Afliver FCK-rygte: Jeg skal ikke skifte i Danmark

Midtbanespilleren har med en sikker pasningsfod og et stort løbepensum spillet sig til en plads blandt Superligaens store midtbaneprofiler. Det har skabt interesse, men planen er ikke at forlade Randers FC lige nu.



Randers FC har en juvel på midtbanen i Lasse Berg Johnsen. Nordmanden kom til fra Norges næstbedste række i 2021, og siden har han ikke set sig tilbage.

Han har en af Superligaens bedste afleveringsfødder og besidder en enorm motor på den centrale midtbane. For halvandet år siden kendte de færreste danske fodboldfans til ham, men nu er han et navn, der er svært at komme udenom. Den slags skaber interesse.

– Jeg kommenterer generelt ikke på, hvor interessen kommer fra, men jeg kan bare sige, at det er naturligt, at når spillerne præsterer på et højt niveau over en længere periode, følger de danske klubber selvfølgelig med, sagde hans agent Stig Lillejord til Tipsbladet tidligere på sommeren.

Der bliver hvisket i krogene, at FC København skulle have ham på observationslisten. Selv har Lasse Berg Johnsen ingen planer om at skifte til hverken FCK eller en anden dansk klub.

– Det bliver spekulationer, så det ved man jo ikke. Jeg trives i Randers og har ikke noget ønske om at skifte internt i Danmark. Hvad der sker i fremtiden ved man ikke, men jeg vil gerne blive i Randers og drømmer om at komme til en top 5-liga, siger han til Tipsbladet.

Selvom Lasse Berg Johnsen, der om en måned fylder 23 år, ønsker at blive i Randers FC, så drømmer han også.

– Jeg lægger ikke skjul på, at min drøm er at spille i en top 5-liga. Lige nu er det rigtige for mig at være i Randers. Jeg har haft en fantastisk udvikling indtil videre og har en god arbejdsplads. Jeg har ambitioner og drømme, men jeg lever i nuet og er rigtig glad her. Så hvad fremtiden bringer, må tiden vise.

Cheftræner Thomas Thomasberg har også slået fast, at kun et ekstraordinært tilbud kan få dem til at sælge ham. 40 millioner kroner fortalte han med et smil til Tipsbladet, at FCK skal smide for at få ham. Noget tyder altså på, at nordmanden også er i Randers FC efter sommerferien.

– Jeg ved ikke, hvornår det skal være. Det handler om den rette timing. Jeg drømmer om de store ligaer, og så kan alt jo ske i fodbold. Nu har der ikke været noget konkret, og det bekymrer mig heller ikke, da jeg har det rigtig godt i Randers, siger Lasse Berg Johnsen.

Lasse Berg Johnsen har været en del af Randers FC i halvandet år. Han kom til klubben fra norske Raufoss. I sidste sæson var han med til at spille Randers FC i top seks sideløbende med deres europæiske kampagne.

Der resterer to år af hans kontrakt, som udløber i sommeren 2024.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

LIVE: Bischoff deler kryptisk billede

Dansker ser gult i London

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Nu reagerer Morten Krogh



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

22 millioner kroner!

FC Københavns budget overrasker Lars Seier



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

I transfermøde med Superliga-klub

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Blæst fuldstændig omkuld

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Heldige danske damer slår Sverige

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Storklub lurer på Superliga-profil

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Legende stopper som cheftræner for Messi

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Den bedste handel i Superligaen!

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Voldsom straf til Clement Bischoff

Afviser mesterskabssnak

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’