Afsløring: Brøndby prøver japansk angriber af

Brøndby prøver japanske Kotaro Uchino af. Den 20-årige angriber skal træne med Superliga-holdet i denne uge, hvorefter man vil finde ud af, om der skal laves en transfer gældende fra sommer af. Det kan Tipsbladet afsløre.



Brøndbys daværende fodbolddirektør Carsten V. Jensen fortalte i BrøndbyLyd i oktober, at flere japanske spillere kunne få chancen i klubben, og nu er det en realitet. 

Tipsbladet kan afsløre, at angriberen Kotaro Uchino i denne uge får lov til at vise sig frem på træningsbanerne under Frederik Birks ledelse. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger var det 20-årige talent allerede onsdag til stede i klubben, og han skal nu vise sine fodboldkundskaber frem på en af de fineste adresser i Danmark. 

Derefter vil parterne finde ud af, om man skal lave et samarbejde fra sommer. 

Gør man det, kan Brøndbys offensiv komme til at bestå af to spillere fra Solens Rige, da Yuito Suzuki er landsmand til Kotaro Uchino. 

Yuito Suzuki kan næppe kræve den store introduktion, da han siden skiftet som ukendt spiller fra japansk fodbold har udviklet sig i et eksplosivt tempo, så han i dag er en Superliga-stjerne, som Brøndby kan sælge for et rekordbeløb. 

I sommeren 2023 betalte Brøndby blot 4,5 millioner kroner for at købe Yuito Suzuki, og det giver derfor mening, at de blågule ikke er færdige med at udforske det japanske marked for nye talenter. 

I første omgang er Kotaro Uchino den næste, der får muligheden for at vise talentet frem på Vestegnen, og U23-landsholdsspilleren kommer til Danmark fra klubben Tsukuba University. 

Lykkes han med at score en kontrakt i Brøndby, vil det være det første skifte ud af Japan i karrieren.





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

– Neestrup kan blive næste landstræner

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

De er interesseret i Christian Eriksen

Han vender hjem til FC København

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Historisk finale! Han er verdens bedste

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

17 minutter for United – nu skal han til VM

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

De vil gerne have Jens Jønsson

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen