FC København tæt på ny udviklingsdirektør

Sune Smith-Nielsen fortæller til Tipsbladet, at man inden sommerferien kan præsentere en ny udviklingsdirektør.



PARKEN (Tipsbladet): Onsdag var der generalforsamling i Parken Sport & Entertainment, og bagefter var FC Københavns sportsdirektør Sune Smith-Nielsen til rådighed for pressen.

Og han fortalte til Tipsbladet, at man er tæt på at ansætte en ny udviklingsdirektør.

– Jeg håber, indenfor det man i fodbold godt kan kalde en forholdsvis kort periode, og det er inden sommerferien, offentligører en ny udviklingsdirektør. Vi har styr på det og kommer til at offentliggøre en udviklingsdirektør.

I december sidste år offentliggjorde FC København sin sportslige ledelse, hvor Andreas Hintze blev forfremmet til teknisk direktør med hovedansvar for scouting og rekruttering, Daniel Mofid skulle stå for jura, mens Mikkel Køhler som rekrutteringschef fik nogle lidt ændrede arbejdsopgaver.

I samme pressemeddelelse fremgik det, at Sune Smith-Nielsen og Mikkel Køhler sammen ville varetage den daglige ledelse i Talentafdelingen, indtil en ny udviklingsdirektør var på plads.

Det er vedkommende altså meget tæt på at være nu.

– Det bliver en person, som skal være med til at hjælpe talentudviklingen yderligere. Det er et strategisk vigtigt ben for os. Vi har nogle ambitioner om at koble U19 endnu tættere på A-holdet, og det bliver den her persons opgave. Vi har nogle dygtige folk på talent, som har arbejdet virkelig godt, efter jeg sagde farvel, men de savner nok nogle, som har tid til den daglige ledelse og sparring. Det bliver centrale opgaver for den nye udviklingsdirektør.

Udviklingsdirektøren skal også tage hånd om kvindefodboldprojektet, forklarer Sune Smith-Nielsen, der ikke vil fortælle, om der er tale om en intern forfremmelse eller en person udefra.

Klapper i om Neestrup-rygte

Udover at være tæt på at hente en ny udviklingsdirektør, så er sæsonen for transferrygter også ved at blomstre.

En af de varmeste historier er forbindelsen mellem Jacob Neestrup og Wolfsburg, hvor Peter ‘PC’ Christiansen som bekendt har det øverste sportslige ansvar.

– Jeg konstaterer, at jeg har en sindssygt dygtig cheftræner, og når man har dygtige medarbejdere, om det er spillere eller stab, så er de attraktive. Men jeg er megaglad for Jacob Neestrup som cheftræner, siger Sune Smith-Nielsen, der ikke ønsker at svare yderligere på sin cheftræners fremtid.

I det hele taget var han meget ordknap, når det kom til transfers og kontraktsituationer.

– Når sæsonen er færdig, så kommer vi ud med de ting, som vi skal komme ud med omkring transfers. Om det er forlængelser, nye spillere, salg eller andet, det må vi se på, lød det til spørgsmålet om det faktum, at Roony Bardghji har kontraktudløb ved udgangen af 2025.

Sune Smith-Nielsen fortalte også, at Nicolai Boilesen, hvis kontrakt udløber efter sæsonen, ikke er på træningsbanen endnu. Det blev ellers meldt ud, at hans korsbåndsskade ville tage et år at komme sig fra. Det år er gået.





Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!




Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: Fuld opbakning

Interessant afsløring

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Kevin Diks skriver historie

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Han stiller ultimative krav

De må have mareridt om ham i nat!

United overvejer disse fem managers



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Voldsom udmelding om Froholdt

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Barcelona i kæmpesejr

AGF smider sejren i de døende sekunder

– En gigantisk nedtur!

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

– Vidste det ikke for tre dage siden!