Brøndby IF har med et flot comeback i Superliga-tabellen gjort sig til storfavorit til at tage tredjepladsen.
Og falder alt rigtigt ud for sidste sæsons Superliga-toer, kan man stadig nå at tage en ny andenplads eller endda guldet.
Med fem og seks point op til FC Midtjylland og FC København er den mest sandsynlige vej til et trofæ dog klart at slå onsdag aftens modstander Silkeborg IF ud af pokal-semifinalerne og derefter vinde en pokalfinale over enten rivalen FC København eller Viborg FF.
Men mens det brager løs inde på banen, har den nye sportsdirektør Benjamin Schmedes og hans stab et væld af beslutninger og en masse forberedelse, man skal have endeligt på plads før sommerens transfervindue.
Og her melder der sig en ny opgave, der skal løses, nemlig den nuværende Vejle-spiller Emmanuel Yeboah, der ifølge Tipsbladets oplysninger skal tilbage til Brøndby, når lejeaftalen i Vejle er slut efter sidste Superliga-kamp i maj.
Slog ikke til i Vejle
Yeboah blev lejet på transferdeadline sidste sommer fra Brøndby til Vejle, da FC København betalte 15 millioner kroner for at købe German Onugkha.
Håbet var, at Yeboah sammen med de øvrige Vejle-forwards kunne løfte opgaven og kompensere for tabet af Onugkha.
Men det gik som bekendt ikke sådan.
Vejle fik en rædsom start og tabte alt, og Yeboah viste på banen ingen tegn på, at han tilnærmelsesvis kunne erstatte Onugkha, og heller ikke på at have samme niveau som de ørige angribere.
Forwarden startede tre kampe og var indhopper i seks andre i Superligaen, mens han blev skiftet ind i pokal-fadæsen mod Brønshøj fra 3. Division.
Det var overraskende, da Yeboah havde scoret tre mål som indskifter for Brøndby i otte optrædener i juli og august, de syv som indhopper.

Daværende cheftræner Mihai Teja var stor fortaler for angriberen, som Teja kendte fra tiden i Rumænien, hvor Yeboah spillede for CFR Cluj i sæsonen 2022/23.
Men Yeboah slog ikke til, og i 2025 har forwarden så været længere og længere fra holdet og på det seneste også ude af Vejles kamptrupper, hvor Yeboah havde en enkelt optræden på bænken i udesejren over Lyngby 30. marts.
Nu skal han så tilbage til Brøndby IF, hvor ghaneseren har kontrakt i to år endnu og sandsynligvis vil have svært ved at erobre en plads.
Derfor ligner det en sommer, hvor der igen skal findes en ny klub til forwarden på leje eller en permanent aftale.
Vejle har ud over Yeboah også lejet German Onugkha af FC København på aftale, der ligeledes udløber efter sidste kamp i foråret.
LIVE
TransferLIVE: Raser over Thomas Frank-beslutning
TRANSFER
Brøndby opjusterer efter kæmpe salg
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Brøndby har IKKE budt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
NYHEDER
Stærk FCK-trup – han må ikke spille
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
HELT VILDT
Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
TOPNYHED
Mulig FC København-signing er søn af superstjerne
EKSKLUSIVT
Agent til Tipsbladet: FCK-aftale kan ske
TIPSBLADET SPECIAL
Stjerne på vej: Her er han i særklasse
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
TRANSFER
Manchester City køber landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
EKSKLUSIVT
Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
TRANSFER
AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen
TOPNYHED
I chok over Tottenham
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
NYHEDER
Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
MEDIE
Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
NYHEDER
