Brøndby IF står inden længe med et stort hul i midterforsvaret, da man angiveligt tager afsked med både Andreas Maxsø og Sigurd Rosted.
Begge stoppere meldes i retning af MLS, og derfor peger det i retning af, at Brøndby IF skal på transfermarkedet efter forstærkninger til midterforsvaret.
Orgullo De Nervión har bragt Kike Salas, der er på kontrakt i Sevilla FC, i spil. De skriver også, at Tenerife CD er ude efter stopperen, som med al sandsynlighed skal udlejes frem til sommer.
Nu bringer Estadio Deportivo så nyt til transfersituationen omkring forsvarsspilleren Kike Salas, der er i periferien af førsteholdet i Sevilla. De skriver, at 20-årige Salas har indkaldt til et afgørende møde i denne uge.
– Kike Salas venter på, at der sker noget, og han har indkaldt sit bagland til et møde i denne uge, hvor alle parter vil blive enige om hans destination. Planen er en lejeaftale uden en købsoption, så han kan vende retur igen, skriver mediet.
Sevilla FC har tidligere sendt deres unge spillere afsted på lejeaftaler uden en købsoption, og det peger det også i retning af, at de vil gøre med Kike Salas. Før ham er José Ángel Carmona røget til Elche CF og Pedro Ortiz til FC Vizela i Portugal på lignende aftaler.
CD Tenerife har angiveligt allerede spurgt på Kike Salas, som også i sommer gjorde forretninger med Sevilla. Her lejede de Salas' holdkammerat Iván Romero, som har været fast mand for klubben på den populære ferieø.
Kike Salas har optrådt ti gange for Sevillas førstehold i denne sæson. Han fik blandt andet alle 90 minutter mod FC København i Parken, da klubberne tørnede sammen i Champions League-gruppespillet.
LIVE
LIVE: Oprykning i hus – se de vilde billeder
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
TIPSBLADET SPECIAL
– Det var virkelig pinligt
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Ipswich er tilbage i Premier League
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
TOPNYHED
Emre Mor færdig
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen