Afsløring: Brøndby prøver japansk angriber af

Brøndby prøver japanske Kotaro Uchino af. Den 20-årige angriber skal træne med Superliga-holdet i denne uge, hvorefter man vil finde ud af, om der skal laves en transfer gældende fra sommer af. Det kan Tipsbladet afsløre.



Brøndbys daværende fodbolddirektør Carsten V. Jensen fortalte i BrøndbyLyd i oktober, at flere japanske spillere kunne få chancen i klubben, og nu er det en realitet. 

Tipsbladet kan afsløre, at angriberen Kotaro Uchino i denne uge får lov til at vise sig frem på træningsbanerne under Frederik Birks ledelse. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger var det 20-årige talent allerede onsdag til stede i klubben, og han skal nu vise sine fodboldkundskaber frem på en af de fineste adresser i Danmark. 

Derefter vil parterne finde ud af, om man skal lave et samarbejde fra sommer. 

Gør man det, kan Brøndbys offensiv komme til at bestå af to spillere fra Solens Rige, da Yuito Suzuki er landsmand til Kotaro Uchino. 

Yuito Suzuki kan næppe kræve den store introduktion, da han siden skiftet som ukendt spiller fra japansk fodbold har udviklet sig i et eksplosivt tempo, så han i dag er en Superliga-stjerne, som Brøndby kan sælge for et rekordbeløb. 

I sommeren 2023 betalte Brøndby blot 4,5 millioner kroner for at købe Yuito Suzuki, og det giver derfor mening, at de blågule ikke er færdige med at udforske det japanske marked for nye talenter. 

I første omgang er Kotaro Uchino den næste, der får muligheden for at vise talentet frem på Vestegnen, og U23-landsholdsspilleren kommer til Danmark fra klubben Tsukuba University. 

Lykkes han med at score en kontrakt i Brøndby, vil det være det første skifte ud af Japan i karrieren.





Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Peter Schmeichel lander stort job

– Det var en af de værste dage

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Køber snart Brøndby-angriber

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Manchester City – Brentford

Premier League-klub går all-in

Liverpool – Chelsea

Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Frygter Christian Eriksen-problem

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt