Josip Radosevic nærmer sig et farvel til Brøndby.
Tipsbladet kan afsløre, at Superliga-klubben har accepteret et bud fra den kroatiske klub NK Istra, hvorfor han nu er i gang med at forhandle sin personlige forhold på plads.
Tidligere tirsdag morgen kunne Brøndby da også oplyse, at midtbanefighteren sammen med Ludwig Vraa og Carl Björk alle er blevet hjemme fra træningslejren i Portugal, fordi de har fået lov til at afsøge deres muligheder.
Josip Radosevic er tidligere i dette transfervindue blevet sat i forbindelse med NK Istra, men den kroatiske klub slog fast over for Tipsbladet, at man ikke havde råd til at købe ham denne januar. Det har tilsyneladende ændret sig.
Ifølge Tipsbladets oplysninger ønsker Brøndby at få en afklaring på Josip Radosevic’ fremtid, inden det danske transfervindue lukker.

Levende legende
For selv om det kroatiske vindue først lukker 17. februar, ønsker Brøndby, at en eventuel handel skal ske inden for de næste dage, da de blågule gerne vil have muligheden for at hente en erstatning for ham inden lukning af det danske vindue ved midnat på mandag.
Kroatens kvaliteter i truppen er ikke til stede en til en, hvorfor man gerne vil hente en lignende type.
Josip Radovic har blot et halvt år tilbage af sin kontrakt med Brøndby, og som Tipsbladet Transfer Talk allerede i sommer kunne fortælle, har han efter en lang karriere i udlandet haft et ønske om snart at vende hjem.
Da han samtidig er en legende i Brøndby som den udlænding med flest kampe i trøjen, og han har været utroligt vellidt uden nogensinde at brokke sig, vil klubben ikke stille sig i vejen for et skifte – hverken økonomisk eller personligt.
Derfor vinker Brøndby sandsynligvis farvel til den 30-årige midtbanedynamo inden for kort tid – efter mere end seks års samarbejde og 226 optrædener i gult og blåt.
LIVE
TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
OPTAKT
Norge – England
NYHEDER
Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
– Det vil være VM’s største overraskelse!
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
EKSKLUSIVT