Afslører: I dialog med FC Midtjylland om job

Teknisk chef i CD Mafra, Morten Mølkjær, har annonceret, at han stopper i klubben til sommer. I et interview med Tipsbladet fortæller han, at der er dialog med FC Midtjylland om en retur.



CD Mafra bliver en altmuligmand fattigere efter denne sæson, da teknisk chef Morten Mølkjær har annonceret sit stop i klubben.

Til sommer er det to år siden, at han kom til CD Mafra, der har samme ejer som FC Midtjylland, og siden har han haft flere forskellige kasketter på – cheftræner på U23-mandskabet, assistenttræner på førsteholdet, individuel træner og har nu den formelle titel teknisk direktør.

Nu brænder træner-ilden imidlertid mere end nogensinde i ham.

Den håber han på, at han kan få lov til at udleve i FC Midtjylland, fortæller Morten Mølkjær i et interview med Tipsbladet.

– Jeg er dialog med FC Midtjylland om et job uden, at vi er blevet konkrete omkring, hvad det skal være. Jeg har ambitioner om at være fodboldtræner og vil gerne tilbage på træningsbanen. Jeg har mærket efter, mens jeg har været hernede, at jeg har brug for at have noget på spil som træner og have hånden på kogepladen.

FC Midtjylland rokerede som bekendt i sit trænerteam tilbage i december, hvor assistenterne Arne Sandstø og Niels Lodberg blev afskediget til fordel for Allan K. Jepsen og Morten ‘Duncan’ Rasmussen.

– Jeg havde truffet beslutningen om at stoppe i Mafra samtidig med, at de lavede rokaden, så jeg havde ikke talt med Midtjylland om at blive en del af staben. Sådan er fodbold, hvor timing er en stor del af den her verden. FC Midtjylland er en stor organisation, så forhåbentligt kan der opstå en mulighed andetsteds.

Tænker du på ungdomssiden?

– Umiddelbart vil jeg gerne tilbage til der, hvor der er noget på spil uge efter uge og afregning ved kasse et. Jeg kan mærke, at jeg trives i det og har fået mere hår på brystet, siden jeg stod som cheftræner sidst.

Morten Mølkjær har stået i spidsen for Aarhus Fremad og Kolding IF, mens han også har været assistenttræner for U17-landsholdet. Om det næste job er som chef- eller assistenttræner er ikke afgørende.

– FC Midtjylland er en fed organisation, hvor jeg godt kan se mig selv i flere forskellige roller, men min ambition er at se, hvor dygtig og langt jeg kan tage det som fodboldtræner.

Morten Mølkjær var før ansættelsen i CD Mafra en del af FC Midtjyllands ungdomsafdeling med fokus på U13-U15-årgangene.

CD Mafras førstehold spiller i den næstbedste fodboldrække i Portugal. Foto: Alamy.

Lærerige år i Portugal
Selvom Morten Mølkjær er i gang med sine sidste måneder i CD Mafra, så vil han have det bedste ud af dem og få så mange erfaringer med hjem som overhovedet muligt.

– Jeg har lært om en anden fodboldkultur, og hvad det kræves at lede spillere fra andre kulturer og med forskellige historier. Det har været helt vildt givende, og så kan jeg begå mig på portugisisk, hvilket også giver nogle fordele fremadrettet, siger Morten Mølkjær og tilføjer:

– Derudover har portugiserne et andet taktisk syn på fodbold, end vi har i Norden. Det har givet mig et nyt perspektiv på tingene, som jeg tager med mig videre.

Slutteligt er Morten Mølkjær taknemmelig for muligheden og oplevelserne i CD Mafra.

– Jeg vil også gerne benytte lejligheden til at takke Ove (Pedersen) og Claus (Steinlein) for muligheden. Den har været med til at dygtiggøre mig og få nogle nye erfaringer, som jeg ikke vil være foruden, og som jeg glæder mig til at drage fordel af i mit næste job.

Nu må tiden vise, om det lykkes Morten Mølkjær og FC Midtjylland at blive enige om et gensyn – telefonen kan jo også ringe med andre spændende tilbud i den anden ende.







LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Jakob Poulsen med dyster melding

Møde afsløret – han vil til Manchester United

FCK bød på landsholdsmålmand

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

FC Midtjylland – Sønderjyske

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

‘Hvem fanden ringer man til?’

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Brøndby med opløftende nyt om profil

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Henter FC København-spiller



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Det er han ekstremt god til

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Store spørgsmålstegn inden FCK

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Mål i Madrid

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut