CD Mafra bliver en altmuligmand fattigere efter denne sæson, da teknisk chef Morten Mølkjær har annonceret sit stop i klubben.
Til sommer er det to år siden, at han kom til CD Mafra, der har samme ejer som FC Midtjylland, og siden har han haft flere forskellige kasketter på – cheftræner på U23-mandskabet, assistenttræner på førsteholdet, individuel træner og har nu den formelle titel teknisk direktør.
Nu brænder træner-ilden imidlertid mere end nogensinde i ham.
Den håber han på, at han kan få lov til at udleve i FC Midtjylland, fortæller Morten Mølkjær i et interview med Tipsbladet.
– Jeg er dialog med FC Midtjylland om et job uden, at vi er blevet konkrete omkring, hvad det skal være. Jeg har ambitioner om at være fodboldtræner og vil gerne tilbage på træningsbanen. Jeg har mærket efter, mens jeg har været hernede, at jeg har brug for at have noget på spil som træner og have hånden på kogepladen.
FC Midtjylland rokerede som bekendt i sit trænerteam tilbage i december, hvor assistenterne Arne Sandstø og Niels Lodberg blev afskediget til fordel for Allan K. Jepsen og Morten ‘Duncan’ Rasmussen.
– Jeg havde truffet beslutningen om at stoppe i Mafra samtidig med, at de lavede rokaden, så jeg havde ikke talt med Midtjylland om at blive en del af staben. Sådan er fodbold, hvor timing er en stor del af den her verden. FC Midtjylland er en stor organisation, så forhåbentligt kan der opstå en mulighed andetsteds.
Tænker du på ungdomssiden?
– Umiddelbart vil jeg gerne tilbage til der, hvor der er noget på spil uge efter uge og afregning ved kasse et. Jeg kan mærke, at jeg trives i det og har fået mere hår på brystet, siden jeg stod som cheftræner sidst.
Morten Mølkjær har stået i spidsen for Aarhus Fremad og Kolding IF, mens han også har været assistenttræner for U17-landsholdet. Om det næste job er som chef- eller assistenttræner er ikke afgørende.
– FC Midtjylland er en fed organisation, hvor jeg godt kan se mig selv i flere forskellige roller, men min ambition er at se, hvor dygtig og langt jeg kan tage det som fodboldtræner.
Morten Mølkjær var før ansættelsen i CD Mafra en del af FC Midtjyllands ungdomsafdeling med fokus på U13-U15-årgangene.

Lærerige år i Portugal
Selvom Morten Mølkjær er i gang med sine sidste måneder i CD Mafra, så vil han have det bedste ud af dem og få så mange erfaringer med hjem som overhovedet muligt.
– Jeg har lært om en anden fodboldkultur, og hvad det kræves at lede spillere fra andre kulturer og med forskellige historier. Det har været helt vildt givende, og så kan jeg begå mig på portugisisk, hvilket også giver nogle fordele fremadrettet, siger Morten Mølkjær og tilføjer:
– Derudover har portugiserne et andet taktisk syn på fodbold, end vi har i Norden. Det har givet mig et nyt perspektiv på tingene, som jeg tager med mig videre.
Slutteligt er Morten Mølkjær taknemmelig for muligheden og oplevelserne i CD Mafra.
– Jeg vil også gerne benytte lejligheden til at takke Ove (Pedersen) og Claus (Steinlein) for muligheden. Den har været med til at dygtiggøre mig og få nogle nye erfaringer, som jeg ikke vil være foruden, og som jeg glæder mig til at drage fordel af i mit næste job.
Nu må tiden vise, om det lykkes Morten Mølkjær og FC Midtjylland at blive enige om et gensyn – telefonen kan jo også ringe med andre spændende tilbud i den anden ende.
LIVE
LIVE: Dansker sætter negativ rekord
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
Bayern slår rekord i ny storsejr
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
OPTAKT
Randers FC – FC København
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
Arsenal snublede i guldkampen
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Brøndby-fans sender åbent brev
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
Tottenham under stregen
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
AGF snubler i guldkampen
INTERVIEW