CD Mafra bliver en altmuligmand fattigere efter denne sæson, da teknisk chef Morten Mølkjær har annonceret sit stop i klubben.
Til sommer er det to år siden, at han kom til CD Mafra, der har samme ejer som FC Midtjylland, og siden har han haft flere forskellige kasketter på – cheftræner på U23-mandskabet, assistenttræner på førsteholdet, individuel træner og har nu den formelle titel teknisk direktør.
Nu brænder træner-ilden imidlertid mere end nogensinde i ham.
Den håber han på, at han kan få lov til at udleve i FC Midtjylland, fortæller Morten Mølkjær i et interview med Tipsbladet.
– Jeg er dialog med FC Midtjylland om et job uden, at vi er blevet konkrete omkring, hvad det skal være. Jeg har ambitioner om at være fodboldtræner og vil gerne tilbage på træningsbanen. Jeg har mærket efter, mens jeg har været hernede, at jeg har brug for at have noget på spil som træner og have hånden på kogepladen.
FC Midtjylland rokerede som bekendt i sit trænerteam tilbage i december, hvor assistenterne Arne Sandstø og Niels Lodberg blev afskediget til fordel for Allan K. Jepsen og Morten ‘Duncan’ Rasmussen.
– Jeg havde truffet beslutningen om at stoppe i Mafra samtidig med, at de lavede rokaden, så jeg havde ikke talt med Midtjylland om at blive en del af staben. Sådan er fodbold, hvor timing er en stor del af den her verden. FC Midtjylland er en stor organisation, så forhåbentligt kan der opstå en mulighed andetsteds.
Tænker du på ungdomssiden?
– Umiddelbart vil jeg gerne tilbage til der, hvor der er noget på spil uge efter uge og afregning ved kasse et. Jeg kan mærke, at jeg trives i det og har fået mere hår på brystet, siden jeg stod som cheftræner sidst.
Morten Mølkjær har stået i spidsen for Aarhus Fremad og Kolding IF, mens han også har været assistenttræner for U17-landsholdet. Om det næste job er som chef- eller assistenttræner er ikke afgørende.
– FC Midtjylland er en fed organisation, hvor jeg godt kan se mig selv i flere forskellige roller, men min ambition er at se, hvor dygtig og langt jeg kan tage det som fodboldtræner.
Morten Mølkjær var før ansættelsen i CD Mafra en del af FC Midtjyllands ungdomsafdeling med fokus på U13-U15-årgangene.

Lærerige år i Portugal
Selvom Morten Mølkjær er i gang med sine sidste måneder i CD Mafra, så vil han have det bedste ud af dem og få så mange erfaringer med hjem som overhovedet muligt.
– Jeg har lært om en anden fodboldkultur, og hvad det kræves at lede spillere fra andre kulturer og med forskellige historier. Det har været helt vildt givende, og så kan jeg begå mig på portugisisk, hvilket også giver nogle fordele fremadrettet, siger Morten Mølkjær og tilføjer:
– Derudover har portugiserne et andet taktisk syn på fodbold, end vi har i Norden. Det har givet mig et nyt perspektiv på tingene, som jeg tager med mig videre.
Slutteligt er Morten Mølkjær taknemmelig for muligheden og oplevelserne i CD Mafra.
– Jeg vil også gerne benytte lejligheden til at takke Ove (Pedersen) og Claus (Steinlein) for muligheden. Den har været med til at dygtiggøre mig og få nogle nye erfaringer, som jeg ikke vil være foruden, og som jeg glæder mig til at drage fordel af i mit næste job.
Nu må tiden vise, om det lykkes Morten Mølkjær og FC Midtjylland at blive enige om et gensyn – telefonen kan jo også ringe med andre spændende tilbud i den anden ende.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Manchester City – Brentford