Afslører overraskende nyt om Skov-salg til FCK

Robert Skov blev i 2018 solgt fra Silkeborg til FC København, og nu fortæller Peter Sørensen lidt overraskende nyt om salget.



Da FC København i januar 2018 købte Robert Skov i Silkeborg IF, gik der lige lidt, inden han fandt melodien.

Men da han i den efterfølgende sæson var Superligaens helt store åbenbaring og scorede 29 gange i Superligaen – flest mål i en Superliga-sæson nogensinde – var der ingen tvivl om, at Robert Skov var på vej mod en udenlandsk klub.

I dag spiller Robert Skov for Bundesliga-klubben Hoffenheim, der hentede kantspilleren for omkring 75 millioner kroner i sommeren 2019, altså bare halvandet år efter FCK hentede ham i Silkeborg.

At han kom til FC København tager Peter Sørensen, der var daværende Silkeborg-manager, en del af æren for. Det forklarede han i programmet Offside mandag, hvor han lidt overraskende fortæller, at han henvendte sig til FCK med forslaget om at købe Skov. Peter SØrensen er nemlig tæt med Ståle Solbakken, som han spillede under i HamKam, hvor danskeren også var kaptajn.

– Jeg taler jo sommetider med Ståle, og han så jo også andre kampe end sine egne. Robert syntes jeg var så oplagt at kigge på og tage ind for Ståle, at jeg orienterede ham om det, for vi ville gerne sælge ham (Robert Skov), og vi ville gerne sælge ham til Ståle og FCK. Også fordi at jeg i en eller anden grad er uddannet af Ståle, og den måde, jeg gerne vil spille fodbold på, er måden, han spillede på i FCK.

– Og derfor var det også så oplagt, at en spiller som Robert ville få succes i FCK. Det eneste, der ærgrer mig i den sammenhæng, er, at han tog ham et halvt år før, han skulle, siger Peter Sørensen til Offside.

Robert Skov endte ifølge flere medier med at koste FC København 7,5 millioner kroner at købe i Silkeborg. Siden solgte man ham videre for 75 millioner kroner. Silkeborg fik procenter af videresalget, og dermed endte midtjyderne med at score et tocifret millionbeløb for den 25-årige fløjspiller.

Se hele indslaget i videoafspilleren øverst.







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Manchester United afbryder forhandlingerne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Medie: FC København jagter Michael Parker



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superligaen dropper det

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Vildt transferrygte skydes ned



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

De 10 største stjerner, der misser VM

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub