Brøndby IF har med et flot comeback i Superliga-tabellen gjort sig til storfavorit til at tage tredjepladsen.
Og falder alt rigtigt ud for sidste sæsons Superliga-toer, kan man stadig nå at tage en ny andenplads eller endda guldet.
Med fem og seks point op til FC Midtjylland og FC København er den mest sandsynlige vej til et trofæ dog klart at slå onsdag aftens modstander Silkeborg IF ud af pokal-semifinalerne og derefter vinde en pokalfinale over enten rivalen FC København eller Viborg FF.
Men mens det brager løs inde på banen, har den nye sportsdirektør Benjamin Schmedes og hans stab et væld af beslutninger og en masse forberedelse, man skal have endeligt på plads før sommerens transfervindue.
Og her melder der sig en ny opgave, der skal løses, nemlig den nuværende Vejle-spiller Emmanuel Yeboah, der ifølge Tipsbladets oplysninger skal tilbage til Brøndby, når lejeaftalen i Vejle er slut efter sidste Superliga-kamp i maj.
Slog ikke til i Vejle
Yeboah blev lejet på transferdeadline sidste sommer fra Brøndby til Vejle, da FC København betalte 15 millioner kroner for at købe German Onugkha.
Håbet var, at Yeboah sammen med de øvrige Vejle-forwards kunne løfte opgaven og kompensere for tabet af Onugkha.
Men det gik som bekendt ikke sådan.
Vejle fik en rædsom start og tabte alt, og Yeboah viste på banen ingen tegn på, at han tilnærmelsesvis kunne erstatte Onugkha, og heller ikke på at have samme niveau som de ørige angribere.
Forwarden startede tre kampe og var indhopper i seks andre i Superligaen, mens han blev skiftet ind i pokal-fadæsen mod Brønshøj fra 3. Division.
Det var overraskende, da Yeboah havde scoret tre mål som indskifter for Brøndby i otte optrædener i juli og august, de syv som indhopper.

Daværende cheftræner Mihai Teja var stor fortaler for angriberen, som Teja kendte fra tiden i Rumænien, hvor Yeboah spillede for CFR Cluj i sæsonen 2022/23.
Men Yeboah slog ikke til, og i 2025 har forwarden så været længere og længere fra holdet og på det seneste også ude af Vejles kamptrupper, hvor Yeboah havde en enkelt optræden på bænken i udesejren over Lyngby 30. marts.
Nu skal han så tilbage til Brøndby IF, hvor ghaneseren har kontrakt i to år endnu og sandsynligvis vil have svært ved at erobre en plads.
Derfor ligner det en sommer, hvor der igen skal findes en ny klub til forwarden på leje eller en permanent aftale.
Vejle har ud over Yeboah også lejet German Onugkha af FC København på aftale, der ligeledes udløber efter sidste kamp i foråret.
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
NYHEDER
Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
EKSKLUSIVT
FC Barcelona melder ud til Tipsbladet
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
AVIS
Intet aftryk!
I svime over Oscar Schwartau
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
Vild stime – men afviser guldsnak
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
MEDIE
Rejser vild transferspekulation
NYHEDER
De er herbstmeister
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
Barcelona rykker fra
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’
Her vil Asien kopiere Europa
NYHEDER
FC Barcelona med skrækmelding om AC
AVIS
