Afslører overraskende nyt om Skov-salg til FCK

Robert Skov blev i 2018 solgt fra Silkeborg til FC København, og nu fortæller Peter Sørensen lidt overraskende nyt om salget.



Da FC København i januar 2018 købte Robert Skov i Silkeborg IF, gik der lige lidt, inden han fandt melodien.

Men da han i den efterfølgende sæson var Superligaens helt store åbenbaring og scorede 29 gange i Superligaen – flest mål i en Superliga-sæson nogensinde – var der ingen tvivl om, at Robert Skov var på vej mod en udenlandsk klub.

I dag spiller Robert Skov for Bundesliga-klubben Hoffenheim, der hentede kantspilleren for omkring 75 millioner kroner i sommeren 2019, altså bare halvandet år efter FCK hentede ham i Silkeborg.

At han kom til FC København tager Peter Sørensen, der var daværende Silkeborg-manager, en del af æren for. Det forklarede han i programmet Offside mandag, hvor han lidt overraskende fortæller, at han henvendte sig til FCK med forslaget om at købe Skov. Peter SØrensen er nemlig tæt med Ståle Solbakken, som han spillede under i HamKam, hvor danskeren også var kaptajn.

– Jeg taler jo sommetider med Ståle, og han så jo også andre kampe end sine egne. Robert syntes jeg var så oplagt at kigge på og tage ind for Ståle, at jeg orienterede ham om det, for vi ville gerne sælge ham (Robert Skov), og vi ville gerne sælge ham til Ståle og FCK. Også fordi at jeg i en eller anden grad er uddannet af Ståle, og den måde, jeg gerne vil spille fodbold på, er måden, han spillede på i FCK.

– Og derfor var det også så oplagt, at en spiller som Robert ville få succes i FCK. Det eneste, der ærgrer mig i den sammenhæng, er, at han tog ham et halvt år før, han skulle, siger Peter Sørensen til Offside.

Robert Skov endte ifølge flere medier med at koste FC København 7,5 millioner kroner at købe i Silkeborg. Siden solgte man ham videre for 75 millioner kroner. Silkeborg fik procenter af videresalget, og dermed endte midtjyderne med at score et tocifret millionbeløb for den 25-årige fløjspiller.

Se hele indslaget i videoafspilleren øverst.





LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Fyrer landstræner to måneder før VM

Her spiller Lasse Schöne i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Det er aldrig sket før

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Kan koste Brøndby flere millioner

Klar tale: Han bliver nok fyret nu



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

OB siger farvel til seks spillere

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Ringet op af Brøndby-træner

Chelsea – Manchester United

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Ivan Toney klar på choktransfer

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Brøndby IF – Sønderjyske

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Motivation til forskel i Lens

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Farzam: Nu bliver det for barnligt