med et stort hul i midterforsvaret, da man angiveligt tager afsked med både Andreas Maxsø og Sigurd Rosted.
Begge stoppere meldes i retning af MLS, og derfor peger det i retning af, at Brøndby IF skal på transfermarkedet efter forstærkninger til midterforsvaret.
Orgullo De Nervión har bragt Kike Salas, der er på kontrakt i Sevilla FC, i spil. De skriver også, at Tenerife CD er ude efter stopperen, som med al sandsynlighed skal udlejes frem til sommer.
Nu bringer Estadio Deportivo så nyt til transfersituationen omkring forsvarsspilleren Kike Salas, der er i periferien af førsteholdet i Sevilla. De skriver, at 20-årige Salas har indkaldt til et afgørende møde i denne uge.
– Kike Salas venter på, at der sker noget, og han har indkaldt sit bagland til et møde i denne uge, hvor alle parter vil blive enige om hans destination. Planen er en lejeaftale uden en købsoption, så han kan vende retur igen, skriver mediet.
Sevilla FC har tidligere sendt deres unge spillere afsted på lejeaftaler uden en købsoption, og det peger det også i retning af, at de vil gøre med Kike Salas. Før ham er José Ángel Carmona røget til Elche CF og Pedro Ortiz til FC Vizela i Portugal på lignende aftaler.
CD Tenerife har angiveligt allerede spurgt på Kike Salas, som også i sommer gjorde forretninger med Sevilla. Her lejede de Salas' holdkammerat Iván Romero, som har været fast mand for klubben på den populære ferieø.
Kike Salas har optrådt ti gange for Sevillas førstehold i denne sæson. Han fik blandt andet alle 90 minutter mod FC København i Parken, da klubberne tørnede sammen i Champions League-gruppespillet.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
MEDIE
Vil smadre transferrekord
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
OPTAKT
Tyrkiet – Paraguay
Zanka ville spille gratis for FC København
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Brasilien – Haiti
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
OPTAKT
Holland – Sverige
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
Brøler sender Mexico videre
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Thomas Frank med interessant Danmark-melding