Afsløring: Brøndby afviser Mainz 05’s Vallys-bud

Bundesliga-klubben Mainz 05 har i weekenden budt 30 millioner kroner plus bonusser på Nicolai Vallys, men Brøndby har afvist tyskerne, kan Tipsbladet afsløre.



Mainz 05 har prøvet at købe Nicolai Vallys, men Brøndby har blankt afvist Bundesliga-klubben.

Det kan Tipsbladet afsløre.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har Bundesliga-klubben over weekenden budt på Brøndby-stjernen, men fået et klart og tydeligt nej.

Tipsbladets kilder fortæller, at Mainz 05 startede på fire millioner euro plus bonusser, 30 millioner kroner med tillæg.

Det bud rystede fodbolddirektør i Brøndby, Carsten V. Jensen, på hovedet af, da det er langt fra den pris, som de blågule værdisætter deres stjernespiller til.

I den kontekst skal der lægges flere millioner (euro) på bordet, men så højt oppe har Mainz 05 heller ikke været i nærheden af.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har Brøndbys krystalklare svar til tyskerne da også gjort, at Mainz 05 kigger på alternativer til Nicolai Vallys.

Det var i sidste uge, at Tipsbladet kunne afsløre, at Nicolai Vallys toppede Mainz 05’s ønskeliste over forstærkninger denne sommer, og her kunne vi også løfte sløret for, at det samme gjaldt for franske Brest.

Dengang fortalte Tipsbladet, at Mainz 05 forberedte et bud i omegnen af fire til fem millioner euro, 30-37,5 millioner kroner, på den 27-årige Brøndby-spiller, og siden har buddet altså været forbi Carsten V. Jensens bord, men med tryk på forbi, for det er røget lige ned i skraldespanden ved bordbenene.

Brøndby har kontrakt med Nicolai Vallys, der søndag gjorde comeback efter en skade, frem til sommeren 2026, og klubben ønsker at forlænge kontrakten og give spilleren en ‘livstidskontrakt’ som belønning for de flotte præstationer, men i kulissen arbejder agenten Mikkel Beck på et skifte.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Sætter klar målsætning



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Superliga-retur?

Peter Graulund med hård Superliga-dom



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Han er ny landstræner for Italien

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Har budt en milliard

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Åbner for Kasper Dolberg-bombe



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Diant Ramaj skal videre

Vil ikke juble i Parken

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen