Afsløring: Brøndby afviser Mainz 05’s Vallys-bud

Bundesliga-klubben Mainz 05 har i weekenden budt 30 millioner kroner plus bonusser på Nicolai Vallys, men Brøndby har afvist tyskerne, kan Tipsbladet afsløre.



Mainz 05 har prøvet at købe Nicolai Vallys, men Brøndby har blankt afvist Bundesliga-klubben.

Det kan Tipsbladet afsløre.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har Bundesliga-klubben over weekenden budt på Brøndby-stjernen, men fået et klart og tydeligt nej.

Tipsbladets kilder fortæller, at Mainz 05 startede på fire millioner euro plus bonusser, 30 millioner kroner med tillæg.

Det bud rystede fodbolddirektør i Brøndby, Carsten V. Jensen, på hovedet af, da det er langt fra den pris, som de blågule værdisætter deres stjernespiller til.

I den kontekst skal der lægges flere millioner (euro) på bordet, men så højt oppe har Mainz 05 heller ikke været i nærheden af.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har Brøndbys krystalklare svar til tyskerne da også gjort, at Mainz 05 kigger på alternativer til Nicolai Vallys.

Det var i sidste uge, at Tipsbladet kunne afsløre, at Nicolai Vallys toppede Mainz 05’s ønskeliste over forstærkninger denne sommer, og her kunne vi også løfte sløret for, at det samme gjaldt for franske Brest.

Dengang fortalte Tipsbladet, at Mainz 05 forberedte et bud i omegnen af fire til fem millioner euro, 30-37,5 millioner kroner, på den 27-årige Brøndby-spiller, og siden har buddet altså været forbi Carsten V. Jensens bord, men med tryk på forbi, for det er røget lige ned i skraldespanden ved bordbenene.

Brøndby har kontrakt med Nicolai Vallys, der søndag gjorde comeback efter en skade, frem til sommeren 2026, og klubben ønsker at forlænge kontrakten og give spilleren en ‘livstidskontrakt’ som belønning for de flotte præstationer, men i kulissen arbejder agenten Mikkel Beck på et skifte.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Arsenal vinder Premier League

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Napoli-chok på vej

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Thomas Delaney teaser

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Fortryder FC Barcelona-transfer

AGF jagter hollandsk talent

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere

Neestrup jagtes af storklub

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Lyon forhandler med dansk profil

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Roy Keane slagter dansk stjerne

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Vil hente FC Midtjylland-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Afsløring: De er færdige i Randers