Brøndby IF har med et flot comeback i Superliga-tabellen gjort sig til storfavorit til at tage tredjepladsen.
Og falder alt rigtigt ud for sidste sæsons Superliga-toer, kan man stadig nå at tage en ny andenplads eller endda guldet.
Med fem og seks point op til FC Midtjylland og FC København er den mest sandsynlige vej til et trofæ dog klart at slå onsdag aftens modstander Silkeborg IF ud af pokal-semifinalerne og derefter vinde en pokalfinale over enten rivalen FC København eller Viborg FF.
Men mens det brager løs inde på banen, har den nye sportsdirektør Benjamin Schmedes og hans stab et væld af beslutninger og en masse forberedelse, man skal have endeligt på plads før sommerens transfervindue.
Og her melder der sig en ny opgave, der skal løses, nemlig den nuværende Vejle-spiller Emmanuel Yeboah, der ifølge Tipsbladets oplysninger skal tilbage til Brøndby, når lejeaftalen i Vejle er slut efter sidste Superliga-kamp i maj.
Slog ikke til i Vejle
Yeboah blev lejet på transferdeadline sidste sommer fra Brøndby til Vejle, da FC København betalte 15 millioner kroner for at købe German Onugkha.
Håbet var, at Yeboah sammen med de øvrige Vejle-forwards kunne løfte opgaven og kompensere for tabet af Onugkha.
Men det gik som bekendt ikke sådan.
Vejle fik en rædsom start og tabte alt, og Yeboah viste på banen ingen tegn på, at han tilnærmelsesvis kunne erstatte Onugkha, og heller ikke på at have samme niveau som de ørige angribere.
Forwarden startede tre kampe og var indhopper i seks andre i Superligaen, mens han blev skiftet ind i pokal-fadæsen mod Brønshøj fra 3. Division.
Det var overraskende, da Yeboah havde scoret tre mål som indskifter for Brøndby i otte optrædener i juli og august, de syv som indhopper.

Daværende cheftræner Mihai Teja var stor fortaler for angriberen, som Teja kendte fra tiden i Rumænien, hvor Yeboah spillede for CFR Cluj i sæsonen 2022/23.
Men Yeboah slog ikke til, og i 2025 har forwarden så været længere og længere fra holdet og på det seneste også ude af Vejles kamptrupper, hvor Yeboah havde en enkelt optræden på bænken i udesejren over Lyngby 30. marts.
Nu skal han så tilbage til Brøndby IF, hvor ghaneseren har kontrakt i to år endnu og sandsynligvis vil have svært ved at erobre en plads.
Derfor ligner det en sommer, hvor der igen skal findes en ny klub til forwarden på leje eller en permanent aftale.
Vejle har ud over Yeboah også lejet German Onugkha af FC København på aftale, der ligeledes udløber efter sidste kamp i foråret.
DAGENS SPILFORSLAG
Galiciere kan vinde i Andalusien
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
Peter Schmeichel taget på sengen
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
Mareridt for FC Augsburg
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
DAGENS SPILFORSLAG
