Tipsbladet i Qatar.
Trådene fra Australiens VM-trup til Superligaen er mange. Mathew Ryan er på kontrakt i FC København, Joel King spiller i OB, Awer Mabil har en fortid i FC Midtjylland, og den fysiske træner Andrew Clark er udlånt fra FC København til Socceroos under VM.
Og så er der også Keanu Baccus.
Man skal nok følge AGF særdeles godt for at huske Baccus, men i sommeren 2020 var midtbanespilleren et brandvarmt emne hos “De Hviie”. Ja, sågar var århusianernes daværende sportschef, Peter Christiansen, ude og bekræfte, at den daværende Western Sydney Wanderers-spiller var et emne.
Nu er han altså med Australien til VM, og Tipsbladet slog mandag vejen forbi australiernes træning forud for skæbnekampen mod Danmark for at spørge Keanu Baccus, hvor tæt han egentlig var på et skifte til Smilets By.
– Det var et par år siden, vist 2020, og AGF rejste endda over for at se mig spille i Australien. Ja, det var ret tæt på for at være ærlig.
– Men så skete nogle ting med min klub i Sydney, så det i sidste ende ikke lykkedes. På det tidspunkt var jeg også en lille smule ung i forhold til at skulle spille i udlandet, og jeg følte, jeg spillede meget og ville have flere minutter dér (i Western Sydney Wanderers). Så det lykkedes ikke, men det var okay, fortæller Keanu Baccus med smil.
Keanu Baccus, der i dag er 24 år, kom altså ikke til dansk fodbold, men han kom til Europa tidligere i år. Her skiftede han fra Western Sydney Wanderers til St. Mirren i den bedste skotske række.
Midtbanespilleren står noteret for tre australske landskampe, heriblandt to ved dette VM, og kan spille sin fjerde, når Danmark og Australien mødes onsdag.
LIVE
TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Storklub jagter to danskere
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
MEDIE
Klar til at gå shopamok
NYHEDER
Mæhle modtager trusler efter skurkerolle
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
OPTAKT
Crystal Palace – Rayo Vallecano
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
TOPNYHED