PARKEN (Tipsbladet): Onsdag var der generalforsamling i Parken Sport & Entertainment, og bagefter var FC Københavns sportsdirektør Sune Smith-Nielsen til rådighed for pressen.
Og han fortalte til Tipsbladet, at man er tæt på at ansætte en ny udviklingsdirektør.
– Jeg håber, indenfor det man i fodbold godt kan kalde en forholdsvis kort periode, og det er inden sommerferien, offentligører en ny udviklingsdirektør. Vi har styr på det og kommer til at offentliggøre en udviklingsdirektør.
I december sidste år offentliggjorde FC København sin sportslige ledelse, hvor Andreas Hintze blev forfremmet til teknisk direktør med hovedansvar for scouting og rekruttering, Daniel Mofid skulle stå for jura, mens Mikkel Køhler som rekrutteringschef fik nogle lidt ændrede arbejdsopgaver.
I samme pressemeddelelse fremgik det, at Sune Smith-Nielsen og Mikkel Køhler sammen ville varetage den daglige ledelse i Talentafdelingen, indtil en ny udviklingsdirektør var på plads.
Det er vedkommende altså meget tæt på at være nu.
– Det bliver en person, som skal være med til at hjælpe talentudviklingen yderligere. Det er et strategisk vigtigt ben for os. Vi har nogle ambitioner om at koble U19 endnu tættere på A-holdet, og det bliver den her persons opgave. Vi har nogle dygtige folk på talent, som har arbejdet virkelig godt, efter jeg sagde farvel, men de savner nok nogle, som har tid til den daglige ledelse og sparring. Det bliver centrale opgaver for den nye udviklingsdirektør.
Udviklingsdirektøren skal også tage hånd om kvindefodboldprojektet, forklarer Sune Smith-Nielsen, der ikke vil fortælle, om der er tale om en intern forfremmelse eller en person udefra.
Klapper i om Neestrup-rygte
Udover at være tæt på at hente en ny udviklingsdirektør, så er sæsonen for transferrygter også ved at blomstre.
En af de varmeste historier er forbindelsen mellem Jacob Neestrup og Wolfsburg, hvor Peter ‘PC’ Christiansen som bekendt har det øverste sportslige ansvar.
– Jeg konstaterer, at jeg har en sindssygt dygtig cheftræner, og når man har dygtige medarbejdere, om det er spillere eller stab, så er de attraktive. Men jeg er megaglad for Jacob Neestrup som cheftræner, siger Sune Smith-Nielsen, der ikke ønsker at svare yderligere på sin cheftræners fremtid.
I det hele taget var han meget ordknap, når det kom til transfers og kontraktsituationer.
– Når sæsonen er færdig, så kommer vi ud med de ting, som vi skal komme ud med omkring transfers. Om det er forlængelser, nye spillere, salg eller andet, det må vi se på, lød det til spørgsmålet om det faktum, at Roony Bardghji har kontraktudløb ved udgangen af 2025.
Sune Smith-Nielsen fortalte også, at Nicolai Boilesen, hvis kontrakt udløber efter sæsonen, ikke er på træningsbanen endnu. Det blev ellers meldt ud, at hans korsbåndsskade ville tage et år at komme sig fra. Det år er gået.
LIVE
TransferLIVE: Jagter dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
Verdensstjernes søn landet i København
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague
MEDIE
Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller
TRANSFER
Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
MEDIE
På blokken i danskerklub
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis
NYHEDER
FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer
NYHEDER
Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
NYHEDER
Dansker på vej – de har røven fuld af penge
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
EKSKLUSIVT
Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt
NYHEDER
Topscorer færdig
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
NYHEDER
– Vi er pressede
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal
DAGENS SPILFORSLAG
Døsig danskerdyst i Deutschland
NYHEDER
Dansker lyner i Italien
BIZART
Har brugt vanvittigt beløb på fyringer
INTERVIEW
Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’
NYHEDER
Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…
Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske
BIZART
Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’
TOPNYHED