Afsløring: Angriber skal retur til Brøndby

Brøndby-sportsdirektør Benjamin Schmedes og hans folk har fået en ekstra opgave på deres transfer-todoliste til sommer.



Brøndby IF har med et flot comeback i Superliga-tabellen gjort sig til storfavorit til at tage tredjepladsen.

Og falder alt rigtigt ud for sidste sæsons Superliga-toer, kan man stadig nå at tage en ny andenplads eller endda guldet.

Med fem og seks point op til FC Midtjylland og FC København er den mest sandsynlige vej til et trofæ dog klart at slå onsdag aftens modstander Silkeborg IF ud af pokal-semifinalerne og derefter vinde en pokalfinale over enten rivalen FC København eller Viborg FF.

Men mens det brager løs inde på banen, har den nye sportsdirektør Benjamin Schmedes og hans stab et væld af beslutninger og en masse forberedelse, man skal have endeligt på plads før sommerens transfervindue.

Og her melder der sig en ny opgave, der skal løses, nemlig den nuværende Vejle-spiller Emmanuel Yeboah, der ifølge Tipsbladets oplysninger skal tilbage til Brøndby, når lejeaftalen i Vejle er slut efter sidste Superliga-kamp i maj.

Slog ikke til i Vejle

Yeboah blev lejet på transferdeadline sidste sommer fra Brøndby til Vejle, da FC København betalte 15 millioner kroner for at købe German Onugkha.

Håbet var, at Yeboah sammen med de øvrige Vejle-forwards kunne løfte opgaven og kompensere for tabet af Onugkha.

Men det gik som bekendt ikke sådan.

Vejle fik en rædsom start og tabte alt, og Yeboah viste på banen ingen tegn på, at han tilnærmelsesvis kunne erstatte Onugkha, og heller ikke på at have samme niveau som de ørige angribere.

Forwarden startede tre kampe og var indhopper i seks andre i Superligaen, mens han blev skiftet ind i pokal-fadæsen mod Brønshøj fra 3. Division.

Det var overraskende, da Yeboah havde scoret tre mål som indskifter for Brøndby i otte optrædener i juli og august, de syv som indhopper.

Emmanuel Yeboah i den røde Vejle-trøje i kamp mod Randers FC. Angriberen skal til sommer tilbage til Brøndby IF, hvor det virker sandsynligt, at han skal videre til en anden klub. Foto: Alamy

Daværende cheftræner Mihai Teja var stor fortaler for angriberen, som Teja kendte fra tiden i Rumænien, hvor Yeboah spillede for CFR Cluj i sæsonen 2022/23.

Men Yeboah slog ikke til, og i 2025 har forwarden så været længere og længere fra holdet og på det seneste også ude af Vejles kamptrupper, hvor Yeboah havde en enkelt optræden på bænken i udesejren over Lyngby 30. marts.

Nu skal han så tilbage til Brøndby IF, hvor ghaneseren har kontrakt i to år endnu og sandsynligvis vil have svært ved at erobre en plads.

Derfor ligner det en sommer, hvor der igen skal findes en ny klub til forwarden på leje eller en permanent aftale.

Vejle har ud over Yeboah også lejet German Onugkha af FC København på aftale, der ligeledes udløber efter sidste kamp i foråret.





Kan få store konsekvenser for Eriksen




LIVE

LIVE: Lyngby i dialog om stjernespiller

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Massefyring i AC Milan

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Fem bud på Brøndbys nye træner

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Esbjerg er tilbage i oprykningskampen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Kommer med frækt bud på dansk mester

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’