FC København tæt på ny udviklingsdirektør

Sune Smith-Nielsen fortæller til Tipsbladet, at man inden sommerferien kan præsentere en ny udviklingsdirektør.



PARKEN (Tipsbladet): Onsdag var der generalforsamling i Parken Sport & Entertainment, og bagefter var FC Københavns sportsdirektør Sune Smith-Nielsen til rådighed for pressen.

Og han fortalte til Tipsbladet, at man er tæt på at ansætte en ny udviklingsdirektør.

– Jeg håber, indenfor det man i fodbold godt kan kalde en forholdsvis kort periode, og det er inden sommerferien, offentligører en ny udviklingsdirektør. Vi har styr på det og kommer til at offentliggøre en udviklingsdirektør.

I december sidste år offentliggjorde FC København sin sportslige ledelse, hvor Andreas Hintze blev forfremmet til teknisk direktør med hovedansvar for scouting og rekruttering, Daniel Mofid skulle stå for jura, mens Mikkel Køhler som rekrutteringschef fik nogle lidt ændrede arbejdsopgaver.

I samme pressemeddelelse fremgik det, at Sune Smith-Nielsen og Mikkel Køhler sammen ville varetage den daglige ledelse i Talentafdelingen, indtil en ny udviklingsdirektør var på plads.

Det er vedkommende altså meget tæt på at være nu.

– Det bliver en person, som skal være med til at hjælpe talentudviklingen yderligere. Det er et strategisk vigtigt ben for os. Vi har nogle ambitioner om at koble U19 endnu tættere på A-holdet, og det bliver den her persons opgave. Vi har nogle dygtige folk på talent, som har arbejdet virkelig godt, efter jeg sagde farvel, men de savner nok nogle, som har tid til den daglige ledelse og sparring. Det bliver centrale opgaver for den nye udviklingsdirektør.

Udviklingsdirektøren skal også tage hånd om kvindefodboldprojektet, forklarer Sune Smith-Nielsen, der ikke vil fortælle, om der er tale om en intern forfremmelse eller en person udefra.

Klapper i om Neestrup-rygte

Udover at være tæt på at hente en ny udviklingsdirektør, så er sæsonen for transferrygter også ved at blomstre.

En af de varmeste historier er forbindelsen mellem Jacob Neestrup og Wolfsburg, hvor Peter ‘PC’ Christiansen som bekendt har det øverste sportslige ansvar.

– Jeg konstaterer, at jeg har en sindssygt dygtig cheftræner, og når man har dygtige medarbejdere, om det er spillere eller stab, så er de attraktive. Men jeg er megaglad for Jacob Neestrup som cheftræner, siger Sune Smith-Nielsen, der ikke ønsker at svare yderligere på sin cheftræners fremtid.

I det hele taget var han meget ordknap, når det kom til transfers og kontraktsituationer.

– Når sæsonen er færdig, så kommer vi ud med de ting, som vi skal komme ud med omkring transfers. Om det er forlængelser, nye spillere, salg eller andet, det må vi se på, lød det til spørgsmålet om det faktum, at Roony Bardghji har kontraktudløb ved udgangen af 2025.

Sune Smith-Nielsen fortalte også, at Nicolai Boilesen, hvis kontrakt udløber efter sæsonen, ikke er på træningsbanen endnu. Det blev ellers meldt ud, at hans korsbåndsskade ville tage et år at komme sig fra. Det år er gået.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Vil hente FC Midtjylland-profil

Neestrup jagtes af storklub

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Fortryder FC Barcelona-transfer

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

AGF jagter hollandsk talent

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Færdig: Nu er han rejst til København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Jess Thorup indlagt

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Roy Keane slagter dansk stjerne

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Dansk stortalents værdi eksploderer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard