Afsløring: Brøndby prøver japansk angriber af

Brøndby prøver japanske Kotaro Uchino af. Den 20-årige angriber skal træne med Superliga-holdet i denne uge, hvorefter man vil finde ud af, om der skal laves en transfer gældende fra sommer af. Det kan Tipsbladet afsløre.



Brøndbys daværende fodbolddirektør Carsten V. Jensen fortalte i BrøndbyLyd i oktober, at flere japanske spillere kunne få chancen i klubben, og nu er det en realitet. 

Tipsbladet kan afsløre, at angriberen Kotaro Uchino i denne uge får lov til at vise sig frem på træningsbanerne under Frederik Birks ledelse. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger var det 20-årige talent allerede onsdag til stede i klubben, og han skal nu vise sine fodboldkundskaber frem på en af de fineste adresser i Danmark. 

Derefter vil parterne finde ud af, om man skal lave et samarbejde fra sommer. 

Gør man det, kan Brøndbys offensiv komme til at bestå af to spillere fra Solens Rige, da Yuito Suzuki er landsmand til Kotaro Uchino. 

Yuito Suzuki kan næppe kræve den store introduktion, da han siden skiftet som ukendt spiller fra japansk fodbold har udviklet sig i et eksplosivt tempo, så han i dag er en Superliga-stjerne, som Brøndby kan sælge for et rekordbeløb. 

I sommeren 2023 betalte Brøndby blot 4,5 millioner kroner for at købe Yuito Suzuki, og det giver derfor mening, at de blågule ikke er færdige med at udforske det japanske marked for nye talenter. 

I første omgang er Kotaro Uchino den næste, der får muligheden for at vise talentet frem på Vestegnen, og U23-landsholdsspilleren kommer til Danmark fra klubben Tsukuba University. 

Lykkes han med at score en kontrakt i Brøndby, vil det være det første skifte ud af Japan i karrieren.





FCK-stjerne ikke med på træningslejr




LIVE

VM-LIVE: Surt show

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Kryptisk transfermelding

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Superliga-klub tæt på FCK’er

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Elfenbenskysten – Norge

FC København-farvel rykker nærmere

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’