Afsløring: Brøndby prøver japansk angriber af

Brøndby prøver japanske Kotaro Uchino af. Den 20-årige angriber skal træne med Superliga-holdet i denne uge, hvorefter man vil finde ud af, om der skal laves en transfer gældende fra sommer af. Det kan Tipsbladet afsløre.



Brøndbys daværende fodbolddirektør Carsten V. Jensen fortalte i BrøndbyLyd i oktober, at flere japanske spillere kunne få chancen i klubben, og nu er det en realitet. 

Tipsbladet kan afsløre, at angriberen Kotaro Uchino i denne uge får lov til at vise sig frem på træningsbanerne under Frederik Birks ledelse. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger var det 20-årige talent allerede onsdag til stede i klubben, og han skal nu vise sine fodboldkundskaber frem på en af de fineste adresser i Danmark. 

Derefter vil parterne finde ud af, om man skal lave et samarbejde fra sommer. 

Gør man det, kan Brøndbys offensiv komme til at bestå af to spillere fra Solens Rige, da Yuito Suzuki er landsmand til Kotaro Uchino. 

Yuito Suzuki kan næppe kræve den store introduktion, da han siden skiftet som ukendt spiller fra japansk fodbold har udviklet sig i et eksplosivt tempo, så han i dag er en Superliga-stjerne, som Brøndby kan sælge for et rekordbeløb. 

I sommeren 2023 betalte Brøndby blot 4,5 millioner kroner for at købe Yuito Suzuki, og det giver derfor mening, at de blågule ikke er færdige med at udforske det japanske marked for nye talenter. 

I første omgang er Kotaro Uchino den næste, der får muligheden for at vise talentet frem på Vestegnen, og U23-landsholdsspilleren kommer til Danmark fra klubben Tsukuba University. 

Lykkes han med at score en kontrakt i Brøndby, vil det være det første skifte ud af Japan i karrieren.







Optakt til lørdagens FA Cup-finale mellem Chelsea og Manchester City LIVE

TransferLIVE: Bekræfter konen kæmpetransfer?

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

AGF køber ham

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Japan overrasker mod Holland

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Roser Superliga-klub: Godt set! 



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht

Elfenbenskysten straffer Ecuador

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Blæst bagover af 18-årig

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Brøndby melder duo færdig og teaser

Jagter tidligere FCK-stjerne

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Sverige med drømmestart på VM

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Spottet i København

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Spanien – Kap Verde