Afslører forhandlinger med Superliga-klub

Heerenveens svenske midtbanespiller Rami Al Hajj afslører, at han var i forhandlinger med OB i løbet af vinterens transfervindue.



OB sagde farvel til Armin Gigovic og Ayo Simon Okosun denne vinter.

Svenskeren tog til FC Midtjylland, mens Okosun drog til Vendsyssel FF. Derfor var fynboerne på jagt efter at polstre midtbanen, og her blev flere navne bragt i spil

I sidste ende sikrede man sig Alen Mustafić, der kom til OB fra Slovan Bratislava. Men nu kan endnu et navn tilføjes puljen af OB-emner.

Således afslører Heerenveen-spilleren Rami Al Hajj, at også han lå i forhandlinger med klubben fra Ådalen.

– Forhandlingerne gik frem og tilbage, men det er ikke noget, som jeg vil kommentere på, siger han kortfattet til Hallands Nyheter ifølge Feanonline.

21-årige Rami Al Hajj er født i Sverige, men har libanesiske rødder. I 2018 forlod han fødelandet for at tage til Heerenveen, men her har spilletiden været knap.

Til sommer udløber kontrakten med Eredivisie-klubben, og i vinterens transfervindue forsøgte man altså at finde et andet sted til Rami Al Hajj. Det lykkedes ikke, og nu ser svenskeren tiden an.

– Selvfølgelig vil jeg gerne spillere mere, men omvendt kan jeg også godt lide det her. Vi må se, hvad der sker.

Det blev ikke til OB eller nogen anden klub, da Rami Al Hajj forblev i Heerenveen, hvor han i denne sæson har spillet 14 ligakampe. Det er også blevet til tre scoringer i tre pokalkampe.

OB har til forårssæonen Alasana Manneh, Aron Elis Thrandarson, Jeppe Tverskov og Alen Mustafić på kontrakt til holdets centrale positioner. 







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Født i Danmark og på vej til VM

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

FC Midtjylland henter ny back

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Brøndby-flop færdig i danskerklub