IKAST (Tipsbladet): Ousmane Diao trænede fredag med på årets første træningspas på græsset ved FC Midtjyllands træningsanlæg i Ikast, der først nu var klar til fodboldtræning.
Stopperen og hans holdkammerater havde fri i går til at få renset hovedet efter et Superliga-nederlag til FC Nordsjælland og en særdeles dårlig første halv time i den kamp, men Diao får ikke chance for at revanchere sig hjemme i Herning søndag.
For han blev udvist på det straffespark, han begik i anden halvleg, og dermed skal cheftræner Thomas Thomasberg rokere rundt til søndag.
Det har FCM-cheftræneren haft tre dage til at overveje, og beslutningen er taget.
– Der har vi Han-Beom Lee. Han starter inde på søndag, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
Den sydkoreanske midtstopper har startet inde i fire kampe i sin tid i FC Midtjylland og er meget tydeligt reserve for de forsvarende mestre.

Men søndag kommer den 22-årige forsvarsspiller altså i aktion, givetvis med anfører Mads Bech Sørensen ved sin side.
Og der er nok at rette op på for midtjyderne i kampen mod FC Nordsjælland, FCM meget gerne skal slå for at holde trit med FCK og afstand til Brøndby IF.
– Vi kommer ud derovre og får det desværre ikke til at gå efter den plan, vi gerne ville, og i forhold til, hvordan vi kommer til at se gode ud. Det blev for dårligt, især i starten, dog det er vi ærgerlige over.
– Men det er historie nu. Vi skal spille i Herning søndag, og vi skal sætte slutspurten ind nu. Vi har selvfølgelig set på, om der er nogle knapper, vi kan skrue på, og hvordan vi sætter det rigtige hold sammen.
– Der er altid taktiske ting, hvad enten det er i Farum, Brøndby eller Herning. Men det helt store ting er udførelsen. Vores presspil var ikke aggressivt nok, selv om vi var positioneret fint på banen. Vi kom til at løbe rundt, og når de andre har bolden 80 procent af tiden, kommer man ind i en dårlig tilstand, og det formåede vi ikke at bryde ud af.
Hvor har FCM mest brug for forstærkning til sommer?
0 Votes
– Der kom en reaktion til sidst, hvor det ikke var til at se, at vi var 10 mand, hvor vi kørte bolden rundt. Så fik set, at der er noget at komme efter, når vi kommer ind i deres felt, så vi skal sørge for at få boldbesiddelse og at få flyttet spillet andre steder hen, end hvor det foregik i tirsdags, siger Thomas Thomasberg.
Mens Ousmane Diao er ude af søndagens kamp med karantæne, vender Kevin Mbabu til gengæld tilbage efter at have siddet i karantæne i tirsdags.
FC Midtjylland og FC Nordsjælland spiller klokken 18 på søndag. FC København fører Superligaen med et point flere end FCM.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
Sean Dyche fyret
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
TIPSBLADETS DOM
Vild aften! Kun sket én gang før
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
INTERVIEW
Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht
Liverpool tager smal sejr
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
Her kan du se FC København mod Viborg FF
– Det var en skuffelse
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
Ekspert: Det mest positive for FCK
NYHEDER
Thomas Frank fyret
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
