Afliver FCK-rygte: Jeg skal ikke skifte i Danmark

Midtbanespilleren har med en sikker pasningsfod og et stort løbepensum spillet sig til en plads blandt Superligaens store midtbaneprofiler. Det har skabt interesse, men planen er ikke at forlade Randers FC lige nu.



Randers FC har en juvel på midtbanen i Lasse Berg Johnsen. Nordmanden kom til fra Norges næstbedste række i 2021, og siden har han ikke set sig tilbage.

Han har en af Superligaens bedste afleveringsfødder og besidder en enorm motor på den centrale midtbane. For halvandet år siden kendte de færreste danske fodboldfans til ham, men nu er han et navn, der er svært at komme udenom. Den slags skaber interesse.

– Jeg kommenterer generelt ikke på, hvor interessen kommer fra, men jeg kan bare sige, at det er naturligt, at når spillerne præsterer på et højt niveau over en længere periode, følger de danske klubber selvfølgelig med, sagde hans agent Stig Lillejord til Tipsbladet tidligere på sommeren.

Der bliver hvisket i krogene, at FC København skulle have ham på observationslisten. Selv har Lasse Berg Johnsen ingen planer om at skifte til hverken FCK eller en anden dansk klub.

– Det bliver spekulationer, så det ved man jo ikke. Jeg trives i Randers og har ikke noget ønske om at skifte internt i Danmark. Hvad der sker i fremtiden ved man ikke, men jeg vil gerne blive i Randers og drømmer om at komme til en top 5-liga, siger han til Tipsbladet.

Selvom Lasse Berg Johnsen, der om en måned fylder 23 år, ønsker at blive i Randers FC, så drømmer han også.

– Jeg lægger ikke skjul på, at min drøm er at spille i en top 5-liga. Lige nu er det rigtige for mig at være i Randers. Jeg har haft en fantastisk udvikling indtil videre og har en god arbejdsplads. Jeg har ambitioner og drømme, men jeg lever i nuet og er rigtig glad her. Så hvad fremtiden bringer, må tiden vise.

Cheftræner Thomas Thomasberg har også slået fast, at kun et ekstraordinært tilbud kan få dem til at sælge ham. 40 millioner kroner fortalte han med et smil til Tipsbladet, at FCK skal smide for at få ham. Noget tyder altså på, at nordmanden også er i Randers FC efter sommerferien.

– Jeg ved ikke, hvornår det skal være. Det handler om den rette timing. Jeg drømmer om de store ligaer, og så kan alt jo ske i fodbold. Nu har der ikke været noget konkret, og det bekymrer mig heller ikke, da jeg har det rigtig godt i Randers, siger Lasse Berg Johnsen.

Lasse Berg Johnsen har været en del af Randers FC i halvandet år. Han kom til klubben fra norske Raufoss. I sidste sæson var han med til at spille Randers FC i top seks sideløbende med deres europæiske kampagne.

Der resterer to år af hans kontrakt, som udløber i sommeren 2024.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

LIVE: Tottenham har ny manager på plads

Italien under massivt pres

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Kæmpe stjerne besøger København

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Tottenham præsenterer ny træner



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tjekkiet – Danmark

Er det her Danmarks hemmelige våben?

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Melder ud om Kasper Hjulmand



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Danmark og Tjekkiet kæmper om VM-billet

Rasmus Højlund har ikke set det før

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

FC Midtjylland tæt på salg af angriber



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Afslører hemmelige samtaler med FC København

FC København afviser konspirationsteori

FC København vil bruge mere data i transfers

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson