Afslører overraskende nyt om Skov-salg til FCK

Robert Skov blev i 2018 solgt fra Silkeborg til FC København, og nu fortæller Peter Sørensen lidt overraskende nyt om salget.



Da FC København i januar 2018 købte Robert Skov i Silkeborg IF, gik der lige lidt, inden han fandt melodien.

Men da han i den efterfølgende sæson var Superligaens helt store åbenbaring og scorede 29 gange i Superligaen – flest mål i en Superliga-sæson nogensinde – var der ingen tvivl om, at Robert Skov var på vej mod en udenlandsk klub.

I dag spiller Robert Skov for Bundesliga-klubben Hoffenheim, der hentede kantspilleren for omkring 75 millioner kroner i sommeren 2019, altså bare halvandet år efter FCK hentede ham i Silkeborg.

At han kom til FC København tager Peter Sørensen, der var daværende Silkeborg-manager, en del af æren for. Det forklarede han i programmet Offside mandag, hvor han lidt overraskende fortæller, at han henvendte sig til FCK med forslaget om at købe Skov. Peter SØrensen er nemlig tæt med Ståle Solbakken, som han spillede under i HamKam, hvor danskeren også var kaptajn.

– Jeg taler jo sommetider med Ståle, og han så jo også andre kampe end sine egne. Robert syntes jeg var så oplagt at kigge på og tage ind for Ståle, at jeg orienterede ham om det, for vi ville gerne sælge ham (Robert Skov), og vi ville gerne sælge ham til Ståle og FCK. Også fordi at jeg i en eller anden grad er uddannet af Ståle, og den måde, jeg gerne vil spille fodbold på, er måden, han spillede på i FCK.

– Og derfor var det også så oplagt, at en spiller som Robert ville få succes i FCK. Det eneste, der ærgrer mig i den sammenhæng, er, at han tog ham et halvt år før, han skulle, siger Peter Sørensen til Offside.

Robert Skov endte ifølge flere medier med at koste FC København 7,5 millioner kroner at købe i Silkeborg. Siden solgte man ham videre for 75 millioner kroner. Silkeborg fik procenter af videresalget, og dermed endte midtjyderne med at score et tocifret millionbeløb for den 25-årige fløjspiller.

Se hele indslaget i videoafspilleren øverst.





Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Forhandler om Albert Grønbæk

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

FCM-profil drømmer om Manchester City

Derfor kommer han IKKE til FC København

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Crystal Palace vinder Conference League

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Messi-statue fjernes



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

De kan være færdige i Brøndby

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Oliver Sonne vender tilbage

Her lander Superliga-kampprogrammet

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League