Afsløring: Brøndby afviser Mainz 05’s Vallys-bud

Bundesliga-klubben Mainz 05 har i weekenden budt 30 millioner kroner plus bonusser på Nicolai Vallys, men Brøndby har afvist tyskerne, kan Tipsbladet afsløre.



Mainz 05 har prøvet at købe Nicolai Vallys, men Brøndby har blankt afvist Bundesliga-klubben.

Det kan Tipsbladet afsløre.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har Bundesliga-klubben over weekenden budt på Brøndby-stjernen, men fået et klart og tydeligt nej.

Tipsbladets kilder fortæller, at Mainz 05 startede på fire millioner euro plus bonusser, 30 millioner kroner med tillæg.

Det bud rystede fodbolddirektør i Brøndby, Carsten V. Jensen, på hovedet af, da det er langt fra den pris, som de blågule værdisætter deres stjernespiller til.

I den kontekst skal der lægges flere millioner (euro) på bordet, men så højt oppe har Mainz 05 heller ikke været i nærheden af.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har Brøndbys krystalklare svar til tyskerne da også gjort, at Mainz 05 kigger på alternativer til Nicolai Vallys.

Det var i sidste uge, at Tipsbladet kunne afsløre, at Nicolai Vallys toppede Mainz 05’s ønskeliste over forstærkninger denne sommer, og her kunne vi også løfte sløret for, at det samme gjaldt for franske Brest.

Dengang fortalte Tipsbladet, at Mainz 05 forberedte et bud i omegnen af fire til fem millioner euro, 30-37,5 millioner kroner, på den 27-årige Brøndby-spiller, og siden har buddet altså været forbi Carsten V. Jensens bord, men med tryk på forbi, for det er røget lige ned i skraldespanden ved bordbenene.

Brøndby har kontrakt med Nicolai Vallys, der søndag gjorde comeback efter en skade, frem til sommeren 2026, og klubben ønsker at forlænge kontrakten og give spilleren en ‘livstidskontrakt’ som belønning for de flotte præstationer, men i kulissen arbejder agenten Mikkel Beck på et skifte.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





‘Horsens var et helvede’




LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby tæt på ny forstærkning

Thomas Frank: De vinder VM

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Spændende transfermelding om Maxsø

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Er han løsningen i AGF?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Tuchel forsvarer sin taktik

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: FC København tæt på Alex Král



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Derfor trækker FC København-transfer ud

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

‘Det var verdens undergang’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Skamroses af Thomas Nørgaard

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Messi sætter ord på vildt drama

Voldsom kritik

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Stortalent skriver under med FC Midtjylland