Afslører: I dialog med FC Midtjylland om job

Teknisk chef i CD Mafra, Morten Mølkjær, har annonceret, at han stopper i klubben til sommer. I et interview med Tipsbladet fortæller han, at der er dialog med FC Midtjylland om en retur.



CD Mafra bliver en altmuligmand fattigere efter denne sæson, da teknisk chef Morten Mølkjær har annonceret sit stop i klubben.

Til sommer er det to år siden, at han kom til CD Mafra, der har samme ejer som FC Midtjylland, og siden har han haft flere forskellige kasketter på – cheftræner på U23-mandskabet, assistenttræner på førsteholdet, individuel træner og har nu den formelle titel teknisk direktør.

Nu brænder træner-ilden imidlertid mere end nogensinde i ham.

Den håber han på, at han kan få lov til at udleve i FC Midtjylland, fortæller Morten Mølkjær i et interview med Tipsbladet.

– Jeg er dialog med FC Midtjylland om et job uden, at vi er blevet konkrete omkring, hvad det skal være. Jeg har ambitioner om at være fodboldtræner og vil gerne tilbage på træningsbanen. Jeg har mærket efter, mens jeg har været hernede, at jeg har brug for at have noget på spil som træner og have hånden på kogepladen.

FC Midtjylland rokerede som bekendt i sit trænerteam tilbage i december, hvor assistenterne Arne Sandstø og Niels Lodberg blev afskediget til fordel for Allan K. Jepsen og Morten ‘Duncan’ Rasmussen.

– Jeg havde truffet beslutningen om at stoppe i Mafra samtidig med, at de lavede rokaden, så jeg havde ikke talt med Midtjylland om at blive en del af staben. Sådan er fodbold, hvor timing er en stor del af den her verden. FC Midtjylland er en stor organisation, så forhåbentligt kan der opstå en mulighed andetsteds.

Tænker du på ungdomssiden?

– Umiddelbart vil jeg gerne tilbage til der, hvor der er noget på spil uge efter uge og afregning ved kasse et. Jeg kan mærke, at jeg trives i det og har fået mere hår på brystet, siden jeg stod som cheftræner sidst.

Morten Mølkjær har stået i spidsen for Aarhus Fremad og Kolding IF, mens han også har været assistenttræner for U17-landsholdet. Om det næste job er som chef- eller assistenttræner er ikke afgørende.

– FC Midtjylland er en fed organisation, hvor jeg godt kan se mig selv i flere forskellige roller, men min ambition er at se, hvor dygtig og langt jeg kan tage det som fodboldtræner.

Morten Mølkjær var før ansættelsen i CD Mafra en del af FC Midtjyllands ungdomsafdeling med fokus på U13-U15-årgangene.

CD Mafras førstehold spiller i den næstbedste fodboldrække i Portugal. Foto: Alamy.

Lærerige år i Portugal
Selvom Morten Mølkjær er i gang med sine sidste måneder i CD Mafra, så vil han have det bedste ud af dem og få så mange erfaringer med hjem som overhovedet muligt.

– Jeg har lært om en anden fodboldkultur, og hvad det kræves at lede spillere fra andre kulturer og med forskellige historier. Det har været helt vildt givende, og så kan jeg begå mig på portugisisk, hvilket også giver nogle fordele fremadrettet, siger Morten Mølkjær og tilføjer:

– Derudover har portugiserne et andet taktisk syn på fodbold, end vi har i Norden. Det har givet mig et nyt perspektiv på tingene, som jeg tager med mig videre.

Slutteligt er Morten Mølkjær taknemmelig for muligheden og oplevelserne i CD Mafra.

– Jeg vil også gerne benytte lejligheden til at takke Ove (Pedersen) og Claus (Steinlein) for muligheden. Den har været med til at dygtiggøre mig og få nogle nye erfaringer, som jeg ikke vil være foruden, og som jeg glæder mig til at drage fordel af i mit næste job.

Nu må tiden vise, om det lykkes Morten Mølkjær og FC Midtjylland at blive enige om et gensyn – telefonen kan jo også ringe med andre spændende tilbud i den anden ende.





TransferLIVE: Ten Hag henter dansker




Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Haaland tangerer rekord i VM-debut

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Får afvist bud på dansk profil

FCK-boss roser varm bomber

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

De lurer på Kjærgaard



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Vilde Messi tangerer VM-rekord

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Klar transfermelding

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

– Jeg får så ondt i maven over det

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

England – Kroatien

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Denne klub drømmer om Højbjerg

Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Portugal – DR Congo