Afslører forhandlinger med Superliga-klub

Heerenveens svenske midtbanespiller Rami Al Hajj afslører, at han var i forhandlinger med OB i løbet af vinterens transfervindue.



OB sagde farvel til Armin Gigovic og Ayo Simon Okosun denne vinter.

Svenskeren tog til FC Midtjylland, mens Okosun drog til Vendsyssel FF. Derfor var fynboerne på jagt efter at polstre midtbanen, og her blev flere navne bragt i spil

I sidste ende sikrede man sig Alen Mustafić, der kom til OB fra Slovan Bratislava. Men nu kan endnu et navn tilføjes puljen af OB-emner.

Således afslører Heerenveen-spilleren Rami Al Hajj, at også han lå i forhandlinger med klubben fra Ådalen.

– Forhandlingerne gik frem og tilbage, men det er ikke noget, som jeg vil kommentere på, siger han kortfattet til Hallands Nyheter ifølge Feanonline.

21-årige Rami Al Hajj er født i Sverige, men har libanesiske rødder. I 2018 forlod han fødelandet for at tage til Heerenveen, men her har spilletiden været knap.

Til sommer udløber kontrakten med Eredivisie-klubben, og i vinterens transfervindue forsøgte man altså at finde et andet sted til Rami Al Hajj. Det lykkedes ikke, og nu ser svenskeren tiden an.

– Selvfølgelig vil jeg gerne spillere mere, men omvendt kan jeg også godt lide det her. Vi må se, hvad der sker.

Det blev ikke til OB eller nogen anden klub, da Rami Al Hajj forblev i Heerenveen, hvor han i denne sæson har spillet 14 ligakampe. Det er også blevet til tre scoringer i tre pokalkampe.

OB har til forårssæonen Alasana Manneh, Aron Elis Thrandarson, Jeppe Tverskov og Alen Mustafić på kontrakt til holdets centrale positioner. 





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Supercomputer: De vinder Superligaen

‘Han er ulykkelig’

Skyder Brøndby-transfer ned

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Køb, køb, køb!

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Meldes varm på ung Superliga-profil

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Officielt: Jürgen Klopp er tysk landstræner

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Viborg FF – OB

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

FC København – Lyngby BK

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

FCK var heldige: ‘Mange problemer derinde’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

LIVE: FCK smider sejren

Hillerød sigter mod top-6 efter Superliga-flirt

Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Sæsonens store overraskelse? ‘De kan vinde guld’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Randers FC – Silkeborg IF