Josip Radosevic nærmer sig et farvel til Brøndby.
Tipsbladet kan afsløre, at Superliga-klubben har accepteret et bud fra den kroatiske klub NK Istra, hvorfor han nu er i gang med at forhandle sin personlige forhold på plads.
Tidligere tirsdag morgen kunne Brøndby da også oplyse, at midtbanefighteren sammen med Ludwig Vraa og Carl Björk alle er blevet hjemme fra træningslejren i Portugal, fordi de har fået lov til at afsøge deres muligheder.
Josip Radosevic er tidligere i dette transfervindue blevet sat i forbindelse med NK Istra, men den kroatiske klub slog fast over for Tipsbladet, at man ikke havde råd til at købe ham denne januar. Det har tilsyneladende ændret sig.
Ifølge Tipsbladets oplysninger ønsker Brøndby at få en afklaring på Josip Radosevic’ fremtid, inden det danske transfervindue lukker.

Levende legende
For selv om det kroatiske vindue først lukker 17. februar, ønsker Brøndby, at en eventuel handel skal ske inden for de næste dage, da de blågule gerne vil have muligheden for at hente en erstatning for ham inden lukning af det danske vindue ved midnat på mandag.
Kroatens kvaliteter i truppen er ikke til stede en til en, hvorfor man gerne vil hente en lignende type.
Josip Radovic har blot et halvt år tilbage af sin kontrakt med Brøndby, og som Tipsbladet Transfer Talk allerede i sommer kunne fortælle, har han efter en lang karriere i udlandet haft et ønske om snart at vende hjem.
Da han samtidig er en legende i Brøndby som den udlænding med flest kampe i trøjen, og han har været utroligt vellidt uden nogensinde at brokke sig, vil klubben ikke stille sig i vejen for et skifte – hverken økonomisk eller personligt.
Derfor vinker Brøndby sandsynligvis farvel til den 30-årige midtbanedynamo inden for kort tid – efter mere end seks års samarbejde og 226 optrædener i gult og blåt.
LIVE
TransferLIVE: Jørgensen lejes ud
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
LIVE
Superliga-LIVE: SL-klub udlejer udlænding
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC
Kap Verde-landstræner fortsætter i Marokko
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
FC København bekræfter transfer
TRANSFER
Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK
EKSKLUSIVT