Tipsbladet i Qatar.
Trådene fra Australiens VM-trup til Superligaen er mange. Mathew Ryan er på kontrakt i FC København, Joel King spiller i OB, Awer Mabil har en fortid i FC Midtjylland, og den fysiske træner Andrew Clark er udlånt fra FC København til Socceroos under VM.
Og så er der også Keanu Baccus.
Man skal nok følge AGF særdeles godt for at huske Baccus, men i sommeren 2020 var midtbanespilleren et brandvarmt emne hos “De Hviie”. Ja, sågar var århusianernes daværende sportschef, Peter Christiansen, ude og bekræfte, at den daværende Western Sydney Wanderers-spiller var et emne.
Nu er han altså med Australien til VM, og Tipsbladet slog mandag vejen forbi australiernes træning forud for skæbnekampen mod Danmark for at spørge Keanu Baccus, hvor tæt han egentlig var på et skifte til Smilets By.
– Det var et par år siden, vist 2020, og AGF rejste endda over for at se mig spille i Australien. Ja, det var ret tæt på for at være ærlig.
– Men så skete nogle ting med min klub i Sydney, så det i sidste ende ikke lykkedes. På det tidspunkt var jeg også en lille smule ung i forhold til at skulle spille i udlandet, og jeg følte, jeg spillede meget og ville have flere minutter dér (i Western Sydney Wanderers). Så det lykkedes ikke, men det var okay, fortæller Keanu Baccus med smil.
Keanu Baccus, der i dag er 24 år, kom altså ikke til dansk fodbold, men han kom til Europa tidligere i år. Her skiftede han fra Western Sydney Wanderers til St. Mirren i den bedste skotske række.
Midtbanespilleren står noteret for tre australske landskampe, heriblandt to ved dette VM, og kan spille sin fjerde, når Danmark og Australien mødes onsdag.
LIVE
Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
Her kan du se AGF mod Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TRANSFER
Officielt: FC København sælger stjerne
OPTAKT