CD Mafra bliver en altmuligmand fattigere efter denne sæson, da teknisk chef Morten Mølkjær har annonceret sit stop i klubben.
Til sommer er det to år siden, at han kom til CD Mafra, der har samme ejer som FC Midtjylland, og siden har han haft flere forskellige kasketter på – cheftræner på U23-mandskabet, assistenttræner på førsteholdet, individuel træner og har nu den formelle titel teknisk direktør.
Nu brænder træner-ilden imidlertid mere end nogensinde i ham.
Den håber han på, at han kan få lov til at udleve i FC Midtjylland, fortæller Morten Mølkjær i et interview med Tipsbladet.
– Jeg er dialog med FC Midtjylland om et job uden, at vi er blevet konkrete omkring, hvad det skal være. Jeg har ambitioner om at være fodboldtræner og vil gerne tilbage på træningsbanen. Jeg har mærket efter, mens jeg har været hernede, at jeg har brug for at have noget på spil som træner og have hånden på kogepladen.
FC Midtjylland rokerede som bekendt i sit trænerteam tilbage i december, hvor assistenterne Arne Sandstø og Niels Lodberg blev afskediget til fordel for Allan K. Jepsen og Morten ‘Duncan’ Rasmussen.
– Jeg havde truffet beslutningen om at stoppe i Mafra samtidig med, at de lavede rokaden, så jeg havde ikke talt med Midtjylland om at blive en del af staben. Sådan er fodbold, hvor timing er en stor del af den her verden. FC Midtjylland er en stor organisation, så forhåbentligt kan der opstå en mulighed andetsteds.
Tænker du på ungdomssiden?
– Umiddelbart vil jeg gerne tilbage til der, hvor der er noget på spil uge efter uge og afregning ved kasse et. Jeg kan mærke, at jeg trives i det og har fået mere hår på brystet, siden jeg stod som cheftræner sidst.
Morten Mølkjær har stået i spidsen for Aarhus Fremad og Kolding IF, mens han også har været assistenttræner for U17-landsholdet. Om det næste job er som chef- eller assistenttræner er ikke afgørende.
– FC Midtjylland er en fed organisation, hvor jeg godt kan se mig selv i flere forskellige roller, men min ambition er at se, hvor dygtig og langt jeg kan tage det som fodboldtræner.
Morten Mølkjær var før ansættelsen i CD Mafra en del af FC Midtjyllands ungdomsafdeling med fokus på U13-U15-årgangene.

Lærerige år i Portugal
Selvom Morten Mølkjær er i gang med sine sidste måneder i CD Mafra, så vil han have det bedste ud af dem og få så mange erfaringer med hjem som overhovedet muligt.
– Jeg har lært om en anden fodboldkultur, og hvad det kræves at lede spillere fra andre kulturer og med forskellige historier. Det har været helt vildt givende, og så kan jeg begå mig på portugisisk, hvilket også giver nogle fordele fremadrettet, siger Morten Mølkjær og tilføjer:
– Derudover har portugiserne et andet taktisk syn på fodbold, end vi har i Norden. Det har givet mig et nyt perspektiv på tingene, som jeg tager med mig videre.
Slutteligt er Morten Mølkjær taknemmelig for muligheden og oplevelserne i CD Mafra.
– Jeg vil også gerne benytte lejligheden til at takke Ove (Pedersen) og Claus (Steinlein) for muligheden. Den har været med til at dygtiggøre mig og få nogle nye erfaringer, som jeg ikke vil være foruden, og som jeg glæder mig til at drage fordel af i mit næste job.
Nu må tiden vise, om det lykkes Morten Mølkjær og FC Midtjylland at blive enige om et gensyn – telefonen kan jo også ringe med andre spændende tilbud i den anden ende.
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Supercomputer: Her er VM-finalen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Afslører: FCK ringede aldrig
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
VM-spiller får fem karantænedage
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
TOPNYHED