Afslører til Tipsbladet: Jeg var tæt på AGF

AGF har haft flere australiere i de seneste år, og en af Australiens VM-spillere var også tæt på at skifte til den aarhusianske klub, fortæller han.



Tipsbladet i Qatar. 

Trådene fra Australiens VM-trup til Superligaen er mange. Mathew Ryan er på kontrakt i FC København, Joel King spiller i OB, Awer Mabil har en fortid i FC Midtjylland, og den fysiske træner Andrew Clark er udlånt fra FC København til Socceroos under VM. 

Og så er der også Keanu Baccus.

Man skal nok følge AGF særdeles godt for at huske Baccus, men i sommeren 2020 var midtbanespilleren et brandvarmt emne hos “De Hviie”. Ja, sågar var århusianernes daværende sportschef, Peter Christiansen, ude og bekræfte, at den daværende Western Sydney Wanderers-spiller var et emne.

Nu er han altså med Australien til VM, og Tipsbladet slog mandag vejen forbi australiernes træning forud for skæbnekampen mod Danmark for at spørge Keanu Baccus, hvor tæt han egentlig var på et skifte til Smilets By. 

– Det var et par år siden, vist 2020, og AGF rejste endda over for at se mig spille i Australien. Ja, det var ret tæt på for at være ærlig.

– Men så skete nogle ting med min klub i Sydney, så det i sidste ende ikke lykkedes. På det tidspunkt var jeg også en lille smule ung i forhold til at skulle spille i udlandet, og jeg følte, jeg spillede meget og ville have flere minutter dér (i Western Sydney Wanderers). Så det lykkedes ikke, men det var okay, fortæller Keanu Baccus med smil.

Keanu Baccus, der i dag er 24 år, kom altså ikke til dansk fodbold, men han kom til Europa tidligere i år. Her skiftede han fra Western Sydney Wanderers til St. Mirren i den bedste skotske række.

Midtbanespilleren står noteret for tre australske landskampe, heriblandt to ved dette VM, og kan spille sin fjerde, når Danmark og Australien mødes onsdag. 





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Han vender hjem til FC København

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

– Neestrup kan blive næste landstræner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Historisk finale! Han er verdens bedste

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

17 minutter for United – nu skal han til VM

De er interesseret i Christian Eriksen

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

De vil gerne have Jens Jønsson

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Patrick Mortensen færdig i AGF

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge