PARKEN (Tipsbladet): Onsdag var der generalforsamling i Parken Sport & Entertainment, og bagefter var FC Københavns sportsdirektør Sune Smith-Nielsen til rådighed for pressen.
Og han fortalte til Tipsbladet, at man er tæt på at ansætte en ny udviklingsdirektør.
– Jeg håber, indenfor det man i fodbold godt kan kalde en forholdsvis kort periode, og det er inden sommerferien, offentligører en ny udviklingsdirektør. Vi har styr på det og kommer til at offentliggøre en udviklingsdirektør.
I december sidste år offentliggjorde FC København sin sportslige ledelse, hvor Andreas Hintze blev forfremmet til teknisk direktør med hovedansvar for scouting og rekruttering, Daniel Mofid skulle stå for jura, mens Mikkel Køhler som rekrutteringschef fik nogle lidt ændrede arbejdsopgaver.
I samme pressemeddelelse fremgik det, at Sune Smith-Nielsen og Mikkel Køhler sammen ville varetage den daglige ledelse i Talentafdelingen, indtil en ny udviklingsdirektør var på plads.
Det er vedkommende altså meget tæt på at være nu.
– Det bliver en person, som skal være med til at hjælpe talentudviklingen yderligere. Det er et strategisk vigtigt ben for os. Vi har nogle ambitioner om at koble U19 endnu tættere på A-holdet, og det bliver den her persons opgave. Vi har nogle dygtige folk på talent, som har arbejdet virkelig godt, efter jeg sagde farvel, men de savner nok nogle, som har tid til den daglige ledelse og sparring. Det bliver centrale opgaver for den nye udviklingsdirektør.
Udviklingsdirektøren skal også tage hånd om kvindefodboldprojektet, forklarer Sune Smith-Nielsen, der ikke vil fortælle, om der er tale om en intern forfremmelse eller en person udefra.
Klapper i om Neestrup-rygte
Udover at være tæt på at hente en ny udviklingsdirektør, så er sæsonen for transferrygter også ved at blomstre.
En af de varmeste historier er forbindelsen mellem Jacob Neestrup og Wolfsburg, hvor Peter ‘PC’ Christiansen som bekendt har det øverste sportslige ansvar.
– Jeg konstaterer, at jeg har en sindssygt dygtig cheftræner, og når man har dygtige medarbejdere, om det er spillere eller stab, så er de attraktive. Men jeg er megaglad for Jacob Neestrup som cheftræner, siger Sune Smith-Nielsen, der ikke ønsker at svare yderligere på sin cheftræners fremtid.
I det hele taget var han meget ordknap, når det kom til transfers og kontraktsituationer.
– Når sæsonen er færdig, så kommer vi ud med de ting, som vi skal komme ud med omkring transfers. Om det er forlængelser, nye spillere, salg eller andet, det må vi se på, lød det til spørgsmålet om det faktum, at Roony Bardghji har kontraktudløb ved udgangen af 2025.
Sune Smith-Nielsen fortalte også, at Nicolai Boilesen, hvis kontrakt udløber efter sæsonen, ikke er på træningsbanen endnu. Det blev ellers meldt ud, at hans korsbåndsskade ville tage et år at komme sig fra. Det år er gået.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
OPTAKT
Arsenal – Fulham
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter