Afslører forhandlinger med Superliga-klub

Heerenveens svenske midtbanespiller Rami Al Hajj afslører, at han var i forhandlinger med OB i løbet af vinterens transfervindue.



OB sagde farvel til Armin Gigovic og Ayo Simon Okosun denne vinter.

Svenskeren tog til FC Midtjylland, mens Okosun drog til Vendsyssel FF. Derfor var fynboerne på jagt efter at polstre midtbanen, og her blev flere navne bragt i spil

I sidste ende sikrede man sig Alen Mustafić, der kom til OB fra Slovan Bratislava. Men nu kan endnu et navn tilføjes puljen af OB-emner.

Således afslører Heerenveen-spilleren Rami Al Hajj, at også han lå i forhandlinger med klubben fra Ådalen.

– Forhandlingerne gik frem og tilbage, men det er ikke noget, som jeg vil kommentere på, siger han kortfattet til Hallands Nyheter ifølge Feanonline.

21-årige Rami Al Hajj er født i Sverige, men har libanesiske rødder. I 2018 forlod han fødelandet for at tage til Heerenveen, men her har spilletiden været knap.

Til sommer udløber kontrakten med Eredivisie-klubben, og i vinterens transfervindue forsøgte man altså at finde et andet sted til Rami Al Hajj. Det lykkedes ikke, og nu ser svenskeren tiden an.

– Selvfølgelig vil jeg gerne spillere mere, men omvendt kan jeg også godt lide det her. Vi må se, hvad der sker.

Det blev ikke til OB eller nogen anden klub, da Rami Al Hajj forblev i Heerenveen, hvor han i denne sæson har spillet 14 ligakampe. Det er også blevet til tre scoringer i tre pokalkampe.

OB har til forårssæonen Alasana Manneh, Aron Elis Thrandarson, Jeppe Tverskov og Alen Mustafić på kontrakt til holdets centrale positioner. 





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Forhandler med storklub

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Her er FC Københavns vej i Europa

De er tilbage i Premier League

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

FC København kan få Jens Stage-millioner

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen