Afslører forhandlinger med Superliga-klub

Heerenveens svenske midtbanespiller Rami Al Hajj afslører, at han var i forhandlinger med OB i løbet af vinterens transfervindue.



OB sagde farvel til Armin Gigovic og Ayo Simon Okosun denne vinter.

Svenskeren tog til FC Midtjylland, mens Okosun drog til Vendsyssel FF. Derfor var fynboerne på jagt efter at polstre midtbanen, og her blev flere navne bragt i spil

I sidste ende sikrede man sig Alen Mustafić, der kom til OB fra Slovan Bratislava. Men nu kan endnu et navn tilføjes puljen af OB-emner.

Således afslører Heerenveen-spilleren Rami Al Hajj, at også han lå i forhandlinger med klubben fra Ådalen.

– Forhandlingerne gik frem og tilbage, men det er ikke noget, som jeg vil kommentere på, siger han kortfattet til Hallands Nyheter ifølge Feanonline.

21-årige Rami Al Hajj er født i Sverige, men har libanesiske rødder. I 2018 forlod han fødelandet for at tage til Heerenveen, men her har spilletiden været knap.

Til sommer udløber kontrakten med Eredivisie-klubben, og i vinterens transfervindue forsøgte man altså at finde et andet sted til Rami Al Hajj. Det lykkedes ikke, og nu ser svenskeren tiden an.

– Selvfølgelig vil jeg gerne spillere mere, men omvendt kan jeg også godt lide det her. Vi må se, hvad der sker.

Det blev ikke til OB eller nogen anden klub, da Rami Al Hajj forblev i Heerenveen, hvor han i denne sæson har spillet 14 ligakampe. Det er også blevet til tre scoringer i tre pokalkampe.

OB har til forårssæonen Alasana Manneh, Aron Elis Thrandarson, Jeppe Tverskov og Alen Mustafić på kontrakt til holdets centrale positioner. 







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

“Du er en fucking maskine!”

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Storklub forhørte sig på FCK-boss

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Dansker på blokken i ny storklub

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Her er 1/8-finalerne ved VM

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Brasilien – Norge

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Skyder stor FCM-historie ned

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Stort FCK-talent er blevet solgt

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer