FC København tæt på ny udviklingsdirektør

Sune Smith-Nielsen fortæller til Tipsbladet, at man inden sommerferien kan præsentere en ny udviklingsdirektør.



PARKEN (Tipsbladet): Onsdag var der generalforsamling i Parken Sport & Entertainment, og bagefter var FC Københavns sportsdirektør Sune Smith-Nielsen til rådighed for pressen.

Og han fortalte til Tipsbladet, at man er tæt på at ansætte en ny udviklingsdirektør.

– Jeg håber, indenfor det man i fodbold godt kan kalde en forholdsvis kort periode, og det er inden sommerferien, offentligører en ny udviklingsdirektør. Vi har styr på det og kommer til at offentliggøre en udviklingsdirektør.

I december sidste år offentliggjorde FC København sin sportslige ledelse, hvor Andreas Hintze blev forfremmet til teknisk direktør med hovedansvar for scouting og rekruttering, Daniel Mofid skulle stå for jura, mens Mikkel Køhler som rekrutteringschef fik nogle lidt ændrede arbejdsopgaver.

I samme pressemeddelelse fremgik det, at Sune Smith-Nielsen og Mikkel Køhler sammen ville varetage den daglige ledelse i Talentafdelingen, indtil en ny udviklingsdirektør var på plads.

Det er vedkommende altså meget tæt på at være nu.

– Det bliver en person, som skal være med til at hjælpe talentudviklingen yderligere. Det er et strategisk vigtigt ben for os. Vi har nogle ambitioner om at koble U19 endnu tættere på A-holdet, og det bliver den her persons opgave. Vi har nogle dygtige folk på talent, som har arbejdet virkelig godt, efter jeg sagde farvel, men de savner nok nogle, som har tid til den daglige ledelse og sparring. Det bliver centrale opgaver for den nye udviklingsdirektør.

Udviklingsdirektøren skal også tage hånd om kvindefodboldprojektet, forklarer Sune Smith-Nielsen, der ikke vil fortælle, om der er tale om en intern forfremmelse eller en person udefra.

Klapper i om Neestrup-rygte

Udover at være tæt på at hente en ny udviklingsdirektør, så er sæsonen for transferrygter også ved at blomstre.

En af de varmeste historier er forbindelsen mellem Jacob Neestrup og Wolfsburg, hvor Peter ‘PC’ Christiansen som bekendt har det øverste sportslige ansvar.

– Jeg konstaterer, at jeg har en sindssygt dygtig cheftræner, og når man har dygtige medarbejdere, om det er spillere eller stab, så er de attraktive. Men jeg er megaglad for Jacob Neestrup som cheftræner, siger Sune Smith-Nielsen, der ikke ønsker at svare yderligere på sin cheftræners fremtid.

I det hele taget var han meget ordknap, når det kom til transfers og kontraktsituationer.

– Når sæsonen er færdig, så kommer vi ud med de ting, som vi skal komme ud med omkring transfers. Om det er forlængelser, nye spillere, salg eller andet, det må vi se på, lød det til spørgsmålet om det faktum, at Roony Bardghji har kontraktudløb ved udgangen af 2025.

Sune Smith-Nielsen fortalte også, at Nicolai Boilesen, hvis kontrakt udløber efter sæsonen, ikke er på træningsbanen endnu. Det blev ellers meldt ud, at hans korsbåndsskade ville tage et år at komme sig fra. Det år er gået.







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Her er FC Københavns vej i Europa

FC København kan få Jens Stage-millioner

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Kommer med frækt bud på dansk mester

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Bayern München lurer på choktransfer

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

AGF kan ende med millionregning, men…



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Liverpool – Brentford

FCK sigter stadig efter 15. juni

Fulham – Newcastle

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo