Afsløring: Brøndby prøver japansk angriber af

Brøndby prøver japanske Kotaro Uchino af. Den 20-årige angriber skal træne med Superliga-holdet i denne uge, hvorefter man vil finde ud af, om der skal laves en transfer gældende fra sommer af. Det kan Tipsbladet afsløre.



Brøndbys daværende fodbolddirektør Carsten V. Jensen fortalte i BrøndbyLyd i oktober, at flere japanske spillere kunne få chancen i klubben, og nu er det en realitet. 

Tipsbladet kan afsløre, at angriberen Kotaro Uchino i denne uge får lov til at vise sig frem på træningsbanerne under Frederik Birks ledelse. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger var det 20-årige talent allerede onsdag til stede i klubben, og han skal nu vise sine fodboldkundskaber frem på en af de fineste adresser i Danmark. 

Derefter vil parterne finde ud af, om man skal lave et samarbejde fra sommer. 

Gør man det, kan Brøndbys offensiv komme til at bestå af to spillere fra Solens Rige, da Yuito Suzuki er landsmand til Kotaro Uchino. 

Yuito Suzuki kan næppe kræve den store introduktion, da han siden skiftet som ukendt spiller fra japansk fodbold har udviklet sig i et eksplosivt tempo, så han i dag er en Superliga-stjerne, som Brøndby kan sælge for et rekordbeløb. 

I sommeren 2023 betalte Brøndby blot 4,5 millioner kroner for at købe Yuito Suzuki, og det giver derfor mening, at de blågule ikke er færdige med at udforske det japanske marked for nye talenter. 

I første omgang er Kotaro Uchino den næste, der får muligheden for at vise talentet frem på Vestegnen, og U23-landsholdsspilleren kommer til Danmark fra klubben Tsukuba University. 

Lykkes han med at score en kontrakt i Brøndby, vil det være det første skifte ud af Japan i karrieren.





TransferLIVE: Tidl. SL-spiller fri på markedet




LIVE

Superliga-LIVE: Eksperter sår tvivl omkring AGF

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF – Brøndby IF

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Supercomputer: De vinder Superligaen

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Officielt: FC København sælger stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen