Brøndby IF har med et flot comeback i Superliga-tabellen gjort sig til storfavorit til at tage tredjepladsen.
Og falder alt rigtigt ud for sidste sæsons Superliga-toer, kan man stadig nå at tage en ny andenplads eller endda guldet.
Med fem og seks point op til FC Midtjylland og FC København er den mest sandsynlige vej til et trofæ dog klart at slå onsdag aftens modstander Silkeborg IF ud af pokal-semifinalerne og derefter vinde en pokalfinale over enten rivalen FC København eller Viborg FF.
Men mens det brager løs inde på banen, har den nye sportsdirektør Benjamin Schmedes og hans stab et væld af beslutninger og en masse forberedelse, man skal have endeligt på plads før sommerens transfervindue.
Og her melder der sig en ny opgave, der skal løses, nemlig den nuværende Vejle-spiller Emmanuel Yeboah, der ifølge Tipsbladets oplysninger skal tilbage til Brøndby, når lejeaftalen i Vejle er slut efter sidste Superliga-kamp i maj.
Slog ikke til i Vejle
Yeboah blev lejet på transferdeadline sidste sommer fra Brøndby til Vejle, da FC København betalte 15 millioner kroner for at købe German Onugkha.
Håbet var, at Yeboah sammen med de øvrige Vejle-forwards kunne løfte opgaven og kompensere for tabet af Onugkha.
Men det gik som bekendt ikke sådan.
Vejle fik en rædsom start og tabte alt, og Yeboah viste på banen ingen tegn på, at han tilnærmelsesvis kunne erstatte Onugkha, og heller ikke på at have samme niveau som de ørige angribere.
Forwarden startede tre kampe og var indhopper i seks andre i Superligaen, mens han blev skiftet ind i pokal-fadæsen mod Brønshøj fra 3. Division.
Det var overraskende, da Yeboah havde scoret tre mål som indskifter for Brøndby i otte optrædener i juli og august, de syv som indhopper.

Daværende cheftræner Mihai Teja var stor fortaler for angriberen, som Teja kendte fra tiden i Rumænien, hvor Yeboah spillede for CFR Cluj i sæsonen 2022/23.
Men Yeboah slog ikke til, og i 2025 har forwarden så været længere og længere fra holdet og på det seneste også ude af Vejles kamptrupper, hvor Yeboah havde en enkelt optræden på bænken i udesejren over Lyngby 30. marts.
Nu skal han så tilbage til Brøndby IF, hvor ghaneseren har kontrakt i to år endnu og sandsynligvis vil have svært ved at erobre en plads.
Derfor ligner det en sommer, hvor der igen skal findes en ny klub til forwarden på leje eller en permanent aftale.
Vejle har ud over Yeboah også lejet German Onugkha af FC København på aftale, der ligeledes udløber efter sidste kamp i foråret.
LIVE
LIVE: Rapper køber sig ind i dansk klub
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
Giver to spillere livstidskarantæne
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
FC København skriver kontrakt med juvel
Vil have ham væk fra FC København
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
I chok: Har aldrig set lignende
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
Betyder det David Nielsen-fyring?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
Var direkte fra træningsbanen
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Froholdt på tavlen i storkamp
I svime: Som en ny spiller
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
