Tipsbladet i Qatar.
Trådene fra Australiens VM-trup til Superligaen er mange. Mathew Ryan er på kontrakt i FC København, Joel King spiller i OB, Awer Mabil har en fortid i FC Midtjylland, og den fysiske træner Andrew Clark er udlånt fra FC København til Socceroos under VM.
Og så er der også Keanu Baccus.
Man skal nok følge AGF særdeles godt for at huske Baccus, men i sommeren 2020 var midtbanespilleren et brandvarmt emne hos “De Hviie”. Ja, sågar var århusianernes daværende sportschef, Peter Christiansen, ude og bekræfte, at den daværende Western Sydney Wanderers-spiller var et emne.
Nu er han altså med Australien til VM, og Tipsbladet slog mandag vejen forbi australiernes træning forud for skæbnekampen mod Danmark for at spørge Keanu Baccus, hvor tæt han egentlig var på et skifte til Smilets By.
– Det var et par år siden, vist 2020, og AGF rejste endda over for at se mig spille i Australien. Ja, det var ret tæt på for at være ærlig.
– Men så skete nogle ting med min klub i Sydney, så det i sidste ende ikke lykkedes. På det tidspunkt var jeg også en lille smule ung i forhold til at skulle spille i udlandet, og jeg følte, jeg spillede meget og ville have flere minutter dér (i Western Sydney Wanderers). Så det lykkedes ikke, men det var okay, fortæller Keanu Baccus med smil.
Keanu Baccus, der i dag er 24 år, kom altså ikke til dansk fodbold, men han kom til Europa tidligere i år. Her skiftede han fra Western Sydney Wanderers til St. Mirren i den bedste skotske række.
Midtbanespilleren står noteret for tre australske landskampe, heriblandt to ved dette VM, og kan spille sin fjerde, når Danmark og Australien mødes onsdag.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
OPTAKT
Viborg FF – OB
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan er død
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
Fin lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
Han er VM’s bedste spiller
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
NYHEDER