Afsløring: Brøndby tæt på Josip Radosevic-salg

Brøndby har accepteret et bud fra NK Istra på Josip Radosevic, som har gjort sig til en legende i klubben med flere end 200 kampe i gult og blåt. Det kan Tipsbladet afsløre.



Josip Radosevic nærmer sig et farvel til Brøndby. 

Tipsbladet kan afsløre, at Superliga-klubben har accepteret et bud fra den kroatiske klub NK Istra, hvorfor han nu er i gang med at forhandle sin personlige forhold på plads. 

Tidligere tirsdag morgen kunne Brøndby da også oplyse, at midtbanefighteren sammen med Ludwig Vraa og Carl Björk alle er blevet hjemme fra træningslejren i Portugal, fordi de har fået lov til at afsøge deres muligheder. 

Josip Radosevic er tidligere i dette transfervindue blevet sat i forbindelse med NK Istra, men den kroatiske klub slog fast over for Tipsbladet, at man ikke havde råd til at købe ham denne januar. Det har tilsyneladende ændret sig.

Ifølge Tipsbladets oplysninger ønsker Brøndby at få en afklaring på Josip Radosevic’ fremtid, inden det danske transfervindue lukker. 

Levende legende
For selv om det kroatiske vindue først lukker 17. februar, ønsker Brøndby, at en eventuel handel skal ske inden for de næste dage, da de blågule gerne vil have muligheden for at hente en erstatning for ham inden lukning af det danske vindue ved midnat på mandag. 

Kroatens kvaliteter i truppen er ikke til stede en til en, hvorfor man gerne vil hente en lignende type. 

Josip Radovic har blot et halvt år tilbage af sin kontrakt med Brøndby, og som Tipsbladet Transfer Talk allerede i sommer kunne fortælle, har han efter en lang karriere i udlandet haft et ønske om snart at vende hjem. 

Da han samtidig er en legende i Brøndby som den udlænding med flest kampe i trøjen, og han har været utroligt vellidt uden nogensinde at brokke sig, vil klubben ikke stille sig i vejen for et skifte – hverken økonomisk eller personligt. 

Derfor vinker Brøndby sandsynligvis farvel til den 30-årige midtbanedynamo inden for kort tid – efter mere end seks års samarbejde og 226 optrædener i gult og blåt.



FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

– Han har været en decideret atombombe

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Han peger på Simon Kjær

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Overvejer Mathias Jensen-køb

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

– Du har udstråling som tagpap

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Presset Frank: Her er vores store problem

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Fælder dom over Højlund

Henter dansker – får god pakke

– Et frygteligt scenarie

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Magisk aften for FC København-stjerne

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Ny nedtur for Ansu Fati

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

‘Mohamed Salah er et ikon’

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Gounies kan røve Banken

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM